Всяка година е различна, но някак си една и съща. Октомврийският културно-развлекателен календар винаги, ама винаги нокаутира като топлинен удар плажуващ на плаж Велека и като Muhammad Ali George Foreman в Киншаса преди хиляда години – методично, знойно и безпощадно. Технически погледнато, този месец селектираме едва 45 различни събития, но поне дузина от тях са фестивали и бройката идеи набъбва над два.
Но макар подобна математика да изглежда абсолютно непосилна за работещ/безработен човек с/без деца/задължения, важното е да имаме отличен избор за стимулиране на мозъка, тялото и стомаха. Клането от събития през октомври започва с премиерите на Синелибри и продължава с дузина концерти на чужди и местни любимци (психеделичен рок, фънк, японски джаз авангард, класика и британски пост-пънк), три електронни партита, блокбъстъри и филмови класики на голям екран.
Новият галериен сезон пък се насища с дузина експозиции, един търг и един панаир на съвременно (чуждо и българско) изкуство със скъпи гости. Четири артистични фестивала се събират в обща платформа за втори път, а композиторът Емилиян Гацов – Елби създава оригиналната музика за доста от театралните премиери за есента. Имаме и съвременен танц, автосалон, маратон, три събития за храни и напитки и нито дума за Хелоуин. Та така, ето какво правим в София през октомври:
ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ
КАКВО: Синелибри. Десетото издание на все по-важния филмов фестивал е своеобразен мост между световете на поезията и съня. Мотото е Поезия безкрай, а целта – досег до най-новите филмови шедьоври, вдъхновени от литературата. Триседмичното Синелибри се открива с най-новия филм на Paolo Sorrentino и включва общо 67 заглавия, десет международни и над петдесет национални премиери, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания (специална прожекция на Закуска в Тифани), кино-литературни срещи (Irvine Welsh), авторски пърформанси и дискусии. Освен за красивата неаполитанска драма Партенопа се засилваме и за биографичния Лимонов на Кирил Серебреников, Съседната стая на Pedro Almodóvar (Сребърната мечка на тазгодишния фестивал във Венеция), Добър ден, тъга на режисьорката Durga Chew-Bose по знаковия роман на Françoise Sagan, Да бъдеш Мария за трагичния живот на звездата от Последно танго в Париж и още много – пълната програма е тук.
КОГА: 10 oктомври – 3 ноември в киносалоните срещу 10-20 лева за билет от EpayGo
КАКВО: Stoned Jesus. Украинската прогрeсив стоунър банда на Игор Сидоренко е много повече от провокативно име. Вече петнайсет години Stoned Jesus e сред най-влиятелните и разпознаваеми тежки групи покрай смелите експерименти и стремглаво надграждане на психаделична рокендрол хипноза във всеки следващ и често пъти различен от предходния албум – от наелектризиращи рифове, гръндж, дуум метъл и класически рок в Seven Thunders Road (вторият албум на групата) до все по-разнообразни инструментали с разтърсващи барабани и съкровени вокали. При последното си гостуване у нас Игор описа концертите в страната като едни от най-хубавите и вълнуващи гигове на Stoned Jesus въобще, съответно обещаваме да се постараем за сетлиста с най-доброто ит петте албума и двете EP-та на бандата. Така де, дори всички бомби на света не мога да убият свободата. Подгрява родната фъз рок група Маяк.
КОГА: 3 октомври в Mixtape 5 (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 20:00 срещу 30 лева за билет от Bilet.bg
КАКВО: Squid. Броят на гостуващите модерни групи у нас е обидно малък, но Squid се появяват точно в зенита на своята популярност и любов от критика и фенове заради двата си отлични албума. След високооценения дебют Bright Green Field (2021), британската пост-пънк група от Бристъл представя втория O Monolith (2023) – софистициран, многопластов и френетично енергичен албум с по-овладяни и спокойни завои, който, по подобие на съвременици като Black Midi, се разкрива по-детайлно с всяко следващо слушане. Изповядвайки идеята за демократичност и колаборация в творчески процес, Squid съчетават своята идиосинкратична мелодичност с интроспективни текстове и образи от филми на ужасите и тревожност от заобикалящата действителност. Много наши хора, няма спор. И абсолютно задължителен концерт. Подгряват българите от Maze Hunters.
КОГА: 4 октомври в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 21:00 срещу 40 лева за билет от EpayGo
КАКВО: José James. Джаз изпълнителят на хип-хоп поколението впряга своя отчетлив баритон, за да унищожи границите между класически и модерен джаз, хип-хоп, нео-соул, фънк, поп и рок и да смеси изброените в опияняващ подкожен меланж. José James има дванадесет албума и редица запомнящи се включвания при изпълнители като Jazzanova (Little Bird, 2008), Junko Onishi (Very Special, 2017) и Erik Truffaz Quartet (Lune Rouge, 2019). Дългата му кариера е белязана от смело и освободено експериментиране с редица жанрове и вокални похвати, създавайки запомнящи се авторски аранжименти и представяйки свои версии на емблематични стандарти. Предстоящото гостуване на изпълнителя с ирландски и панамски корени в В Sofia Live Club е по повод последния му албум 1978 – важна година не само за родения именно тогава James, но и за американската музика въобще, когато редица самостоятелни жанрове като соул, арендби, фънк, рок, диско и джаз се срещат на дансинга, а реге и афро музиката бележат ударен възход. Най-автобиографичният албум на José е смела експанзия на всичко добро в досегашната му дискография. Това е и първият албум, който James продуцира изцяло сам. 1978 включва песни с бразилската изгряваща звезда Xênia França, както и с конгоанско-белгийския рапър Baloji, а бутиковият концерт в София се случва в компанията на петчленна банда.
