
Септември в столицата може да бъде описан красноречиво с две конкретни думи: новият сезон. Абсолютно всичко в културния календар за месеца започва с подобно описание като сигнал за сериозните и дълготрайни намерения на галерии, клубове, парти колективи, еднократни джигити и други полезни егенти за стимулиране на мислопроводите.
Септември е и месецът, в който подгряваме усилено за следващото силно издание на филмовия фестивал Синелибри. 17-ти пък е празникът на София, което ни задължава да отсеем безсмислените събития по програма Плащам си морето в Гърция и ските в Алпите от превърналите се в традиционни случки, придаващи повече нормалност на идващата смутна есен.
Обикаляме градски и музикални фестивали, ходим на първите смислени концерти за есента, танцуваме на ъндърграунд техно партита, гледаме блокбъстъри и велика класика на Fellini на голям екран, обръщаме внимание на женската природа и тяло, не тъгуваме за социалистическия строй във фотографски изложби, слагаме хартиени корони на смислени д(р)ами и се пускаме към двете крайности на автомобилизма – ретро класиките и сапунерките за блъскане в бали сено.
Имаме и литература, театрални премиери, оперна гала на един от най-великите тенори, съвременен танц и други страхотни неща. Та така, ето какво правим в София през септември:

КАКВО: Квартал: Духът на стара София. Вече близо десетилетие Квартал изгражда добре свързана екосистема около историята на стария софийски център и неговите къщи, малки бизнеси и занаяти. Духът на стара София потапя в това, което кварталът е бил в началото на миналия век – епохата на Ар нуво, която е благодатна откъм архиви, снимки и исторически записки, разкрити в тематични турове и изложби, както и в нарочни посещения на стари домове и разкази за онова време от първо лице. В програмата на разгодишния фестивал влиза и шествие на ретро автомобили (повече за него по-долу), емблематични за епохата танцови забави и бохемска атмосфера. Основният фокус е върху архитектурното и културно наследство на района между булевардите Дондуков, Мария Луиза, Сливница и Васил Левски, включително обособените за пръв път осем временни пешеходни зони, а също и всички сателитни улици и малки пространства по протежението на стария паваж. Освен на безкрайната програма с култура и изкуство за всички възрасти (включително квартално Fondazione Technobeton с обичайните заподозрени и Sexy Lazer), наблягаме и на свежите ястия на Mi Casa Sofia, бургер/джелато колаборацията на Gelateria Diana и Skapto, всичките събития около и в Coffee Syndicate, предложенията на ресторант Синева и много други.
КОГА: 13-15 септември в карето между булевардите Дондуков, Мария Луиза, Сливница и Васил Левски с вход свободен

КАКВО: Uke Fest. Шестото издание на фестивала включва укулеле за деца, творческа работилница за начинаещи и напреднали, караоке, флашмоб и свободна сцена, на която всеки може да изпълни своя любима песен (или нещо авторско). Uke Fest завършва с вечерен концерт на Елиа Георгиева, Uke Duo, The Breakthrough, Eleeza & Vassi.
КОГА: 15 септември в Networking Premium Гурко Панорама (ул. Ген. Гурко 16) след 12:00 с вход свободен

КАКВО: Samodiva. Малкият балон на алтернативни, авангардни и DIY групи у нас страда от осезаемата липса на повече държавна и частна инфраструктура, възможности за създаване на проекти по международен стандарт и въобще здраво рамо за всички младежи и девойки, решили да се занимават с алтернативна музика извън бозавия и ретрограден роден мейнстрийм. Моно Николов (симпатичният младеж на снимката по-горе) и Георги Линев (Kan Wakan, Woomb, Outlier) удрят контра на цялата безнадежност със Samodiva – независима музикална асоциация, създадена от артисти в полза на артисти с цел да подпомогне развитието на младите таланти от българската инди сцена – от започването и завършването на един музикален продукт до достигането на по-голяма аудитория. Дейността на асоциацията започва с двудневен фестивал и групи от различни течения и поколения: Нова Генерация, Остава (акустичен сет на Свилен Ноев и Георги Георгиев), Woomb, Heptagram, Maze Hunters, КАКЕ?, Opium, Parallel, Цвет, Yanichka Nushi и Моно Николов. Всички приходи отиват за финансиране на млади групи и изпълнители.
КОГА: 20-21 септември в Stroeja Open Air Music Bar (Стадион Юнак, бул. Христо и Евлоги Георгиеви 38, на входа на Борисовата градина откъм бул. Драган Цанков) след 16:00 срещу 30/50 лева (едно/двудневен билет) от Bilet.bg

