Подобно на баталната сцена във фотографията на Barbaba Klemm по-горе, октомври е онова захлаждащо се вечер време на пуловери, шлифери и леки бомбъри, което атакува изненадващо, но постоянно с водните оръдия и лютивия спрей на точно 31 възможности за запълване на свободното време с култура, качествена храна и други екстри, преди да започне подготовката за зимната хибернация и будна кома.
Откриването на активния галериен сезон означава разходка до поне дузина изложби със силна немска фотодокументалистика, монументални скулптури, живопис от мистериозни и не чак толкова мистериозни автори (Думисани, почвай сериал или поне комикс!), жонглиране със застъпващи се фестивали за дигитални изкуства, съвременен танц и свободен театър или медитация със светлинни инсталации извън центъра на града.
Октомври е и началото на фестивалния филмов сезон с претъпкано Cinelibri, симпатично сай-фай на голям екран, БГ документалка за БГ аутсайдер в GT4 и поезия и ню уей музика от една голяма BOYSCOUT приятелка. Планираме предстоящите концерти на стари и нови познати и се отдаваме на спокойно темпо с морско гурме и екстремно люто. Първият месец от същинската есен има всичко, което трябва за допълнително и винаги приятно стимулиране на сетивата и мозъка. Та така, ето какво правим в София през октомври:
ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ
КАКВО: Cinelibri. Освен да открие официалната програма с големия победител от фестивала във Венеция (Клети създания на Yorgos Lanthimos), деветото Cinelibri предлага първи срещи и с дългоочаквани филми като кулинарната романтика Страсти в кухнята на Tran Anh Hung (награда за режисура от тазгодишния Кан) с Juliette Binoche и Benoît Magimel, номинирания за Златен лъв Любо с винаги отличния Franz Rogowski, датската драма Копенхаген не съществува, пребития от критиката Дворецът на Roman Polanski, биографичния Анселм на Wim Wenders, мистериозната японска драма Човек на Kei Ishikawa и още десетки други премиери, специални прожекции и съпътстващи тематични събития.
КОГА: 6-29 октомври в киносалоните (пълна програма ТУК)
МОРСКО ГУРМЕ В ПАРКА
КАКВО: Бакхус Fish Fest. За шестото издание на Бакхус Fish Fest рибите отиват на гости на маймуните! Ежегодният фестивал за морска храна дебютира в Борисовата градина, за да предложи риби от Черноморието, но и екзотични техни събратя от широкия свят, стриди, скариди, калмари, рапани и какви ли не още – в Маймунарника на петдесетина метро от езерото с лилиите. Причините да се завъртим на събитието и двата дни са много: море от прясна риба и всякакви черноморски съкровища (Черноморски улов), ресторанти с тематични менюта (Hamachi-ni, Mini.Bar, Bismarck, Talents, Hambar), високоалкохолни и безалкохолни напитки, някои от най-добрите български крафт бири и вина (Сепия, Metalhead, ШаNo5, Cellar 52), солени и сладки хапки, занаятчийски продукти за отнасяне у дома (SoFerments) и други екстри. Домашните любимци са добре дошли и влизат безплатно. Децата до 7 години – също.
КОГА: 7-8 октомври в Маймунарника (алеята над Колодрум Сердика в Борисовата градина) между 11:00 и 21:00 срещу 6/10 лева за едно/двудневен билет от EVENTIM
МУЗЕЙ НА ЛЮТОТО
КАКВО: Chilli Hills Farm & Open Space. Симпатичните агенти от Chilli Hills откриват новата си ферма и пространство за похапване, детска игра и събития с музика на живо (Latino Kopeles), диджей сет на DJ Fozzie, екстремно надяждане с лято като част от League of Fire, бургери и крила от фирменото камионче за храна, азиатска полева кухня от Николай Маджаров (Файчето от Тибетски сърца и Мастършеф), напитки от Шуменско, бирени коктейли от Seth&Riley’s Garage, вино от Libera Estate, джин и ром коктейли от Tatratea, сладки неща от Bett’r Snacks и Frudada, детски стени за катерене от Катерица и други екстри. Там се намира и първият в Европа Музей на лютото с над 70 вида люти чушки, факти и инсталации.
