Какво да правим в София през март

Ясен Мартинов, детайл от живописно платно в груповата изложба Арт Старт 2024 © Михаил Новаков

Дали заради тежкия емоционален нокаут на Винаги в същия ден, дъждовното време или плановете да почистим и засадим люляци на Централните софийски гробища с Горичка, началото на март удря различно. И не, този път фоновата музика не е темата от Роки, а атмосферичният саундтрак на горния сериал.

Културният календар за март неусетно се върти предимно около вдъхновяващи жени, любов и активизъм. Първоначално изкарваме две поредни вечери с арендби дами от Великобритания и България, след което потъваме в кабаретен екзистенциализъм, немски (любовни) експерименти и мултикулти арии на велико сопрано от Египет. Романтичните истории продължават и в програмата на София филм фест и на голям екран в епичен (Дюн: част втора) или приключенски (Тримата мускетари: Милейди) мащаб.

Не пропускаме и самотното съзерцание на най-интересните изложби, адмирираме жени с отявлен интерес към ботаниката, посещаваме няколко театрални и танцови постановки, влизаме в еуфоричен екзорсизъм с електронни партита и се включваме и в шествието за правата на жените. Та така, ето какво правим в София през март:

КОНЦЕРТИ

JungleLady

КАКВО: DJ Snuff, Visaka и JungleLady. Директно от Лондон пристига музикален коктейл с дамски акцент и екзотичен наелектризиращ вкус, забъркващ по новобритански равни части хип-хоп, арендби, денсхол, реге и поне още толкова градски жанрове. Stretch и Comet City ангажират две от най-свежите дами във Великобритания: Visaka и JungleLady, заедно с доказалия се на десетки саундистеми уважаван строител на съвременната музикална сцена в Лондон. Visaka e млада и независима мацка, която се вдъхновява от дълбоките си етно-културни корени (родена в Лондон в семейство на родители от Шри Ланка и Гамбия). Дебютното ѝ EP Blue Luna гъмжи от западноафрикански и и азиатски влияния в перкусии и инструментали, повлияни от любовта към хип-хопа, джаза и регето. Базираната понасятоящем в Кьолн хип-хоп и арендби изпълнителка JungleLady пък обещава да изпълни най-доброто от сериозната си дискография. В биографията на DJ Snuff пък има турнета зад гтрамофоните на легендата Roots Manuva и скречoве на килограм в бенда на Congo Natty. Oсновател е на прословутите партита Speakers Corner Brixton, дали началото на бандата Speakers Corner Quartet. Пишем го и откривател на две от най-големите лондонски джаз банди в момента – Kokoroko и Ezra Collective.
КОГА: 7 март в Малката текила (ул. Шести септември 4) от 20:00 срещу 20/25 лева за билет от EpayGo

Yana и Leena © Васил Германов

КАКВО: Leena x Yana. Познаваме ги добре последните няколко години, а и сме писали сериозно и за Leena, и за Yana. Двете са близки приятелки, които си гостуват често по концерти и записи. След Айде да направим песен на български! и Абе, защо не направим повече от една?, Yana, Leena и музикалният продуцент и бийтмейкър Каmen се събират и създават цяло EP на име Насън за по-малко от два месеца. Съвместният им концерт е именно, за да представят шестте трака от EP-то, пък може би и нещо познато от близкото минало.
КОГА: 8 март в Бар Петък (ул. ген. Гурко 21)  от 21:00 срещу 20 лева за билет от Bilet.bg и 25 лева в деня на концерта

КАКВО: THE TIGER LILLIES. Сформирани през далечната 1989, The Tiger Lillies постепенно, но уверено се превръщат в лесноразпознаваема група с отличителен черно-бял грим, акордеон, неустоимо провокативни текстове и мрачна водевилна естетика. Музиката на лондонската банда дълбае във всичко, което не включва красиви руси момичета и момчета, бягащи през полята, а именно тъмните кътчета на битието, осеяни със смърт, убийства, проституция, наркотици, богохулство и пълно отчаяние. Британското арт-пънк кабаре пречупва изброените през призмата на впечатляващ черен хумор и остра като бръснач ирония, озвучени с авангарден предвоенен берлински клецмер, цигански джаз, циркова музика, шансони, денсхол и дори оперетни мотиви във виковете, стенанията и гротесковите експресии на фронтмена Martyn Jacques. Концертите на The Tiger Lillies са повече от обикновени гигове и граничат с поглъщащо съзнанието театрално-танцувално представление. Както можете да се досетите, гостуването на триото в София е идеален повод за покваряваща танцова вечер на нихилистична тематика с най-популярните им песни (като Heroin) и нови изненади.
КОГА: 12 март в Строежа (ул. Георги С. Раковски 116) срещу 60 лева за билет от EVENTIM