КОГА: 14 октомври в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 20:30 срещу 60 лева за билет от Eventim и 70 лева на входа на клуба в деня на събитието
КАКВО: Класика в Бобина: Теодора Цветкова. Програмата за последния концерт на усмихната пианистка е разделена на две части. Първата е посветена на българска клавирна музика, лирично и красиво вплитаща роден фолклор и западна класика (Любомир Пипков и Панчо Владигеров), а втората – на класически произведения от Robert Schumann, Frédéric Chopin и Wolfgang Amadeus Mozart. Цветкова ще изсвири за пръв път и едно специално сантиментално произведение, композирано от самата нея.
КОГА: 17 октомври в Bobbina (ул. Tриадица 5) от 20:00 срещу 15 лева за вход
КАКВО: Хюго. Добрият актьор и импозантен трубадур Теодор Кисьов (Хюго) представя Шери – третият му самостоятелен албум за година и половина, който се върти около постоянния рефрен за танци (сам, с нея, без нея, сред хора, само наблюдавайки) като живителен акт, способен да издигне всяка филмова сцена или биографично-имагинерна случка от живота на протагониста. Шери е албум за коктейли, басейни, автомобили и споделено слушане заради начина, по който гребе с пълни шепи от кинаджийската естетика на 80-те, разлива се воайорско тежкарски в синтезаторен яхт поп-рок и къкри заразно с деликатна романтика. Говорейки за споделено слушане, Хюго ще го представи в компанията на Явор Намлиев (пиано), Борис Георгиев (китара), Самуил Даскалов (бас), Калоян Стоянов (барабани), Иван Петков (тромпет), Кристиан Кръстев (саксофон) и специалния гост Йоан Попов (Joy) – актьорът от сдружение Суматоха и една дозина мюзикъли, по-известен като любимия меден глас на Централна България.
КОГА: 18 октомври в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 22:00 срещу 15 лева за вход
КАКВО: Masahiko Satoh и Giotis Damianidis. Горните джентълмени нямат нужда от направени снимки, защото са постигнали всичко значимо, че и повече. Фрий джаз концертът на 2024 (Akira Sakata и Entasis) вдъхновява Aларма Пънк Джаз да покани още един от пионерите на японския авант джаз от 60-те години до днес, а именно пианиста, композитор и гениален импровизатор Masahiko Satoh, който навършва 83 през октомври. Едно от знаковите имена на японската джаз сцена концертира активно още от края на 50-те. Кариерата му започва още на 17, акомпанирайки на танцьорки, илюзионисти и стриптизьорки в Гинза (по думите на писателя John Schofield). През 1959 Satō-san вече е част от групата на барабаниста George Kawaguchi, по-късно заминава за американския колеж Бъркли, а в края на 60-те се връща обратно в Япония и записва първия си авторски албум – Palladium (1969). Следват безброй жестоки проекти със знаменити имена и виртуозни импровизатори. Негов партньор на сцената в София е роденият точно четири десетилетия след маестрото (през 1981) авангарден джаз китарист Giotis Damianidis, отговорен и за създаването на групата Еntasis с Akira Sakata и гостувал неwednyv у нас. Двамата със Satō-san се срещат за първи път в японския град Чиба за съвместен концерт през февруари и решават да направят кратко ударно турне в Европа през октомври (Белгия, Германия, Гърция и България). Концертът започва точно в 21:30, но Аларма посреща гости на терасата пред клуба още от 19:00 с японски авангарден джаз от последните шест десетилетия.
КОГА: 23 октомври в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 21:30 срещу 35/37 лева от EpayGo и 40 лева в деня на концерта и на входа на клуба
КАКВО: JMSN. Харизматичният младеж от Мичиган съблича с вероятно най-заредения, разтапящ и вокално впечатляващ фалцет, който сме чували напоследък. JMSN е интересно музикално явление, което провокира както визуално, така и звуково. Извън клишираното определение за любимия артист на любимите ни артисти, Christian Berishaj е необикновен певец, музикант, продуцент и мултиинструменталист, който владее вечния танц между красота и гротеска така, че да го вкара като великан в изключителна симбиоза с наситенитената символичност на своите видеоклипове. Една от най-влиятелните личности в съвременното независимо арендби и алтернативна музика трябва да бъде видяна на живо, за да ви покръсти завинаги – питайте всичките си приятелки и приятели. Подгряват Yana и DJ Marten.
КОГА: 25 октомври в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 21:00 срещу 50 лева за билет от EpayGo
МУЗИКАЛНA КОНФЕРЕНЦИЯ (И ФЕСТИВАЛ)
КАКВО: SoAlive. Още от първото си издание преди две години българската музикална конференция и витрина за артисти подпомага развитието на балканската креативност. Програмата включва не само артисти и групи от региона, но и локални и международни професионалисти от различни сфери на музикалната индустрия. Приоритетите тази година остават непроменени, само усилията са по-фокусирани и мащабни – наситеният откъм събития SoAlive включва дискусионни панели, лекции, семинари и (безплатни) концерти с някои от най-вълнуващите и интересни изпълнители наоколо. Освен за полезно общуване и срещи с водещи имена от индустрията, SoAlive е отличен повод да се запознаем с над 30 жестоки групи и изпълнители от Балканите (Северна Македония, Сърбия, Хърватия, Румъния, Гърция, Албания, Турция) и България. Конферентната програма включва разговори за бъдещето на живата музика, трансформацията на начина, по който я консумираме, композирането на музика за игри, разказването и конструирането на истории в изкуството и много други. Концертите са във всевъзможни жанрови ниши – соул, уърлд, джаз, електроника и рок в лицето на Мистерията на българските гласове, Freekind, Pe4enkata, Kottarshky & The Preachers, Hug or Handshake, Heptagram, Woomb, Rouzi & Jovam, Arika Adams, Oh Voyage, Iva Lorens, Nasip Kısmet, Katerina Papadopoulou & Aegean Arc, La Fazani и много други.
