Какво да правим в София през април

В парка, 1977 © Лоте Михайлова

Ако резултатите от последните парламентарни избори ви карат да се чувствате печално самотни като във фотография на Лоте Михайлова (горе), ядосани като в картина на Димитър Яранов (долу), опаковани и задушаващи се като обект на Юлиян Табаков (пак долу), наведени и усукани като в танцов спектакъл на Марион Дърова (най-долу), спокойно – не сте сами. А и вероятно сте попаднали на правилното място за борба със задълбочаваща се екзистенциалната тегоба.

Така де, опияняването с култура няма да промени света, но поне ще замаже положението, докато продължаваме да се мотаем предимно в затворени пространства без цигарен дим, за да се наслаждаваме на стегната серия от потентна чуждестранна и българска музика, дузина фотографски и живописни изложби, една конкретна трагикомедия за човешките страхове, сериозни електронни партита и други подобни.

Напук на минорното ни настроение, в столицата продължават да се случват интересни неща покрай обичайните заподозрени като Alarma Punk Jazz и Indioteque, които канят The Soft Moon и Guadalupe Plata, DerCircle отвръщат с Michelle Gurevich, Threecords Record Store добавят актуалните шугейз младоци Just Mustard, любимите галерии откриват нови изложби, Solar и Terra канят знакови имена на електронна сцена, Александра пуска филма за Air Jordan, Хюго се изявява в Хленч, а Moto Expo се завръща с добри мотоциклети. Горе главата, ето какво правим в София през април:

КОНЦЕРТИ

© Andrea Rigano

КАКВО: The Soft Moon. Luis Vasquez тренира сериозно за десет концерта в десет поредни дни в различни градове, сред които е и вторият му гиг в столицата след 2015, този път по покана на Alarma Punk Jazz Fest и Indioteque. Поводът: петият му албум като The Soft Moon на име Exister, който усъвършенства още повече неговата мрачна смесица между даркуейв и индъстриъл. Преди хедлайнера на вечерта, на сцената на Mixtape 5 ще видим Trace Amount, обещаващ проект на нюйоркския композитор и визуален артист Brandon Gallagher, и българското дуо Vague Voices, съставено от Стефан Бъчваров (Cyberian) и Ангел Симитчиев (Dayin, Mytrip, Expectations, Leaver).
КОГА: 5 април в Mixtape 5 (бул. България 1, подлез Галерия) от 20:00 срещу 35 лева от EPAYGO и 40 лева на входа на клуба преди концерта

© Olof Grind

КАКВО: Just Mustard. Ирландската петорка записва за небезизвестния американски лейбъл Partisan (дом за Black Angels, Idles, Fontaines D.C. и Beth Orton), демек въобще не са случайни хора. Още с дебютния си албум Wednesday (2018), бандата създава псевдо-електронна смесица от шумни шугейз китари, трип-хоп бекбийтове и замъглени натрапчиви тонове, създаващи екзистенциален страх, който се изостря още повече от нежните вокали на Katie Ball. Вторият им албум Heart Under e един от най-добрите шугейз албуми на 2022, а организаторите от Threecords Record Store определят предстоящия им концерт в София като абсолютно задължителен за всички почитатели на Slowdive, My Bloody Valentine, Cranes и Bowery Electric.
КОГА: 6 април в Mixtape 5 (бул. България 1, подлез Галерия) от 20:30 срещу 25 лева от Bilet.bg

КАКВО: Souls of Mischief. Калифорнийските хип-хоп легендите от Оукланд обикалят Великобритания и континентална Европа с турнето 30 Years of 93 ’til Infinity, посветено на най-големия им хит и едноименен албум, белязал няколко поколения фенове и не един и двама колеги като Big Sean, Kanye West, Just Blaze, Big K.R.I.T, John Mayer и Vampire Weekend. Благословия е да бъдем запомнени с най-ранното ни творчество. Това, че този албум означава толкова много за толкова хора от различни поколения, е доказателство за универсалността на музикалния език. Ние сме щастливи и развълнувани, че все още правим това, което обичаме. Souls of Mischief е сформирана през 1991 от рапърите A-Plus, Opio, Phesto и Tajai. Групата е част от хип-хоп колектива Hieroglyphics, заедно с Emcees Del tha Funkee Homosapien, Casual, Pep Love, Jaybiz и продуцента Domino, като участва и в трите албума на колектива 3rd Eye Vision (1998), Full Circle (2003) и The Kitchen (2013).
КОГА: 9 април в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) след 22:00 срещу 30 лева от Eventim и 40 лева в деня на събитието и на входа на клуба

