Зимата на нашето недоволство започва с циганско лято, протести срещу неспиращите и крайно нагли безобразия в градската среда и втория по сила сезон за премиери, събития и изкуство, което да успокои душата и разума в тежките месеци до края на 2018. Първата седмица на октомври е подходяща за прекаляване с деветия наръчник за единаци против самота и скука – бойскаутската библия за актуални филми, сериали, подкасти, уеб поредици, книги, дебели фотографски монографии, красиви момичета и изложби, които не лекуват девственост или тегоба, но разсейват всяка депресия със свръхдоза смислена попкултура.
Нямате търпение за много космос във филмовите и ТВ събития на есента? Имате нужда от глуповат супергеройски филм или музикална драма за истински и фиктивни рок легенди? Умирате за британски екшън или американски екзистенциални сериали, документални филми за велики жени и подкасти с депресия и убийствени (в буквален смисъл) музиканти? Трябва ви малко екзотично вдъхновение от Таити с Paul Gauguin или култ към Bob Dylan и бруталистката архитектура? Спокойно, всичко е вътре.
ФИЛМИТЕ
Първият човек
Историята: Напрегнатата екранизация на официалната биография на Neil Armstrong е фокусирана върху живота на легендарния американски астронавт и неговото семейство в периода на усилена подготовка и изпълнение на мисията до Луната между 1961 и 1969.
Защо да го гледате: Макар книгата да излиза още през 2005, адът на предпродукционния период приключва с привличането на Damien Chazelle (Ла Ла Ленд) за режисьор. Ако съдим по възторжения прием на фестивала във Венеция и похвалите за режисура, операторско майсторство и актьорска игра на Claire Foy (Короната), втората подред колаборация на Chazelle с Ryan Gosling (в ролята на Armstrong) има огромни шансове за няколко Оскара догодина.
По кината: от 12 октомври
Още космос? След неочаквания, но предизвикан край на Къща от карти, неговият създател Beau Willimon се завръща с фантастичния сериал на Hulu Първият – визуално впечатляваща ТВ драма за предизвикателствата на човечеството по време на първите му стъпки към Марс и героите, опитващи се да достигнат непознатото, без значение от проблемите и цената, която трябва да платят.
Бохемска рапсодия
Историята: Филм за метеоритния възход на рок група с легендарни песни и революционна музика, оказала се на ръба на разрухата след като бурният личен живот на вокалиста излиза извън контрол. Триумфалното завръщане в навечерието на Live Aid води бандата до едно от най-невероятните изпълнения в историята на рок музиката.
Защо да го гледате: Заглавието е повече от красноречиво. Дългоочакваната Бохемска рапсодия е почит и откровен поглед към музиката на Queen и забележителния вокал и личност на Freddie Mercury (Rami Malek от Mr Robot), пoказал безкомпромисен среден пръст на дотогавашните стереотипи и норми, за да се превърне в един от най-обичаните изпълнители на всички времена.
По кината: от 2 ноември
Още музикални драми? Роди се звезда – режисьорският дебют на Bradley Cooper разказва познатата класическа история за оцеляване и обречена любов между алкохолизиран и оглушаващ рок музикант (Cooper) и неговата талантлива нова муза (Lady Gaga), които се събират на сцената и в живота, но се разминават във всичко. По кината от 5 октомври.
Венъм
Историята: Журналистът Eddie Brock (Tom Hardy) иска да разобличи злия гений Carlton Drake (Riz Ahmed) на всяка цена и тази негова вманиаченост му коства не само кариерата, но и връзката с неговата приятелка Anne Weing (Michele Williams). Докато разследва един от експериментите на Drake, странното, мрачно, непредсказуемо и изпълнено с ярост извънземно Venom се слива с тялото на Eddie и го дарява с невероятни суперсили и храна за размисъл по въпроса докъде се простира единият и къде започва вторият.
Защо да го гледате: Блокбъстър продукцията за един от най-сложните антигерои във вселената на Marvel е любопитна не само заради участието на Tom Hardy, но и заради мрачното остроумие и склонност към насилие на главния герой, пардон, извънземно, които само подчертават дълбоката симбиоза между двамата.
