Какво да правим в София през ноември

Bombino © Ron Wyman

Миналият месец явно сме се отпуснали по вечеринки и соарета, защото ноемврийският календар с културни събития за тонизиране на мозъка, сърцето и душата звучи като епопея на мълчаливите крачки пред изкуство и редуване на още по-мълчаливо съзерацие на театър и кино с редки, потни и френетични концерти на малко познати, но добри имена.

Разбира се, ако се разтърсим по-сериозно, най-вероятно ще намерим някакви гурме фестивали, тематични градски разходки, светлинни инсталации и други забавления за самостоятелни, семейни и приятелски единици. За момента обаче наблягаме само на последните филмови фестивали за 2023, които ни сблъскват с хоръри, национални премиери на важни заглавия от последната година и велики класики. След това подреждаме концертната програма с туарегски рок, БГ-Дойчланд поп и румънски синти авангард.

Не сме пропуснали да включим и дузина актуални изложби, включително и запознанство със симпатичното ДАФНИ. Имаме театър и международен фестивал на дизайна. Та така, ето какво правим в София през ноември:

ФИЛМОВИ ФЕСТИВАЛИ

Кадър от Екзорсистът на William Friendkin, 1973

КАКВО: It’s Alive. Засилваме се без страх към първия хорър фестивал у нас заради селекцията от 12 пълнометражни и 16 късометражни филма от над 10 държави – смесена панорама на нови хорър заглавия и класики в жанра, които не са изгубили своето въздействие. Фестивалната програма се простира от дефинитивния за жанра Кабинетът на доктор Калигари (1920) и Носферату (1979) на Werner Herzog до съвременни заглавия от последното десетилетие. Акцент в първото издание на It’s Alive е фолк хорърът и срещата с герои на мрачни митове и зловещи легенди от Балканите до Мексико, а ние сме там дори само за да почетем починалия наскоро William Friedkin и неговата режисьорска версия на Екзорситът (1973).
КОГА: До 5 ноември във Влайкова (ул. Цар Иван Асен II 11) и Дом на киното (ул. Екзарх Йосиф 37), пълната програма е ТУК

Michael Caine във Великият беглец на Oliver Parker, част от програмата на Киномания © Searchlight

КАКВО: Киномания. Козируваме пред паметта на Владо Трифонов и намираме достатъчно свободно време, защото билетите за последния голям филмов фестивал за 2023 са в продажба. Прегледайте финалната програма и се подсигурете навреме за най-силните акценти на 37-ата Киномания: Великият беглец с Michael Caine, Странен начин на живот с Ethan Hawke и Perdo Pascal под режисурата на Pedro Almodóvar, призьорът в Кан Анатомия на едно падане, Аз, капитан на Matteo Garrone, Догман на Luc Besson, последният анимиран шедьовър на Hayao Miyazaki от Studio Ghibli, исторически епос с Mads Mikkelsen и най-новият на Woody Allen, къде без него.
КОГА: 16 ноември-3 декември в киносалоните

ФИЛМОВ БЛОКБЪСТЪР НА ГОЛЯМ ЕКРАН

Joaquin Phoenix в Наполеон на режисьора Ridley Scott © Sony Pictures/Александра Филмс

КАКВО: Наполеон. Близо четвърт век след Гладиоатор (2000), легендарният режисьор Ridley Scott си партнира още веднъж с демоничния поглед и огромен талант на Joaquin Phoenix в зрелищен исторически спектакъл за възхода и падението на Napoleon Bonaparte. Филмът на Scott по сценарий на David Scarpa е оригинален и личен поглед върху произхода на френския император и неговия бърз и безмилостен възход към трона, разгледан през призмата на страстната връзка с единствената му истинска любов Josephine (Vanessa Kirby). Съдейки по трейлъра, ще се нагледаме на прочутите битки на Napoleon, безпощадната му амбиция и поразителния му стратегически ум на пълководец. Are you not entertained?
КОГА: От 24 ноември в кината и IMAX