КАКВО: RUSS MILLIONS. Първият концерт на Russ Millions у нас е на гърба на миналогодишните успешни гигове на Skepta и Central Cee, демонстрирали местния глад за млади и установени лъвове на съвременния рап от Великобритания. Shylo Batchelor Ashby Milwood нашумява с читави дрил хитачки като Gun Lean (2018), Keisha & Becky (2019) и Body (2021), колаборации с правилните хора извън тоталния мейнстрийм и характерен кинетичен танц ала своя идол Michael Jackson – очевидно едно от задължителните условия, освен неизменния талант, да се сдобиеш с вирална популярност.
КОГА: 12 април в Зала 3 на НДК (пл. България 1) след 22:00 срещу 70/120 лева от Eventim

КАКВО: Guadalupe Plata. Всеки ден е Великден с Alarma Punk Jazz, които организират светла среща с едно много колоритно, шумно и театрално окендрол трио от Андалусия. Музиката на Gladalupe Plata носи земетръсната енергия на две световни традиции, въпреки че и фламенко влиянията, и разюзданата автентична дяволска музика са по-скоро ориентири, отколкото жанрови кутийки за описание на нещо, заслужаващо да бъде видяно и чуто на живо. Групата има десетки сингли и пет дългосвирещи албума, последният от които (The Devil Can’t Do You No Harm от 2021) е съвместен с 80-тарската гаражна легенда от Ню Джърси (и някогашен барабанист на The Raunch Club) Mike Edison. Специалните гости на концерта са Van Cock, а афтърпартито е поверено на XRaydio.
КОГА: 13 април в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 20:30 срещу 20/25/27 лева от EPAYGO и 30 лева на входа на клуба

© Michelle-Geerardyn

КАКВО: Michelle Gurevich. Третият концерт на канадската певица и автор на песни у нас е част от турнето за нейния шести студиен албум Ecstasy in a Shadow of Ecstasy – колекция от първични и раними песни за желание без край, емоционално издигане, изкуството да живееш за момента, романтични приятели без граници и неизвървени пътища. Освен да се чувства емоционално близка с публиката от Източна Европа заради своите корени (дъщеря на балерина от Киров и инженер от Ленинград), Michelle очарова и Западния свят със своя активизъм след началото на руската инвазия – снимана на портата пред дома на баба си в Одеса, певицата адресира послание в подкрепа на Украйна и издаде сингъла Goodbye My Dictator. Казано по друг начин, тотално наш човек и кралица на минималистичните шансони с грандиозни ретро мотиви, болезнена искреност, мелодична сантименталност, мрачен реализъм и сенчест блясък.
КОГА: 28 април в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 21:00 срещу 30 лева от EPAYGO

ИЗЛОЖБИ

Самодиви, 2019 © Мартина Вачева

КАКВО: Няколко начина да спечелим света. Курираната от Десислава Димова и Вера Млечевска изложба включва работи на едни от най-влиятелните художници в съвременното българско изкуство през последните десетилетия: Венета Андрова, Лъчезар Бояджиев, Мартина Вачева, Мариела Гемишева, Алла Георгиева, Гери Георгиева, Иво Димчев, Орлин Дворянов и Група Кукув Ден, Владимир Иванов, Правдолюб Иванов, Цветан Кръстев, Венцеслав Костов, Албена Михайлова – Бенджи, Иван Мудов, Стефан Николаев, Аделина Попнеделева, Rassim®, Георги Ружев, Боряна Росса и Ултрафутуро, Веселин Сариев, Калин Серапионов, Недко Солаков, Сашо Стоицов, Красимир Терзиев, Хубен Черкелов, Станка Цонкова-Уша и други. Повод за експозицията е проявеният интерес на парижкия Centre Pompidou за включване на българско изкуство в колекцията на музея.  Можем да спекулираме, че идентичността на българското изкуство не e вътрешно присъща характеристика, а се изиграва отново и отново за и пред погледа на всеки нов потенциален зрител. Кои сме ние е просто низ от варианти и възможни роли. През имагинерния поглед на един световен музей, изложбата в Doza разиграва отново театъра на това, което искаме (или не искаме) светът да види от нас.
КЪДЕ: Doza (ул. Цар Самуил 52) до 13 aприл с вход свободен