КАКВО: Street Music Fest. Второто издание на фестивала за улична музика и градска култура е в нов формат: програма от миниконцерти на многобройни локации, които целят да разпространят уличната музика из целия град. Ослушваме се за Дидо Петков, Магдалена Петрович, Cafe, Rum&Accordeon (бразилска самба, кубински джаз, аржентинско танго, испанско фламенко и френски джаз мануш), Рада Илиевa, тромпетистът Валентин Атанасов (Funkilicious), The Jazz-Rock Experiment Teddy Velvet Band, Presto и други.
КОГА: 27-29 септември на пл. Славейков и други локации из града с вход свободен

КАКВО: Dyed Soundorom, Anna Wall и Kiril Dimchev. Dom открива новия сезон на закрито с приятно лек и ритмичен коктейл, забъркан от французина Dyed Soundorom (Apollonia), резидента на лондонския Fabric Anna Wall и местния агент Kiril Dimchev. Аnna сме я засичали и друг път наоколо, но Didier ни е залипсвал от гостуванията му с титулярното супер трио и самостоятелните гигове на Takeover, така че няма как да не го уважим – жесток гъзар с убийствен музикален вкус, а и въобще.
КОГА: 13 септември в Dom (ул. Ангел Кънчев 1) след 23:00 срещу 20 лева за билет от EpayGo

КАКВО: That Divinе с Hervé и Dylanh. Приятелският колектив That Divine закрива своя сезон номер 11 с нощно парти в столицата на вече обиграна индустриална локация. Артистите в списъка за вечерта са повече от приятни. Роденият в Кот д’Ивоар и базиран в Амстердам Hervé (Polychrome Audio) свири на читави места като De School, Multipla и Benelux Bar, споделяйки сцена с някои от най-добрите селектори в съвременната електронна музика. Чуйте последния му винилов техно сет в Soundcloud и ще разберете защо не е за изпускане. От Берлин се включва и аристът на колектива Dylanh, зареден с желание да сподели най-новите си находки с подходящия (силен) звук.
КОГА: 14 септември в двора на ул. Индустриална 1 след 22:00 срещу 25/30 лева за билет онлайн и 35 лева на входа на събитието

КАКВО: Hardone с CLTX, Fatima Hajji и Luca Agnellii. Метрополис открива сезона с тежко техно ала 90-те – гръмко, уверено и екстатично. Познатият от парижките ъндърграунд среди и по-добрите берлински клубове CLTX свири светкавично техно с индустриални мотиви, гоа транс, метъл инструментали и експлозивни барабани. Испанката с арабски корени Fatima Hajji удря с поглъщащо прогресивно техно (демек лек транс), а Luca Agnelli (основател и собственик на Eturia Beat) жонглира с енергично техно и нестихваща жажда за моментни експерименти и басови смъквания. В списъка за вечерта са и Kr:Kd K, DSL, Jessica и Manoko.
КОГА: 14 септември в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) след 22:00 срещу 65/108 лева за билет от EpayGo

КАКВО: Tinariwen. Едни от най-важните и влиятелни пионери на сахарския рок хипнотизират с отекващи китари, традиционни туарегски мотиви и широкообхватни западноафрикански и арабски звуци, примесени с класически рифове, съвременен блус и фолк. Tinariwen са олицетворение на бунтовническата музика – създадена в бежански лагер насред бушуваща гражданска война, групата улавя революционните настроения и енергия на кървавия конфликт чрез премерени и осезаемо меланхолични вокали, изкривени китари и майсторско наслагване. От създаването си през 1979 до днес Tinariwen имат девет лбума и безброй концерти в цял свят (включително на Glastonbury и в Royal Albert Hall). Гиговете на бандата демонстрират как истинската магия на пустинния рок разгръща пълния си потенциал на сцена, бутайки традиционния сахарски блус (assouf) към нови територии.
КОГА: 11 септември в Зала 3 на НДК (пл. България 1) от от 19:00 срещу 55 лева за билет от Ticketstation