КАКВО: Jeru The Damaja. Познат още като D. Original Dirty Rotten Scoundrel, рап легендата на снимката расте в Бруклин и години по-късно се вдъхновява за потентните си рими именно от ежедневните събития в най-ранна възраст. В началото на 90-те Jeru представя своя hardcore conscious хип-хоп с I’m the Man – парче от албума Daily Operations на Gangstarr. През 1993 вече е утвърдено име покрай класическия сингъл Come Clean от албума The Sun Rises in the East. Две години по-късно издава The Wrath of the Math, включващ хитовите сингли Ya Playin’ Yaself и Me or the Papes. Сгъстеният концертен график не го спира да работи по проекти с Groove Armada, DJ Cut Killa, френския актьор Doudou Masta, DJ Honda от Япония и полската група Slums Attack. И до днес си е същата жива и ужасно талантлива легенда вече повече от три десетилетия след появата си на сцена.
КОГА: 14 март в Maлката текила ул. Шести септември 4) след 21:00 срещу 45 лева за билет от Bilet.bg и 55 лева в деня на концерта

© Sylvia Steinhäuser

КАКВО: Hackedepicciotto. Харизматичното дуо на Alexander Hacke (басист на Einstürzende Neubauten) и спътницата му на сцената и в живота Danielle de Picciotto (авангардна инструменталистка, писателка, вокалистка и един от организаторите на първия Love Parade) създава кинематографски дроун с уговорката, че свободно можем да говорим и за пост-рок, пост-индъстриъл, номадски психеделик, ембиънт, поезия и философия. Hacke се справя прекрасно и с монголското гърлено пеене и електронни устройства, а съпругата му, освен на цигулка и пиано, свири и на някои по-необикновени инструменти като хърди-гърди, цитра, глокеншпил и кеменче. Двамата се подвизизават под името hackedepicciotto от 2016 и имат общо шест съвместни албума с него и още няколко преди официалното летоброене на групата. Подгрява Adonai Atrophia, чийто последен албум Dawah излезе официално преди по-малко от два месеца.
КОГА: 17 март в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 20:00 срещу 35/37 лева за билет от EPAYGO и 40 лева на входа и в деня на концерта

© James Bort

КАКВО: Fatma Said. Един от най-нашумелите сопрано гласове гостува за пръв път у нас с рецитал, включващ Mozart, Schubert и Schumann. Заедно с британския пианист Joseph Middleton, 33-годишната египтянка е подготвила и популярни песни на съвременни испански композитори като Manuel de Falla, Fernando Obradors и José Serrano. Нямаме търпение да изпълни и песента Aatini Al Naya Wa Ghanni, базирана на едноименната поема на прочутия ливански поет Kahlil Gibran с музика, композирана от неговия сънародник Najib Hankash. Същата композиция е включена и в дебютния албум на сопраното El Nour (2020), издаден от Warner Classics. Вторият албум на Farma се казва Kaleidoscope и излиза през 2022 под формата на мултижанрова и мултикултурна палитра с композиции на Johann Strauss, Franz Lehár, Jacques Offenbach, Astor Piazzolla, Serge Gainsbourg и други. Критиката я определя като оперната звезда на Арабския свят заради характерния тембър, красивата орнаментика в пеенето и стремежа да обединява и среща различни култури, езици, географски региони и музикални стилове. Браво на завладяващата дама, която има запомнящи се оперни роли като Памина (Вълшебната флейта), Нанета (Фалстаф), Клоринда (Пепеляшка), Берта (Севилският бръснар), Любовта (Орфей и Евридика) и много други.
КОГА: 26 март в Зала България (ул. Аксаков 1) от 19:30 срещу билети от 40/60/80 лева в EVENTIM

ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ

Andrew Scott и Paul Mescal във Всички сме непознати (2023) на режисьора Andrew Haigh © Parisa Taghizadeh

КАКВО: София Филм Фест. Програмата на международния СФФ винаги гъмжи от непознати нови съкровища и най-чаканите филми от Кан, Берлинале, Венеция и други фестивали, без да забравяме селекцията на важни премиери, балкански филми и много други. Някои от най-важните филми на пръв поглед: Паднали листа на Aki Kaurismäki, Химера на Alice Rohrwacher с Josh O’Connor в главната роля, Чудовище на Hirokazu Koreeda, Солтбърн на Emerald Fennell, Всички сме непознати на Andrew Haigh с Paul Mescal и Andrew Scott и Сухи треви на Nuri Bilge Ceylan. Подробните BОYSCOUT акценти излизат другата седмица, а пълната програма на фестивала е ТУК.
КОГА: 13-31 март в повече от дузина киносалони и места за прожекции срещу билети от 12 лева онлайн тук

ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН

Timothée Chalamet и Austin Butler в Дюн: част втора (2024) на режисьора Denis Villeneuve © Warner Bros./Александра Филмс

КАКВО: ДЮН: ЧАСТ ВТОРА. Denis Villeneuve успя да адаптира що-годе половината сюжет на сай-фай епиката на Frank Herbert от 1965. Първата част на Дюн (2021) бе посрещната ентусиазирано от критиката (6 оскара от 10 номинации) и почитателите на романа. И напълно заслужено – завладяващият сюжет и пъстрата вселена на американския писател заживяват на екрана чрез изключителни специални ефекти, умело и разбираемо представяне на сложната история, впечатляващи костюми и актьорска игра. Визуалното зрелище се разгръща мащабно и във втората част на сагата за феодална вселена в далечното бъдеще, която се пропуква от битката за контрол между велики империи. Paul Atreides (Timothée Chalamet) набира скорост за жадувано отмъщение и минава през жестоки емоционални, морални и физически изпитания, за да бъде с Chani (Zendaya), да навигира между майка си Lady Jessica (Rebecca Ferguson), фременския водач Stilgar (Javier Bardem) и винаги верния Gurney Halleck (Josh Brolin), но и да се пребори с барон Vladimir Harkonnen (Stellan Skarsgård), жестокия слуга Glossu Rabban Harkonnen (Dave Bautista) и новия архизлодей Feyd-Rautha Harkonnen (Austin Butler).
КОГА: Вече в кината

Mads Mikkelsen в Обетованата земя (2023) на режисьора Nikolaj Arcel © Zentropa/Про филмс

КАКВО: ОБЕТОВАНАТА ЗЕМЯ. Nikolaj Arcel режисира въздействаща история за пенсиониран войник със скромно потекло (Mads Mikkelsen), който се zaвръща в родната Дания от 1755 с простичката мечта да се сдобие със земя и титла. Кралският двор му разрешава да обработва земя в суровите и безплодни блата на Ютланд, където Ludvig Kahlen (Mikkelsen) успява да култивира не само реколта, но и да привлече съмишленици. Сериозна пречка обаче е конфликтът със свирепия (в буквален смисъл) магистрат и местен олигарх Frederik de Schinkel (Simon Bennebjerg). Безмилостната съседска вражда се превръща в кървава саморазправа с много жертви и трагични последствия.
КОГА: Вече в кината

Злокобната идилия в Зона на интерес (2023) на режисьора Jonathan Glazer © A24/Бета Филм

КАКВО: Зона на интерес. Малцината, които вече са го гледали, остават стъписани. Смразяващият шедьовър на Jonathan Glazer разказва за Холокоста чрез това, което не виждаме, а само долавяме. Зона на интерес проследява сцени от живота на Rudolf Höss (Christian Friedel) – първият комендант на Аушвиц, чиято идилична къща се намира точно до оградата на печално известния концлагер. Двамата със съпругата му Hedwig Höss (Sandra Hüller) си живеят живота, игнорирайки ужаса на съседите и спестявайки подробностите пред своите деца. Glazer е направил наистина необикновен и замислящ портрет на бездействието и мълчаливото съучастие.
КОГА: От 8 март в кината

Eva Green в Tримата мускетари: Милейди (2023) на режисьора Martin Bourboulon © Pathe/Александра Филмс

КАКВО: Tримата мускетари: Милейди. Милейди де Уинтър (Eva Green) ли е по петите на D’artagnan (François Civil) точно обратното? Ролите на преследвач и беглец се разменят често във втората част на Тримата мускетари, която започва там, където свършва първата Д’Артанян (третият най-касов френски филм за 2023). Изпадналият в безсъзнание D’artagnan трябва да спаси отвлечената Constance Bonacieux (Lyna Khoudri), а Милейди и кардинал Richelieu (Éric Ruf) все още смятат мускетарите за сериозна пречка пред подлите им планове. След дръзкото си бягство от хората на Gaston (Julien Frison), D’Аrtagnan попада уж случайно на въпросната фатална дама, с която се впуска в игра на котка и мишка на фона на много заплетен сюжет от политически интриги, предателства, любов, войни и коне.
КОГА: От 24 март в кината