КОГА: 7 октомври в село Лозен (ул. Маркова ливада, следвайте табелите) между 16:00 и 22:00 с вход свободен
ДРУГИ ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН
КАКВО: Създателят. Умният и вълнуващ научнофантастичен екшън трилър на Gareth Edwards (Годзила, Rogue One: История от Междузвездни войни) разказва за бъдеще, в което Азия живее в мир и любов с изкуствения интелект и новите симуланти, а Америка се опитва да го унищожи след злощастен ядрен удар в центъра на Лос Анджелис. Докато скърби по изчезнала си съпруга, закоравелият бивш войник от специалните сили Joshua Taylor (John David Washington) е вербуван да открие и убие Създателя – неуловимият архитект на усъвършенстван изкуствен интелект, разработил мистериозно оръжие, способно да сложи край на войната и вероятно на цялото човечество.
КОГА: От 6 октомври в кината и IMAX
КАКВО: Луди пари. Големият залог 2.0? Създаден по безумния действителен случай за Reddit аферата GameStop, Луди пари разказва за обикновените хора, които обръщат играта на Уолстрийт и забогатяват, превръщайки магазините за видеоигри в най-привлекателната борсова акция. В центъра на събитията е Keith Gill (Paul Dano), който инвестира всичките си спестявания в GameStop и споделя за процеса в социалните мрежи и форума r/wallstreetbets. Популярните видео анализи на Roaring Kitty привличат хиляди последователи, които изстрелват акциите на компанията високо нагоре, напук на милиардери, залагащи точно на обратното. Въпрос на време е империята да отвърне на удара, а световете и на двете страни да се преобърнат завинаги.
КОГА: От 7 октомври в кината
КАКВО: Първата обиколка. Дебютният пълнометражен филм на NEXT-DC и Kamak Films проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът на Overdrive се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя с ограничени ресурси и минимален състезателен опит. Документалният филм на режисьора Димо Петков улавя в реално време паденията и възходите на 16-годишен пилот, търсещ баланс между спорта и образованието, бояджия, превърнал се в талантлив механик и автомобилен инженер, идващ от академичните среди. Въпреки аутсайдерския статут в доминиран от добре финансирани отбори спорт, отборът на Overdrive е чудесен пример за непоколебим човешки дух и силна екипна игра. Първата обиколка е вдъхновяващ филм за отбор от държава без състезателна писта, който оставя своя отпечатък в автомобилния спорт и поражда мечти за големи постижения в GT4 и отвъд.
КОГА: 12 октомври от 20:00 в Cinema City Paradise (бул. Черни връх 100) срещу 14 лева онлайн и на касите на киното
КОНЦЕРТИ
КАКВО: Algiers. Създадената преди повече от десетилетиe и записваща за Matador американско-английска група Algiers се състои от мултиинструменталистите Franklin James Fisher, Ryan Mahan, Lee Tesche и Matt Tong и черпи вдъхновение от различни музикални и немузикални влияния като пост-пънк , хип-хоп, експериментален рок и южняшка готическа литература. Звученето им е описано като дистопичен соул поради мрачното настроение, вдъхновения от афрофолка вокален подход и силния акцент върху атоналните текстури. Явно доказателство за смелия идиосинкратичен подход е списъкът с гости в последния им албум Shook (2023) – Zack de la Rocha (Rage Against The Machine), Samuel T. Herring (Future Islands), Billy Woods, Big Rube (The Dungeon Family), Jae Matthews (Boy Harsher), Nadah El Shazly и други. Подгряват Maze Hunters, които слушахме за последно преди няколко месеца с Interpol.
