BOYSCOUT BOOK CLUB: 11 супер книги от февруари

Февруарската среща на BOYSCOUT BOOK CLUB започва с последния роман на Paul Auster и продължава с леки кримки от Richard Osman и John Banville, две от най-важните класически издания на ХХ век, тежка диагноза за съвременна Русия, биографии на френски легенди и американски предприемачи и други. Ето какво четем:

БАУМГАРТНЪР на Paul Auster (Колибри, с превод от Жечка Георгиева и корица на Стефан Касъров)

Историята: Сай Баумгартнър, преподавател по философия и писател, седемдесетгодишен вдовец, се впуска във вълнуващо пътешествие в собствената си памет. Мислите му следват криволиците на един плодотворен живот, белязан от дълбоката му любов към покойната му съпруга Анна. Сега, когато Анна вече я няма, Баумгартнър ще трябва да се опита да живее без нея. И той се опитва, но тя присъства навсякъде, в промените в професионалния му живот, в опитите му да я замени с други жени, в наченките на нова любов. Роман с отворен финал, Баумгартнър е задълбочен и затрогващ анализ на любовта, на скръбта по любимото същество, на настъпващата старост, поглед в миналото, което определя настоящето и от което зависи бъдещето, дори когато е проблематично.
Защо да я прочетете: Поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни награди – този умен и проникновен човек остава в историята на американския литературен постмодернизъм като една от неговите най-ярки пътеводни светлини. След като изобретява самотата с първото си литературно произведение, писателят създава прочутата Нюйоркска трилогия – три своеобразни детективски истории за тънката граница между лудостта и нормалността, между целостта на една идентичност и нейната разруха. Романи като Музика на случайността, Книга на илюзиите, Тимбукту и Левиатан маркират неуморното търсене по магистралите на най-опасната спирала, която има само една посока – към сърцевината на човешкото. 4 3 2 1 пък е монументална творба, определена от критиката за изумителен шедьовър. Но ако трябва да погледнем на Баумгартнър с непредубеден поглед, последната творба на непрежалимия литературен великан Paul Auster (1947-2024) е просто още един изключително красив роман за любовта, паметта и загубата.
Колко струва: 18 лева ОНЛАЙН от Колибри и по-добрите книжарници.

РАЗКРИВАМЕ УБИЙСТВА на Richard Osman (Софтпрес, с превод от Марин Загорчев и корица на Радослав Донев)

Историята: Стив Уилър е бивш полицай, който се наслаждава на пенсионерския живот. Да, понякога се случва да поеме случай, но предпочита спокойното ежедневие със сбирки в кръчмата, разходка до любимата пейка и компанията на котарака Бедствие, който го чака у дома. За него дните на приключения са минало. Адреналинът вече е работа за снаха му Ейми. Нейната работа като телохранител ѝ осигурява опасности всеки ден – дори на райския частен остров, където в момента пази авторката на бестселър романи Роузи Д’Антонио. И когато в рая се появява труп и чанта с пари, Ейми търси помощ от единствения човек, на когото може да има доверие. Въпросът е дали Ейми и Стив са достатъчно бързи и достатъчно умни, за да надхитрят убиеца. Разкриването на престъпления явно си е семейна традиция.
Защо да я прочетете: След забележителния успех на четирите книги от Криминален клуб Четвъртък, Richard Osman стартира нова поредица за неочакван детективски тандем и един заплетен криминален случай. Предвид познатия хумор и неподражаем талант на автора да създава пълнокръвни и затрогващи персонажи, Разкриваме убийства е задължителен роман не само за почитателите на Osman, а и за всички любители на криминалния жанр. Първата книга за детективското дуо Уилър вече има над 500 хиляди продадени екземпляра във Великобритания.
Колко струва: 22 лева ОНЛАЙН от Софтпрес и по-добрите книжарници.

НИЕ – ДНЕВНИК НА ПАДЕНИЕТО на Дмитрий Глуховски (Сиела, с превод от Здравка Петрова и корица на Живко Петров)

Историята: Три години след началото на руската инвазия в Украйна излиза сборникът с политически статии и коментари на руския писател и дисидент Дмитрий Глуховски от последните близо 15 години, които разгръщат смразяващата реалност на съвременна Русия – страна, в която свободата и демокрацията изчезват, призраците от СССР се завръщат, а насилието става все по-често използвано оръжие от органите на реда. Подредени в хронологичен ред – от 2012, когато федералната служба Роскомнадзор се превръща в ключов инструмент на цензурата; през анексирането на Крим през 2014, та до нахлуването в Украйна през 2022 и всички ужаси след това – статиите на Глуховски са своеобразен бордови дневник на падението и превръщането на Русия в държава, отричаща нормалността. В настоящия сборник авторът споделя възгледите си за култа към Сталин като кремълска религия, ролята на Православната църква като инструмент на държавата, войната, която от телевизионно шоу се превърна в реалност, деградацията на властта, разпада и деморализирането на гражданското общество и Алексей Навални като герой на опозицията.
Защо да я прочетете: За борба с дезинформацията с ценна и дълбоко лична диагностика на Русия отвътре, която служи и за мрачно предупреждение не само към тамошното общество, но и към демократична Европа. Обичаният от милиони читатели по света фантаст и автор на антиутопичните поредици Метро и Граничен пост е обявен за издирване и включен в списъка на Русия с чужди агенти през 2022 заради антивоенните си текстове и критиката към режима на Владимир Путин.
Колко струва: 25 лева ОНЛАЙН от Сиела и по-добрите книжарници.