КОНЦЕРТИ

Cloudsurfers

КАКВО: Cloudsurfers. Нидерландският квинтет на снимката е една от най-приятните изненади на съвременната пънк/сайк/гаражна сцена. Cloudsurfers са непредсказуеми, бесни, потни и адреналиново напомпващи младежи и девойка, които бушуват на наша територия с чисто новия си лабум от средата на септември и не крият вдъхновението си от Osees, King Gizzard и Ty Segall. Подгряват ги Van Cock – тези елегантни сърф рок гаражни пънкари от столицата София.
КОГА: 5 ноември в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 20:00 срещу 20 лева на входа на клуба

© Mads Maurastad

КАКВО: Bombino. Най-важният концерт на ноември ни среща за първи път на живо с човек, за когото китарата не е пушка, а чук, с който да съгради дом за своя народ. Роденият в Нигер преди 43 години Omara Bombino Moctar бяга в Алжир със семейството си след избухването на Туарегското въстание през 1990 и открива електрическата китара още в тийнейджърските си години, учейки се от видеозаписи на Jimi Hendrix и Mark Knoofler. Първата му авторска музика излиза през 2007 под името Group Bombino. Уви, точно тогава избухват нови туарегски бунтове в Нигер, които държавата смазва с брутални репресии и забрана за електрически китари в туарегската общност – двама от тогавашните членове на Bombino групата са екзекутирани, а самият той едва се спасява в Буркина Фасо. Филмовият продуцент Ron Wyman му помага да направи добри записи, а след стихването на бунтовете Bombino се завръща в Нигер, за да изнесе концерт в пустинята пред над хиляда души, документиран във филма Agadez, the Music and the Rebellion. Dan Auerbach (The Black Keys) продуцира албума му Nomad (2013) за своя лейбъл Nonesuch Records, номинираният за награда Грами албум Deran (2018) пък е записан в студио, собственост на краля на Мароко. Гостуването на Bombino в София е част от турнето в подкрепа на Sahel (2023) – вероятно най-личната, мощна и политически заредена музика в цялата досегашна дискография на тази туарегска икона.
КОГА: 8 ноември в Mixtape 5 (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 21:00 срещу 40 лева от EpayGo и на входа на клуба (ако има останали)

КАКВО: Bulgarian Cartrader. Половин година след чудесното си представяне на Sofia Live Fest, винаги позитивният Bulgarian Cartrader се завръща за първия си самостоятелен концерт в Sofia Live Club, за да завърши своето европейско турне с леки танци върху дебютния си албум Motor Songs и някои нови парчета. Даниел Стоянов живее в Германия вече повече от две десетилетия, през които е свирил и работил като музикант и автор на песни за Solomun, рапъра Casper и берлинската институция SEEED. Многократно е излизал и на една сцена с германската супер звезда Xavier Naidoo. Родният търговец на коли е и изключително талантлив текстописец, който не се ограничава в каноните на популярната музика и следва свой собствен симпатичен път.
КОГА: 11 ноември в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 22:00 срещу 35 лева от Eventim

КАКВО: К not K. Karpov not Kasparov се завръщат в София с още от своя мистичен, ориенталски, електро звук и еклектично сценично представяне, което им носи гръмкото определение румънските Daft Punk. Едно от знаковите имена на ъндърграунд сцената в Букурещ започва да прави музика, базирана на правилата и стратегиите на шаха, но се вдъхновява и от ориенталския фолклор, синтезаторите от 80-те и звуците на дансинга, преплетени с импровизирани танци и арт инсталации. Подгряването им в София е поверено на експерименталното поп дуо Lunikk, издало дебютния си албум в края на октомври.
КОГА: 30 ноември в Koncept Space (бул. Никола Вапцаров 6) от 21:00 срещу 10/15 лева от EpayGo и 20 лева на входа на клуба

ИЗЛОЖБИ

© Ваньо Димитров

КАКВО: Невидима София. Програмата влиза в ролята на куратор с инициатива, посветена на столичното архитектурно наследство. Черно-белите фотографии в първата изложба на проекта събира фотографии на красиви, но рушащи се сгради – еталон за изящество и култура, пречупени през обектива на различни по стил и индивидуалност фотографи – Бони Бонев, Ваньо Димитров, Георги Андинов, Георги Величков и Никола Николов. Повечето от тях не се занимават специфично с фотография на градска среда, но разнообразните им перспективи и ракурси формират цялостен поглед към проблема с опазването на архитектурното наследство на столицата. Връщането назад във времето ни разхожда по забравени улици, привлича вниманието към скритите съкровища на сецесионовата архитектура и припомня колко ценно е да опитаме да съхраним миналото си. Майсторството на всички родни и чуждестранни архитекти, изменили лицето на града между Освобождението и Втората световна война, все още се вижда по фасадите с изящни детайли, превръщащи потъналите в разруха и забвение сгради в произведения на изкуството.
КЪДЕ: Doza (ул. Цар Самуил 52) от 2 до 5 ноември и The Mall (Бул. Цариградско шосе 115) от 6 до 19 ноември с вход свободен

