Какво да правим в София през юни

O. братко, къде си? Tom Skinner, Thom Yorke и Jonny Greenwood се връзват здраво преди първия концерт на The Smile в София © Frank Lebon

Юни е смислен дори и само заради онзи иначе обикновен предстоящ вторник, предвиден за хипноза първо с брилянтния електронен космос на James Holden, а след това и с невероятно нюансирания филмов саундтрак на тримата арестанти от горната снимка.

Разбира се, супергрупата на Thom Yorke, Jonny Greenwood и Tom Skinner е желано, дългоочаквано и адекватно, но съвсем не и единственото пришествие в столицата тези дни. Уви, простата сметка показва, че първата половина от годината е минала почти без да разберем, съответно трябва да се съсредоточим внимателно в оползотворяването на оставащите часове, минути и там каквото от 2024.

И макар юнската битка с опълченците на Халкидики да се усеща все по-обречена (29 събития този месец срещу 45 миналия), софийският културен календар не е за подценяване. Малко след гига на The Smile и само десетина дни преди A to Jazz се провеждат тридневният музикален Sofia Live Festival, тазгодишният София Прайд и две потни партита с хубаво техно, драг кралици и други екстри. Имаме и силно застъпена класическа програма с рецитал на Мила Михова, Вагнеров фестивал и гостуване на Лвовската опера и балет.

Какво още? Гледаме уестърни и бунтарски екшъни на голям екран, посещаваме десетина изложби, комбинираме спорт и литература на среща с писателя Chris Leave и други агенти, гледаме театралния триумф на Andrew Scott в Дома на киното и нов силен Гърдев в Народния, танцуваме като мръсници и се отдаваме на терапия с квас при главния хлебар на Космос. Та така, ето какво правим в София през юни:

МУЗИКАЛЕН ФЕСТИВАЛ

Selah Sue © Because

КАКВО: Sofia Live Festival. Кой е най-силният ви спомен от миналогодишното издание? Нашите са два: симпатичната първа среща с Bulgarian Cartrader и тогава, когато Chet Faker засили Soulwax ремикса на своята хитачка Whatever Tomorrow към края на своя хедлайнерски сет. Тази година се засилваме към същото място, за да слушаме DJ Shadow, Selah Sue, Kovacs, Dub FX, Atmosphere, Bulgarian Cartrader (oтново, уха!), Heptagraam, Woomb, So Called Crew и други.
КОГА: 21-23 юни на Арена София (Колодрум Сердика в Борисовата градина) срещу 75 лева (еднодневен) и 140 лева (тридневен билет) онлайн тук

КОНЦЕРТИ

КАКВО: Delaney Davidson. Пет години и една пандемия по-късно, легендата на новозеландския и швейцарския ъндърграунд се завръща в София. Роденият в Крайстчърч Delaney Davidson е поет с китара (барабани или тромбон) и цял куфар призрачни истории. Бившият член на Dead Brothers е своеобразен дарк-фолк, готик-кънтри и пънк-блус проповедник с осанката на по-млад братовчед на Tom Waits. Новият му албум Out Of My Head излезе през март и е първи в дискографията на Delaney след предишното му гостуване в столицата. Специален гост с откриващ половинчасов сет е Илияна Бешкова (Rosenquarzexpress).
КОГА: 12 юни в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 21:00 срещу 20/25 лева за билет от EpayGo и 30 лева на входа на клуба

Мила Михова © Ангел Захаринов

КАКВО: Мила Михова и Giulio Zappa. Знаете ли, че Италия и България поддържат дипломатически отношения вече 145 години? Вместо да анализираме тази крепка любовно-хранителна-аперитиво връзка, приемаме поканата на италианската посланичка в София Giuseppina Zarra за концерт на сопраното Мила Михова и пианиста Giulio Zappa. Познаваме Мила покрай правилните рецитали, соленото чувство за хумор и курирането на безкрайни шеги в интернет. Нейният партньор за вечерта пък е наистина изтъкнат пианист, педагог и артистичен директор на фестивали и академии за усъвършенстване на млади артисти, акомпанирал на десетки значими артисти като Giulietta Simionato, Luigi Alva, Luciano Pavarotti, Katia Ricciarelli, Lella Cuberli, Piero Cappuccilli и много други. Михова и Zappa обещават камерни и оперни арии от (разбира се!) най-големите композитори на Италия: Vincenzo Bellini, Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi и Giacomo Puccini (за да отбележим и стогодишнината от смъртта му).
КОГА: 14 юни в Зала Блгария (ул. Аксаков 1) от 19:00 срещу 20/25/30/35/40 лева за билет от Eventim