Max Schreck в Носферату (1922) на режисьора F. W. Murnau

КАКВО: Носферату. Отдавна обещаната от Аларма Пънк Джаз специална прожекция на легендарния хорър филм на F. W. Murnau с оригиналната музика на Jozef van Wissem за лютня и 12-струнна електрическа китара, композирана по повод 100-годишнината на филма и изсвирена на живо от своя автор, ще се случи! След нея ще има и афтърпарти с Фалшименто в Cush Bar. 
КОГА: 30 март в Дома на киното срещу 37 лева от EpayGo или на място

ИЗЛОЖБИ

© Сензор студио

КАКВО: Квантова симфония. Аудиовизуалната инсталация на новосъздаденото Сензор студио е първата по рода си (у нас), която използва революционна холографска технология за създаване на силно сетивно преживяване – сливане на квантова физика и изкуство в космическа картина, както я описват организаторите. Аудиовизуалните ефекти синхронизират светлина и звук и трансформират галерийното пространство в динамична квантова вселена по достъпен и разбираем начин, провокирайки мисли за връзката между видимо и невидимо и между наука и изкуство. Всяка визуализация е съобразена със специално създадена звукова доработка, която улавя есенцията на квантовата реалност, превръщайки балната зала на Двореца в нещо различно.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 10 март срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

Йохана Траянова, Deep Dive © Aвторът

КАКВО: Потапяне: тя. Чрез фотографски мозайки от близки планове и детайли на ботанически форми Йохана Траянова провокира размисъл за многоликостта на женските състояния и същност. Всяка мозайка от двайсет детайла представлява абстрактен портрет на подбран от фотографката ботанически цвят. Вглеждайки се в деликатните контури и нюанси, Йохана търси интимната перспектива, която да разкрие сложните връзки между явни и дискретни прояви на женствеността и женския опит. Фотографираните гънки, пластове и потайности, в различни ракурси и понякога с дръзка аналогова обработка, създават палитра от усещания – между покоя и движението, близостта и дистанцията, нежността и жестокостта. Казано по друг начин, множество частици или фасети на женската идентичност, които се разпиляват и се събират отново и отново. За цялостното преживяване допринася и специално композираната за проекта звукова картина от Деян Цвятков.
КЪДЕ: Бобина (ул. Триадица 5А) от 5 до 12 март с вход свободен

© Æther Collective

КАКВО: Живот в етера. След 107 изложби, 15 фестивала, 22 публикации, 53 прожекции, 20 концерта, 48 представления, 35 лекции, 30 резиденти, безкрайни обществени събирания и партита по-късно, хъбът за експериментално изкуство и платформа за млади таланти на Войн де Войн приключва своето осемгодишно съществуване на настоящия адрес със закриваща изложба на колектив Æther.
КЪДЕ: Æther (ул. Княз Борис I 39А) до 13 март с вход свободен

© Александър Байтошев

КАКВО: Анима-призраци. Графичното изкуство на поета и художник Александър Байтошев е вдъхновено от болката и самотата – или от двата изначални демона, които се борят не само в автора, но и във всеки от нас. Анима е съзидателната сила на интуицията и чувствителността, а призраци – първичност и смърт. Графиките в изложбата отразяват разбирането на художника за страстта и гибелта, Ерос и Танатос, представяйки своя автор като въжеиграч, крепящ се над бездната между двете противоположни сили. Портретите и голите тела са лично виждане за красота, но и медитации, породени от опита за близост с другия. Графиките Призраци пък са сюрреалистични предсказания, назоваващи нагон, близък до унищожението и съпътстващото го ново начало. Дигиталните графики в изложбата пък са магнетични, първични образи, създадени в аскетизма на ателието. Ще разпознаете и мотиви от работата на Байтошев като художник в Литературен вестник. Освен това е илюстрирал книги на Тома Марков, Иван Христов, Димитър Новков, Миглена Николчина и други.
КЪДЕ: София Прес (ул. 11-ти Август 7) до 15 март с вход свободен

Paolo Vivivan, Mare Nostrum © Hostgallery

КАКВО: Mare Nostrum. Освен създадена за самото място, самостоятелната изложба на Paolo Vivian съчетава видео, звук и фото инсталация в поетична символистична гледна точка върху проблемите на миграцията през 21 век, провокирани от войни, бедствия или стремеж към към по-добър живот. Известен с изследванията си върху метаморфозите на колективната памет, италианският артист предлага хипнотично пътешествие из въпросите за съществуването и за стойностите в живота на съвременния човек. Името му може да ви се струва познато покрай предишните му самостоятелни изложби в София и Варна. Иначе творбите на Vivian са част от музейни колекции в Китай, Австрия, България и Италия.
КЪДЕ: Hostgallery (бул. Акад. Иван Евстатиев Гешов 102, вътрешен вход) до 15 март с вход свободен след предварителна заявка

