Paolo Sorrentino за Silvio Berlusconi и още хитове от Киномания

Момичета и момчета, пийте, яжте, чичо ви Силвио черпи. Toni Servillo като Silvio Berlusconi в новия филм на Paolo Sorrentino

Фестивалният филмов сезон в столицата за 2018 приключва с бащата и майката на тези събития в България – 32-годишната Киномания, която окупира втората половина на ноември с масивна програма от близо 50 заглавия от най-силното, стойностно и провокативно световно кино от последните две години, което не е показвано у нас. И понеже голяма част от хитовите заглавия са с минимално количество прожекции, бърз списък с най-важното, преди да посегнете към онлайн системата за билети на НДК.

Уви, все още продължаваме да подхождаме с оправдан скептицизъм към българското кино по обективни причини. Разбира се, това съвсем не означава, че няма да дадем шанс на откриващата прожекция на фестивала Времето е наше – новият филм на режисьора Петър Попзлатев по мотиви от емблематичния роман Разруха на Владимир Зарев, който представя своята драматична ченгесарска история за прехода с обещаващ актьорски състав (Рушен Видинлиев, Елена Телбис, Леонид Йовчев), болезнени обрати и, съдейки по трейлъра, отлична операторска работа на Стефан Иванов. Другите български филми в програмата на фестивала: сатирата на тоталитарния режим Далеч от брега на Костадин Бонев (битието на прогонен от столицата талантлив театрален режисьор в малък провинциален театър) и трагикомичният Мълчанието на сестра ми на Киран Коларов (животът на самотно и малко странно семейство с много колоритни членове).

След божествените Великата красота, Младост и Младият папа, италианският режисьор Paolo Sorrentino е обречен на постоянно присъствие в незавидната компания на желаните имена, които не могат и не трябва да разочароват публиката. Втората му безпощадна сатира на италианската политика след Il Divo за Giulio Andreotti е пищна драматизация на скандалните преживявания в живота на противоречивия, опозорен и неуморен магнат, женкар и бивш министър-председател на страната Silvio Berlusconi и неговия вътрешен кръг от приближени. Те е опияняваща, саркастична и политически некоректна комедия, която се присмива на Италия и търси ключа към противоречивия характер на един от нейните най-прочути герои в периода от 2006 до 2009. Някои от най-виртуозните сцени в досегашната филмография на Sorrentino (както обикновено) са изиграни от любимия му актьор Tony Servillo (Jep Gambardella във Великата красота и Andreotti в Il Divo). Филмът има една единствена прожекция в рамките на Киномания, така че предварителното закупуване на билети е силно препоръчително.

Можете ли да си представите по-адекватен кастинг за ролята на художника Vincent Van Gogh от Willem Dafoe? Режисьорът Julian Schnabel добавя и винаги приятните Rupert Friend и Mads Mikkelsen, за да снима новия си филм Ван Гог: Пред портите на вечността –  нетипична биографична драма, а по-скоро красива екранизация на писмата на великия художник, известни факти от неговия живот, слухове и недействителни епизоди, в които блести покъртителното превъплъщение на Dafoe. Както го определя и самият режисьор, това е филм за един художник и неговото рисуване, но и за тяхната връзка с вечността.

Датският режисьор Thomas Vinterberg се е заел с драматичната европейска екшън екранизация на трагедията с Курск преди 18 години – смятаната за непотопяема руска ядрена подводница, която погребва целия си екипаж на дъното на Баренцово море след инцидент по време на първото голямо военноморско учение след края на Съветския съюз. Мнозина загиват на място след първите експлозии, но капитан-лейтенант Михаил Калеков и още няколко подводничари оцеляват в един от запечатаните отсеци, за да се терзаят дали и кога ще дойде помощта. Макар отговорът на този въпрос да е печално известен, напрегнатият филм на Vinterberg започва отлично със сватба ала Ловецът на елени и продължава с почит и поглед върху идеята за братството и героизма на екипажа и техните семейства.

Мария Магдалена е изстрадала достатъчно, за да заслужи филм за собствената си роля в светите събития. Пригответе се за епичната религиозна история на млада жена (Rooney Mara), която напуска традиционното си семейство от малко рибарско селце и сковаващите догматични схващания на тази епоха, за да се присъедини към едно радикалното социално движение на набиращия популярност и много харизматичен Исус от Назарет (Joaquin Phoenix).

Анимационният шедьовър на Милорад Кръстич е изпълнен с препратки към историята на изкуството и любопитни тълкувания на модерните психологически идеи. В Рубен Бранд, колекционер, съсипан след смъртта на баща си и измъчван от халюцинации психиатър осъзнава, че има нужда от помощ. За негово най-голямо щастие, криминалният му контингент пациенти е готов да се притече, за да му даде едно рамо: гъвкава клептоманка, як бодигард на знаменитости и не особено дискретен компютърен факир го въвличат в банда за обири на най-известните картини от прочути музеи като Лувъра, Тейт, Уфици, Ермитажа и Мома. Представете си нещо средно между хичкоковска мистерия и Невъзможна мисия и ще сте близо до истината.