Syncerus Caffer, 2021 © Юлиян Табаков

КАКВО: Genesis. Визуалният артист и художник Юлиян Табаков създава изложбения цикъл Genesis със свои творби от последните седем години, които представя в плавно променяща се комбинация спрямо различни изложбени пространства в Русе, Пловдив и Варна. Genesis е последната част от, а и заглавието на едноименен триптих, заедно с Мигновения (2015) и Портрет на умиращ Титан (2021). Проектите са изградени от художествени серии, част от които обекти и видео инсталацията Вакуум (2022). Софийската спирка в Райко Алексиев съдържа нови, непоказвани до момента работи като пространствената инсталация Хоризонт.
КЪДЕ: Райко Алексиев (ул. Г.С. Раковски 125) до 17 април с вход свободен

© Текла Алексиева

КАКВО: Една жена седи и си рисува…. Нов месец, нова изложба на Текла Алексиева. Не че имаме нещо против, дори напротив, без значение дали се сблъскваме отново и отново с емблематичните корици за Библиотека Галактика, илюстрациите за учебници по природознание и платната, посветени на града и градския начин на живот. Настоящата експозиция в Little Bird Place обаче показва една нова, почти непозната страна на нейното творчество – серията абстрактни и непоказвани досега произведения, обединени с няколко библейски композиции в характерния за Текла предметен стил. Свързващият елемент между всички тези произведения е интересът на Алексиева към темата за Космоса и началото на света.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11 август 7) до 20 април с вход свободен

© Калия Калъчева/Калоян Николов

КАКВО: Тела/ Антитела. Съвместният проект на Калия Калъчева и Калоян Николов изследва пресечната точка на изразните им средстава, а именно неговите актови фотографии и нейната живопис. Но вместо да се противопоставят по логиката на теза и (враждебна) антитеза, заглавието на съвместната изложба използва положителна медицинска аналогия, за да опише колаборацията като добре свършена работа, свързване с чужди субстанции и предизвикване на имунен отговор, който предпазва голото тяло и го облича с допълнителен пласт наслагващи се идеи.
КЪДЕ: Аросита (ул. Врабча 12 Б) до 28 април с вход свободен

Пионер, Игналина , 1964 © Antanas Sutkus

КАКВО: Огледала и прозорци. Често колекционерите на изкуство работят с куратори, които създават колекцията по своя преценка, водени от теми, стилове или от известността на авторите. Съществуват и колекции с чисто инвестиционен характер. Фотографската колекцията на живеещия между София и Ню Йорк Рафаело Казаков обаче е създадена, за да носи радост и съчетава популярни кадри от историята на фотографията с непознати, но близки до сърцето на съставителя имена, творби на негови приятели и фотографии, свързани със семейството му. По неговите думи колекцията му е едно емоционално и естетическо пространство, което обогатява живота му. Това е съзнавана привилегия, която трябва да бъде споделяна. Началото на колекцията на Казаков е поставено преди повече от трийсет години, но Огледала и прозорци е първото ѝ показване пред публика. Курираната от Надежда Павлова и Никола Михов изложба в Синтезис включва фотографии както на световноизвестни автори като Edward Weston, Robert Frank, Elliott Erwitt, Ralph Gibson и Antanas Sutkus, така и на значими български фотографи като Гаро Кешишян, Йордан Йорданов – Юри и Станка Цонкова – Уша.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 28 април с вход свободен