КОГА: 2-4 октомври в Зала 2 на НДК, Sofia Live Club и други локации с вход свободен за всички концерти – пълна информация за събитието в мобилното приложение на конференцията и тук
КАКВО: Nicole Moudaber. Пионер в техно индустрията, създател на собствен лейбъл, брилянтен диджей и продуцент, а и изключително симпатична жена, гостувала многократно у нас и очароваща не само с отличните си сетове, но и със сардонично студено чувство за хумор (още помним нейната реплика Men, sweat, metal на сбогуване след един от Solar-ските гигове в голямо индустриално хале). Nicole Moudaber колаборира често с Carl Cox, Chris Liebing, Jamie Jones, Ida Engberg, Skin, Moby и London Community Gospel Choir за парчета, които оглавяват челото на класациите за електронна музика. Тази година тя отбелязва и десетaта годишнина на своята империя InTheMood – музикален лейбъл, седмично радио шоу, месечно Apple Music шоу и парти концепция. Другите имена за вечерта са Pavel Petrov и Pеppou.
КОГА: 12 октомври в Exe (ул. Шипка 6) след 22:30 срещу 25 лева на входа на клуба
КАКВО: Surge с ØLMØ. Прогресивното движение Surge стимулира развитието на софийската клубна култура не само с изгряващи имена от световната EDM сцена, както и с установени ветерани. Роденият в Италия и базиран във Великобритания Ølmø e специалист по винил сетове, но и винаги отворен към неочаквани експерименти и нови техники според публиката. Музиката му е заредена както с груби и директни, така и с детайлно изпипани звуци – дързък контраст, водещ до артистичен и завладяващ хаос. Освен него, слушаме сетове с прогресивена и танцувална музика от резидентите на колектива Sllav и Temporal Regularity.
КОГА: 12 октомври в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) след 23:00 срещу 20 лева на входа на клуба
КАКВО: Sunrise x Terra: Rhadoo, Elia Nafzger и Factuaw. Две бързи неща за това събитие. Първо, Terra тихомълком набират скорост и си позволяват да правят по две събития на ден, така че браво на играчите. Второ, Военният клуб е бил сцена зала на някои от най-паметните вечеринки от младостта като първия Bob Sinclar преди сто години и още много силни диджеи от златните времена на клуб Седем. Затова новината, че гореспоменатият колектив приема румънските си колеги Sunrise (хората зад популярния електронен фестивал Sunwaves) предизвиква благотворна носталгия и смел поглед напред. Предвид изброеното, колаборативното аудио-визуално събитие на двете организации в София съчетава величествена локация, зрелищни визуални ефекти (Dreamtec) и перфектна музика от Rhadoo (пионер на музикалното течение rominimal), Elia Nafzger (ново попълнение в семейството на Sunrise) и Factuaw (много умен диджей и продуцент от домакинския колектив).
КОГА: 26 октомври в Централен военен клуб (бул. Цар Освободител 7) след 22:00 срещу 37 лева за билет онлайн
ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН
КАКВО: Жокера: Лудост за двама. В дългоочакваното продължение на Оскаровия блокбъстър от 2019 Артър Флек тръпне да научи присъдата си за престъпленията, които е извършил като Жокера. Докато се бори с раздвоената си самоличност, Артър се сблъсква с истинската любов и открива музиката, която винаги е живяла вътре в него. И докато първият филм се въртеше около пагубните последствия от бавното и методично натрупване на агресия в човек, преследван от травмите на миналото и оставащ неразбран от обществото, лудостта за двама е провокирана от изтощително еднообразни дни, непрекъснат тормоз от надзиратели и обещание за истинска любов. Lady Gaga и Joaquin Phoenix изпълняват познати джаз стандарти и други вечни класики, преработени и смесени по феноменален начин с музиката на познатата от първия филм композиторка Hildur Guðnadóttir (Мария Магдалена, Лидия Тар).
КОГА: В кината от 4 октомври
КАКВО: Лола. Прожекциите на кинокласики във Влайкова продължават с Лола – 90-минутният романтичен мюзикъл на Jacques Demy, чийто сюжет се върти около пленителното и енигматично присъствие на кабаретна танцьорка (Anouk Aimée), принудена да избира между трима любовници. Безгрижният тон, въртящата се камера и общата виталност предполагат известно лекомислие, но в сърцето на филма се крие тъжното осъзнаване, че щастието в любовта е колкото мимолетно, толкова и силно зависещо от късмета.
КОГА: 5 октомври във Влайкова (ул. Цар Иван Асен II 14) от 18:00 срещу 15 лева за билет онлайн и на касата на киното
КАКВО: Закуска в Тифани. Синелибри и Fashion Days oтбелязват сто години от рождението на Truman Capote със специална прожекция на Закуска в Тифани – един от първите филми, с които преди близо десетилетие стартира родния филмов фестивал за литературни екранизации. Вечният сюжет е добре познат: нощта прелива в ден над пустото Пето авеню, Ню Йорк все още прогонва съня от очите си, а една стройна фигура, ухаеща на вчерашни мечти, се отразява във витрината на най-известния бижутериен магазин в света. Скрита зад слънчеви очила, тясна черна коктейлна рокля и с вдигната коса, тя е олицетворение на сдържана елегантност, смекчена само от хартиената торбичка със сандвич и картонената чашка с кафе, които държи. Това е Холи Голайтли (Audrey Hepburn) – такава, каквато я помнят всички, един самотен и искрящ скъпоценен камък сред толкова много по-дребни диаманти. Така я описва самият Capote в своята знаменита новела, екранизирана само три години след своето публикуване. Закуска в Тифани е разказ за нестихващия копнеж по свободата и за дома като място, където се чувстваш в хармония със себе си.