КОГА: 5 октомври в Live & Loud (ул. Позитано 8) от 20:30 срещу 28 лева от EPAYGO
КАКВО: Хюго. Както сме препоръчвали и преди, слушайте януарския албум на актьора Теодор Кисьов, за да разберете защо сме толкова ентусиазирани от възможността да го чуем целия на живо за четвърти или пети път в рамките на по-малко от девет месеца. Симулакрум е пълнокръвен и екзистенциален поп/соул/фънк от човек с талант за прочувствени истории и дрезгав танц по обръгналите струни на boyscout-ската душа. Завръщането на Хюго в Бар Петък, където го изпълнява за пръв път през февруари, е в компанията на Явор Намлиев (пиано/орган), Борис Георгиев (китара), Самуил Даскалов (бас), Калоян Стоянов (барабани), Иван Петков (тромпет) и Кристиян Кръстев (саксофон). Отиваме с 200.
КОГА: 17 октомври в Бар Петък (ул. ген. Гурко 21) от 21:00 срещу 10 лева от Bilet.bg
КАКВО: Deliluh и Bain de Gong. Вместо да харчат парите си за храна, култура и хедонизъм, нашите приятели от Indioteque продължават да инвестират в концерти (Alex Zhang Hungtai, The Soft Moon, Gents, A Place to Bury Strangers, Nite Fields и много други) и празнуват своята 15-та годишнина с тройно комбо: канадската арт рок група Deliluh, френският едноличен електронен проект Bain de Gong и български електронен артист, чието име ще бъде обявено в края на седмицата. Дуото от Торонто има четири албума в дискографията и понастоящем живее и записва между Берлин, Копенхаген и Марсилия. С годините, звукът на Deliluh преминава от пост-пънк към по-експериментални територии. Както ги определя Pitchfork, тези резки завои поставят групата в традицията на големите северноамерикански иноватори (от Iggy Pop през Liars до The Brian Jonestown Massacre), които отиват към Европа, за да преследват нови музикални хоризонти. Bain de Gong Пък е нов електронен проект от Марсилия, чийто първи издания предстоят. Засега можем да го чуем само на живо, така че отиваме да си сипем едно за правенето на концерти на мускули и внимателното отглеждане на лоялна публика.
КОГА: 25 октомври в Mixtape 5 B-Side (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 20:00 срещу 20 лева от Bilet.bg и 30 лева в деня на събитието
ЛИТЕРАТУРА
КАКВО: Телесно. Биляна Димова в дългогодишeн редактор на Икономедиа, който не държи на анонимността на всяка цена (въпреки нинджа портрета си) и има достатъчно странични занимания, за да запълни 1/3 от всеки какво-да-правим-в-софия календар. Повод за следващата ни среща е нейното решение да се престраши не само да издаде своята дебютна стихосбирка, но и да я представи с думи от Стефан Иванов и Даниел Ненчев и видео от Явор Веселинов с музика от нейния партньор в живота Емилиян Гацов-Елби. Не искам да е стандартна премиера – да сядам и да чета от книгата. Затова поръчах три видеа, върху които записах по едно стихотворение от книгата със собствен глас. Няма да е скучно, обещавам, а и след представянето на книгата има афтър с диджей сет на Николай Събев (N:Mode) – един от най-големите меломани, които познавам.
КОГА: 12 октомври от 19:00 в К.Е.В.А. (ул. Г. С. Раковски 114) с вход свободен
ИЗЛОЖБИ
КАКВО: Дом мечта. Кураторите Вера Млечевска, Бояна Гяурова и Адриана Андреева събират сериозен брой имена, за да разгледат многопластовата връзка между изкуство и дизайн чрез закачливи, екстравагантни, любопитни и поетични обекти: столове, маси и умивалници, свещи, лампи, огледала, чинии, мода, бижута и други предмети – всеки със своя собствена история, оформяща оригиналното пространство на дома мечта. Той е обзаведен с предмети, създадени от художници и дизайнери, които пораждат афекти, объркване и илюзии – обекти, които са продукт на свободния експеримент с форма и материал. Резултатът от експерименталното взаимодействие между дизайн и изкуство е селекцията на близо 40 работи от Александър Лазарков, Алина Папазова, Aaron Roth, Борис Делчев, Викенти Комитски, Вълко Чобанов, Деница Бояджиева, Десислава Терзиева, Димитър Шопов, Едже Дервиш, Зара Александрова, Иван Мудов, Красен Троански, Красимир Терзиев, Лазар Лютаков, Лъчезар Бояджиев, Люба Асадурова (Nomad.ist), Марина Драгомирова (Studio Furthermore, Мария Налбантова, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Мисирков/Богданов, Нева Балникова, Невена Екимова, Правдолюб Иванов, Рада Букова, Рада Дичева (Тochka & Тochka), Рая Стефанова, Роузи Ейсор х Стефан Иванов, Силвия Чанева, София Димова, Теодор Генов, Цветомира Борисова, Яна Юнакова, Работилница ПУНКТ, LoftArt, Odd Matter, Pottery & Poetry, & HUE и Subcultura.
