Вече знаете всичко за страхотните Флийбаг, Бари, Убивайки Ийв, Конят Боджак, Рик и Морти, Блясък и Наследници. Затова и Boyscout обзорът на най-добрите сериали на 2019 включва само най-силните нови заглавия, които гледахме (поне веднъж) през изминалите 12 месеца и ще следим отблизо и занапред, особено когато става въпрос за обещаващи продукции с продължение, а не само за блестящи минисериали.
РЕДАКТОРИ
Петър Грудов, Светослав Петров
АВТОРИ
Иван Петров, Красимир Димитров, Петър Грудов, Светослав Петров
ТЕХНИЧЕСКА РЕАЛИЗАЦИЯ
Sofia London Moskva
ДИЗАЙН
2MBD
ИЛЮСТРАЦИЯ
BOYSCOUT
НАЙ-ДОБРОТО ОТ ГОДИНАТА
Албумите на 2019
Песните на 2019
Видеоклиповете на 2019
Филмите на 2019
Този сериал е от онези поредици, които започват бавно, за да разкрият със сърцеразрушителна сила абсолютно трагичната съдба на човек тип Флийбаг. Още от първия си епизод, сериалът на BBC ви приготвя за жестокостта на хората и силата на предубежденията им към млада жена, която опитва да започне на чисто след 18 години в затвора. Няма прошка за Miri, изиграна с великолепна прецизност от Daisy Haggard в шест бързо отлитащи половинчасови епизоди, рамкиращи темата за изкуплението с приятен черен хумор.
Вероятно най-коментираният (мини)сериал на 2019 заслужава напълно многобройните си номинации за наградите Emmy и Златен глобус. Високобюджетната едва ли не документална екранизацията на един от най-страшните инциденти в историята на човечеството поляризира публиката, но и не остава и един безразличен зрител след себе си заради своята стряскаща акуратност и внимание към детайла, но и към арката на своите пълнокръвни герои и техните лични истории, а и най-вече към система, която потъпква истината за целите на пропагандата и не се страхува да върши злини от некомпетентност. Петте години подготовка на създателя на Чернобил Craig Mazin му помагат да направи напрегнат сериал, който превзема съзнанието като невидима, но смъртоносна радиация. Петте серии на Чернобил работят и като тежка диагноза – 33 години по-късно сме отново на същото място по пътя на защитата на истината. Малко сериали разкриват човешката и социална цена на безумната партийна цензура и злоупотребата с власт по такъв безкрайно интелигентен начин.
Не е задължително да сте чели класическите комикси Пазителите от 1986 или да сте гледали великия филм по тях от 2009, но какво по дяволите чакате? Новата инкарнация на супергеройската сага поема по неочаквана, много интелигентна и навременна посока в нов сериал от (уж) само един сезон по HBO. Суперлативите за деветте епизода са за вярване, въпреки резервите, които последваха трейлъра. Новият Пазителите е ужасно заплетена история, която трудно се разбира от самото начало, дори от запознатите с фантастичната вселена на Dr Manhattan, Ozymandias и Silk Spectre, която допълнително обогатява с нови образи и смисли. Когато се подреди обаче накрая, пъзелът е повече от майсторски.
Набързо обявен за ужас на родителите на тийнейджъри, Еуфория е далеч от едноизмерна демонстрация на ежедневието на новото поколение, за което, ако не знаем, то поне се досещаме. Зад шокиращите кадри на секс, насилие и злоупотреба с наркотици обаче се крият вечните проблеми на всички подрастващи: трудната комуникация, лесната ранимост и деликатността на първите чувства. Вдъхновен от личните преживявания на създателя си Sam Levinson, сериалът разрушава стереотипите на криворазбраната политическа коректност, за да се фокусира върху теми, надхвърлящи рамките на пол, раса, сексуална и всякаква друга идентичност. Забележителното изпълнение на Zendaya придава убедителност на сложния характер на главната героиня, лутаща се между еуфорията и склонността към самоунищожение. И макар да ви се иска да затворите очи на някои сцени, няма как да пропуснете посланието на филма – дори и неукрепнали, тийнейджърите са личности като всички останали.
Създателите на Конят Боджак Raphael Bob-Waksberg и Kate Purdy вадят още един страхотен полу-анимиран сериал за възрастни. Млада жена катастрофира, след като й се привижда починалият й баща. Нещата не се оправят след инцидента – напротив, време и пространство започват да се огъват в научнофантастичен психологически трилър, който третира екзистенциални въпроси, психично здраве, интимни и фамилни взаимоотношения и разпитва съвременните обществени структури и норми. Пълното Boyscout ревю за новата поредица на Amazon Studios e тук.