КАКВО: The Singing Loins. Аларма Пънк Джаз домакинства на фолк-пънк-рок легендите от Рочестър, определяни най-често като автентична-сурова фолк банда от делтата на Медуей. The Singing Loins стартира официално през 1990 от поета, автор на песни, писател и пънкар Chris Broderick и китариста и настоящ фронтмен Chris Allen. През последните две десетилетия (след разпадането им през 1999 и повторното им събиране през 2005) ключов член е и Rob Shepherd (банджо и мандолина). След смъртта на Broderick през 2022 Пеещите слабини записват и издават още два албума с Billy Childish – The Fighting Temeraire (2022) за лейбъла Damaged Goods и двойния концертен 2 Nites in Rochester (2023) за лейбъла Hangman Records, и двата в памет на Broderick. Осем дни преди концерта в София излиза и албумът Twelve с нови версии на класически песни на двамата Chris-овци, записани от настоящия състав на групата.
КОГА: 14 септември в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 21:00 срещу 20/25 лева от EpayGо и 30 лева на входа на клуба

КАКВО: Reverend Beat-Man. Примитивен рокендрол и госпъл-блус-траш! Сюрреалистичен подход към темата за кръвосмешението, без оглед на резултатите! Вътрешни диалози с Дявола и покаяние под отблясъка на швейцарско джобно ножче! Еinstürzende Neubauten с привкус на Bill Haley и Robert Johnson! Аларма Пънк Джаз не пести суперлативи за Reverend Beat-Man. И не, не става въпрос просто за странен и страшен човек със свещеническа якичка, налудничав поглед и още по-налудничави истории, претворени в двуминутни хитове. Музиката на господина си има послание. Швейцарецът Reverend Beat-Man, фронтмен на легендите The Monsters, барабанист на Die Zorros и създател на най-важния траш-госпъл-блус-рокенрол лейбъл в Европа Voodoo Rhythm Records, пристига в столицата точно десетилетие след първия си концерт у нас директно за Деня на София. Към Преподобния се присъединяват и неговите сънародници от есид-техно-рейв-пънк триото Serotonine за пълнометражен концерт след титуляра.
КОГА: 17 септември в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 21:00 срещу 30/35 лева за билет от EpayGo и 40 лева на входа на клуба

КАКВО: Jack SavorettiI. Giovanni Edgar Charles Galletto-Savoretti (отраснал в Англия и Швейцария симпатяга с баща италианец и майка полякиня с еврейско-немски корени) канализира елементи от музикалното си наследство в чувствен меланж от вокал и инструментали. Музиката на Jack Savoretti e повлияна от най-доброто в класиката и популярната музика на 60-те и 70-те, европейските шансони и традиционното италианско фолк звучене. В момента младежът записва осмия си албум, но няма как да не изсвири и най-доброто от големия си репертоар с хитачки. Специален гост на Savoretti в столицата е испано-британският мултиинструменталист и певец Gizmo Varillas.
КОГА: 23 септември в Зала 3 на НДК (пл. България 1) от 20:00 срещу 75/85/95 лева за билет от EpayGo
ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ

КАКВО: Sofia Documental. Петото издание на Международния документален филмов фестивал с фокус върху човешките права призовава да излезем от балона с програма от 30 премиерни за страната филми, ексклузивни срещи с режисьори и редица специални съпътстващи събития. Официалната програма започва с гръцкия филм Без посока и неговите важни въпроси за живота и смъртта. Режисьорката Elina Psykou разглежда все по-честите пътувания из Европа, осъществявани в търсене на права, автономия, контрол и избор относно съдбата на собствените ни тела.
КОГА: 28 септември – 6 октомври на 9 различни локации срещу 10 лева за билет от EpayGo

КАКВО: Бийтълджус Бийтълджус. След множеството провалени опити за продължение на култовата фентъзи хорър комедия от 1988, Beetlejuice се завръща с изключително приятен гръм и трясък. Tim Burton (Кошмарът преди Коледа, Едуард ножиците) продължава историята от първия си филм, връщайки Michael Keaton, Winona Ryder и Catherine O’Hara в емблематичните им роли. Действието се развива 36 години след събитията от първия филм. Непосредствено след смъртта на Charles Deetz, Lydia (Ryder) и нейната отчуждена дъщеря Astrid (Jenna Ortega) се отправят към Уинтър Ривър. На пръв поглед всичко е нормално, поне докато Astrid не решава да си направи лоша шега с майка си и да изрече прословутото заклиненание от първата част. Вратата между отвъдното и света на живите отново е широко отворена, а устатият демон не чака нова покана, за да освободи така дълго сдържания хаос в пълен безпорядък от абсурдно комични ситуации и неочакван ужас. The Juice is Loose и има намерения да остане, този път завинаги.
КОГА: Вече в кината