КЪДЕ: КО-ОП (бул. Янко Сакъзов 17) до 8 октомври с вход свободен
КАКВО: История за &. Организираната от Америка за България, MP-Studio (хората зад Lunar) и архитектурно студио Ателие 3 (множество сетивни експозиции на българско културно наследство) интерактивна изложба би трябвало да ни потопи в дигитална интерпретация на живота, където мечтите срещат реалността. Мултимедийното и сетивно преживяване включва разходка по тревата, среща с аватара на маестро Максим Ешкенази, нестандартна изложба с фантастичните илюстрации на Текла Алексиева, игра със светлините и сенките на Капка Кънева и още неочаквани ситуации.
КЪДЕ: Зала 4 на НДК (пл. България 1) до 8 октомври с вход свободен
КАКВО: Homo sapiens – възпоменания. Ходим до село Осиковица, за да гледаме Оригиналите. Мотаем се около Ритуалната зала в Хиподрума и Американското посолство, за да видим две други негови творби. Ходим и до езерото в Южния парк, където е ситуирана скулптурната група Водна паша. Последната експозиция на Павел Койчев обаче не е на открито, а отново в Райко Алексиев – залата, която домакинства на други три негови изложби преди години: цялостно произведение през 2019, Нещо лично (2013) и О, щастливи дни… ооо (2016). Homo sapiens – възпоменания разказва историята на човека в 30 фигури и седем подтеми – огън, лов, земеделие, създаване, маса, фър-люш и изпращане. Формиращи човека в неговото еволюционно и социално развитие, тези жизненоважни открития и дейности са съпътствани от паузи за радост и общуване. Койчев провокира размисли за пътя на човека и човечеството, за трудностите на израстването, за отговорността към поколенията, които отново и отново ще търсят огъня, ще ловуват и ще обработват земята, за да си доставят храна, ще създават свой свят, ще празнуват, но в нов кръг от спиралата на живота.
КЪДЕ: Райко Алексиев (ул. Г. С. Раковски 125) до 14 октомври с вход свободен
КАКВО: Malicroix: Цветя на злото. Cryptid Art Space анонсира това събитие със загадъчен текст от старо френско списание за изкуство. Но дори без да сме уверени в неговата достоверност, нямаме нищо против да се разходим до дебютната изложба на художника-символист Malicroix, кръстена в тъмна чест и съпътствана с готическите разкази на критика мосю Морен. Експозицията е в памет на майстора Любен Зидаров.
КЪДЕ: Cryptid Art Space (ул. Димитър Трайкович 1) до 14 октомври с вход свободен
КАКВО: Калина Богоева. Академик, примабалерина и балетен педагог – Калина Богоева е знаково име в българското балетно изкуство, белязало поколения родни артисти и изпълнители. Един от най-големите авторитете в областта на методиката на класическия танц (Руска школа), както и в анализа и изучаването на балетния класически репертоар и балетна режисура, е почетена с прожекции на документален филмов портрет от режисьора Йордан Джумалиев, авторска фотографска изложба и поезия, създадени от самата нея.
