В уикипедийната митология на Текла Алексиева присъства следното забавно изречение: Другари, ще ги излежаваме в затвора тези корици! Та те толкова приличат на евтините булевардни книжлета, дето висят закачени на щипки пред западните книжарници! Кой, колко и къде лежи така и не става ясно, но кориците на българската художничка за знаменитата Библиотека Галактика на вече несъществуващото варненско издателство Георги Бакалов остава в историята и паметта на няколко поколения (по)читатели на научната фантастика като, по думите на Ивайло Александров в Esquire, един от най-значимите художествени проекти по време на тоталитарния режим в България.
Въпреки сериозната си популярност, поне доскоро Текла Алексиева не може да се похвали със своя самостоятелна изложба в големите галерии и музеи у нас и в чужбина освен експозиция в пространството на приятели Арти Джамбуре в столицата преди три години. Независимо дали харесвате мишока от корицата на Пътеводителя на Douglas Adams или някоя от другите монументални илюстрации на Алексиева за 107-те книги за поредицата между 1979 до 1989 (с международни автори като Ray Bradbury, Clifford Simak, Arthur Clarke, Ursula Le Guin и John Wyndham), 40-тата годишнина от началото на Библиотека Галактика и смъртта на нейния създател Милан Асадуров този юни са идеален повод не само за тършуване на стари библиотеки и антикварни книжарници, но и за достойна ретроспекция на малко, но приятно място. Предстоящата през ноември изложба Галактиките на Текла в пловдивската галерия Sariev е същевременно и втората въобще самостоятелна експозиция на авторката Текла Алексиева, която навършва 75 години в деня на откриването.
Представените за пръв път пред публика оригинални илюстрации за емблематичните корици на книги, създадени през десетилетието на Библиотека Галактика в България включват 36 рисунки на Алексиева за поредицата, 18 рисунки от поредиците Еко и библиотека България и други книги, които представляват почти всички запазени оригинални рисунки за корици от нейното творчество преди 1989. Част от творбите са в личната колекция на Веселина Сариева, а други са предоставени от Текла Алексиева. Както споделят организаторите на изложбата, Галактиките на Текла осветява една малка част от творчеството на Алексиева, за да изясни нейното уникално място в изкуството преди 1989 и да покаже условността на понятието приложно изкуство и свободата на изразяване, което то е давало в условията на контролирана художествена среда преди падането на Желязната завеса.
Освен като част от програмата Rediscovery на Sariev за преоткриване на важни БГ автори за съвременното изкуство (изложбите за Иванка Сокерова и Албена Михайлова през 2008, група Ръб през 2009, Сашо Стоицов през 2012 и Сирма Сарафова-Ораховац през 2016), самостоятелната експозиция на Текла Алексиева е идеален повод да поговорим и за мястото на жените в изкуството на отминалото време не само като ретроспектива, но и като жесток и силно визуален коментар върху актуалните и до днес теми за утопиите и антиутопиите на миналото и бъдещето, материализма и консумеризма на развитото общество, връзката между природа, човек и технологии, трансхуманизма и артистичното въображението спрямо политическата система и клишета в културата. С две думи, голяма работа.
Изложбата Галактиките на Текла се открива на 2 ноември след 18:30 и може да бъде разгледана до 27 декември в пловдивската галерия Sariev на ул. Отец Паисий 40. Повече информация за събитието има тук.