платно от цикъла Процесии, 2022 © Станислав Памукчиев

КАКВО: Преминаване – траектории във времето. Станислав Памукчиев отбелязва своята 70-годишнина с нови творби и селекция на произведения от близо половин век творческа практика. Проектът се развива в две паралелни експозиции на две отделни локации (Шипка 6 и Арте), а експозицията в три от залите на галерията на СБХ представя последните непоказвани голямоформатни картини от цикъла Процесии, нови адаптирани за пространството пластични инсталации (Проходи и Междинни полета – стълбата), мултимедийния проект Междинни полета – кула убежище, видеоинсталацията Думи във времето и звуковата инсталация Процесия на звука, създадена специално за изложбата от композитора Асен Аврамов. Водещата идея на експозицията е да представи в едно пространство и паралелните траектории на творческите търсения на Памукчиев, и вътрешното единство на артистичната му позиция.
КЪДЕ: Галерията на СБХ (ул. Шипка 6) до 28 април с вход свободен

Модернизирано офис канапе на студио Sovrappensiero

КАКВО: ЕкоДизайн. 3Р: Редуциране-Рециклиране-Ре-употреба. Нямате възможност да посетите предстоящия международен мебелен салон в Милано? Няма проблем, може да наваксате с добри примери от Апенините и у нас. Пътуващата изложба на устойчив италиански дизайн е фокусирана върху рециклирането и повторната употреба на суровините. Всички представени предмети, продукти и аксесоари са от рециклирани материали или резултат от прилагане на устойчиви технологии. Проектите и тяхната реализация пък са дело изцяло на италиански дизайнери и компании за производство. Този урок по превръщане на отпадъците в суровина, рециклиране и повторна употреба, кръгова икономика и въобще нов подход към проектирането и производството е част от Italian Design Day 2023 – поредица събития, организирани от италианския дипломатически корпус навсякъде по света и насочени към редставяне на художественото и културно наследство на Италия.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 30 април срещу 2/5/10 лева за вход

Денят X © Димитър Яранов

КАКВО: 18+. Създадената през 1994 група XXL има важно място в историята на българското съвременно изкуство – смели, екстравагантни, космополитни и абсолютно невъзмутими към еснафските прояви на благоприличие артисти, които не се страхуват от общественото мнение, а предпочитат да провокират дори с цената на затворени галерии, както се случва с едноименното пространство XXL преди двайсетина години. Днес всеки един от нейните членове има успешна артистична кариера. Някои работят в чужбина, други съчетават творчеството с академична работа, трети се изявяват самостоятелно в България. Но още като студенти те навлизат радикално и безцеремонно в общественото пространство със знакови акции в градска среда, манифеста Ритник в гърба на инерцията от 1995 и изложбите с имена като Нова българска живопис (1996), Косьо, Хубен, Тушев (1997), Измерения на насилието (1998), Gangstart (1998) и Нови радикални практики (от 1997 до 2001). Освен основателите Свилен Стефанов, Генади Гатев, Хубен Черкелов, Георги Тушев, Косьо Минчев, Иван Кюранов, RASSIM® и Петко Дурмана, настоящата експозиция на One Gallery представя и други автори, включили се в дейността на ХХL през годините: Росен Тошев, Димитър Яранов, Георги Ружев, Борис Сергинов и Красимир Добрев. Изложбата включва пределно провокативни творби с остро социално съдържание – реакция от заобикалящата ни действителност с епидемии, военни конфликти, природни катаклизми и все по-голяма девалвация на човешките ценности.​
КЪДЕ: One Gallery (ул. Иван Вазов 14, вход от ул. 6-ти септември) до 5 май с вход свободен

© Джени Иванова

КАКВО: ПЕРСОНА. Джени Иванова се връща почти век назад до изпълненото с надежда за бъдещето и изтънчено декадентско време на Ар нуво, за да си отговори на въпроса дали личността може да се открои лесно на фона на днешното съвремие. Всъщност назад ли вървим днешните хора? Маргинализиран ли е стремежът към знание, красота и независимост? Както може да се усети от включените в изложбата женски персони, Иванова обича детайла и силната геометризация и се определя като поправим перфекционист и заклет екстремист на тема френска естетика и джаз музика.
КЪДЕ: Велмар (бул. Васил Левски 51) от 20 април до 10 май с вход свободен