КАКВО: Благи деяния. Петият съвместен филм на Yorgos Lanthimos (Кучешки зъб, Омарът, Убийството на свещения елен, Фаворитката, Клети създания) и дългогодишният му сценарист Efthimis Filippou е антологична черна комедия, заредена с чаровен и нерядко шокиращ абсурдизъм. Благи деяния разнищва темите за властта, контрола, свободната воля и нестихващата динамика на човешките отношения в три почти самостоятелни, но всъщност взаимносвързани истории. Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley и Hong Chau влизат в различни роли за всяка една от трите части. The Death of R.M.F разказва за корпоративен слуга, чийто живот е напълно контролиран от доминантен шеф – от избора на партньор, кола и дом до нетрадиционни поръчки за убийства. R.M.F Is Flying е за полицай с налудничава шизофрения, а финалната част R.M.F Eats A Sandwich разглежда една странна секта през погледа на жена, търсеща човек със специални способности за своя духовен водач. Музиката на Jerskin Fendrix също е връх.
КОГА: Вече в кината

КАКВО: Пътят. Филмът, превърнал Federico Fellini и съпругата му Giulietta Masina в световни звезди, разказва за живота, страстите и страданията на пътуващите циркови артисти. Грубоватият здравеняк Zampanò (Anthony Quinn) къса стоманени вериги за дребни стотинки с помощта на дребничката си аистентка Gelsomina (Masina), купена от майка ѝ за десет хиляди лирети и подложена на постоянен емоционален и физически тормоз. Безсмъртната класика на италианския маестро печели повече от 50 международни награди, включително първия Оскар за най-добър чуждестранен филм.
КОГА: 14 септември от 18:00 във Влайкова (ул. Цар Иван Асен II 14) срещу 15 лева за билет от касата на киното и онлайн

КАКВО: The Sofianer III. Какво прави София такава, каквато е? 127 български художници и илюстратори отговарят остроумно на въпроса чрез забавни и проницателни визуални истории, отразяващи духа на столицата. От получените над 200 предложения журито избира 27 финалисти, а новите корици на въображаемото издание The Sofianer са представени традиционно с изложба на открито и могат да бъдат закупени като плакати от сайта на проекта.
КЪДЕ: На открито в градинката Кристал (алея в карето между бул. Г. С. Раковски, бул. Цар Освободител, ул. Аксаков и ул. 6 септември) до 15 септември с вход свободен

КАКВО: Устойчиви реалности – автохтонни архетипи. Създаден като мощен архетип на нашето битие, проектът на Деян Янев провокира посредством използването на асоциативни знакови символи и емблеми. Художникът стимулира въображението с езика на метафората, иронията и фикцията. Мотивиран от наблюденията си върху човешката природа, Деян Янев разглежда и създава характерни архетипни състояния и митологизирани образи. Като продължение на триптиха Вяра Надежда и Любов, разглеждащ отличителните свойства на митологичните образи, художникът създава триптиха Химически реалности – произведения, които не целят да осъждат или поощряват темата за естеството на опиатите в нашата реалност. Прецизно изградените и провокативни композиции на автора създават една напълно нова фикция за света и средата, в която живеем.
КЪДЕ: Аросита (ул. Врабча 12Б) до 18 септември с вход свободен

КАКВО: Haute Couture – Haute Soudure. Живко Седларски представя изящни стоманени скулптури, вдъхновени от възторга на мъжа към формата, движението и красотата на жената. Своеобразните рокли на скулптура са показно на неговата мода, която не се облича.
КЪДЕ: НДК (пл. България 1, полуетаж-запад, вход А3) от 19 до 28 септември с вход свободен

КАКВО: Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! Тази концептуална изложба обсъжда близкото историческо минало на Румъния и България в контекста на 35-годишнината от падането на комунизма в Източна Европа. За пръв път в София са представени творби на около 20 млади и вече утвърдени румънски художници, сред които Sabin Bălașa, Felix Aftene, Andrei Chintila, Irina Dragomir, Ondine Slimovschi, Georges Mazilu и Mihai Mureșan. Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! разглежда близкото минало на Румъния, като представя илюстративни художествени интерпретации на начина, по който приемането на собствената история, въпросът за свободата и разбирането на личния опит в един свят на преход са въпроси, които интересуват румънския артистичен свят. Предвид това, че българската общественост ще открие тук визуални мотиви от общ спектър, изложбата е замислена като покана за междукултурен диалог, който да сближи двете културни пространства.
КЪДЕ: София Прес (ул. Славянска 29) до 29 септември с вход свободен

