За маршрут, който се преобръща надолу с главата още преди да започне, е абсолютно подходящо да започнем с финала. А именно – новата 3-та серия на BMW e добра стъпка в правилната посока. След последната адриатическа обиколка с М440i се бяхме усъмнили, че баварците са забравили истинската същност на 3-ката – удоволствието от шофирането в комплект с удобен туринг автомобил. Двете години по-късно обаче нещата очевидно стоят по различен начин и инженерите на компанията демонстрират добър нюх за нуждите на клиентите и заклетите фенове на този клас – всички по веригата са се постарали да направя един по-просто устроен, но и много добре балансиран автомобил.
Какво имаме предвид? Още при първоначалното запознаване с техническите спецификации на сухо се набиват на очи липсата на решения от рода на въздушно окачване и завиваща задна ос за сметка на стандартното за BMW 320d xDrive пасивно окачване за порядъчно спортно усещане (има и опция за по-твърдо М окачване, спокойно). Дебютиралият за пръв път на изложението в Париж миналия октомври и появил се на пазара през март седан е консервативна еволюция на познати и обичани характеристики, съчетани с напредничави технологии.
Първите впечатления от новата тройка са изцяло повърхностни. Не в лошия смисъл, а просто защото все още не сме я подкарали, нито виждали на живо, когато се озоваваме в подземния паркинг на родното представителство на BMW с ключове в ръка и покана за външен и вътрешен оглед, преди да потеглим към добре планирана обиколка на един от най-живописните маршрути в Румъния.
Силуетът на автомобила напомня на предишното поколение, но изглежда някак си по-пропорционално за 3-та серия, без да крие посмалената физиономия на петичката в предницата.
Първото нещо, което се набива в очи още през прозореца е контролираната с гласови команди или жестове нова М инфотейнмънт система с огромен десетинчов дисплей в централната конзола и изцяло дигиталните уреди на таблото пред водача. Управляващата ги операционна система е впечатляваща, въпреки натрапчивото предчувствие, че тепърва предстои да се обновява с още много функции. Собствениците на iPhone се радват на стандартно включения Car Play, а тези на Android устройства могат да направят копие на ключа и да отключват и шофират с NFC.
Двойният стандарт според операционната система дразни, но се преглъща бързо. Свързването с телефон е мигновено и позволява да слушате музика, говорите и управлявате своя апарат от волана, докато го зареждате безжично в специално отделение за телефона на държачите за чаши. Свързвайки автомобила с мобилното приложението BMW Connect следите основни показатели като оставащото гориво (и пробег) в резервоара, налягането в гумите, нивото на масло, предстоящите обслужвания, дали сте заключили всички врати и прозорци и най-голямата екстра за непосилни жеги, а и по принципо – задаването на час или включването на охлаждането на салона предварително, за да си влезете на нормална температура, без да рискувате да ви удари шок от климатика.
Целият интериор следва изключително разпознаваемата линия на третата серия на BMW, но се усеща много по-скъп и по-добре изработен от предходната генерация. Подобрената ергономия на седалките на водача и пасажера до него уморяват много по-малко при дълги пътувания (както се оказва след две граници и няколкостотин километра по-късно).
Доброто намерение за тест и каране с огромен кеф в живописния румънски проход Трансаплина се изпарява само няколко часа след границата. Една от колите в нашата скромна група от четири BMW-та не може да продължи и се налага да се разделим, поемайки към Букурещ и обратно на юг през България, за да стигнем до северното крайбрежие на Гърция. Изводът от четирите дни дневно и нощно шофиране са доволно благи – новата трета серия на BMW е направена с мисълта за перфектния спортен туринг автомобил и затова разполагате с голям багажник дори и в седан версията. Адаптивният круизконтрол следи за автомобили и опасности пред себе си, докато автоматично ви държи в лентата.
В Европа все още е незаконно да пуснете волана, докато сте зад него. Направите ли го, системата сигнализира моментално и не е много удачно да тествате нейното търпение, защото такова липса и в най-лошия случай директно ще спре автомобила. През останалото времем, инфотейнмънт системата препоръчва подходящи места за почивка при дълъг пробег, а камерата над километража следи дали шофьорът е съсредоточен в пътя. Лазерните фарове (допълнителна екстра) пък гарантират спокойно шофиране през нощта, претендирайки за осветеност до 500 метра.
Гореизброените високи технологии са удобни, сигурни и полезни за дълги преходи. Но човек си взима тройка с ясното съзнание, че когато пожелае, може и трябва да получи известна доза забавление. За щастие, това е възможно дори и с двулитров дизелов агрегат със 190 конски сили и цели 400 нютон метра от двете турбини. Не разочароват, особено когато разберете как средния разход на гориво за цялото пътуване не е мръднал над седем литра на стотина километра. И тъй като новата тройка от поколение G20 очевидно е голяма стъпка в правилната посока, няма как да сме търпеливи и за представянето на следващото M3 когато му дойде времето.Пък, ако всичко е наред, може да се пуснем с него до Трансаплина.
Маршрут София – Ръмнику Вълча – Русе – Маказа – Аспровалта – Солун – София
Автомобил BMW 320d xDrive
Разход на гориво 6,9 л/ 100 км (около 320 лева за дизелово гориво по целия маршрут)
Цената на новото BMW 320d xDrive започва от 83 хиляди лева с ДДС. Boyscout тества модификация LINE Model M Sport с цвят, тапицерия и допълнително оборудване за още 48 хиляди, за да достигне до цена от 131 409 лева с ДДС. Чиста работа. Повече информация има тук.