КОГА: 20 октомври в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:00 срещу 15 лева за билет от EpayGo
КАКВО: Венъм: Последният танц. Sony/Marvel затварят трилогията за един от най-свирепите и коварни врагове на Спайдър-Мен. След напрегнатата и изтощителна борба с Карнидж, Еди Брок (Tom Hardy) и неговият извънземен съквартирант нямат време за отдих и са принудени да достигнат предела на възможностите си в опит да спасят не един, а два свята. Новата заплаха от галактически мащаб е способна да заличиемблематичното дуо веднъж завинаги. Враговете им са твърдо решени да ги довършат, а най-опасният от тях е богът на симбиотите – мрачното и могъщо същество Knull. Динамичен екшън, свирепи битки, веномизирани (?!? – бел.ред.) коне, груби предателства, хаос, отчаяние и хапливи шеги въпреки всичко? Играем.
КОГА: В кината от 25 октомври
КАКВО: Peace by Peace. Парафраза на английския израз piece by piece (част по част, стъпка по стъпка) в заглавието на изложбата на Контантин Златев коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа. Авторът се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва различните му проявления през епохите. Представената колекция е създавана в периода след 2010 и носи общото название Ахимса (Не наранявай). Основната концепция произтича от наблюдението, че човечеството влага най-добрите си технологични ресурси и научни достижения в изобретяването на оръжия и методи на агресия, които неизбежно водят до самоунищожение. Създадени от части, наподобяващи военен арсенал, произведенията коментират проблема с въоръженото насилие в обществото и заплетената сложност на световната оръжейна индустрия и търговия. Броеницата от железни бомби Prayer Beads (Молитвени мъниста, 2016) най-добре илюстрира посланието на изложбата и се превръща в знак на разрушената вяра, изгубените илюзии и напразните молитви. Впечатляващият The Last Gun (Последното оръжие, 2012) е механо-роботична флейта, създадена от деактивирана пушка и промишлени компоненти. Цевите на пушката са превърнати в двойна флейта, на която се свири със сгъстен въздух. Инсталацията представя графично, а след това и музикално възхода и падението на световни военни конфликти в периода от 1989 до 2022. Флейтата е програмирана да свири мрачна мелодия за всяко увеличение на въоръжените конфликти и оптимистична мелодия за всяка година, в която конфликтите намаляват. Другите творби са не по-малко жестоки, а настоящата изложба в Структура е първото самостоятелно представяне на Златев след завръщането му у нас през 2022.
КЪДЕ: Структура (ул. Кузман Шапкарев 9) до 12 октомври с вход свободен
КАКВО: Самозванци. Пламена Радева призовава да размишляваме върху въпроса за идентичността в съвременното общество. Нейната настоящата изложба цели да разкрие неочаквани пластове зад привидно ясни и познати образи. Самозванец е човек, който прикрива истинската си същност с цел заблуда. Така и картините на авторката отначало объркват, но всъщност коментират съвременния живот на Запада, личния избор, самопреценката и социалната динамика в обществото.
КЪДЕ: Vivacom Art Hall (ул. Оборище 5) до 12 октомври с вход свободен
КАКВО: С криле обърнати към Рая. Курираната от Йово Панчев дебютна изложба на Георги П. Павлов е мотивирана от естествената реакция на младия автор, дръзнал да изследва терена на собствената си основа, мотивацията си на артист и анализатор на културни процеси. В този процес прямо и директно се коментира провалът на съвременността, на пост-историята, която обитаваме и изпълваме с пост-култура. Работите в изложбата носят белезите на първичен коментар и личен бунт. Буквалното обличане на огледални повърхности в символични за контракултурата дрехи маскира зрителските отражения. Изложбата намесва и други теми (сред които авторство, власт, роля и позиция, обществена тъкан и среда, както и взаимодействията между тях), а Павлов е от авторите, които ще следим много внимателно идните години заради работата му с пърформанс, експериментална музика и различни смесени техники, асъщо и заради участието във важни събития на българската културна сцена като Sofia Underground International Performance Art Festival, Втора буна – форум за съвременно изкуство, Sporno Fest и Sofia Experimental.
КЪДЕ: Галерия +359 (Водната кула в Лозенец, ул. Галичица 13А) до 16 октомври с вход свободен
КАКВО: Иван Пазламачев. Първата изложба на Пазламачев в София след 33 години в Америка включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни или автопортретни, неговите картини газят в полето на натурата и стигат до хиперреализъм. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от живописните жанровете, които го вълнуват в момента. В случая това е едно смело негово саморазкриване, способно да предизвика възхищение и да напомни на всеки от нас за възможната свободата, която носим в себе си.
КЪДЕ: Астри (ул. Цар Самуил 34) до 18 октомври с вход свободен
КАКВО: Международно акварелно биенале. Третото издание на груповата изложба събира 14 художници от седем различни държави. Селекцията цели да демонстрира широката палитра от възможности, които акварелът предоставя – от натюрморти и морски пейзажи до градски сцени и портрети. Участниците в груповата изложба са изявени акварелисти със световно признание: Атанас Мацурев (България), Кирил Божков (България), Светлин Софрониев (България), Chin Li (Тайван), Joseph Zbukvic (Австралия), Igor Sava (Италия), Ekaterina Sava (Италия), Massimiliano Iocco (Италия), Илия Ибряев (Русия), Олга Литвиненко (Русия), Сергей Курбатов (Русия), Сергей Темерев (Русия), Евгени Кисничан (Молдова) и Stanislaw Zoladz (Швеция).