КАКВО: Спирка София ’70. Архивните фотографии на Панайот Бърнев в Българския визуален архив са възможност да видим София такава, каквато е била, но и да се замислим за промяната и непреходността на градския живот. Именно с изложба на дарени негови кадри DOT Sofia поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира и самата града, а именно Стара София. Експозицията в галерията на бутиковия хотел включва архивни кадри, заснети именно на и около Женския пазар – уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в района през 70-те години на XX век. Бърнев ни води на разходка из столицата през 1975, когато камерата му запечатава строящата се Централна гара, след което ни засилва към Лъвов мост и пазара Георги Кирков, за да стигнем до улица Пиротска. Бърнев улавя тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София.
КЪДЕ: Sarieva/Gallery @ DOT Sofia (ул. Братя Миладинови 46) до 5 октомври с вход свободен

КАКВО: Представи си цвете. Първата самостоятелна изложба на Цветана Недева съдържа 12 корони от хартиени цветя, придружени от 12 фотографии на жените, които ги носят. Основната тема се върти около любопитството на авторката към душевните белези и образите, които вижда в цветята и паралела, който прави между тях и жените. Връзката ѝ с тях обаче не е вчерашна. Глухарчето е едно от първите цветя, които Цветана сглобява от хартия преди години. С времето буквализмът в пресъздаването отстъпва на опита чрез хартиените си пластики да разказва за духа, който Цветана вижда в тях. Наблюдава как растенията си взаимодействат с вятъра, проследява различните етапи от живота им и различните им състояния, които са провокирани от външни намеси. Разглежда ги отблизо и дълго, понякога дори ги сънува. И така до днес. 12-те главни роли във фотографиите на Георги Андинов са поверени на жени, оставили значим отпечатък върху живота на авторката.
КЪДЕ: Уникредит Студио (пл. Света Неделя 7) от 19 септември до 10 октомври с вход свободен

КАКВО: Come Join Me. Следващата гостуваща илюстраторка в L44 е Marylou Faure. Известна със своите смели цветове и игриви дизайни на персонажи, французойката създава свят, в който фантазията и реалността се смесват, стимулирайки бягство от забързаното ежедневие. Предизвикателният и закачлив стил на Marylou помага в работата с глобални брандове по проекти, занимаващи се със социални и етични въпроси. Инсталацията на французойката преобразява напълно галерийното пространство на Lobster, постигайки баланс между игриви визуализации и прикрити послания.
КЪДЕ: Lobster (ул. Неофит Рилски 44) до 11 октомври с вход свободен

КАКВО: Женска природа. Гостуващата изложба на Judit Rita Rabóczky е представена паралелно в две пространства – галерия Васка Емануилова и унгарския културен институт Лист. Отправна точка в произведенията на унгарската скулпторка е женската природа и тяло. Седем фигури, изработени от рециклиран материал, постепенно навлизат сред керамичните фигури от постоянната експозиция на Васка Емануилова. Паралелът между двете авторки с почти сто години дистанция помежду им създава особена хореография и ритъм в пространството на музея. В изложбеното пространство на Лист пък е представена серията Мистериозният обект на желанието, в която стереотипите на женствеността са изпразнени от съдържание и обгърнати в железни доспехи. Тук тялото липсва, но жената присъства отново, също толкова силно и нееднозначно. Деликатното дантелено бельо и корсети са в сблъсък с материала и неговата непроницаема издръжливост. Образът за жената, която носи своята женственост като броня, не е нов, но в ръцете на Rabóczky тдобива силата на знак едновременно изящен и многопластов, като засяга и много обществени тежки стигми върху феминистичните идеи. Диалогът между двете пространства и двете авторки проследява не само формалното развитие на съвременната скулптурата и концепцията за женското тяло, но изважда тези теми във фокуса на внимание чрез контрасти в материалите, формата и посланията.
КЪДЕ: Васка Емануилова (бул. Янко Сакъзов 15) и Институт Лист (ул. Аксаков 16) до 10 ноември с вход свободен