The Smile © Frank Lebon

КАКВО: The Smile. Най-важният концерт в BOYSCOUT календара за 2024 е на супергрупа в страхотна форма с два студийни албума (A Light For Attracting Attention от 2022 и Wall of Eyes от този януари) в досегашната дискография (без да забравяме и концертния от фестивала в Монтрьо). Освен забележително продуктивен, уж страничният, но напоследък по-скоро основен проект на Thom Yorke и Johnny Greenwood от Radiohead и Tom Skinner от Sons of Kemet обладава с пост-пънк енергия и приглушена кинаджийска атмосфера, достойна за най-силния делириум на Thomas Shelby в Остри козирки. Тhe Smile се ражда следпандемично като отдушник за някои по-стари и други нови идеи на Radiohead-ския тандем, който привлича и Skinner с неговите вълшебни барабани. Ta да, има ли смисъл да обясняваме защо е хубаво да ги чуем в парка? Още една причина: специален гост на всички хедлайнерски концерти на групата в Европа е британският електронен продуцент James Holden, който преди година се разписа с необикновеното пътешествие Imagine This Is a High Dimensional Space of All Possibilities. По-добро комбо от това във вторник вечер? Трудна работа.
КОГА: 18 юни на Арена София (Колодрум Сердика в Борисовата градина) от 19:00 срещу 99 лева за билет от Ticketstation

Health © Loma Vista Recordings

КАКВО: Health. Една от живите легенди на индъстриъл рока не се страхува да смесва електроника, хип-хоп, метъл и дори поп. Мощното лосанджелиско трио на BJ Miller (барабани), Jake Duzsik (вокали и китара) и John Famiglietti (бас и продукция) има пет студийни албума, две EP-та и свое място в сърцето на всеки фен на компютърната игра Cyberpunk 2077. Най-голямата им сила обаче са концертите, затова неслучайно са свирили на фестивали като Coachella и Primavera Sound, но и споделяли сцена, плакати и музикални проекти с банди като Nine Inch Nails и Metallica. Health идват в София след участия на фестивалите Roadburn, Download и Graspop, за да представят последния им албум Rat Wars.
КОГА: 22 юни в Маймунарника (алеята над Колодрум Сердика в Борисовата градина) от 19:00 срещу 40 лева за билет от Eventim

ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН

Martin Lawrence и Will Smith в Лоши момчета: Всичко или нищо на режисьорите Adil El Arbi и Bilall Fallahа © Sony Pictures/Форум Филм България

КАКВО: Лоши момчета: Всичко или нищо. Вездесъщите детективи Mike Lowrey (Will Smith) и Marcus Burnett (Martin Lawrence) внимават да не опропастят най-личната си мисия до момента – да изчистят името на вече покойния капитан от полицията в Маями, натопен, че е работил с наркокартели. С помощта на самия капитан, намерил начин да общува с тях от отвъдното (?!? – бел.ред.), двамата се впускат по петите на врага, но много скоро от преследвачи се превръщат в преследвани. Дали и този път Lowrey и Burnett ще успеят да излязат победители или най-накрая ще платят дан на непримиримите си различия? Отговорът е предсказуемо ясен, но съдейки по трейлъра, изглежда като да става поне за пуканки, ако не друго.
КОГА: Вече в кината и IMAX

Austin Butler и Jodie Comer в Моторджии на режисьора Jeff Nichols © Focus Features/Форум Филм България

КАКВО: Моторджии. Austin Butler, Jodie Comer и Tom Hardy са един по-нестанрдартен любовен триъгълник в криминална драма, която разкрива задълбочено психологията на аутсайдерските банди. Вдъхновен от забележителната книга на фотожурналиста Danny Lyon от 1968, Моторджии е интимен и безкомпромисен поглед към възхода и падението на известните чикагски мотоциклетни банди, живеещи извън закона. Филмът проследява историята на измислената банда Вандалите през погледа на нейните основатели и търси да улови бунтарския дух на Америка. Своенравната Kathy (Comer, Убивайки Ийв, Последният дуел) се влюбва в Benny (Butler, Елвис, Имало едно време в Холивуд) – най-новият член на мотоклуб от Средния запад, предвождан от загадъчния Johnny (Hardy, Завръщането, Лудия Макс: Пътят на яростта). Подобно на страната, в която виреят, Вандалите също еволюират от място за сбирки на аутсайдери в опасен подземен свят на насилие, принуждавайки Benny да избира между Kathy и лоялността си към бандата.
КОГА: В кината от 21 юни