По кината: от 5 октомври
Какво още до края на годината? Mark Wahlberg предвожда екип командоси, натоварени с невъзможната мисия да изведат ценен информатор от чужда страна в 22-ра миля (12 октомври), Taron Egerton и Jamie Foxx се опитват да възкресят легендата за героя на Шеруудската гора в Робих Худ: Началото (30 ноември), Will Ferrell и John C. Reilly обещават приличен хумор и нелепи ситуации в комедията Холмс и Уотсън (21 декември), а DC прави още един отчаян опит да подложи крак на доминацията на Marvel с Аквамен (28 декември).
СЕРИАЛИТЕ
Бодигард (BBC и в Netflix от 24 октомври)
Историята: Корумпираните и манипулативни коридори на властта се оказват тесни за ветерана от Афганистан и част от английското НСО David Budd (Rochard Madden), който е натоварен да охранява амбициозния и опасен държавен секретар Julia Montague (Keeley Hawes) – символ на всички политики, които ненавижда.
Защо да го гледате: Идеята за телохранител на политик, който попада в центъра на огромна конспирация, не е нещо иновативно само по себе си. Най-гледаният сериал на BBC за повече от десетилетие обаче няма нищо общо с жанровите клишета – става дума за умно написан и изключително добре заснет политически трилър, впечатляващ с отлична химия между основните персонажи, реалистични и добре редактирани екшън сцени, непрекъснато напрежение и диаболичност във всеки един от едночасовите епизоди.
Завинаги (Amazon Prime)
Историята: Предсказуемият съвместен живот на June (Maya Rudolph) и Oscar (Fred Armisen) е изправен пред напълно неочаквано предизвикателство, което поражда много въпроси за любовта и брака.
Защо да го гледате: Осем серии, за чийто сюжет не трябва да разкриваме нищо повече, за да не ви развалим удоволствието от прекрасната игра и страхотния диалог. Комедийната драма на Amazon с двама от най-запомнящите се актьори от На живо в събота вечер (освен Bill Hader в жестокия Бари) е създаден от Alan Yang (Master of None) и Matt Hubbard (30 Rock) – тежката артилерия в жанра.
Maniac (Netflix)
Историята: Двама непознати (Jonah Hill и Emma Stone) участват в мистериозно фармацевтично проучване, което обещава да разреши всичките им душевни проблеми за постоянно без никакви усложнения и странични ефекти. Нещата обаче не се развиват точно по план.
Защо да го гледате: Cary Fukunaga загрява за следващия Bond и биографичния филм за Leonard Bernstein със страшно объркваща психологична драма и черна комедия, римейк на норвежки сериал със същото име. Красивият минисериал от създателя на Истински детектив опиянява с невидимата граница между въображаем свят и нещо, което изглежда толкова болезнено познато. Сложната структура на историята в отделните епизоди обаче съвсем не е за всеки.
Какво още? Романови е поредната силна заявка на Amazon, която ангажира Matthew Weiner (Семейство Сопрано, Момчетата от Мадисън Авеню) за съвременна антология от различните истории на хора, вярващи, че са потомци на прословутата руска кралска фамилия. Актьорският състав е повече от забележителен: Aaron Eckhart, Corey Stoll, Isabelle Huppert, John Slattery и кой ли още не. До края на годината излизат и новите сезони на Мъжът във високия замък (5 октомври), Рей Донован (28 октомври) и Къща от карти (2 ноември).
ДОКУМЕНТАЛНИТЕ ФИЛМИ
Чай с дамите (IFC films)
Историята: Английските актриси Eileen Atkins, Judi Dench, Joan Plowright и Maggie Smith споделят анекдоти за кариерата и 50-годишното си приятелство. Документалният филм за този неформален клуб за срещи и разговори на четири страхотни дами е чаша силен чай, която трябва да изпиете поне няколко пъти.
Защо да го гледате: Едва ли има друг подобен документален филм от последните години, който да заразява с подобен истеричен смях и истинско забавление. Режисьорът Roger Michell постъпва умно като просто оставя камерите да работя и дамите да свършат цялата работа с неустоимия си език, сарказъм и легендарни спомени.