София Добрева – Нолита, Ритъм © Авторът

КАКВО: Bluebirds. Имате нужда от малко социална справедливост и феминизъм? Самостоятелната изложба на София Добрева – Нолита е вдъхновена от темите за подсъзнателното, самотата и принадлежността. В процеса на работа базираната в Манчестър мултидисциплинарна артистка се заиграва с идеята за освобождаване на личните демони, тяхното изследване, разбиране и приемане. Резултатът е своеобразен катарзис през улавянето им на платно като акт на примирие. Но възможен ли е мирът и колко траен може да е той? Bluebirds е визуално пътешествие из дълбокото синьо на човешкото подсъзнание. В качеството си на хроничен чуждестранец, София прави разбор на вътрешните си страхове и предразсъдъци, като се изправя пред въпроса каква част от тях е изградена върху дълбоко вкоренените идеи за пол, род и произход. През изследването на собствените си демони, претворяването им в живописни персонажи и излагането им пред публика, София хвърля светлина върху скритите житейски спътници на човек, а именно неговите вътрешни борби и страхове.
КЪДЕ: Оne (ул. Дякон Игнатий 1) до 17 март с вход свободен

Марта Москова, Изворът, 2023 © Михаил Новаков

КАКВО: Арт Старт 2024. Тодор Рабаджийски обединява авторите в тазгодишната групова изложба на млади БГ артисти около темата за ризомата – формулирано от френските философи Gilles Deleuze и Félix Guattari понятие за ризоматичния принцип (коренова система). Корените, засадени в почвата, символизират не само физическото основание, но и метафоричната основа на вкоренените традиции и системи на убеждения. Тази разкопка става ритуален акт, преплитащ ризоматичната философия и похвати от множество връзки. Повече за Андон Бакъров, Денис Спасов, Марта Москова, Ния Ценкова, Марко Лозов, Йоан Джироу, Мина Атанасова, Теодор Георгиев, Ина Митева, Мария Илиева и Ясен Мартинов има тук.
КЪДЕ: Credo Bonum (ул. Славянска 2) и Гьоте-институт (ул. Будапеща 1) до 23 март с вход свободен

Зорница Гръмкова, XIX (Begonia), 2020 © Aвторът

КАКВО: Sub specie lucis. От гледна точка на светлината. Първата самостоятелна изложба на Зорница Гръмкова представя серия фотографии на цветове на различни растения. Българската писателката има дългогодишен интерес към ботаниката и умее да улавя как светлината прорязва откъснатите цветове като рентген, поставяйки размножителните органи на растенията на границата между потенциалното и невъзможното, между зараждащата се клетка и инертната материя, между живота и смъртта. Освен автор на сборниците с разкази Пътят на мравките (2013) и Те никога не казват (2019), Зорница е част от редакторския екип на Свободно поетическо общество и член на ДАФНИ (да, същото онова Дружество на анималистите, флористите и научните илюстратори, което сме споменавали с добро и преди). Чакаме да издаде фотоалбум с великите си кадри и междувременно продължаваме да заделяме пари и за цветята на Robert Mapplethorpe.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11-ти Август 7) от 6 до 24 март с вход свободен

© Захари Димитров

КАКВО: Врати. Порти. Портали. Ния Ценкова има много натоварен месец. Освен участието в Арт Старт 2024, мултидисциплинарната художничка открива и самостоятелна експозиция, пряко вдъхновена от новата локация на КО-ОП. Характерните архитектурни елементи на пространството я заинтригуват дотолкова, че да се задълбочи в историята на сградата. Съвкупността от исторически колони, богато украсени мраморни входове, метални парапети, причудлива подова мозайка и автентична индийска дървена порта образуват еклектичен колаж, а чарът на тясната уличка отдава почит на богатото културно наследство на София. Добавяме и интересен разказ за пространството от един от собствениците на сградата и размисли за общия човешки опит и аналогичните трансформации, присъщи както на хората, така и на пространствата, и получаваме нови керамични предмети от Ценкова, които в момента се пекат и няма как да видим нищо друго, освен плаката. Разглеждайки символиката на вратите, портите и порталите, изложбата не се ограничава само до архитектурните елементи, а изследва техните социални и метафорични измерения. Независимо дали маркират преходи между етапи от живота, определят граници или символизират метаморфози, вратите се превръщат в съществени елементи от личните и обществените пространства. В изложбата на Ценкова са предоставени осем метафорични и физически портали, които действат като проводници, водещи в различни посоки, подтиквайки към мисли за житейските избори и ситуации.
КЪДЕ: КО-ОП (ул. Триадица 5) от 8 до 29 март с вход свободен