Kevin Costner пише, режисира и участва в Хоризонт: Американска сага – Глава 1 © Warner Bros/Форум Филм България

КАКВО: Хоризонт: Американска сага – Глава 1. Танцуващият с вълци залага много в епичния си уестърн за това как Старият Запад е спечелен и загубен чрез кръвта, потта и сълзите на мнозина. Амбициозното филмово приключение в две части обхваща четирите години на Гражданската война (1861-1865) и отвежда на емоционално пътешествие из страна, воюваща със себе си. Историята на сценариста и режисьор Kevin Costner е разказана през призмата на семейства, приятели и врагове, опитващи се да разберат какво означава да бъдеш част от Съединените американски щати.
КОГА: В кината от 28 юни (Глава 2 от 16 август)

ФЕСТИВАЛ НА ГРАФИЧНИТЕ ИЗКУСТВА

© Maria Szakats/ФИГ.

КАКВО: ФИГ. 4. Четвъртото издание на Фестивала за илюстрация и графика има внимателно курирана програма от изложби, работилници и дейности, водени от местни и международни гости. Целта? Да демонстрира важността на изкуството днес, да развива стремително общността и да работи за изграждане на мрежа за творчески експерименти и обмен. Тазгодишната тема е замъгляването на границите на фигуративното изкуство с абстракция, съответно FIG. става FOG. Събитието започва с груповата изложба Ambiguous Beauty и творбите на Теодор Генов, Георги Десподов, Paul Waak, Lena Weber, Maria Szakats и Noemi Vola. На 9 юни Julia Schimautz и Bianka Brandner от берлинското студио DTAN водят флипбук ризо работилница за артисти и любители от всякакво ниво, след което отиваме на филмовата вечер с Girls In Film. Следват още интересни събития като работилница по анимация с Компот Колектив, изложба на Мария Илиева, Needle Fleeting работилница с Francesco Alberto, групова изложба на колектива Soybot, лекционен панел с Павел Павлов, Лена Вебер и SUPERSCRIPT² (анимация и програмиране), детска работилница по цианопис с Яни Розалинов, работилница за постери и последна филмова вечер с VAV.
КЪДЕ: 7-16 юни в КО-ОП (ул. Триадица 5) и на различни локация в града – пълна програма ТУК

ИЗЛОЖБИ

Rassim, Отделяне от тялото (2007) © Авторът/One Gallery

КАКВО: Недовършени творби 2024-2007. Кариерата на художника в съвременния свят зависи както от качествата, визуалните решения и концептуалните търсения в неговата работа, така и от нейното представяне и формирането на аура около произведението и неговия автор – стратегия, приета и позната в българския неоконцептуализъм. Известният български художник Rassim е успял да превърне себе си във внимателно трансформирано или по-точно коригирано произведение на изкуството. Зад тази добре полирана визитка стоят експерименти и разнородни технически условности, които поради преходния си характер обикновено остават в сянката на завършените произведения. Настоящата изложба е неконвенционално решение – включени са недовършени и непоказани работи, започнати след 2006 в период, когато Rassim търси формата на своето връщане към живописта след повече от десетилетие работа с алтернативни медии като фотографията, видеото и инсталацията. Двете широкоформатни платна Предпочитаното тяло (2007) и Отделяне от тялото (2007) са част от споменатата трансформация и напълно непознати за публиката до момента. Другите картини в експозицията също са доста силни – от 2006 насам Rassim рисува с органични материали и натурални пигменти като урина, сол, изгоряло моторно масло, петрол и син камък.
КЪДЕ: Оne (ул. Дякон Игнатий 1А) до 10 юни с вход свободен

© Виолета Апостолова – Лети

КАКВО: Близо и далеч. Фотографската изложба на Виолета Апостолова – Лети представя кадри от Париж, заснети по време на нейна резиденция във френската столица. Cité Internationale des Arts я приближава до артисти от цял свят, с които споделя идеи, вечери, кафета, вино и истории за местата, от които са дошли. Позволиха ми да ги заснема, да съм близо. Трудно ми е да опиша колко приятно е някой да ми се довери като фотограф, а в условията в резиденцията – да вляза в техните временни домове там или да ги поканя в моя. Париж вълнува и отблизо, и отдалеч. За мен този град е бил любими филми, фотографи, фотографии, музеи, картини. Свързала съм се с цялото изкуство там през всичко, което обичам с цялото си сърце – музиката, филмите, художниците, Сена, фотографиите и, разбира се, хората.
КЪДЕ: София Прес (ул. 11-ти август 7) до 14 юни с вход свободен