Selfhybridation Opera de Pekin n°4 © Orlan

КАКВО: Това е моето тяло, това е моят софтуер. Orlan идва за първи път в България като гост на DA Fest, за да представи избрани свои проекти. Една от най-големите международно признати френски трансмедийни артистки не е обвързана с нито една художествено средство, технология или художествена практика, защото жонглира със скулптура, фотография, пърформанс, видео, 3D, видеоигри, разширена реалност, изкуствен интелект и роботика (даже има робот по свой образ и подобие, който говори с нейния глас), както и научни и медицински техники – хирургия и биотехнологии, за да постави под въпрос социалните феномени на нашето време. Селектираните творби за изложбата в София представят широкия спектър на работа на Orlan – ранни творби, знакови видео работи с манифести и примери от нейните по-скорошни изяви, включително интерактивната инсталация Tête à claques, jeu de massacre (1977), серията от дигитални колажи с маските на Пекинската опера Mask of Beijing Opera, Facing Designs and Augmented Reality Self-Hybridizations (2014), серията от три видео манифести по важни теми и други.
КЪДЕ: Credo Bonum (ул. Славянска 2, вход откъм ул. Бенковски) до 10 ноември с вход свободен

Julie © Джени Иванова

КАКВО: Лице в лице. Само един поглед към горната (ма)дама на Джени Иванова е способен да събуди ритъма на една конкретна песен от саундтрака на Вавилон. Третата самостоятелна изложба на hudovni`kata е своеобразно продължение на нейния предишен проект Персона. Този път обаче изследването на образа се задълбочава по посока интимност и уединение с лицето от картината. Очаквано, препратките към любимото на Иванова ар деко присъстват във всяка картина и телепортират директно към улиците и джаз клубовете на Париж отпреди век. Изразително изписаните лица на персоните пък се дължат на иконописта в гимназиалното обучение на Джени.
КЪДЕ: Нюанс (ул. Иван Денкоглу 42) до 12 ноември с вход свободен

© Никола Грозданов

КАКВО: Завод Кристал. Създаден през 30-те години на ХХ век в Перник, Завод Кристал произвежда плоско стъкло с различни дебелини чрез специфичните Фурко машини за вертикално изтегляне на стъкления слой. Произвеждал е и буркани и закалено стъкло, изпълнявал е и различни специални поръчки през годините на своето съществуване. В началото на 1998 Булгаргаз внезапно преустановява подаването на природен газ към завода заради дългове, а спирането на 24-часовия производствен процес пзначава само едно – пълните с разтопена маса вани за стъкло отиват по дяволите, а втвърденото стъкло от разбитите пещи, които никога вече няма да могат да бъдат използвани, се превръща в отправна точка за художествена интерпретация. Деформирано с помощта на скенер, неговият образ се разтича в търсене на нова форма. Невъзможността му да се реализира като реален обект води до запечатване на силуета му в повърхността на стъклената маса, като по този начин бива трансформирано и заредено с нови значения. Артефактите – събрани сувенири от близки, познати, непознати, закупени, подарени и взети на заем, са едно от малкото неща, за които може да се твърди със сигурност, че са били произведени в Завод Кристал. Бившите служители на завода, от които са взети обектите, твърдят, че са създадени за вътрешно ползване, а не за продажба. Подарявани са на близки и познати, на гости на завода, на ученици и студенти, на работниците по повод на значими приноси към дейността. Тези обекти носят характера на уникати. Стъклото се разлива, съединява се по неповторим начин в разнообразните си комбинации от цветности и изстива сякаш завинаги. Докато не бъде разрушено или докато някой не създаде нещо ново от него. Образите на тези обекти са трансформирани и включени във въображаем и никога не-съществувал каталог на сувенирите произведени в завода.
КЪДЕ: Depoo (ул. Врабча 12Б) до 14 ноември с вход свободен