КАКВО: Хелга Парис. Фотографии. За трета поредна година Гьоте-институт и СГХГ поставят фокус върху съвременната фотография през погледа на жените фотографки от Източна Германия. Макар и непознато в България, творчеството на Helga Paris (1938-2024) играе важна роля в германската фотография. В отделни изображения и серии тя разгръща темата за източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите. Paris има дарбата да разкрива уязвимостта и ранимостта, като в същото време ги обгръща с деликатност. Погледът на самоуката фотографка се оформя под въздействието на живописта на Max Beckmann и Francis Bacon, следвоенното италианско и френско кино, театъра и литературата – независимо дали снима някогашния работнически квартал Пренцлауер Берг в Източен Берлин или индустриалния град Хале, или пътува из България, Грузия, Румъния, Полша и Италия. С около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Helke Misselwitz софийската изложба на Helga Paris e пътуване във времето, позволяващо да осмислим крехкостта на настоящето.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) от 19 септември до 24 ноември срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

КАКВО: Алея на книгата. Най-голямото пътуващо книжно изложение на открито е разходка между 59 шатри с над 140 издателства и техните безброй заглавия на добри цени, с които да загрееем за панаира на книгата в края на годината. Идеята на инициативата е книгите да отидат при хората, за да се повиши мотивацията за четене и интересът към книгите. Остава да разберем защо организаторите продължават да канят нацисти за изложители и дали не заслужават гръмовен бойкот.
КОГА: До 15 септември в пешеходната зона на бул. Витоша и в парка пред НДК с вход свободен

КАКВО: Нощ на литературата. Нетипични за литературата пространства в София, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Силистра и село Чавдар се превръщат в читателски гнезда като от тринадесетата Нощ на литературата. Събитието се провежда по едно и също време в различни европейски градове, както и едновременно във всички читателски гнезда в съответните градове. Във всяка локация на всеки половин час ще се чете един и същи откъс от една и съща книга. България тази година се включва с 19 книги от 19 държави. Откъсите от книгите се подбират от посолствата и културните институти на европейските държави, а публиката може да състави своя маршрут според личните си предпочитания към европейските езици, писателите, четците или локациите, в които се провежда събитието. В рамките на три часа и половина четат актьори, журналисти, преводачи, музиканти, автори и други. Пълна информация за избраните книги, къде, кой и какво чете има в сайта на инициативата. В София събитието ще завърши с личния литературен маршрут на поета и драматург Стефан Иванов.
КОГА: 25 септември между 18:00 и 21:30 в София, Бургас, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Пловдив, Русе, Силистра и село Чавдар с вход свободен
ТЕАТЪР

КАКВО: Писмото. С над 2000 представления в 43 държави, доста награди от световни фестивали и силни думи от международната преса, моноспектакълът на датския артист с италиански корени Paolo Nani е не само блестяща класика и световен хит (Edinburgh Fringe Festival), а същинска малка енциклопедия на комедията с брилянтни превъплъщения на един от най-великите клоуни в света (Scottish Daily Mail). С автентично чувство за хумор, колоритна игра, семпла сценография в куфар, но без думи и никакви специални ефекти, за осемдесет минути Nani превръща една обикновена ситуация в шест филма, три театрални постановки, цирково шоу и още пет абсурдно комични изненади.
КОГА: 14 септември в Червената къща (ул. Любен Каравелов 15) от 19:30 срещу 50 лева за билет от Eventim

КАКВО: Убийствена комедия. Филмовият фестивал в Кан! Най-бляскавият от всички възможни поводи за празнуване. В късния следобед, само няколко часа преди триумфалната премиера на най-новия ѝ филм, на терасата на луксозен хотел е открито бездиханното тяло на последната истинска дива от световния кинонебосклон – Грейс Жервес. Компанията от заподозрени убийци е впечатляващо пъстра и дори забавна: екстравагантен актьор, ревнив импресарио, пищна блондинка и крадец-новобранец. Всеки има своя версия за случващото се и е готов моментално да пренапише хронологията на събитията, само и само да се докопа до брилянтите на убитата звезда. Единствено управителят на хотела – мосю Бонифас, недоказан потомък на Еркюл Поаро, е в състояние да открие истината сред стелещата се мъгла от заблуди, нескопосани лъжи и похотливи помисли. В двучасовата постановка на Венцислав Асенов участват Лили Шомова, Боян Младенов, Анатоли Лазаров, Георги Няголов, Костадинка Аратлъкова, Никол Оташлийска и Йордан Ръсин.
КОГА: 24 септември в Театър Възраждане (пл. Славейков 4) от 19:00 срещу 20 лева за билет онлайн и на касата на театъра