Käthe Kollwitz, Нападение, пети лист от цикъла Въстанието на тъкачите, 1897 © Национална галерия

КАКВО: Käthe Kollwitz: Съдба, контекст, позиция. Националната галерия съхранява 22 графични листа на Käthe Kollwitz (1867–1945), които са изложени заедно с творби на редица други автори от нейния кръг – все изтъкнати виртуози като Max Slevogt (1857-1920), Max Liebermann (1847-1935), Théophile Alexandre Steinlen (1859-1923), Lovis Corinth (1858-1925), Ernst Barlach (1870-1938), Heinrich Zille (1885-1929), Otto Dix (1891-1969), Oskar Kokoschka (1886-1980), Otto Nagel (1894-1967) и други. Колекцията на галерията с техни произведения е изложена изцяло за първи път, демонстрирайки тяхното майсторство и хуманистичен светоглед. Независимо че са представители на различни направления в изобразителното изкуство, посочените са свързани както с основни моменти от творческата и житейска биография на Käthe Kollwitz, така и в общата тенденция на възгледите си спрямо историята, обществото и културата. Oбединяващата фигура в груповата експозиция е най-известната германска художничка за своето време, а и до днес. Стилът й се утвърждава въпреки постоянната съпротива на официалната власт – Kollwitz създава разтърсващо изкуство, обърнато към най-драматичните и универсални човешки стойности.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 16 юни срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

Яна Карадимова и Венцислав Вълев, Entity – Continuous journey of the soul © Авторите/Hostgallery

КАКВО: Entity – Continuous journey of the soul. Продукт ли сме на самите себе си? С този въпрос Яна Карадимова и Венцислав Вълев (основатели на студио Karadime) започват една история за виртуалния разговор на човек със собственото си творение. Всичко стартира от експеримент с подадена собствена ЯМР снимка от Яна и разчитането ѝ от обучени модели. В резултат на последващата артистична работа и стотици визуални интерпретации двамата получават нови модели на човешки единици, образи на души и още много комбинации от тях. В търсене на неизвестното, моделите на изкуствения интелект се опитват да намерят път към душевното. Но къде се крие това, което липсва в базата данни и как може да бъде изведено в образ? Ще работят ли хората и машините заедно, или ще станем роби в нашето усилие за създаване на универсален асистент?
КЪДЕ: Hostgallery (бул. Акад. Иван Евстатиев Гешов 102, вътрешен вход) до 26 юни с вход свободен след предварителна заявка

Кадър от изложбата Мис Демокрация на Райна Тенева и Aaron Roth © Авторите

КАКВО: Мис Демокрация и Драма Клас. Две паралелни самостоятелни изложби на млади български дигитални артисти се откриват в съседните софийски галерии Depoo и Харта. Проектите са резултат от работата им като стипендианти на платформата за дигитални изкуства e-valuation 4.0 на фондация Да Лаб. Драма Клас на Вълко Чобанов, Марина Генова и Цветомира Борисова e изложба, която се развива под формата на фиктивен курс за създаване на интернет съдържание. Глас на лектор превежда посетителите през редуващи се упражнения, заимствани от майсторски актьорски клас: релаксация, дихателни, говорни, двигателни, сетивни и други. Подведени от логиката на аудио наратива, скулптурни обекти символизират персонажи-актьори от записаната лекция, по време на която всеки от тях е претърпял метаморфоза. Преди да кажат Не на политиката!, тандемът Райна Тенева и Aaron Roth намира видео архив със старите конкурси за красота на Иво Божков. Проектът Мис Демокрация заимства характера на 90-тарска дискотеката и предлага спекулативен разказ за едно патриархално преобръщане. Взаимовръзките между материалната реалност на 90-те, политически новороденото общество и позицията на жената в него са опорните точки, върху които се изгражда инсталацията на Тенева и Roth.
КЪДЕ: Харта (ул. Врабча 12) u Depoo (ул. Врабча 12Б) от 17 до 30 юни с вход свободен