КЪДЕ: Нюанс (ул. Иван Денкоглу 42) до 20 октомври с вход свободен
КАКВО: Грешно въображение. Базираният в Брюксел български визуален артист Борис Праматаров се движи в мрежи, основани от своите предшественици. Идеологии, които като солидни сенки от миналото създават граници. Съществуването сам е невъзможно. Тълпите са създали лабиринт от стаи, наречени идентичности. В непрестанното движение към светлината ние местим стените. Разрушаваме, престрояваме и продължаваме в опита си да намерим щастие. Силна тълпаm, създадена от същества леко смешни, леко зли, леко симпатични. Именно заради това чужденецът носи своята колекция от маски, наследена от родната му стая. Някъде те работят прекрасно, другаде са абсолютно ненужни и не на място. В непознатата земя, започваш да преправяш образите си и в периода на промяна не принадлежиш никъде. Когато си сам очите ти виждат лицето на тълпата и границите на сенките ѝ. В настоящата изложба на Праматаров става дума за маски, поглъщащи в себе си цели светове, митични създания, окултни вярвания, динозаври. Всичко това е събрано в поредица рисунки, описвани от авторa като въплъщаващи празните представи, затворени и обречени на съществуване само в съзнанието. Специално създадената за пространството на КО-ОП изложба показва черно-бели и многоцветни персонажи, които оживяват на границата на въображаемото и придават нов смисъл на реалността.
КЪДЕ: KO-OП (ул. Триадица 5А) до 20 октомври с вход свободен
КАКВО: Hortus deliciarum. Наречена на градината на удоволствията, последната самостоятелна изложба на Любен Домозетски смесва традиционни образи от източноправославната иконография и дълбоките и трайни интереси на автора към ботаниката с много лични и дори интимни образи. Очаквано, авторът се вдъхновява пряко от природата и постоянно се връща към нея. Вера Млечевска отбелязва как неговият поглед се стеля по хълмовете и поляните, жаден да преоткрива света по тревясалите пътеки на Просвещението. Дори и нарисувани според правилата на научната илюстрация, растенията са винаги видени и нарисувани от натура. Това не е ръката на завоевателя, екстрактор на земния ресурс, а по-скоро на религиозния пилигрим-пътешественик. Домозетски познава иконографията и символиката на източноправославния канон и владее неговия език, но не може и не иска да избяга от своята епоха. Ако е твърде дързък в употребата на канона, е съвсем верен на себе си, като се изобразява гол по спортни чорапи в градината на удоволствието. В тази изложба интересите на художника растат в различни посоки, а стремежът към трансценденталното е потопен в пулсиращите корени на живота – на желанията и удоволствията.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11 август 7) до 21 октомври с вход свободен
КАКВО: Къде е паркът? Дълги години гранитните плочи на бившата княжеска градина обединяват младежи с различни интереси – от скейтъри, блейдъри, хиксери, рейвъри и хардкораджии до тези, които прекарват свободното си време в компанията на приятели. Днес паметникът в парка на свободата или останалото от него все още е там, но отдавна не е главна събирателна точка на градските субкултури. Причината далеч не е в премахването на МОЧА, краят започва още с един софийски ремонт и строежа на метрото преди близо две десетилетия, когато масивният гранит по алеите е подменен с друга настилка. Карането върху образувалите се фуги не е възможно и така за няколко години всичко се измества тихомълком към НДК и други места. Колективната памет обаче все още е жива. Кураторът Теодора Коцева прави архивно визуално изследване на градската скейтборд култура, формирала се пред МОЧА с помощта на различни материали – фотографии на Александър Станишев, Михаил Новаков и Велико Балабанов, колажи, архивни снимки и видеозаписи, заснети от скейтъри в парка. Всеки, който желае да допринесе с визуални материали към проекта, е добре дошъл да го направи на място в галерията или както му е удобно.
КЪДЕ: Sold Оut Design (ул. Цар Асен 19) до 24 октомври (всеки четвъртък и петък между 16:00 и 19:00) с вход свободен
КАКВО: Вода, следвай ни. Самостоятелната изложба на Боряна Венциславова засяга взаимовръзките между изкуство и попкултура, политика и общество и тяхното влияние върху нашето възприятие, памет и съществуване, провокирани от директната конфронтация с дивата природа. Проектът стартира през 2017, когато художничката, намираща се на арт резиденция в канадските Скалисти планини в Националния парк Банф и провокирана от местната природа, изживява дежавю и се връща в своето тийнейджърство в края на 80-те и началото на 90-те, попада в Туин Пийкс и си спомня за Небето над Берлин, политическия хаос и ъндърграунда в любимата ѝ София. В работите си тя рефлектира върху изцелението от миналото, за да разбере по-добре настоящето. С помощта на фотография, видео, текст и звук, пред зрителя се разиграват сцени от биографични ситуации и колективни истории по един поетичен, но в същото време аналитичен и критичен начин. Куратор на изложбата е Владия Михайлова.
КЪДЕ: Топлоцентрала – Куб (ул. Емил Берсински 5) до 31 октомври с вход свободен
КАКВО: Неприродно. Груповата изложба на Елена Аначкова, Никола Цветанов, Ана Иванова, Света Атанасова, Елина Симеонова, Галя Благоева, Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, Яна Караманджукова и Ивайло Аврамов изследва границите на материала, неговата природа и всевъзможните му интерпретации в рамките на всеки индивидуален поглед. Експозицията включва творби, в които авторите по различни начини поставят материалите, които използват, в условия и състояния, които на пръв поглед противоречат на техните качества и характер – или противоречат на начините, по които сме свикнали да ги използваме и ценим.