КЪДЕ: Етюд (ул. Цанко Церковски 34) до 14 октомври с вход свободен
КАКВО: Мавзолеят на маминото синче. Кой е маминото синче и какво го е направило такъв, какъвто е? Самодоволен глезеник или неволен герой? Нехаен и леко неоправен използвач или човек, принуден от съдбата и хората около себе си да приема помощта им? Може би е мамино синче, а може би е мъж на място, който разпознава в жените и куиър хората около себе си алтернатива на натрапчивата токсична мъжественост. Зависи ли от майка си или просто търси хора, които са толкова изключителни, колкото е тя? Ние ли го убиваме или той погребва сам себе си, пораствайки? Кои са неговите помощници и кои са неговите изтезатели? Възхвала ли е този мавзолей или е просто едно лично хранилище за легендата му? Съществува ли изобщо или е просто фикция? Според Дина Стоев, всички тези въпроси стоят не само пред публиката, а и пред самия автор. Думисани Карамански не дава еднозначни отговори и задава нееднозначни въпроси, което остав всеки посетител на последната му изложба с монументална живопис да се оправя сам. Помените от биографичната истина се разтварят в налудничава абсурдна приказка. Попът-Думисани хвърля въдица със сребърния кръст във водите, а русалката-Думисани го хваща със зъби във въздуха като злобен воден дух. Полугол Питър Пан-Думисани наблюдава тръгващата си от полукошмарна, полусюрреалистична мълниеносна сцена фигура. И още, и още, но все велики сюжети от велик художник.
КЪДЕ: Credo Bonum (ул. Славянска 2, вход откъм ул. Бенковски) до 20 октомври с вход свободен
КАКВО: Barbara Klemm. Светлина и тъмнина. Фотографии от Германия. Първата самостоятелна изложба на германската фотографка у нас представя нейната работа като изявен хроникьор на съвременна Германия. Включените над 120 черно-бели фотографии в областта на политиката, културата и икономиката, създадени преди и след обединението на Източна и Западна Германия, улавят уникални и често напрегнати моменти в едни от най-емблематичните кадри на нашето време: братската целувка между лидерите на СССР Леонид Брежнев и на ГДР Erich Honecker, съвременните германски политици Helmut Kohl, Willy Brandt и Angela Merkel, едни от най-известните личности от света на изкуството, културата и модата като Andy Warhol, Joseph Beuys, Claudia Schiffer, Karl Lagerfeld и много други. Снимките от падането на Берлинската стена и Обединението са драматична кулминация на разказ, който започва в по-ранните снимки na Klemm, а последиците от това събитие тя не спира да наблюдава отблизо и до днес. Фоторепортерът на Frankfurter Allgemeine Zeitung представя и снимки, улавящи противоречиви или всекидневни ситуации от социалната действителност, кадри от демонстрации, протести и живота на имигрантите, културни събития, масови прояви и градски пространства – все портрети на хора в особени моменти на непринуденост, но и своеобразни икони на съвременната история.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 22 октомври срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)
КАКВО: Swallowed Sentences. Посредством пространствена визуална и звукова инсталация с творбите на Борис Колев B.A.i.L.A., Асен Янев, Димитър Яранов, Антон Терзиев и Георги Ружев, изложбатa Swallowed Sentences насочва вниманието към взаимодействието между видимото и невидимото, между казаното и скритото, между присъствието и отсъствието, за да поведе всеки свои посетител в лабиринт на явното, потиснатото и криворазбраното и да го изправи накрая пред въпроса защо не се вслушваме в слоновете в стаята.