Майка и дете, 1967 © Лоте Михайлова

КАКВО: Завръщането на Лоте Михайлова. Срамежливата интимност. Фотофабрика се впуска в архива на една от най-значимите български фотографки от близкото минало. Родената в Перник Лоте Михайлова е работила като фотограф в Столична община, Българска кинематография, Студия за игрални филми Бояна и Агенция София Прес. Нейната фотография Акт във II-рата Национална изложба по художествена фотография през 1963 е повод за сблъсък между новатори и консервативно настроеното жури, което първоначално отхвърля творбата. Все пак фотографията е допусната и получава златен медал. Освен него Лоте Михайлова има още над 40 отличия от национални и международни фотоизложби, сред които и две големи награди на Международния филмов фестивал в Карлови Вари през 1964. В края на 90-те се установява в Германия, където продължава да снима активно до смъртта си през 2014. В каталога Лоте Михайлова (1925-2014) са подбрани над 90 кадри от личния архив на авторката, създадени в периода между 60-те и 80-те години на ХХ век, 60 от които могат да се видят и в Софийска градска художествена галерия. За нея Георги Лозанов пише: Лоте Михайлова налага женския поглед в българската фотография ………. не разказва и не обяснява, фотографиите ѝ са емоционално предизвикани в богата палитра от чувства.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 14 май срещу 4 лева за вход (или безплатно всеки втори и четвърти четвъртък от месеца)

ФИЛМ НА ГОЛЯМ ЕКРАН

КАКВО: Въздушния. Биографичната драма на Ben Affleck разказва по типичен холивудски начин историята за легендарното партньорството между Michael Jordan и Nike. Революционната за времето си сделка за Air Jordan променя изцяло света на спорта и съвременната култура. Сюжетът на Въздушния се върти около битката за надмощие в бизнеса между екипа, който ще заложи всичко на карта и безмилостната конкуренция. Те трябва да спечелят на своя страна една безкомпромисна майка, която знае стойността на сина си и вярва в несравнимия му талант и баскетболния феномен, който ще се превърне в най-великия играч на всички времена. Всички знаем какъв е щастливият и многомилиарден край от цялата история, остава да видим и колко струва. 
КОГА: От 7 април в кината

ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА

КАКВО: Black Coffee. От последното гостуване на Black Coffee у нас преди повече от десетилетие е изтекла много вода, а южноафриканският диджей и продуцент Nkosinathi Maphumulo вече е турбоизвестен носител на Грами за най-добър електронен албум (Subconsciously от 2021), патриарх на една от най-успешните резиденции на остров Ибиза (Hï Ibiza с гости като Kerri Chandler, Seth Troxler, DJ Minx и TSHA), продуцент на Drake, фестивален хедлайнер, електронен артист с предстоящ самостоятелен гиг в Madison Square Gаrden, предприемач, филантроп и какво ли още не. Въпреки статута на едно от най-важните и успешни имена на съвременната електронна сцена, симпатичният Black Coffee си остава сравнително скромен и посветен на рафинирането на своя звук от соулфул хаус с дълбоки перкусии, джаз щипки, проникновени вокали и мелодии, вдъхновен от корените на музикалната традиция на Южна Африка. Освен Black Coffee, на партито в НДК ще се танцува и с музиката на базираната в Испания Fiona Kraft и базирания в София Liubo Ursiny.
КОГА: 13 април в Зала 3 на НДК (бул. България 1) след 22:30 срещу 80/150 лева от Eventim

КАКВО: Roman Flügel. Не правете фаталната грешка да изпуснете седмия рожден ден на Terra заради официалния банкет със Stefan Goldmann, Impérieux, Puma & The Dolphin и слабоизвестния немски артист Roman Flügel. Шегуваме се, тази безкомпромисна и електро легенда от Дармщат е не просто хамелеон (по думите на Gerd Janson от лейбъла Runnig Back) и изненада без ограничения (по собствените думи на Flügel), a един наистина продуктивен, влиятелен и смислен артист, който прескача от хаус до техно, ембиънт, IDM и обратно с лекотата на професионалист с 30+ солова кариера и съвместни тракове с дългогодишния си ортак Jorn Elling Wuttke. Още през 1993 двамата създават лейбълите Ongaku, Klang Elektronik и легендарния Playhouse, който застава зад иконични плочи на Isolée, Ricardo Villalobos и LoSoul. Безгрешните сетове на Flügel винаги оставят отделните тракове да дишат и да се развиват, за да демонстрират характер преди да прелеят в нещо друго – без хитрости и пинизи, само с изключително разбиране на музиката и времето, търпение и талант за създаване на атмосфера. Roman е от онези верни почитатели на немската клубна култура, отраснали на дансинга на клуб Omen със Sven Väth и стигнали до пултовете на Berghain, Amnesia, Fabric и Robert Johnson. По-младата публика го познава и с ремиксите за артисти като Daniel Avery, Tuff City Kids, DJ Tennis, Sven Väth, DJ Hell и C.A.R.
КОГА: 22 април в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) след 23:00 срещу 23 лева от Resident Advisor