КАКВО: Даровете на земята. Познавате ли ДАФНИ? Не? Симпатичното Дружество на анималисти, флористи и научни илюстратори организира своята ежегодна и седма поред групова изложба, посветена на благата на земята. Авторите на ДАФНИ успяват да докажат, че красотата е не толкова качество на изобразявания обект, колкото предмет на усета и естетическите търсения на художника. В изложбата присъстват някои от най-предпочитаните и популярни растения, които се използват в кулинарията и медицината, любопитни билки, подправки и опиати. Кой участва? Ана Аврамова, Ана Сокерова, Анелия Пашова, Асен Игнатов, Ася Каменова, Венцислав Кръстев, Георги Пчеларов, Деница Пенева, Дина Рогатних, Ерик Даниел, Зорница Гъркова, Игната Василева, Илия Бояров, Любен Домозетски, Мария Крумовска, Милена Радева, Наталия Стамболова, Снежина Попова и Славена Пенева.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11 август 7) от 3 до 17 ноември с вход свободен

КАКВО: Заслон. Австрийската художничка Liesl Raff преобразява кубчето на Топлоцентрала в заслон – изложба не на единичното, а на множеството, която създава достатъчно пространство и обем за побирането на общности, на тела до други тела, присъстващи в пространството заедно и равнопоставено. Това пряко взаимодействие между скулптурни обекти, инсталации и архитектурно пространство. касае актуални процеси и теми в изкуството с акцент върху традицията и значението на материалите, тяхното използване и взаимодействие, процеса на създаване на обекти и връзката между скулптура и архитектура. Както споделя кураторът на изложбата Владия Михайлова, авторката работи предимно с латекс – изразно средство, което със своята пластичност, автентична суровост, непосредственост и телесна мекота изразява голямо богатство от значения в различни форми и във взаимодействие с други материали.
КЪДЕ: Tоплоцентрала – Куб (ул. Емил Берсински 5) до 26 ноември с вход свободен

Евгения Воденичарова, Корида, 1973

КАКВО: Евгения Воденичарова. Изложбата на Гената, както я наричат близките, съвпада с голямата ретроспектива на нейния приятел Генко Генков. Техните две противоположни съдби – тази на нестихващата широка популярност и на скритото, познато на минимален кръг почитатели творчество се срещат една под друга в залите на СГХГ. Воденичарова рисува предимно портрети, пейзажи и натюрморти, създадени най-вече през 70-те години на ХХ век – време, предшестващо идеологическата агония на каноните на соц реализма, която започва в края на 70-те и трае до средата на 80-те. Тогава клишетата са атакувани все по-смело от отделни художници, но тези проявления на упадъчното западно влияние се наказват безапелационно. Воденичарова преподава в казанлъшката художествена гимназия, където рисува портрети на своите колеги. Участва и в изложба на преподавателите от гимназията през 1986, а две от нейните картини, Корида и Портрет на Димитър Воденичаров, са откупени от старозагорската художествена галерия. Три години по-късно казанлъшката галерия придобива два натюрморта, а четири години по-късно и един експериментален пейзаж. До 2010 повечето от нейните творби не са показвани. Софийска градска художествена галерия излага около 70 произведения – живопис и и рисунки.
КЪДЕ:  Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 3 декември срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

Владислав Лепоев, Апофени́я, 2023

КАКВО: Персонална реалност. В рамките на годишната си програма фотографското студио RADLAB кани шестима творци, които да изследват темата за персоналната реалност. В настоящата изложба са представени шест фотографски серии на Владислав Лепоев, Ванеса Лу, Ивелин Пенчев – Ивича, Лиляна Караджова, Никола Дюлгяров и Уша, ръчно отпечатани в базата на студиото в Габрово с помощта на 23 алтернативни фотографски техники: литпринт, солен печат, химиграми, карбонов печат, гума бихромат. Тези процеси включват създаване на изображения чрез светлочувствителни емулсии, химически манипулации на материалите и работа със самоделни инструменти. Всеки автор подхожда индивидуално в избора на медия и метод на работа, за да подчертае важността на творческия процес. Художествената продукция в курираната от Мартина Йорданова и Ивелин Пенчев-Ивича изложба е алхимичен експеримент.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни Връх 2) до 14 януари срещу 3 лева за вход