КЪДЕ: Гьоте-институт (ул. Будапеща 1) от 8 октомври до 7 ноември с вход свободен
КАКВО: Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг. Вече повече от половин век саморъчно построените селища върху покривите на жилищни блокове са неразделна част от историята на Хонконг. Те варират от скромни заслони за социално слаби хора до сложни многоетажни сгради, обзаведени с удобствата на съвременния живот. Тези временни постройки са изградени без официално разрешение от правителството и построени от хора, които възнамеряват или да живеят в тях, или да ги продадат или отдават под наем с цел печалба. Някои са изградени от бетон и тухли, но други са направени само от дърво, ламарина и други неиздръжливи материали. Те са уж незаконни и уж неодобрявани от властите, но също така са толерирани от правителството, защото отговарят на критичната нужда от места за настаняване на маргинализирани хора с ниски доходи, като например мигранти от континентален Китай и Югоизточна Азия. Гостуващата изложба на Rufina Wu и Stefan Canham изследва тези селища чрез архитектурни скици, фотографии и лични истории, които засягат темата за миграцията и документират наследството на тези неформални общности в архитектура без архитекти.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 28 ноември с вход свободен
КАКВО: Георги Баев. Хоризонти. Тази година се навършват 100 години от рождението на Георги Баев (1924-2007) – един от най-талантливите ученици на Дечко Узунов. По този повод СГХГ представя експозиция с негови живописни творби, създадени през 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век и част от колекцията на галерията. Житейският и творчески път на Георги Баев (Джурлата) са свързани с родния Бургас. Той прекарва целия си живот в града и неизменно обвързва своето творчество с морския хоризонт. В пейзажите му хоризонтът е отвъд мястото, на което небето среща морето. Той е онази линия, която разделя, събира, отваря пространство и пренася в различно състояние. Изключително продуктивен, неговото творчество достига зрялост още през 60-те, като творбите му се характеризират с плътна живописна мазка и осезаемо предпочитание към студените тонове. Творчеството на художника е белязано от опожаряването на ателието му през нощта на 12 юни 1983, докато гостува в ТВ предаването Всяка неделя. В пожара изгарят напълно или частично над 250 творби или по-голямата част от зрялото му творчество. В рамките на настоящата изложба се прожектира и филмът на Недялко Йорданов Георги Баев – Джурлата (1989).
КЪДЕ: Дечко Узунов (бул. Драган Цанков 24) до ноември с вход свободен
ИЗЛОЖЕНИЯ И ТЪРГ ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО
КАКВО: Sofia Art Fair. Художници, колекционери и ентусиасти от всички страни, съединявайте се. Над 30 български и чуждестранни галерии с над 70 автора представят най-актуалните тенденции в съвременното изкуство на първото подобно мащабно изложение у нас. Програмата на фестивала включва лекции и дискусии с водещи имена от индустрията (като куратора Hou Hаnru), кураторски турове, изложби във виртуална реалност, работилници за млади художници, срещи с утвърдени автори и много други. Сред участниците в отделните панели забелязваме имената на Johan Gustavsson, Lisa Anastos, Franz Ihm, Patrik Steinhauser и Laure Martin Paulet, а сред изложените автори – тези на Anselm Kiefer (един от най-значимите живи съвременни художници), Mr. Brainwash и много българи като Константин Константинов.
КОГА: 3-6 октомври във София Тех Парк (бул. Цариградско шосе 111) срещу 30/45/65/150 лева за билет от EpayGo и вход свободен за всички лица под 18 години – пълната програма е тук
КАКВО: Sofia Calling! Над 80 актуални творби на повече от 40 съвременни български художници са предложени на търг и могат да бъдат видяни в галерия Doza или в онлайн в платформата Indy.auction. Организаторите от галерия Doza и Art Advisory Ltd. са амбицирани да опровергаят дълбоко вкорененото у нас убеждение, че към съвременното изкуство няма колекционерски интерес. До този момент търговете в България винаги заобикалят актуалните имена на сцената, а търговията на аукционния пазар в България от десетилетия е завладяна предимно от стари майстори. Това трайно изкривява представата за културна стойност и художествени качества, която колекционерите изграждат по отношение на българското изкуство. В същото време автори от различни генерации работят активно в своите ателиета, откриват изложби и представят себе си и културата ни по света. Тяхното изкуство е ярко и запомнящо се, заотопредлага отлично качество и голямо разнообразие на творчески стилове и артистични подходи. Въпреки че художествената сцена в страната е изключително активна, пазарът на изкуство продължава да е слабо развит. Не са познати и не се използват много от популярните в света търговски механизми, едни от които са търговете на съвременно изкуство. Sofia Calling! е стъпка в правилна посока.
КЪДЕ: Doza (ул. Цар Самуил 52) до 11 октомври с вход свободен
ЧЕТИРИ ФЕСТИВАЛА ЗА ИЗКУСТВА ПО ЕДНО И СЪЩО ВРЕМЕ
КАКВО: 3XPER1ENCE. Вместо да се конкурират като бесни за една и съща публика, за втора поредна година няколко международни фестивала се промотират заедно и взаимно чрез платформата 3XPER1ENCE. Технически погледнато вече трябва да я прекръстят на 4XPER1ENCE, тъй като към миналогодишните трима участници вече се е присъединил още един: 180° – Лаборатория за иновативно изкуство (4-11 октомври), фестивалът за съвременен и социален цирк Цирколюция! Мини Арт Фест 13 (10-13 октомври), форумът 14-ти АСТ Фестивал за свободен театър (14-20 октомври) и фестивалът за съвременен танц Aerowaves in Sofia (12-29 ноември). Общото между тях е, че се случват по едно и също време. Всяка година в рамките на няколко седмици пространствата на свободната сцена, галериите за съвременно изкуство и техните публики се разкъсват и объркват между изключително концентрираното културно разнообразие на София през октомври. Никой с нищо не смогва. И четирите фестивала са подкрепени от едни и същи организации, приятели и партньори, което ги кара да се чувстват притиснати помежду си. Затова, вместо да съществуват за сметка на другите, свободният театър, визуалните изкуства, съвременният цирк и съвременният танц се хващат ръка за ръка, защото са взаимно свързани и не могат едни без други. Ние не се конкурираме, ние се допълваме. Така де, Говорим за общо 90 събития на над 15 локации, за които може да се осведомите подробно на линковете по-горе.
