Дори най-скромните туристически обекти в Скандинавия са направени с такава грижа за природата и човека, че да се зачудим дали с тях (в случая норвежците) сме от един и същи вид. Най-новият заслон в Ховден е замислен като скрита в планината дневна хижа, служеща най-вече като наблюдателница на животинската популяция и околната фантастична панорама.
Фактически, говорим за модерен заслон на местното студио Aksent Arkitekter, което си партнира с общината в Бикле (живописно градче в южната част на страната) и норвежката организация за опазване на защитени зони, за да уважи местния ландшафт с добре замаскиран обект в планината над селцето Ховден.
Въпросното място е финалната точка от новоизградена пътека, която стига до върха на планината и открива фантастична гледка към защитената зона на Ховден – предпочитано място за зимна паша на диви северни елени. Изцяло стъклената фасада на каменния заслон изглежда като вдъхновена от визьорите на скиорските очила и предоставя не само панорама към едно красиво място, но и досег до съвременна архитектура в тотална хармония с дивата природа.
Иначе самата архитектура на наблюдателницата копира традиционните задържащи стени за терасиране в района, които се срещат често в по-хълмистите райони на Норвегия. Aksent Arkitekter се съобразява с желанието на местните власти да се използва само камък, стомана и стъкло заради символичното и практичното значение на тези материали.
Камъкът е избран заради своята издръжливост и връзка с местната природа като символ на планината. Стоманата пък, първоначално избрана заради миналото на Ховден като място за добиване на желязна руда, е заменена с дърво след дискусия с местните жители. Стъклото запазва своето място като символ на модерността и връзка между интериора и екстериора на хижата.
Окончателната структура на обекта е изградена от бетон, покрит с камък, дървени греди, колони и покрив и огромна наблюдателна витрина от стъкло. Покривът е засипан с торф от околността, за да може мястото да се слее напълно с пейзажа без нужда от вкопаване. Комбинацията от материали отвън и отвътре подсигурява структурната цялост и засилва хармонията на заслона с природата.
Аеродинамичната форма е изчислена така, че да нямалява въздушното съпротивление и ефектите от тежките климатични условия в планината над Ховден. Окото е ориентирано така, че да предлага възможно най-добрата непосредствена гледка към зимния хабитата на елените. Цялата геометрия на мястото е завъртяна така, че да го обозначи и превърни в ултимативна наблюдателница, а не просто в обикновен заслон. У нас кога така?
Повече за проекта на Aksent Arkitekter има тук.