ТЕАТРАЛНА ПОСТАНОВКА

© Дерида/Николай Карасъбев

КАКВО: Хленч. Засилили сме да гледаме постановката на Живко Желязков от момента, в който Теодор Кисьов (в ролята на Франк) я спомена покрай разговорите за Хюго. Трагикомедията на Steven Berkoff е пиеса за терзанията и смъртните страхове – от рак, от СПИН, от болести, от безработица, от импотентност, страх от страха, от черни, от бели, от полиция, от лихвени проценти, данъци, паркинг глоби, от забравена реплика, от загуба на пари, от правене на много пари, от това да оплешивееш, да затлъстееш, да погрознееш, да оглупееш, да си задръстен, да си стеснителен, да си безрасъден, страх коя уредба да купиш, страх от ремонт на колата, на колелото, страх от уроци по пиано, страх от провал, страх да не оставяш лошо впечатление, страх от силни, от това да си слаб, от изобличаване, страх да не закъснееш за работа, да останеш без пенсия, без сигурност, страх от стареене, страх от смъртта, от война, от автомобилна катастрофа, страх от слепота, от глухота, страх да не би да не схванеш вица, страх от грубияни, страх да поемеш риска, страх от плуване, от скачане, от гмуркане, страх от зарази, страх от преместване, страх да продаваш, страх да купуваш, маниакален страх от паяци, тъмни долапи, ножове, крадци, страх от хора, купони, тълпи, страх от умни хора, страх от тъпаци, страх да изкажеш мнение, страх от жени, страх от мъже, страх от полицаи, страх от терзания. Както виждате, тази пиеса е посветена на страхуващите се, а в семейната вечеря освен Кисьов участват и актьорите Дария Димитрова, Мартин Петков и Цвета Дойчева.
КОГА: 7 април на Сцена Дерида (ул. Цар Самуил 32) от 19:00 срещу 20 лева за билет от EpayGo

СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ

© Михаил Новаков

КАКВО: Freefall. Стоим на ръба, гледаме безкрайното под нас, което ни приканва за падане или полет. Страхът пред пропастта има особена сила, ужасът ни съблазнява. Не, това не е перверзна фантазия, а реалността на всяка следващата крачка, преди кракът ни да срещне твърдата почва, отразена в емоцията на тялото ни. Колко наслада можем да понесем? А де, добър въпрос. Frefall e пътуване към неназовимото в територия, небелязана от бинарността на мисълта. Танцьорите се движат около стилизиран айсберг, фалически символ на нематериалната природа на изначалната ни липса. Няма вътрешно и няма външно, само тялото, което преживява. Звучи сложно, но всъщност е много докосващо. Танцовият спектакъл на Марион Дърова има номинация за Икар 2023. Участват Мартина Апостолова, Николай Марков, Изабел Миткова, Симона Тодорова, Пламен Кънев и Яница Атанасова.
КОГА: 28 април в голямата зала на Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:30 срещу 15/20 лева за билет от URBO

МОТОЦИКЛЕТНО ИЗЛОЖЕНИЕ

© BMW Motorrad

КАКВО: Moto Expo. След пандемично прекъсване, специализираното изложение за мотоциклети, АТV-та, скутери, мотопеди, велосипеди и свързаните с тях аксесоари, консумативи и принадлежности се завръща с десетки участници и много премиери от имена като Aprilia, BMW Motorrad, Ducati, Harley-Davidson, Honda, Kawasaki, KTM, Kymco, любимите Moto FGuzzi, Peugeot, Piaggio, Royal Enfield, Triumph, Suziki и много други.
КОГА: 20/23 април в Арена София (ул. Асен Йорданов 1) от 10:00 до 19:30 срещу 8/10/12/15 лева от Bilet.bg