КАКВО: Съзвездия. Спектакълът на Елица Йовчева по едноименната пиеса на британския драматург Nick Payne от 2012 разказва историята на млад мъж (Ненчо Костов), който губи съпругата си (Радина Думанян) след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност. Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи време в контекста на детерминистичното допускане, че край и начало са едно и също нещо? Проява на свободна воля ли са изборите, които ежедневно правим и отстояваме? Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да преосмислим ситуациите и съдбите си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно. Съзвездия е една мистериозна игра за двама, която ни отвежда твърде далеч в самопознанието. Първата премиера на Народния за новия сезон е и вторият проект, реализиран в програма Апостол Карамитев за интердисциплинарни перспективи към правенето на театър от нови или непознати за театъра автори, които да предизвикват трупата и неговия екип.
КОГА: 25/29 септември в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:30 срещу 15/25 лева за билет от ЕpayGo или на касите на театъра
OПЕРНА ГАЛА

КАКВО: Jonas Kaufmann. The Telegraph го смята за най-великия тенор в света. The New York Times го описва като човек с ясни високи тонове, съчетание на мъжественост и нежност в пеенетo и оценява изтънченото му музициране. Telerama го отличава не само за вокалното майсторство, но и за драматичното му въздействие, сякаш изпълнява всяка роля като за последно. Немският тенор Jonas Kaufmann е изпълнил над 70 роли във водещите оперни театри в света. Изпълненията и записите му са отличени с множество отличия и награди, сред които единадесет награди Echo/Opus Klassik и какво ли още не. Рециталът му в София е в компанията на солистката Rachel Willis-Sørensen, с акомпанимента на Софийската филхармония и под диригентството на Jochen Rieder. В програмата са включени произведения на Ruggero Leoncavallo, Giacomo Puccini, Franz Lehár и други.
КОГА: 28 септември в Зала 1 на НДК (пл. България 1) от 19:00 срещу 90/11/120/140/170/220 за билет от Eventim
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ

КАКВО: Shutdown. В продължение на две седмици хореографите Noa Zuk и Ohad Fishof (доскоро част от танцовата компания Батшева) представят отворен танцов клас, запознавайки български професионалисти с уникалния Gaga стил. Резултатът е селектирането на тоно дванайсет танцьори и премиерата на пърформанса Shutdown. Символично разделен на две части, които могат да бъдат усетени интуитивно – ако първата задава обратното броене от живота към смъртта, то втората загатва случващото се след нея. Именно формите и движенията на тялото увличат в процеса – историята е по-важна от детайлите, а енергията на всяка извивка е фрагмент от една структура, която непрестанно се променя. Пиесата на Zuk и Fishof си играе с противоположностите, за да ги превърне в по-добър диалог.
КОГА: 11/12/24 септември в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:30 срещу 25 лева за билет от Urbo
АВТОСАЛОН

КАКВО: Авто-ретро салон и парад. Четвъртото издание на вероятно най-интересния автосалон (и парад!) в страната събира най-автентичните класически купета, кабриолети и седани в запазено състояние, най-добрите реставрации, най-редките и екзотични класически автомобили, най-колекционерските модели в изключително състояние, довоенни и следвоенни автомобили, тунинги, реплики, съветски и социалистически класики и някои младежи от 1994 до 2004 на едно място. Да не забравяме и горния красавец Mercedes-Benz 300, возил първия канцлер на ФРГ Konrad Adenauer. Абсолютен кеф.
КОГА: 15 септември на пл. Народно събрание (около паметника на Цар Освободител директно срещу сградата на Народното Събрание, както и по протежение на бул. Цар Освободител от бул. Васил Левски до ул. Г. С. Раковски) след 08:00 с вход свободен

КАКВО: Red Bull Soapbox Race. Mеждународно състезание за аматьорски сапунерки се завръща на познатото стръмно трасе в София, за да домакинства на няколко десетки отбора и техните идеи за адреналиново безмоторно спускане. Очакванията са за зрелищни модели и костюми, но най-вече за неизменни гръмки удари в слама, скокове и препятствия. Сред тазгодишните участници със сигурност са се засилили приказни герои, чифтокопитни животни, огромни плодове, летящи предмети и необяснимо причудливи идеи.
КОГА: 14 септември на бул. Черни връх от 12:00 с вход свободен