Alberto García-Alix, Две мами, 1988 © Авторът

КАКВО: Невидимо за очите. Бунтарят на испанската фотография открива самостоятелна изложба в СГХГ в рамките на фестивала ФотоФабрика. Видимият и невидимият свят на Alberto García-Alix са представени чрез шеметна разходка из кариерата му, проследяваща развитието му като фотограф през различни периоди, формати и техники. Експозицията включва 50 специално подбрани кадъра от различни серии на García-Alix – някои от първите му снимки от края на 70-те и началото на 80-те, както и много по-нови фотографии. Черно-бялата естетика, на която никога не изневерява, разказва за бунтарството и бързия живот, на които се обричаме, но и за нежността и романтиката на пътя, който неизменно следваме. Този път ни свързва с невидима нишка с всички останали, тръгнали на своите пътувания. Иначе роденият в Леон през 1956 Alberto García-Alix се мести още на 11 в Мадрид, където живее и до днес. Имал е самостоятелни изложби в Лондон, Пекин, Москва, Париж, както и в Латинска Америка. Негови работи са част от колекциите на някои от най-големите музеи и галерии в света, сред които National Museum of Art Reina Sofía (Испания), Fonds Nationales d’Art Contemporain (Франция) и Deutsche Börse (Германия). García-Alix е и една от водещите фигури в културното движение La Movida Madrileña (Мадридската сцена), a част от неговите фотографии запечатват вълнуващи моменти от ранните години на движението и негови членове като Pedro Almodóvar, Rossy de Palma, Emma Suárez, Camarón de la Isla и други.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 14 юли срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

J. Pank, Пламъкът I, Спортни игри 2019-2024 © Авторът

КАКВО: Игрите. Неонови цветове, редуващи се контрасти и големи композиции, които излизат извън платното и продължават по стените, превръщат САМСИ в терен, пренесъл празничния дух на откриването на летните олимпийски игри в Париж у нас. Спортът е култура, която художникът J. Pank интерпретира по характерния за себе си начин – с цитати от класически произведения, поп арт заемки, манга и деформации в ироничен дух. Олимпийският огън засиява в ръцете на анимационен женски персонаж, който се мултиплицира в различни роли на спортистка. Изложбената зала на САМСИ се превръща в своеобразна арена – място на олимпийските игри, в които играчът е един и същ. Изненадващо става въпрос за жена с големи очи, светнал поглед, плътни, сочни устни, миловидно личице – все наложени от рекламната индустрия стереотипи. Този комиксов персонаж се среща често в изкуството на J. Pank, но в контекста на настоящата изложба приема ново значение за мястото на жената в спорта.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни връх 2) до 21 юли срещу 3 лева за вход

Недко Солаков, Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4, 2024 © Национална галерия

КАКВО: Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба #4. Недко Солаков има над сто самостоятелни изложби в най-популярните музеи и галерии в Европа, Америка и Азия, участия в много международни биеналета (Истанбул, Сидни, Венеция, Ню Орлиънс, Тирана, Шарджа, Рига, Катманду, Москва, Севиля, Сао Пауло, Екатеринбург, Солун и други) и групови изложби на куратори-визионери. Успехът му се дължи на умението да разказва истории на разбираем език за целия диапазон от обикновената публика до по-префърцунените куратори. Визуалният език на Солаков е разговор между рисунка, живопис, обекти, пространство и, разбира се, почти винаги текст – разказ, описание, коментар, игри на думи. Проектът Завряна в ъгъла самостоятелна изложба започва през 2021 с молба директори и главни куратори на известни музеи да му предоставят незначителен, но публично достъпен ъгъл в сградите на техните институции. Досега са реализирани три ъгъла в големи европейски музеи: #1 в MUDAM (Музеят за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург през 2021), #2 в MAXXI (Националният музей на изкуството на ХХI век в Рим през 2022), и #3 във виенското Горно Белведере до 19 юни тази година. В едно такова неизползвано до днес, но много видимо и лесно достъпно място в Двореца #4 разказва въображаема история за скромен придворен художник и неговата приятелка малка мишка.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 1 септември срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

Васил Чакъров Склон, 1980, собственост на наследниците © Национална галерия

КАКВО: Васил Чакъров – Чак (1934-2018). Ретроспективната изложбата за 90 години от рождението на Чак представя произведения, собственост на неговите наследници. Въпреки дългата и активна биография и редица участия в общите изложби на СБХ през 70-те и 80-те, името на Васил Чакъров не е познато на широката публика. Той е от малцината, изцяло посветили живота си на изкуството, без академично образование, но с вродена дарба, изключителна ерудиция и пластична култура. Преоткриването на Чак се случва през 90-те покрай самостоятелната му изложба в СГХГ от 1994, събрала за първи път неговите акварелни пейзажи.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 8 септември срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