Мартина Вачева, Мъжко хоро, детайл © Mitch Brezounek

КАКВО: Влачугане. Художничката Мартина Вачева подготвя последната си изложба в продължение на две години. Включените в нея произведения са мислени като цикъл от творби, чрез които авторката навлиза в дълбокия образен свят на традиционните ритуали и тяхното преобразяване в съвременността. Времето между Коледа до Йордановден е особено динамично и противоречиво. Това е времето на мръсните дни, на водиците и зимните карнавални игри, в което космически се ражда новата година и новия живот, а общността се пресътворява. В работите си Мартина показва особената динамика на този период в хоризонта на крайностите, на разрушаването на опорите на света и тяхното ново изграждане. Йерархиите се променят и пренареждат – горе и долу, добро и лошо, ново и старо, мъжко и женско, отвъдно и тукашно се оказват преплетени, а насилието се превръща в елемент от структурирането на новото начало, от възстановяването на реда. Влачугане идва от глагола влача – дума, с която в традицията се означава първоначалния насилствен акт на покръстване, а впоследствие измиване, изкъпване, потапяне против волята на човека. Богатият, иронично гротесков, донякъде наивистичен, но и дълбоко аналитичен визуален език в картините на Мартина навлиза в процепите на съвременното общество и разкрива стереотипите и техните корени далеч назад във времето. С умение да говори едновременно през плътна, наситена живопис и през детайлно вглеждане в символика, текст и персонажи, авторката ни представя множество микро сюжети и ярки типажи от съвременното българско общество.
КЪДЕ: Топлоцентрала – Куб (ул. Емил Берсински 5) от 8 март до 7 април с вход свободен

Красимир Карабаджаков, Автопортрет с драперии, 1998, частна колекция © Национална галерия

КАКВО: Неспокойни повърхности. Кураторът Яна Братанова причислява живописта на Красимир Карабаджаков към полето на концептуалното. Неговият подчертано личен експресивен жест затруднява преките паралели с изкуството на другор, работещ в сходна посока. Динамизмът на формите, фината ироничност и чувствителност на визията, разместването на мащабите и умението за преобразуване на пространството са водещи характеристики за изкуството на Карабаджаков. Той умело създава усещане за неспокойна повърхност, която сякаш вибрира, движи се и остава постоянно несигурна. Включените в настоящата изложба платна очертават територията на образните натрапчивости, преследващи Красимир Карабаджаков през годините, и оформят неговите основни живописни серии: Хоби, Наказание, Затворена тема, На север, Къща на изгряващо слънце, Пейзажи, Балкански пейзаж, Летище, HORROR и GOLD.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 28 април срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

Греди Асса, Oстров, 2014 © СГХГ

КАКВО: Греди Асса. Пътувания. Основният проблем на евреите е, че те, ходейки по земята, все търсят земя. Може би този проблем стои някъде дълбоко и в моите работи. Струва ми се, че много по-малко са свързани с конкретни места и много повече с броденето между тях. ‘билейната ретроспективна изложба на навършилия наскоро 70 години Греди Асса акцентира върху приноса му за развитието на съвременното българско изкуство и мястото му в европейското и световно културно пространство – все пак говорим за художник с над 80 самостоятелни изложби и повече от 100 участия в колективни прояви у нас и в чужбина. Настоящата експозиция включва повече от 140 произведения – маслена живопис, акварел и рисунка от края на 70-те години до днес, някои от които непоказвани пред публика. Включени са творби от ателието и личния фонд на Греди Асса, от галерии и музеи в страната и от частни колекционери. Имаме и мащабна мултимедия за по-близко съпреживяване на творческия свят и личността на Асса, а залите на СГХГ са преустроени изцяло според създадения специално за изложбата експозиционен дизайн.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 2 май срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

ФОРУМ ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО И КУЛТУРА

Светлана Куюмджиева © Виолета Динчева

КАКВО: Wide Art. Второто издание на софийския форум е фокусиран върху въпросите за най-актуалните и значими теми в света на съвременното изкуство, как това изкуство овладява и интерпретира парадоксите на обществото и средата ни на живот, каква е ролята на арт дилъра, куратора и внушителните изложения в развитието на художествената инфраструктура и как изглежда творческата гениалност в полезрението на психотерапията. Лекторите тази година: кураторът и арт дилър Стефан Стоянов коментира експлозията на панаирите за съвременно изкуство; историкът, критик и куратор Светлана Куюмджиева дава десет отговора на въпроса какво е куратор; съвременният визуален и пърформанс артист Иван Мудов презентира около думата После; психологът и терапевт Елица Великова прави анамнеза на творческия процес; визуалният артист Красимира Буцева говори за архиви, история и памет в съвременното изкуство преди да представи България на предстоящото Венецианското биенале с проекта Съседите; радио и ТВ журналистът Даниел Ненчев говори за хумор, политика и съвременно изкуство.
КОГА: 16 март в Топлоцентрала  (ул. Емил Берсински 5) от 14:00 до 18:30 35/45 лева (25/35 лева за ученици, студенти и пенсионери) онлайн тук или от касата на Топлоцентрала (25 лева за присъствие на живо онлайн, безплатно за хора в неравнопостойно положение онлайн и на място)