Джейн Фонда в пет действия (HBO)
Историята: Секс символ, активистка, фитнес магнат и носител на награда Оскар. Животът на Jane Fonda е белязан от противоречия, трагедии и трансформации. Нейните спомени разкриват степента, в която е била определяна и контролирана от желанията, амбициите и богатството на влиятелните мъже в живота й и доколко нейните несигурност, страхове и импулсивни действия са й пречили да бъде човекът, когото се стреми да бъде.
Защо да го гледате: Заради интересния и откровен наратив. Документалният филм на HBO се базира на 21 часа интервюта с Fonda, която изследва болката от самоубийството на своята майка, емоционалната липса на баща й, 30-годишна борба с хранителни разстройства и трите брака с влиятелни и тотално различни един от друг мъже.
УЕБ ПОРЕДИЦАТА
Between the Scenes на Trevor Noah
Защо да го гледате: Водещият на The Daily Show забавлява публиката в паузите с кратки монолози по актуални или тотално странични теми и проблеми, които не са по сценарий, но са пропити с интелигентното му и много скромно чувство за хумор, сарказъм и човещина. Абонамент за този YouTube плейлист = няколко минути смях всеки ден преди лягане.
ПОДКАСТИТЕ
Еating Аlone in Мy Car
Защо да го слушате: Melissa Broder намира още един подходящ канал за своите размисли относно живота, смъртта и непосилната лекота на битието. Последователите на So Sad Today в Twitter вече познават нейното характерно чувство за хумор и стряскаща откровеност за неща, за които малко жени се осмеляват да говорят.
Disgraceland
Защо да го слушате: Сатанизъм и норвежки дет метъл, убийства и самоубийства, религиозни култове, живот на ръба? Disgraceland показва тъмната страна на рокендрола в подкаст, който взима назаем най-доброто от жанра с истински престъпления и го прилага в увлекателните разкази за музиканти, на които им се разминава за (почти) абсолютно всичко.
МУЗИКАЛНИЯТ АЛБУМ
Wanderer на Cat Power (Domino)
Десетият албум на Chan Marshall е минорен и много силен поглед към душевността и придобитата мъдрост на един от най-красивите гласове на инди-фолк-блус-рок течението през последните 20 години. Поредната трансформация на Cat Power включва раздяла с дългогодишния си лейбъл Matador и влизане в семейството на Domino заедно с малкия й син от корицата на Wanderer. Тежките лични драми са останали в миналото – Wanderer не звучи като отчаяно скитничество, а като зряло шляене и наблюдение на нещата в съвременния объркан свят. Пътешествието към самия себе си е скромно и простиращо се върху стегнатите 37 минути – достатъчно, за да потопи слушателя в дълбините на Cat Power, без да го товари. 4/5
Слушай в Spotify / Купи от iTunes
Още музика? Запомнете датата 12 октомври, защото тогава излизат новите албуми на Connan Mockasin, Matthew Dear и Kurt Vile. Носталгичната поп кралица Robyn пък се завръща с дългосвирещия Honey на 26 октомври.
ИЗЛОЖБИТЕ
Кутия с негативи на Галина Йотова
Галина Йотова снима художнически акции, фестивали и изложби в България още от края на 1980-те. Експозицията Кутия с негативи представя нейния фотографски архив с първите акции на групa художници и приятели около изкуствоведа Димитър Грозданов, както и кадри от фестивала Процес – Пространство от 1992 до 2002. До 14 октомври в САМСИ
Прогноза за времето на Мария Налбантова
В първата самостоятелна изложба на графичния дизайнер и илюстратор Мария Налбантова метеорологични явления стават обект на художествена интерпретация. В Прогноза за времето възпитаничката на Националната художествена академия и Факултета за изящни изкуства в Гранада използва рисунки, колаж, видео и бродерия в цялостна инсталация, която взаимодейства с постоянната експозиция в галерията. От 11 октомври до 3 ноември в Галерия Васка Емануилова
КНИГИТЕ
Изчезването на слона на Haruki Murakami
Историята: Мъж вижда как любимият му слон се смалява и изчезва; зелено чудовище изпълзява изпод земята, за да се обясни в любов; танцуващо джудже се вселява в човешки тела и нарушава земния порядък. И още много други човешки истории: за хора, страдащи от безсъние, несправедливо наказани с мълчание, озверели от глад, обезумели от любов, лишени от любов, объркани, изгубили близки същества или пък добили храброст.