Дечко Узунов, Портрет (автопортрет), ок. 1922 © Художествена галерия Дечко Узунов

КАКВО: Дечко Узунов. Съзидания. През 2024 се навършват точно 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899-1986). Едва ли съществуват много хора, които не са чували името му или не са срещали негови творби в музеи и галерии. Узунов винаги е бил обект на интерес от страна на критиката, журналистите, колегите и публиката. Известен като портретист, изявен майстор на монументалните изкуства, оценяван високо за своите композиции, пейзажи, натюрморти и голи тела, желан като илюстратор и сценограф, той е и интересният професор, приятният събеседник и авторитетният колега. В опит да проследи пътя на Дечко Узунов като художник, СГХГ реди изложба, представяща неговите живописни платна по десетилетия, както и творби, в които се проява и като майстор на акварелната техника. Показани са над 90 произведения в жанровете портрет, натюрморт, пейзаж и (фигурална и абстрактна) композиция. Индивидуалността на всяко десетилетие е подчертана чрез подбрани цитати от критиката в периода. Разказът е допълнен от обширна биография, илюстрирана с много кадри от живота на художника. В изложбата са включени и няколко интервюта с личности, общували пряко с Дечко Узунов. За колекционерите пък са предвидени официален албум и марка.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 8 септември срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА

Conceptual © Duna

КАКВО: Duna x Semantica представят Svreca. Столичният клуб Dom закрива пролетния сезон в компанията на три от по-сериозните техно лейбъли. Берлинският Duna вече e гостувал няколко пъти в София с прогресивен техно и транс звук, движен от експлозивни дози допамин и разкрепостено изразителни артисти. Този път зад пулта очакваме един от главните диджеи на колектива Conceptual гръб до гръб с младата надежда Modern Abuse. Испанските техно и IDM новатори Semantica пък се включват с шефа Svreca и неговата футуристична електроника с абстрактно и експериментално техно звучене. Родната сцена е представена от Dimitar Grozev (Hivemind), Markov (Stamina) и Rada (Rawsonance) в основната зала, а също и от Oleg (Скитник), Xander и Sibyla в така наречената Haze Room. Преди партито може да се включите и в работилница на тема лейбъл мениджмънт и промотиране, а занимаващите се с музика могат да завъртят няколко трака и да получат съвети от водещите Enrique Mena (Sverca) и Simone Scardino (Conceptual).
КОГА: 14 юни в Dom (ул. Ангел Кънчев 1) след от 20:00 срещу билет от 20/25 лева от Bilet.bg

© Rebeka Vodrazkova

КАКВО: Steamy: Lov. Българският диджей и продуцент Gabriella Vergilov минава през столицата в деня на София Прайд, за да събере няколко героини със свежо бъдеще, един войн, една драг кралица и един прелитащ от Копенхаген италиано-датски гост за клубно събитие с толерантен дух и тежкарска музика. Програмата включва лайв от Лютеница, диджей сетове от титулярката, Hera, Discotitties, Voin De Voin и Lucky Lube (едно от най-изявените лица на копенхагенската гей сцена) и шоу от българската драг кралица Via T. Nam. Очакваме качествена електроника за потна съботна прайд вечер и горещи и софт-плътски визуализации, каквото и да означава това. Дотогава загряваме с Netflix-овия Supersex на Rocco Siffredi по препоръка на Габриела, кой друг?
КОГА: 22 юни в Купе (в безистена на ул. Славянска 8) след 23:00 слещу 20 лева за билет от EpayGo и 25 лева на входа на клуба

ЛИТЕРАТУРА

Chris Cleave © James Emmett

КАКВО: Литературни срещи. Натоварената програма за десетата годишнина на фондация Прочети София продължава с двудневни летни литературни срещи, посветени на спорта и провеждащи се преобладаващо на открито и с активно спортуване в три близки точки на Борисовата градина. Събитието започва с 30-минутна приятелска тенис среща между тенисистката и екоактивистка Магдалена Малеева и Яна Генова (заместник-кмет на столицата по Култура, образование, спорт и младежки дейности), но ние внимаваме да не изпуснем единствената възможност за среща в София с популярния и добре известен в у нас британски писател Chris Cleave – aвтор на четири романа, издадени на български от ICU. Освен Възпламеняване, Другата ръка, Злато и На смелите се прощава, Cleave пише и разкази. Каква е връзката му със спорта? Историята в романа Злато е посветена на две професионални колоездачки. Още в програмата: литературно ориентиране от езерото Ариана до Слънчевата градинка, бързи тенис срещи (на корт и на маса) между любители и поети, теоретици, писатели и драматурзи като Бойко Пенчев, Камелия Спасова, Стефан Иванов, Иван Димитров, Зорница Христова, Мирослав Христов и Радослав Чичев, боксовата демонстрация с Палми Ранчев, шах с Иван Ланджев и други.
КОГА: 14-15 юни в Борисовата градина (Слънчевата градинка, One More Park Bar и Национален тенис център) с вход свободен за всички събития – пълна програма ТУК