КЪДЕ: Галерия +359 (Водната кула в Лозенец, ул. Галичица 13А) до 22 октомври с вход свободен
КАКВО: Wild Wild East. За куратора Мартина Йорданова, честата поява на Калоян Илиев-Кокимото в самостоятелни и групови изложби би могла да ни заблуди, че познаваме добре неговото творчество, но въпреки това той винаги успява да ни изненада. Изложбата Wild Wild East е подчинена на наратив, който обуславя дълбоката му връзка с животинския свят и характерната за него способност да смесва фикция и реалност в търсене и преиначаване на границите на собствения ни имагинерен свят. Появата на иконичните му герои, представени под формата на рисунки, принтове, колажи, живописни платна и обекти, завладява и изпълва пространството с ударна доза ирония, която не е самоцел, а умело използван похват. Основният типаж в изложба е комиксов хибрид на получовек-полукотка или въображаемото алтер его на автора – Кокимото. То прескача от рисунка в колаж, появява се внезапно и неуместно, за да засвидетелства случки и събития и да ги коментира през своята си действителност. Другият натрапчив антигерой е компютърния червей Кидо – самопроизвеждащо се създание, открито в компютъра на художника през далечната 2005 и оставено да съжителства със своя домакин и до днес, първоначално буквално, а след това и чрез произведения.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11 август 7) до 27 октомври с вход свободен
КАКВО: Истории с опашки. Красимир Андонов е оператор, фотограф и дългогодишен преподавател в НАТФИЗ, който рядко показва творческите си проекти, но работи по своите истории с опашки вече повече от двадесет и пет години. Фотографиите в настоящата изложба представят уловени моменти от ежедневието, в което се срещат хора и животни. Направих първите снимки от тази серия, докато бях студент по операторско майсторство във ВИТИЗ. Тогава, под влияние на професор Румен Георгиев – Рум, се запалих по фотографията на ежедневието и започнах да снимам всяка интересна репортажна ситуация, която успявах да видя. С времето забелязах, че в хаоса от запечатани моменти се появяват изображения, които кореспондират помежду си. Това ме насочи да организирам работата си по няколко теми, една от които – животните. Първата фотография в изложбата е заснета през 1992, а последната – през 2021. Ако ги нямаше датите под изображенията, трудно щяхме да уловим разликата във времето. Не е нарочно. Като оператор съм научен да поддържам единен визуален стил на картината, нещо, което несъзнателно съм приложил и при тази дълго снимана фотографска серия.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 11 ноември с вход свободен
КАКВО: Дом. Френско-българският художник Стефан Николаев открива изложбеното пространство в DOT Sofia с нови творби от популярната си серия от кована мед и неон, разглеждаща ключови за историята на изкуството теми и образи. Дом е първата самостоятелна изложба на Николаев у нас от 2019 насам. Четири години по-късно, след множество изяви в панаири, групови и самостоятелни експозиции из Европа, авторът се завръща в родния си град, за да разгледа повратен момент в модерното изкуство и епоха: произведенията стават неразделна част от домовете. Теми, линии, цветове, похвати, всичко се променя, за да се приспособи към новия начин, по който творбите биват разглеждани. Стефан Николаев предприема стилистично изследване на този феномен и някои от ключовите му теми и символи, търсейки същевременно нови точки на пресичане между скулптура и живопис. В обичайната за художника практика да създава диалектични пространства, изложбата първо съблазнява със земни наслади (тазгодишните произведения Голо тяло с арабески, Композиция с Омар), преди да ни хвърли в духовна интроспекция (И 1 от 2023 и Каквото виждаш е каквото си получил от 2022). Но това изначално противопоставяне разкрива нещо повече – авторът го използва не без закачка, за да ни подтикне да преосмислим представата си за онова, което виси или е висяло по стените ни.
КЪДЕ: Sarieva @ DOT Sofia (ул. Братя Миладинови 46) до 12 ноември с вход свободен
КАКВО: Международно биенале на стъклото. Четвъртото издание на едно от най-мащабните арт събития у нас представя автори от 48 държави в три различни галерии. Основната експозиция е разположена в Квадрат 500. Сред авторите в нея е чешкото дуо Stanislav Libenský (1921-2002) и Jaroslava Brychtová (1924-2020) – учители и приятели на арт директора на биеналето Константин Вълчев, както и техният сънародник Václav Cigler. Акцент в изложбата са и нидерландски художници, селектирани от един от членовете на международното жури, а също и автори от италианската (муранска) школа в художественото стъкло като световноизвестния майстор Lucio Bubacco.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) от 6 октомври до 3 декември срещу 2/5/10 лева за вход