КОГА: 4 октомври – 29 ноември на различни локации в София с платени и безплатни събития
КАКВО: Обществен враг. Пиесата от създателя на модерната драма Henrik Ibsen добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа. С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество. Обществен враг разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж към икономически прогрес на човечеството. Пиесата е и самотен вик за рестарт на цивилизацията във вече трудно различимия симулакрум между истина и лъжа, между познание и привидна полза за обществото. В 90-минутната постановка на режисьора Крис Шарков участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански. а страхотните сценография и костюми са на Никола Тороманов.
КОГА: 5/19/27 октомври в Малък градски театър Зад канала (бул. Мадрид 1) от 19:00 срещу 20/25/30/40 лева за билет от Theatre.bg или на касaта на театъра
КАКВО: Рожденият ден на Рупърт. Моноспектакълът на Ангелина Славова е третата премиера на Младежкия театър за новия сезон. Рожденият ден на Рупърт е част от програмата, посветена на 80-та годишнина от създаването на театъра, и среща публиката с необятния свят на актриса, започнала своята кариера именно в Младежкия. Историята в пиесата на Ken Jenkins празнува живота и говори смело за състраданието, самотата, емпатията и смисъла от това да обичаш безкористно. Във все по-виртуалния ни свят, спектакълът на Славова и режисьора Стоян Радев провокира позабравени мисли, чувства и вълнения. Сценографията и костюмите са дело на Елица Георгиева, а оригиналната музика – на Емилиян Гацов – Елби.
КОГА: 8/23 октомври в Младежки театър Николай Бинев (бул. Княз Александър Дондуков 8-10) от 19:00 срещу 25 лева за билет онлайн или на касата на театъра
КАКВО: Медея. Народният театър представя нов тип преживяване в спектакъла на режисьора Declan Donnellan и сценографа Nick Ormerod. В тяхната интерпретация на емблематичната антична трагедия от Euripides зрителите са на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Местата са ограничени – на всяка от датите, на сцената има до 100 (само) правостоящи, които могат да се потопят напълно в действието. Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от Античността. Но истината е, че Euripides пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реална жена, която се сблъсква с непосилно изпитание. Тя се страхува, че ще преживее тотално унижение, равносилно на изличаване. Нейното решение е крайно, но далеч не е нечувано и в съвременния свят. Действията ѝ изглеждат извънредно емоционални и ирационални, но всъщност ужасяващата ѝ постъпка е резултат от желязна логика. Неслучайно пиесата е класика. Класическите текстове не се наричат така, защото са стари, а защото разглеждат вечни проблеми и имат какво да кажат на всяко следващо поколение, коментира Donnellan. Участват актьорите Радина Кърджилова (Медея), Велислав Павлов (Язон), Валентин Ганев (Креон), Асен Данков (Егей), Явор Вълканов (Педагогът), Стелиан Радев (Вестител), Вяра Табакова (Дойката). Хорът на коринтянките е съставен от Радена Вълканова, Жорета Николова, Стефания Колева, Елена Иванова, Надя Керанова и Ана Пападопулу. Участват и децата Никола Сарджев и Петър Сарджев.
КОГА: 9/10/11/12 октомври в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:00 срещу 100 лева за билет онлайн и на касите на театъра
КАКВО: Бебе на борда. Втората премиера за сезона в Народния театър е черната комедия по едноименната пиеса на американския драматург Christopher Durang. Действието се развива на ръба на абсурда при сблъсъка на младите герои с реалността, за която те са абсолютно неподготвени. Съвсем сами и безпомощни с новороденото си бебе, те чувстват, че любовта им е под заплаха. Постановката на Василена Радева се движи между реално и нереално, истинско и сънуванo, фарс и сатира и се превръща в нещо като антология какъв не трябва да бъде младият родител. Диалогът е лек, историята е занимателна и предлага да се гледа на проблемите в пародиен, наситен с хумор стил. Спектакълът е изграден от актьорски квартет (София Бобчева, Мартина Пенева, Илиана Коджабашева и Боян Арсов), в който всеки е индивидуалност с разнообразни умения за бързи трансформации и точен усет за жанровата природа на текста. Краят на спектакъла звучи и като лека закачка, и като въпрос – възможно ли е да не повтаряме грешките на родителите си.
КОГА: 9/29 октомври в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:00 срещу 35 лева за билет от ЕpayGo или на касите на театъра
КАКВО: Тайната Данте. Новата премиера на хореографа Асен Наков е проект на съмишленици, в който участва цялата трупа на Балет Арабеск. Представлението е изградено върху серия проникновени сола и мощни като образност ансамблови изпълнения. Хореографската версия стъпва върху моменти от Божествена комедия и тълкува хуманистичните идеи на творбата. Тайната Данте е пътешествие през вековете и идеите от Античността и Средновековието до наши дни с препратки към класическото наследство. Участват Андрея Дякова, Бенедета Граси, Даниела Иванова, Мария Касабова, Таня Кацарова, Теодора Друмева, Яна Николова; Валери Миленков, Васил Дипчиков, Дженаро Дезидерио, Ервин Есен, Лоренцо Алба, Светослав Серопян, Светлозар Тинев, Стефан Вучов и Филип Миланов.