ТЕАТЪР

Andrew Scott в сцена от Vanya © Marc Brenner

КАКВО: Вуйчо Ваньо. Andrew Scott (Всички сме непознати, Флийбег, Шерлок) е титаничен актьор и на екрана, и на театралната сцена. Последното доказателство на невероятната му харизма и огромен талант е миналогодишната постановка на Вуйчо Ваньо в Уест Енд миналата година. Един от водещите британски драматурзи Simon Stephens поверява всички седем роли на ирландския актьор, за да създадат радикално нова версия под режисурата на младия Sam Yates. Прочутата пиеса на Чехов разказва за любов, изкуство и опит за убийство, а феноменалната игра на Scott въвлича в калейдоскоп на човешките емоции, разчитайки на силната връзка между актьор и публика, за да навлезе по-дълбоко в човешката психика. Спектакълът е записан на сцената на Duke оf York’s Theatre в Лондон от National Theatre Live, а ние го гледаме в Дома на киното като част от програмата на Световен театър в София 2024.
КОГА: 13/15/26 юни в Дом на киното (ул. Екзарх Йосиф 37) от 19:00/17:00/19:00 срещу 20 лева за билет онлайн или на касата на киното

Кадър от Венецианският търговец на режисьора Явор Гърдев © Яна Лозева/Народен театър Иван Вазов

КАКВО: Венецианският търговец. Явор Гърдев преосмисля една от най-известните пиеси на William Shakespeare като проект за глобализацията, идентичностите и културните войни, фокусирайки се върху скритите сюжети в текста на британския драматург. Те се опират на първични страсти, интуиции и предразположения на героите. Страсти, които не възникват на идеологическа база, а по-скоро биват вторично осмисляни и оправдавани от героите, едва след като вече са се проявили. В настоящия прочит на пиесата най-силен акцент се поставя на спонтанните събития, като Гърдев отделя особено внимание на странните случаи, на импулсивните парадокси в поведението на персонажите и на внезапната противоречивост в проявите на страсти. Интересуват ме еманципираните дъщери, които все пак тайно се надяват собственият им свободен избор мистически да съвпадне с волята на бащите им. Интересуват ме самопожертвователните, настояващи да умрат за приятелите си без да има особена нужда от подобна жертва. Интересуват ме чистосърдечните, принудени внезапно да съзреят поради непосилна отговорност, стоварила се върху главите им като гръм от ясно небе. Интересуват ме солидарнитe, готови да рискуват собственото си щастие под хазартното условие то да зависи от нечие чуждо. Интересуват ме лихварите, склонни да опростят лихвите на длъжниците си, за да получат от тях признание на човешкото си достойнство. Интересуват ме носталгиците, които вечер си шепнат с близките на родните си езици, докато денем усърдно продължават да строят глобалното Вавилонско стълпотворение. Интересуват ме простодушно заигралите се, чиито погледи помръкват в процеса на осъзнаване, че играта им се превръща в играчка-плачка. Сценографията е на Никола Тороманов, а на сцената играят Владимир Пенев, Павел Иванов, Самуел Финци, Александър Тонев, Радина Кърджилова, Пламен Димов, Каталин Старейшинска, Ненчо Костов, Кремена Деянова, Калоян Трифонов, Асен Данков, Стелиан Радев, Явор Вълканов, Стефан Къшев, Павлин Петрунов, Зафир Раджаб и Александър Кънев.
КОГА: 14/15/16 юни и 3/4 юли в  Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:00 срещу 10/15/20/30/35/40/50/100 лева за билет ОНЛАЙН или на касите на театъра