Базираният на истинската история за жертвите и детективите по петите на сериен изнасилвач минисериал започва с гледната точка на Marie (Kaitlyn Dever) – млада жена, чийто живот се срива, след като е изнасилена, а мъжете детективи, назначени да разследват нейния случай, я убеждават да оттегли своите показания. Две години по-късно, след серия идентични изнасилвания, две жени полицаи от различни градове (Merritt Wever и Toni Collette) осъзнават, че може би преследват един и същи изнасилвач. Освен със своята невероятно увлекателна криминална история, Unbelievable печели и с начина, по който демонстрира психологическата травма от сексуалното насилие, а също и с извода колко е важно някой да ти повярва, за да се стигне до истински катарзис и как дори и най-мрачните и тъжни истории могат да носят светлина.
Интернет създава новите знаменитости, а славата се измерва в лайкове и последователи. Един от тези новоизлюпени известни е пробиващ пубертетен певец. Chase Dreams трупа милиони гледания в Youtube за нула време, стартира певческа кариера, но остава само поддържащ персонаж в новия сериал на Comedy Central, който обръща прожектора върху неудачните му по-големи брат и сестра, живеещи в сянката на малкия. Другите двама е сатира за славата и холивудските играчи с велик сарказъм, страхотен поддържащ актьорски състав, стотици попкултурни шеги и референции и (закъде без) щипка сантименталност.
Авангардният идиотски хумор намира своята еманация в Страхотии в Мексико – стегнат сериал с идиосинкратичен и налудничав абсурдистки хумор, който струи от историята за банда приятели и фенове на хоръра, захванали се да организират страшни събития за още по-страшните си клиенти. Латино хорър-комедияа на Fred Armisen (Портландия), Ana Fabrega и Julio Torres и продуцента Lorne Michaels (На живо в събота вечер) е сюрреалистичен празник за душата на всеки (хорър) фен.
That’s what we do, though isn’t it? We take what hurts and we turn it into a big gag. We’re singing and we’re dancing. The audience is yukking it up. They’re laughing so hard they don’t realize that all that they’re laughing at is a person in agony. Турбулентната история на две бродуейски величия – легендарният режисьор/хореограф Bob Fosse и танцьорката Gwen Verdon, докосва както противоречивия свят на шоубизнеса, така и сърцевината на чисто човешки радости и травми. Фоси/Вердон умело скача из времето и играе с почти картечен монтаж, за да изведе на повърхността личните демони на творческия тандем, изигран от Sam Rockwell и Michelle Williams. Превъзходната игра на Williams, възстановките на иконични сцени и песни от мюзъкъли като Кабаре и Чикаго, любовта към танца, блясъкът на сцената и скритата болка зад него издигат биографичния минисериал до истински емоционални висини.
Възходът на забавната чернокожа жена продължава. След Несигурни на Issa Rae (замесена и тук), Robin Thede създава сюрреалистичен свят за четирите си героини и гост звезди като Angela Bassett, Laverne Cox и Kelly Rowland. Като повечето скеч сериали, и този (не пропускайте още I Think You Should Leave) страда от няколко слаби епизода, но е важна културологична находка (първият сериал, създаден от екип чернокожи сценаристки, чернокожа режисьорка и с актьорски състав от чернокожи актриси), а когато напипва смешното, го прави с цели шепи.
Продуцираният от George Clooney и Grant Heslov минисериал на Hulu има трудната задача да запознае новото поколение с антивоенния шедьовър на Joseph Heller. Абсурдността и безумието на войната достигат до нас благодарение на живописна галерия от герои, сред които изпъкват превъплъщенията на Kyle Chandler, Hugh Laurie и самите George Clooney и Grant Heslov. В центъра на сюжета обаче е небрежният, непретенциозен и въвлечен във водовъртежа на армейската бюрокрация капитан Yossarian, изигран по зашеметяващо добър начин от Christopher Abbott. Актьорът успява да изтръгне сатиричната есенция, характерна за романа и превръща героя си в олицетворение на драмата, сполетяла милиони обикновени хора, жертвани в името на съмнителни политически амбиции, които обаче не могат да надделеят над красотата на живота.
За история, която започва наново по абсолютно същия начин през има-няма десетина минути, Руска кукла се преобразява по удивително изобретателен начин, разкривайки пласт след пласт от своята ркзистенциална черна комедия и оставяйки достатъчно място за талантливата и недооценена актриса Natasha Lyonne (Оранжевото е новото черно) да закове една от трите най-вълнуващи главни дамски роли на 2019 с брилянтна игра, окъпана в съвременна меланхолия и много градска тъга. За реализирането на сюжета ала Омагьосан ден среща Master of None помагат комедийната легенда Amy Poehler и режисьорката Leslye Headland – още едве причини да преговорим няколко пъти Руска кукла преди излизането на втория сезон в близко бъдеще.
Режисьорът на Дедпул и VFX артист Tim Miller и легендата David Fincher създават антология от 18 къси дистопични, кървави анимационни филмчета, гарнирани с доволно количество насилие и плът и направени от различни аниматорски студия и актьорски състави. Любов, смърт и роботи редува велика класическа анимация с комиксови илюстрации, аниме и компютърно генерирани образи на реални и несъществуващи хора, за да разкаже истории за чудовищни битки, космически пътешественици и суперинтелигентно… ъм, кисело мляко, което завладява света. Прочетете пълното Boyscout ревю тук.