КАКВО: Послания. Националната галерия отбелязва 120 години от рождението на Златю Бояджиев с ретроспектива на селектирани произведения, които проследяват основните стилови и тематични линии в неговото творчество до 1951, когато тежък инсулт парализира дясната му половина. Не е пропуснат и последвалия период на променен живописен изказ, след като отново започва да рисува, но вече с лявата ръка. Освен послания за родолюбие и синовна привързаност, за морал, чест и дълг, за вечното и непреходното, за волята на духа и за силата на характера и стремежа към уникалност, творчеството на Бояджиев анализира философския смисъл на живота, връзката на човека с природата и отношенията между хората. В дванайсет от залите на Двореца са представени живописни платна, подготвителните ескизи към три от емблематичните сред тях – Сватба в Брезово (1939), Брезовски овчари (1941) и На нивата/След оран (1942), документални материали и фотографии, предоставени от наследниците на художника и от архива на СБХ и много други регионални музеи, галерии, архиви и институции.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 7 януари срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)
СВЕТЛИННИ ИНСТАЛАЦИИ
КАКВО: SOFIA LIGHTS. Третото издание на единствения роден фестивал за потапящи светлинни инсталации създава откъсната от напрегнатото ежедневие медитативна реалност – красива, одухотворена и във връзка с природата. Както самите организаторит отбелязват изрично, Sofia Lights не е парти или купон, a само няколко мащабни артистични инсталации, разположени в природата на парка Врана. Обединява ги желанието да дадат малко почивка на съзнанието, което изисква и едно особено смирено поведение от всеки посетител. Живеем във времена, в които сме продължение на компютърните алгоритми на онлайн вселената. Екраните доминират битието и създават илюзии, които ни карат да забравяме за красотата на реалния свят. Нашите инсталации са причина хората да изпитат отново удоволствие от това да живеят в реалността. Да дишат, да усещат присъствие, да бъдат част от цялото. И същевременно да бъдат фокусирани навътре в себе си. Инсталациите нямат начало и край. Всеки може да ги изживее по еднакъв начин, в който и момент да дойде.
КОГА: До 12 октомври между 20:00 и 23:30 в парк Врана (бул. Цариградско шосе 381) срещу 10/30 лева за деца/възрастни само и единствено онлайн от EPAYGO и касите на EasyPay (без продажба на място)
СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ, СВОБОДЕН ТЕАТЪР И ДИГИТАЛНИ ИЗКУСТВА
КАКВО: 3XPER1ENCE. Вместо да се избиват помежду си, три от случващите се по едно и също време международни фестивали стигат до общата си публика в обединената координация 3XPER1ENCE. Никой от нас не съществува за сметка на другите. Свободният театър, дигиталните изкуства и съвременният танц са взаимно свързани и не могат едни без други. Нашите фестивали, екипи, общности също. Съвместното съществуване е добър повод за общо изживяване. Програмите ни се допълват, немалко събития се осъществяват със съвместни усилия, а и се случваме на едни и същи места. Всички сме тук и сега. Затова тази година се представяме заедно. Програмата започва на 20 октомври с откриването на форума за свободен театър АСТ фестивал, последван от фестивала за дигитални изкуства DA Fest (24-28 октомври) и този за съвременен танц Aerowaves in Sofia (26 октомври-12 ноември). В балансираните програми на трите фестивала са включени над 60 събития с актуалните работи на български и международни артисти. 3XPER1ENCE е тройно изживяване и нищо по-малко.
КОГА: От 20 октомври до 12 ноември на различни локации в София (пълната програма на АСТ е тук, на DA Fest – тук, а на Aerowaves in Sofia – тук)
ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА
КАКВО: ISTERIKA С Vlada, Ventsislav Gendov И АNNNA. Октомврийската резиденция на Isterika в софийския клуб Dom идва да ни разкърши с диджей сетовете на Ventsislav Gendov, Annna и госта Vlada – елегантна девойка, която смесва техно, хаус, транс и всичко помежду им с финеса на чест разпоредител не само на дансингите в Panorama Bar, но и на Watergate-ското парти Multisex и по-интимни локации и фестивали като Houghton и Waking Life.
КОГА: 20 октомври в Dom (ул. Ангел Кънчев 1) след 23:00 срещу 15 лева за билет от EPAYGO
КАКВО: Terra с DMX Krew, Herodot, Antoni и Factuaw. Парти организацията Terra дебютира в Dom с двама брилянтни артисти със завиден опит, репутация и умения в лайв и диджей сетовете. Англичанинът DMX Krew (Edward Upton) е издал половин дузина албуми за лейбъла на Aphex Twin и има трийсетгодишна кариера в ъндърграунда – достатъчно време, за да се почувства съвсем на място в дълбоките води на електрото, IDM-а и асид техното. Румънецът Herodot пък e симпатичен минималист, който надскача локалната сцена в Букурещ и останалите градове на северната съседка не само като диджей, но и като талантлив родуцент, звуков инженер, шеф на лейбъл и промоутър на партита. Локалната подкрепа за гостуването на тези двамата е поверена на Antoni и Factuaw.