OПЕРА И БАЛЕТ

© Национална опера и балет на Украйна – град Лвов

КАКВО: Дон Кихот. Лвовската национална опера и балет гостува у нас, за да покаже още веднъж как свободата, Санчо  се живее със замах, смело сърце и плам в душата. Заслужили артисти на Украйна, лауреати от престижни  международни конкурси и още десетки млади танцьори изпълняват либретото и хореографията на Мариус Петипа по вечния роман на Miguel de Cervantes. Историята на Дон Кихот и неговия верен приятел Санчо Панса оживява под страстната музика на Лудвиг Минкус с впечатляващи сценография и костюми и оригинални класически изпълнения, вплетени умело в съвремени екзотични танци.
КОГА: 12 юни в Зала 1 на НДК (пл. България 1) срещу 40/60/70/80/90/120 лева за билет онлайн или на касите на двореца

Новозеландският тенор Simon O’Neill, който гостува за едно от представленията на Лоенгрин © Софийска опера и балет

КАКВО: Вагнеров фестивал. Софийската опера отваря врати за фантастична серия, която включва премиерата на Лоенгрин и тетралогията Пръстенът на нибелунга (Рейнско злато, Валкюра, Зигфрид и Залезът на боговете). Шестте фестивални вечери със завладяващата музика на Richard Wagner са под режисьорската визия на Пламен Карталов и диригентството на Constantin Trinks и Evan Alexis Christ. Световноизвестният новозеландски тенор Simon O’Neill гостува на фестивала, за да се представи в ролята на Лоенгрин последната вечер. Големият режисьор Otto Schenk го нарича най-вагнеровият тенор на своето поколение заради блестящи превъплъщения на новозеландеца като Зигмунд, Парсифал, Тристан, но също Отело и Флорестан. Simon дебютира на фестивала в Байройт в ролята на Лоенгрин, a този музикален сезон започна именно със същата роля в Сан Франциско и завършва отново с нея в Софийската опера.
КОГА: 13-23 юни в Софийска опера и балет (бул. Княз Александър Дондуков 30) от 18:00 – пълна програма и билети тук

АКТИВИЗЪМ

© Цветомир Димов

КАКВО: СОФИЯ ПРАЙД. Включваме се в най-голямото събитие за защита на човешките права в България, което тази година сменя локацията и се мести от Княжевската градинка пред Двореца. Вратите отварят в 14:00, концертът започва в 16:00, а мирното протестно шествие по улиците на града тръгва веднага след него. Най-дългият ден и най-късата нощ за 2024 са на 22 юни, което означава и разходка до официалното афтърпарти на София Прайд 2024 с диджеите Lovefoxy и Everil Kills, подгрявани от още български артисти в двете зали на Топлоцентрала (ул. Емил Берсински след 22:00 срещи 20/30 лева за билет от EpayGo и 40 лева на входа).
КОГА: 22 юни от 14:00 на пл. Княз Александър I с вход свободен за всички тучастници (нулева толерантност към провокатори)

ХРАНА

© Яна Имреорова

КАКВО: Bread therapy с Хлебяна. Яна Имреорова (главен хлебар в Космос) организира поредната терапевтична работилница, подчинена на ключовите думи квас, месене, оформяне и печене. Накратко: 10 участника пробват 10 различни рецепти за 10 различни печива в Hola – уютно пространство с условията на домашната кухня, но в по-големи размери, за да събере цялата група. Програмата на работилницата включва голямо месене, втасване и оформяме (ден 1), последвани от печене, упражняване по разрези на хляба, декориране и дегустиране (ден 2), защото всеки трябва да опита плодовете на своя труд. В края на събитието всеки участник получава и електронна книжка с всички рецепти от курса. Готови ли сте за приключението, наречено квас?
КОГА: 29-30 юни в Hola (бул. Цар Борис III 3) срещу 449 лева за един човек (666 лева за двама) и предварително записване на yimreorova@gmail.com, 0899 822 106 или лично съобщение

УЛИЧНИ ТАНЦИ

© Ивайло Дончев/Red Bull Content Pool

КАКВО: Red Bull Dance Your Style. Глобалното състезание за улични танци се завръща за трети път в София. Едни от най-добрите танцьори в страната излизат един срещу друг в поредица от кръгове в свободен стрйт денс стил. Музиката се пуска в момента на излизане на участниците, като никой не е подготвен предварително. Разчита се на танцовите умения и способност за импровизация. Публиката има решаваща роля при определянето на победителя като гласува за любимия си участник във всяка битка. Събитието кани неограничен брой участници от цялата страна след предварителна регистрация тук. Позволени стилове: hip-hop, waacking, locking, popping, voguing, house, tutting, krumping, afro dance и dancehall, но не и breaking.
КОГА: 16 юни от 19:00 пред Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) с вход свободен, финал на 21 юни пред НДК от 20:00