Torii Kiyonaga (1752-1815), Gyokkashi Eimo, от серията Даровити деца в калиграфията, 1781 © Национална галерия

КАКВО: Японската гравюра укийо-е в българските колекции. Японските гравюри укийо-е запечатват градската култура от периода Едо (1603-1868), документират отварянето на Япония към света по време на периода Мейджи (1868-1912) и проправят пътя си до европейските пазари. Оказват влияние и върху развитието на европейското изкуство и култура, особено върху творчеството на импресионистите и постимпресионистите. Укийо-е (в буквален превод – картини от плаващия, тоест преходен/земен свят) е традиционно японско изкуство, в което се влага нов смисъл, отнасящ се за отдаденото на удоволствия общество. В настоящата изложба за първи път са представени заедно основните теми, които присъстват във всички колекции от японска гравюра в страната – тези на Националната галерия, Националния археологически институт с музей при БАН, художествените галерии в Сливен и Силистра и Градската художествена галерия в Пловдив. Темите обхващат както красивите жени и актьори, изображенията на птици и цветя, така и популярните композиции, посветени на известни места и маршрути.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 21 януари срещу 2/5/10 лева за вход

КАКВО: Розов облак. Рада Якова представя дузина обли обекта от стоманена мрежа в нежни нюанси на розовото, които съчетават усещане за солидност и мека въздушност, кореспондиращи с женската същност. Инсталацията на съвременната артистка е припозната от фондация Emprove като еманация на видимата и невидима сила и олицетворение на подкрепата в обществото и умението да заставаме едни зад други в бурите на живота. Според Якова, над нас винаги бди по един розов облак, който крие неподозирана способност. Той е онази скрита мощ, която обединява жените, носейки чувство за подкрепа и защита.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 22 януари срещу 2/5/10 лева за вход

Без думи, 1981 © Велин Андреев

КАКВО: От вестника до музея. Български карикатури от периода 1944-1989. Софийският музей за соц изкуство прави опит за реконструкция на карикатурния жанр в условията на тоталитарната система на управление на политическия, обществен и културен живот в България преди промените. По онова време мястото на карикатурата е вестникът. Голяма част от представените образци се появяват на страниците на седмичника Щурмовак и фронтовашкия лист Часовой – специално издание за българската армия, сражаваща се с нацистите по фронтовете на Югославия, Унгария и Австрия. През 1946 излиза първият брой на седмичния хумористичен вестник Стършел – име, което се превръща в нарицателно и главна трибуна на българската карикатура. Изложбата включва около 150 български карикатури от фонда на Националната галерия, създадени от автори като Илия Бешков, Александър Жендов, Борис Ангелушев, Стоян Венев, Борис Димовски, Доньо Донев, Асен Грозев, Георги Анастасов, Цветан Цеков-Карандаш, Георги Чаушов, Стефан Десподов и много други.
КЪДЕ: Музей на изкуството от периода на социализма (ул. Лъчезар Станчев 7) до 31 март срещу 6 лева за вход (2 лева всеки четвъртък)

ТЕАТЪР

© Яна Лозева

КАКВО: Последната лента. Иван Добчев режисира първата премиера на Сфумато за сезона – пиеса на Samuel Beckett с участието на Малин Кръстев и Неда Спасова. Добчев посвещава това свое посягане към ирландския драматург и романист на на двама любими приятели – Крикор Азарян и Наум Шопов, които в залеза на така наречения зрял соцреализъм имат дързостта да поставят настоящата пиеса. Незабравим спектакъл! Нямам думи да опиша ефекта от него върху цялото ни тогавашно театрално мислене. Много ми се иска нашият спектакъл да произведе този ефект и върху сегашното ни театрално състояние.
КОГА: 6/27 ноември от 19:00 в Сфумато (ул. Димитър Греков 2) срещу 20 лева онлайн или на касата на театъра