КОГА: 11/20 oктомври в Музикален театър Стефан Македонски (бул. Васил Левски 100) от 19:00 срещу 10/12/15/20/30 лева за билет от EpayGo и на касите на театъра
КАКВО: Dance Macabre. Безсмъртният танц. Toзи 30-минутен украински танцов спектакъл стъпва на много емоция и смисъл. Dance Macabre преплита вселените на танците, физическия театър и музиката, както и тези на експерименталните търсения с модернизма и живия звук на колелната лира. Резултатът е повече от грация във визуална форма – всяко движение е напоено с дълбокото значение за взаимосвързаността между живота и смъртта и мястото на човека в света. Изпълнението потапя в причудлив, но вълшебен свят и оставя публиката да потърси собствен смисъл във видяното. Режисьор и сценограф е Богдан Полишчук, а хореограф – Олександра Махера.
КОГА: 24 октомври в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:00 срещу 20 лева билет от Urbo
АВТОСАЛОН
КАКВО: Автомобилен салон София. Само две са сериозните автомобилни изложения в Европа тази година – в Париж и София. И двете са през октомври, като столичното е и последно за 2024. Това автоматично го превръща във важно събитие за бранша не само за Балканите, но и за целия континент. 26-ият Автомобилен салон София събира десетки премиери, повече от 200 изложени автомобили, безброй новости в каталога на повече от 40 водещи световни марки и възможност за тест на над 150 електрически, хибридни и други модели.
КОГА: 18-27 октомври в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) от 10:00 до 19:30 срещу 20/25 лева за билет от Eventim и Bilet.bg
СПОРТ
КАКВО: Софийски маратон. За 41-ото традиционно столично състезание по градско бягане до момента са се записали над 6500 любители и професионалисти от 55 държави на 5 континента. Тази година маратонът e с ново лицензирано трасе и музикална програма (8 сцени в 6 района), а участниците се състезават в една от четирите дистанции – 5, 10, 21 и 42 километра. Състезателите в масовата и най-къса дистанция стартират на 12 октомври (събота), а останалите – на 13 октомври (неделя). И тази година маршрутът преминава през едни от най-емблематичните сгради и паметници на културата от многовековната история на София. След старта пред Двореца, състезателите ще преминат последователно през Лъвов мост, бул. Тодор Александров, кооперативния пазар в Люлин и обратно по бул. Тодор Александров, ул. Алабин, ул. Георги С. Раковски, Софийски университет Свети Климент Охридски и моста Чавдар до храм-паметник Александър Невски. Състезателите в маратонската дистанция (42 км) ще изминат трасето два пъти. Всички финиширали в контролното време за съответната дистанция ще получат медали.
КОГА: 13 октомври със старт от пл. Александър Батенберг след 08:00 с вход свободен за зрители и предварително записване за участници тук
ХРАНА И НАПИТКИ
КАКВО: Бакхус Fish Fest. Темата на тазгодишната рибнa фиеста е устойчивият улов и екологията. Приятелчетата от Бакхус обръщат внимание и на това как да разпознаем коя риба е най-прясна според месеца. Дегустираме храна от десет ресторанта – някои с изцяло черноморски менюта, а други с по-екзотични предложения. Изобилието от прясна риба и авторски предложения е задължително, има и разнообразие от интересни напитки (крафт бири от Сепия, Metalhead Brewery и ШаNo5), вкусови комбинации с зехтина от Elly’s Supreme Taste и изложба Риба, мида, стрида на фотографа от Каварна Лора Рахнева.
КОГА: 5-6 октомври в Маймунарника (Борисова градина) срещу 5/8 лева за едно/двудневен билет от мрежата на Eventim (възпитаните домашни любомци са добре дошли, а децата до 7 години влизат безплатно)
КАКВО: Sofia Chilli Fest. Миналата година беше лежерно приятно, тази пък е мащабно и наситено. Вече десет години Chilli Hills развива лютата култура в България и я тласка към световно ниво не само с убийствени чушки и над 40 сосове, пасти, маринати, сол, зехтин и други продукти от своята ферма, но и със симпатичен двудневен фестивал, посветен на лютото надяждане League of Fire и дегустацията на десетки люти продукти от различен характер. В програмата е включена и работилница на тема как да ядем повече люто с шампиона по люти надяждания Иван Граховски и такъв за това как да отглеждаме качествени люти чушки в домашни условия и да си правим добър лют сос сами. Имаме и жива музика, огнено шоу, обособени кътове за деца с Катерица и My Toy, най-изявените лютояди в света като Mike Jack и Il Diavoletto, a също и носителката на световен Гинес рекорд Shahina Waseem – единствената кралица на лютото на Англия.
КОГА: 12-13 октомври във фермата на Chilli Hills в село Лозен (ул. Маркова ливада, следвайте табелите) между 16:00 и 22:00 срещу 15/20 лева за едно/двудневен билет от Eventim
КАКВО: Whiskey Fest Sofia. След рекордно големия интерес към миналогодишнoто юбилейно издание, най-голямото и престижно събитие за ценители на уиски в Централна и Източна Европа събира дестилерии и повече от 500 вида уиски от цял свят, майсторски класове на международни специалисти и други тематични събития. За първи път на фестивала ще има уиски от Финландия, както и стотици различни марки от Шотландия, Ирландия, Съединените щати, Япония, Тайван, Индия, Мексико и други. Знаем си урока – консумираме отговорно и не пропускаме да си кажем Наздраве! Cheers! Sláinte! Slàinte mhath! 乾杯 /Kanpai!
КОГА: 25-27 октомври в Sofia Event Center (Paradise Center, бул. Черни връх 100) от 16:00 до 00:00 срещу 25/40 лева от Bilet.bg