Макар досега да е известен предимно с прочутия си баща и своите собствени визионерски музикални видеоклипове за артисти като Jamie xx, M.I.A., Jay Z и Kanye, френският режисьор Romain Gavras не се стяга, а се забавлява искрено с екшън комедията Светът е твой – тазгодишната изненада от фестивала в Кан, изпълнена с готини шеги и завиден актьорски състав (Vincent Cassel, Isabelle Adjani и Karim Leklou) в история за начинаещ наркодилър, който се надява да оцелее достатъчно дълго, за да спести малко пари и да започне търговия с любимите си близалки. Уви, след престой в затвора се оказва, че майка му е проиграла всичките му спестявания и ще трябва да рискува за една последна сделка с помощта на въпросната госпожа (непоправима комарджийка и клептоманка), бившия му доведен баща, детската му любов и двама приятели на име Мохамед.

Френската режисьорка Claire Denis е снимала абсолютно всичко – от любовни истории и криминалета до филми на ужасите. Общата тема в цялата й досегашна филмография обаче винаги е била свързана с достоверността на човешкото поведение във всевъзможни среди и мракобесната фантастика Живот нависоко не прави изключение. Космически кораб с екипаж от опасни затворници се носи към черна дупка извън слънчевата система с научна цел, която обаче не може да остане незасегната от задаващия се хаос. Единственият буден (Robert Pattinson) се опитва да опази живи останалите членове на екипажа и малка дъщеричка, родена на борда. Със събуждането на обречената шайка обаче, конфликтите започват да ескалират. Добра новина за всички любители на интелигентната фантастика на Kubrick и Тарковски и онези, които очакват Robert Pattinson да продължи с експериментите и предизвикателни роли с някои от водещите режисьори в съвременното кино.

Robert Redford се е зарекъл Старецът и оръжието да е последният му филм като актьор – достатъчно основателна причина да гледате сърцатото и очарователно криминале за елегантния и много възпитан банков обирджия Forrest Tucker (Redford), който извършва последния си обир на 78-годишна възраст, но остава в истинската история и като откровено велик беглец от затвора с цели 18 успешни бягства и 12 провала преди да издъхне по време на излежаването на последната си присъда през 2004. В преследването на изпечения престъпник и изтънчен джентълмен с неподражаем стил е впрегнат детективът John Hunt (Casey Affleck), а прекрасната Sissy Spacek продължава своя артистичен ренесанс с ролята на последната любима на Tucker, която го обича въпреки всичко. Режисьорът и сценарист David Lowery ангажира и Danny Glover, Elizabeth Moss и Tom Waits в поддържащи роли, но основното внимание си остава върху човек, правещ реверанс и към една от най-известните си роли отпреди почти 50 години във филмовата класика Бъч Касиди и Сънданс Кид.

Носителят на тазгодишните награда на журито в Кан и тази на публиката в Локарно Spike Lee се развихря сериозно за BlackKklansman – провокативно, но много красноречиво заглавие, което ви вкарва директно в 70-арските премеждията на първия чернокож детектив в историята на полицейското управление на Колорадо Спрингс Ron Stallworth (John David Washington), проникнал в местната организация на Ку Клукс Клан като на шега чрез своя партньор Flip Zimmerman (Adam Driver). Продуцираният от Jordan Peele полицейски трилър намира време и за хумор, и за романтика в откровената почит към блексплоитейшн класиките от тази епоха.

Новият филм на двукратния носител на Оскар Asghar Farhadi (Раздялата, Търговският пътник) също ще има само една единствена прожекция на тазгодишната Киномания. Действието в психологическия трилър Всички знаят се мести от родния за режисьора Иран в слънчева Испания и изисква отличната работа на трима от най-магнетичните актьори в испаноезичното кино. Penélope Cruz, Javier Bardem и Ricardo Darín си партнират в мистериозна история за подозрения, пари, потомство и едно отвличане. Какво се случва, когато идиличният блясък започне да потъмнява? Подобно на предишните му филми, и тук акцентът на Farhadi е в осезаемите и богато нюансирани социални детайли.

Макар да си спечели Сребърна мечка за режисура от Берлинале и наградите на публиката в SXSW и Титаник Фест, последният филм на Wes Anderson мина сякаш някак незабелязано или недооценено по световните екрани и нямаше същото въздействие и влияние като предишните му ленти. Островът на кучетата обаче си заслужава гледането на голям екран не само защото е втората анимация на режисьора след Фантастичният мистър Фокс (показан на Киномания преди осем години), но и заради внимателно конструираната измислена вселена със своята собствена уникална реалност и закони – идеално поле за действие на екзистенциални кучета и техните душмани. 12-годишният повереник на корумпирания кмет Кобаяши и чудатите му кучешки приятели Краля (Bob Balaban), Дюк (Heff Goldblum), Рекс (Edward Norton), Шефа (Bill Murray) и Вожда (Bryan Cranston) отправят някои основни въпроси като това кои сме ние и какви искаме да бъдем.

Киномания е от 15 до 29 ноември. Пълната програма на фестивала е тук. Билетите за отделните филми струват между 7 и 12 лева и могат да бъдат поръчани онлайн тук.