ТЕАТЪР

© Кети Райкова

КАКВО: ПЛАТОНoff. Маргарита Младенова и Иван Добчев режисират петата премиера за новия сезон на Сфумато. За двайсетгодишния човек, който има интуиция за предназначение и проект за живота си да стане Byron или Christopher Columbus – идеите предхождат нещата, a той по вдъхновение е платонист. Защо обаче само няколко години по-късно нашият бъдещ герой е вече антигерой, нещата от живота го притискат, изкушенията изместват идеите и той изпада в без-бащие, без-божие, без-силие, без-смислие. Той се смалява, изчезва неговото абсолютно Аз, обезличава се неговият образ и подобие и от създател този неопределен човек се превръща в разрушител. Това типично явление е мишена на Чеховото писане от първата голяма чернова на всичките му следващи пиеси, на която днес Младенова и Добчев търсят жив театрален изказ. Участват Александър Тонев, Рашко Младенов, Антонио Димитриевски, Биляна Георгиева, Весела Манолова, Добромир Цветков, Иван Николов, Каталин Старейшинска, Кристиян Стоичков, Лора Тенчева, Марин Джишев, Нено Койнарски, Паола Маравиля, Преслав Търпанов, Стефани Андонова и Яна Георгиева.
КОГА: 5/6/28 март в Сфумато (ул. Димитър Греков 2) от от 19:00 часа срещу 20/25 лева за билет ОНЛАЙН или на касата на театъра

КАКВО: ЛЕОНС И ЛЕНА. Награденият с Аскеер за костюмография спектакъл на Боян Крачолов по текст на Georg Büchner се отдръпва от приказно-фееричното и комичното, за да се засили към изследването на една тягостна политическа криза във фантастично царство с паралели и към нашия свят. Докато мнозина бягат от отговорността на властта поради различни причини, тя попада в ръцете на кралския шут – дали това е смешно или трагично е въпрос на лични разбирания. Участват Васил Дуев-Тайг, Галя Костадинова, Деница Даринова, Димитър Крумов, Иван Николов и Симона Здравкова.
КОГА: 19 март в Yаlta Art Room (бул. Цар Освободител 20) срещу 20 лева за билет от EPAYGO

СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ

КАКВО: ЗАЕК. Постоянно заетата Стефани Хаджийска, един от основните двигатели на танцовото изкуство в България, представя филмова приказка за порастването. Танцовият спектакъл Заек е силно метафорична продукция, която препраща към живия живот – светът на дребния, но ловък заек се преобръща рязко едно януарско утро, за да го изправи пред безвечната песен на тежко стъпващо племе, въоръжено с бели ризи и криви тояги. Дали порастването все пак може да бъде избегнато или заекът трябва да се адаптира към един коренно различен свят като всеки друг?
КОГА: 24/31 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:30 срещу 25 лева билет от URBO

КАКВО: 84 РАЗГОВОРА. Именно толкова са нужни, за да се затвори успешно сделка в съвременния корпоративен свят, или поне така се опитват да ни убедят Стефани Хаджийска и Нели Георгиева в своя танцов спектакъл за капитализма. Представлението задава неудобни въпроси за взаимодействието между пазара и танцовия труд, извеждайки на преден план парадокса на тялото на танцьора – едновременно средство и продукт. Създателите на 84 разговора задълбават в условията за работа и живот, успехите, преумората и битието в епохата на късния капитализъм. Силната символика на танца провокира да се замислим за това изкуство и всеки артист, докато се наслаждаваме на завладяваща демонстрация именно на самото него.
КОГА: 28 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:00 срещу 20 лева билет от URBO

ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА

John Digweed

КАКВО: John Digweed. Последният ни ярък спомен от John Digweed е едно любовно парти в паркинга на City Center Sofia (сега Park Center) със стичащ се конденз от покрива, съборен гардероб и възможно най-хубавата музика, в която да се изгубите. Другите му гостувания в страната през годините също не са много по-различни. Този път Метрополис го ангажират за бутикова събитие с по-малък капацитет в Топлоцентрала и в компанията на специалния гост Marrøn, Angel, Jassen Petrov, Miss Lidiya, Pero, DJ Steven, Ziggy, Zimone и Shade.
КОГА: 2 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) след 22:00 срещу 60 лева от EpayGo