КОГА: 28 oктомври в Dom (ул. Ангел Кънчев 1) след 23:00 срещу 20 лева за билет от Resident Advisor
СПИСАНИЕ С ПАРТИ
КАКВО: Виж! На живо #1. Културният журнал Виж! иска да пренесе и разлисти регулярно темите от всеки свой следващ брой на нарочни събития в компанията на приятели, патрони и последователи. Първата среща от новата поредица е фокусирана върху противоречивото наследство на 90-те и влиянието му върху младото поколение днес. Освен да ни запознае с част от участниците в него, Виж! обещава и прожекция на дигитализирани VHS видеа от 90-те в архива на Киноклуб Супер 8, изложба с избрани творби от последната отворена покана на изданието 2023 > 1993 = Какво (не) се промени и афтърпарти с Charlie (WLK, Les Animaux Sauvages, Babyface Clan), Sayulke и Петър Грудов. Разговори, обмяна на свежи идеи, изкуство и малко танци? Там сме.
КОГА: 6 октомври в Лофт.ъ (ул. Черковна 28) след 20:00 срещу 10/15 лева за вход (безплатно за Patreon-ите на Виж!)
ТЕАТЪР
КАКВО: Издишване. Американският писател Ted Chiang присъства редовно в Boyscout Book Club заради удивителния талант да съчетава разказвателен подход към сериозните философски въпроси с вдъхновяваща научна фантастика. Режисьорът Стоян Радев адаптира неговия кратък разказ Издишване (2008) като моноспектакъл на Мартина Троанска, за да ни подсети да поемем дълбока глътка въздух и да обърнем взор с надежда към замисления поглед на безкрайната Вселена. Тематичният разказ за втория закон на термодинамиката се поставя за първи път в България, а оригиналната музика е на винаги отличния Емилиян Гацов-Елби.
КОГА: 6/20 октомври от 19:30 в Театър 199 (ул. Славянска 8) срещу 12/16/18/20/25 лева в Eventim или на касата на театъра
УЛИЧНИ ТАНЦИ
КАКВО: Red Bull Dance Your Style. Борис Бъчваров (19), Виктория Янева (27) и Павел Тодоров (21) имат тежката задача да се изправят срещу 13-те най-добри танцьора в България в националния финал на Red Bull Dance Your Style – глобалното състезание за улични танци. Сред поканените на финала са Реми Тоин, Елена Коларова, Искра Даскалова, Мартин Асенов, Симеон Йорданов (местният шампион в първото локално издание на надпреварата от 2019) и други известни хореографи от цялата страната. Националният победител в събота заминава на петдневен танцов лагер във Франкфурт, преди да се изправи срещу най-добрите танцьори от 46 други държави на световния финал.
КОГА: 8 октомври в подлеза на Софийското Ларго ot 17:00 с вход свободен
ДЕГУСТАЦИЯ НА ВЕЛИКИ УИСКИТА
КАКВО: WHISKEY FEST SOFIA. След рекордно големия интерес към миналогодишния постпандемичен фест, десетото юбилейно издание на най-голямото и престижно събитие за ценители на уиски в Централна и Източна Европа събира дестилерии от над петнайсет държави и над 250 вида уиски от цял свят, десетки майсторски класове на международни специалисти и други тематични събития. Та така, знаем си урока – консумираме отговорно и не пропускаме да си кажем Наздраве! Cheers! Sláinte! Slàinte mhath! 乾杯 /Kanpai!
КОГА: Oт 27 do 29 октомври в Sofia Event Center (Paradise Center, бул. Черни връх 100) от 16:00 до 00:00 срещу 25/40 лева от BILET.BG