Защо да я прочетете: 17-те разказа в сборника са брилянтна илюстрация към сюрреализма на Murakami и поглед отвътре към живота в Япония и неговите паралелни светове, разположени съвсем близо под повърхността на ежедневното.
Къде да я намерите: срещу 18 лева в по-добрите книжарници и онлайн от Колибри ето тук.
Ноа ноа на Paul Gauguin
Историята: През 1894 Paul Gauguin изоставя буржоазна Европа, за да осъществи старата мечта на Van Gogh да заживее в тропическия рай на Таити – необвързан с условности свят от непокътнати острови, диви обичаи и изцяло нова култура, която променя начина му на мислене.
Защо да я прочетете: Сиела отбелязва 115 години от смъртта на великия френски художник с ново издание на неговия забравен пътепис, за да ни запознае с още един от артистичните му таланти – този на разказвач на ужасно красиви картини, един вид.
Къде да я намерите: срещу 13 лева в по-добрите книжарници и онлайн тук.
Още хубава литература? Покана за екзекуция (15 лева) е един от най-силните и зрели романи от берлинския период на Владимир Набоков. В Портретът на моя двойник (15 лева) Георги Марков използва езоповски език, за да говори за социалните проблеми на общество, което се прави на идеално, но всъщност е параван за мръсни игри.
ФОТОГРАФСКИЯТ АЛБУМ
Bob Dylan: A Year and a Day на Daniel Kramer (Taschen)
Историята: 1964-1965. Големи концертни зали, интимни звукозаписни сесии, прословутото преминаване към електрическа китара – близо 200 кадри в една от най-забележителните фотографски серии с рокендрол музикант в историята въобще. Неограниченият достъп на Daniel Kramer до живота на Bob Dylan в продължение на година му позволява да снима най-енигматичното лице на американската музика на ръба на световна слава.
Защо да я поръчате: Публикувана за пръв път като колекционерско издание, дебелата монография на Daniel Kramer най-накрая излиза и в по-достъпен формат.
Къде да го намерите: в онлайн книжарницата на Taschen срещу 100 лева тук.
БРУТАЛИСТКАТА БИБЛИЯ
Atlas of Brutalist Architecture на Phaidon
Историята: Единствената подробна документация на най-добрите примери за съществуваща, разрушена, класическа и съвременна бруталистка архитектура в голям формат и специална кутия, без дори да си отваряме устата за стотиците красиви снимки. Вътре са сградите на стари класици като като Marcel Breuer, Lina Bo Bardi, Le Corbusier, Carlo Scarpa, Ernö Goldfinger, Frank Lloyd Wright, Louis Kahn, Oscar Niemeyer и Paul Rudolph и съвременни архитекти като Peter Zumthor, Alvaro Siza, Coop Himmelb(l)au, David Chipperfield, Diller & Scofidio, Herzog & de Meuron, Jean Nouvel, SANAA, OMA, Renzo Piano, Tadao Ando и покойната Zaha Hadid.
Защо да я поръчате: 878 сгради, 798 архитекти, 102 държави, 9 континентални региони, 1 архитектурен стил – само един This Brutal Wоrld не стига.
Къде да го намерите: в Book Depository срещу 230 лева тук.
INSTAGRAM МОДЕЛКИТЕ
Липсата на българската модна агенция Inter Model’s в Instagram фийда ви лишава от задочното познанство с прекрасни създания. Като базираната в Ел Ей смугла красавица Илиана Чернакова, лице от последния каталог на More Noir. Или пък обещаващото и много младо ново лице Мари, прелестната студентка по медицина и обезоръжаващо луничав модел в последната изложба на НБУ Марина Добрева и обикалящата света Сибила Гълъбова. Въобще страхотни работещи модели, които ви позволяват да разпуснете с красивата страна на живота като контра на повсеместната лудница наоколо.
Евала, че стигнахте докрай. Още самотни забавления? Припомнете си предишните части на наръчника ето тук.