Sara Landry

КАКВО: Berlin Calling със Sara Landra. Американката Sara Landry се е специализирала в мрачното, пулсиращо и прогресивно индустриално техно с подчертана женска енергия. Витиеватите сетове на дамата от Тексас често включват привлекателни вещерски мотиви и куриозни семпли с транс, техно, нойз и ембиънт мотиви за пълна и необратима хипноза. Компания на Sara зад пулта на мартенския Berlin Calling правят Hypodruma и Vorick. Влизаме само срещу кеш и спазен дрескод, отговарящ на ключовите думи мрак, кожа, фетиш, еротика и други подобни.
КОГА: 2 март в EXE (ул. Шипка 6) след 22:30 срещу 30 лева за вход

Barış K

КАКВО: DiscoSamoDiva с Bariş K. Международен ден на жената с любов за дамите и мъже зад пулта. Barış K започва да пуска постоянно (буквално седем дни в седмицата) в легендарното джаз кафе Gizli Bahçeпреди близо трийсет години, което му позволява да рафинира до съвършенство своите диджейски способности и помага да започне собствени предавания по местните Dinamo FM и Açık Radyo. Вдъхновен от турската рок икона Baris Manco, гостът от Инстанбул започва да дълбае в местното наследство от психеделичен рок и напоеното с хашиш диско въввиниловите колекции на своя баща и по-голям брат. През годините се утвърждава като едно от на-интересните и важни имена на турската електронна сцена, издава доволно количество собствена продукция, курира фестивали, върти лейбъли, а сетовете му се характеризират ссъс сериозни бас линии и изскачащи китари. Компания в лайнъпа за вечерта му правят Emil Doesn’t Drive, Vodou Stan и Vanderley.
КОГА: 8 февруари в Купе (в безистена на ул. Славянска 8) след 23:00 срещу 10 лева на предварителна продажба/15 лева на входа на клуба

Dwig

КАКВО: GIEGLING. Този електронен лейбъл се крепи на нищо повече и по-малко от чистата страст към музиката и техно културата. Giegling се (за)ражда в немския град Ваймар покрай група приятели, които започват да организират партита в изоставена сграда. След разрушаването на въпросната любима локация през 2008, жаждата за събития ги тласка към обособяването на самостоятелен бранд, концентриран върху експлозивното и задълбочено винил техно и хаус звучене. В колектива влизат Dwig, Prince Of Denmark, Ateq, Edward и други, а общият брой таланти нараства стремглаво и до днес. Слушахме ги миналия май отново в София, а тазгодишната визита е част от най-мащабното им турне досега. Очакваме да се запознаем с нови артисти. Сигурните неща: басово техно, транс и танци за класическо Giegling изживяване, вдъхновено от ранните партита на колектива в родния Ваймар.
КОГА: 30 март на тайна локация след 17:00 срещу 22/32 лева за билет от БИЛЕТ.БГ

ПОП-ЪП БАЗАР

© Clem Onojeghuo/Unsplash

КАКВО: ВИНИЛИ В ДОМ НА КИНОТО. Уютното пространство на Дома на киното е сборна точка на ежемесечния винил базар за несправедливо евтини употребявани музикални находки от всякакви жанрове (там се сдобихме с Freedom на Santana за 10 лева) – още един добър повод да се потопим в опияняващо тършуване из претъпкани кашони с добре запазени плочи с изчерпан тираж. Освен хилядите заглавия втора ръка, Домът на киното приютява и по-малкия Дюкян Меломан, който предлага не само ретро находки, но и чисто нови попълнения за колекцията.
КОГА: 16 март в Дом на киното (ул. Екзарх Йосиф 37) между 11:00 и 17:00

ГРАЖДАНСКИ АКТИВИЗЪМ

Светла Баева

КАКВО: Шествие за правата на жените. Осми март е ден, който вече над сто години обединява феминистки движения от цял свят в интернационална солидарност, настоявайки за достоен живот, достойни условия на труд и право на избор за всяка жена по света. В традиция с честването, докато подаряваме цветя и празнуваме деня на жената и майката-грижовница, Феминистки мобилизации настояват за политически действия и борба за равнопоставеност на половете в България. За осма поредна година движението насочва енергията и вниманието към женските борби, а тазгодишното шествие има нужда от нашето присъствие. 
КОГА: 8 март от 18:00 на пилоните на НДК (пл. България 1)