КАКВО: Животът, макар и кратък. Втората премиера на Сфумато за сезона е пиеса по Станислав Стратиев, драматизирана и режисира от Бюрхан Керим. Животът, макар и кратък проследява лутанията на интелигента в сложната действителност, която изпречва стени пред всяка негова крачка, сблъсъка на идеалистичните намерения с реалността и усилията, които са необходими, за да бъде променено статуквото. Героят на Стратиев – Архитект Стилянов е млад интелигент, който все още не се е срещал с живота извън зоната си на комфорт. Една пролетна сутрин решава да сложи край на компромисите и да направи решителна крачка към по-достоен живот за себе си и за другите. И тъкмо там настъпва конфликтът, защото промяната в действителност се оказва много по-трудна за постигане и е изпитание за волята. В постановката на Керим участват Боян Фераджиев, Петко Венелинов, Стефан Саръиванов, Преслав Търпанов, Ангела Канева и София Джустрова. КОГА: 2/29 ноември от 19:00 в Сфумато (ул. Димитър Греков 2) срещу 20 лева онлайн или на касата на театъра

КАКВО: Пистолет в торнадо. Сюжетът в този популярен, но премиерен за България моноспектакъл на Весела Бабинова е тясно обвързан с Hamlet-овия монолог от едноименната Shakespeare-ова пиеса. Историята се върти около жена на средна възраст в американско градче, която очаква да я връхлети торнадо, докато предава случващото се на живо в социалните мрежи. Изправена пред смъртна опасност, барикадирана в мазето и криеща се от бушуващото горе торнадо, Анджела използва последното, което ѝ остава – чувството за хумор. Макар самата тя да е застрахователен агент, нищо в живота ѝ не е съвсем подредено. Опитва се да не лъже, но го прави постоянно. Как така всичко рязко се обърка? Едно торнадо може да обърне наопаки целия ти живот. Автор на пиесата е Lauren Gunderson – един от най-поставяните драматурзи зад Океана последните осем години. Режисьор на българската постановка е Васил Дуев – Тайг.
КОГА: 12/30 ноември от 19:30 в Théatro отсам каналa (ул. Върбица 12) срещу 25/30/35 лева в EVENTIM или на касата на театъра

КАКВО: Писмо до баща ми. Казвам се Вилиян Гешев и това е писмото до моя баща. Заради него успях да разбера какво е да обичаш. Тази идея се зароди през лятото на 2022 година. И много вода изтече, за да се стигне до тук. Понякога предприемаме действия, които гадаят бъдещето. Извайваме ежедневието си от думи, които не винаги имаме възможността да изкажем. И въпреки че времето не стига, пътят винаги води до врата, зад която стои едно единствено нещо – Любовта. Тогава разбираш, че има смисъл. Наистина има смисъл. Моноспектакълът на Вилиян Гешев по Franz Kafka и авторски текстове е режисиран от Ованес Торосян.
КОГА: 14 ноември от 19:00 в Чешки културен център (ул. Г. С. Раковски 100) срещу 20 лева от EpayGo

СРЕЩА С МЕСТНИ И ЧУЖДИ ГЕРОИ НА ДИЗАЙНА

Gonzalo Herrero Delicado

КАКВО: Мелба. Шестото издание на международния фестивал за дизайн започва с изложба и продължава с десет дни събития, лекции от европейски емблеми и работилници. Първи в списъка е традиционният Преглед на българския дизайн (2-12 ноември), последван от oще по-традиционния  симпозиум (04 ноември) с осем забележителни лектори от шест различни страни: Jakub Spurný и Michael Dolejš от чешкото студио за графичен дизайн и визуална идентичност Studio Najbrt, Panos Sakas rpterdamskoto студио за проучване и дизайн The New Raw, Debora Manetti и Francesco Canovaro от италианското студио за типография и брандинг ZetaFonts, базираният в Лондон куратор, преподавател и архитект Gonzalo Herrero Delicado, испанският индустриален дизайнер и творчески директор Jorge Penadés и ирландският дизайнер и творчески директор Oscar Torrans. Имаме и сериозен фокус върху Загребската седмица на дизайна в изложбата Хърватски дизайн Х. Отбелязване на световния ден на добротата с Fight for Kindness в Coffee Syndicate, Съвременен български продуктов дизайн в галерия Артур, интрересни професионални работилници и още много. Всички изложби в програмата са с вход свободен, а симпозиумът е само с онлайн билет и гледане отвкъщи, защото местата за залата вече са изчерпани.
КОГА: 2-12 ноември на различни локации в София (пълна програма тук)