ДЪРВЕНИЯТ КОСТЮМ на Йордан Д. Радичков (Кота 0, с корица на Дора Иванова)

Историята: В свят, в който затрупаната от сняг природа крие от човешките очи своите тайни, Дървеният костюм ни повежда по следите на една история, която никой не иска да разкаже докрай. В безлюдни села, сред хора, останали в периферията на живота, един труп без име става причина за абсурдна и зловеща одисея. През студа, мълчанието и мнимата загриженост на властта, Милко Корабов и неговият непоклатим спътник, художникът Статулов, ще трябва да разберат не само кой е починалият, но и какво всъщност значи да си жив.
Защо да я прочетете: Поетът и драматург Стефан Иванов, един от създателите на Кота 0, описва първия кратък роман на Йордан Д. Радичков (Малка човешка мелодия, Игра на гъски, 200 линейки на час, Навлица! Или 25 часа в град София) като суров, пропит с черен хумор и пронизваща тъга портрет на една реалност, която уж всички познаваме, но никога не искаме да признаем за своя. Дали смъртта е окончателна, или не, е въпрос, който подлежи на обсъждане, но бюрокрацията около нея се оказва вечна.
Колко струва: 15 лева ОНЛАЙН от Сиела и по-добрите книжарници.

ЖЕРАВИТЕ ОТЛИТАТ НА ЮГ на Lisa Ridzén (Сиела, с превод от Любомир Гиздов и корица на Дамян Дамянов)

Историята: 89-годишният Бу усеща как времето изтича все по-бързо и настойчиво измежду пръстите му. Останал сам, след като момичето на сърцето му Фредерика малко по малко губи спомените си, Бу има за компания само любимото си куче Сикстен. И сина си Ханс, когото за момента предпочита да не вижда. Защото Ханс иска да му вземе Сикстен -според него старецът вече няма сили да се грижи за големия си космат приятел и в това има истина, която Бу отказва да признае. В празнотата, оставена от Фредерика, която винаги е била душата на семейството, Бу остава заключен в размисли. А пред него като черно-бели кадри от аналогов апарат се изнизват спомените за цял един живот. Срещата му с Фредерика и сладко-киселият вкус на любовта, която винаги си партнира със загубата. Обтегнатите отношения със сина му Ханс, превърнали се в кълбо от прежда и емоции, които Бу няма достатъчно време да разплете. Връзката със собствения му баща и грешките, повторени неволно от самия него. Раздвоен между гнева си към Ханс и желанието да изглади проблемите помежду им, преди да си отиде от този свят, Бу се изправя срещу чупливата преходност на живота.
Защо да я прочетете: Заради характерния за шведските писатели малко минорен, но стоплящ душата стил, който вие затрогваща история за бащите и синовете, сбогуването с любовта и живота, за спомените, които поемат на последния си полет. Романът на Lisa Ridzén излиза на български език само месеци след като печели една от най-престижните награди в Швеция (Книга на годината за 2024) и се нарежда сред финалистите за наградата Norrland.
Колко струва: 20 лева ОНЛАЙН от Сиела и по-добрите книжарници.

САМАТА АЗ на Catherine Deneuve (Кръг, с превод от Гриша Атанасов и корица на Милена Вълнарова)

Историята: Жива легенда. Кралица на френското кино. Любимка на велики режисьори. Фатална жена. Ослепителна красавица. Всички тези определения важат с еднаква сила за Catherine Deneuve, чиято филмова кариера обхваща близо 70 години и над 100 филмови роли. Мемоарната книга Самата аз съдържа избрани лични и професионални моменти от дневниците на актрисата, които тя си води между безкрайните часове усилена работа по филмите Тристана на Luis Buñuel, Танцьорка в мрака на Lars von Trier, Индокитай на  Régis Wargnier и други знакови заглавия от филмографията на френската легенда. Сред тях е и сниманият у нас Изток-Запад, който предоставя ценен, макар и тъжен поглед към България от края на 90-те години през погледа на Deneuve. От записките ѝ може да се научи много и за деликатната ѝ връзка с децата ѝ, както и с любимата ѝ по-голяма сестра Françoise Dorléac – също актриса, загинала при автомобилна катастрофа едва на 25. В края на Самата аз е публикувано и пространно интервю на Deneuve с френския журналист, режисьор, сценарист и кинокритик Pascal Bonitzer.
Защо да я прочетете: Макар да се различават от класическия формат на от-до мемоарите, филмовите дневници на френската икона повдигат завесата към нейния вътрешен свят и отразяват качествата, превърнали я в световна знаменитост. Докато си е водила дневниците, Deneuve никога не си е помисляла един ден да ги публикува.  За мен това са по-скоро лични бележки, което обаче не ми попречи да се самоцензурирам, защото съм доста критична и дори и тук има неща, които предпочитам да не казвам.
Колко струва: 22 лева ОНЛАЙН от Кръг и по-добрите книжарници.

ГАРАЖЪТ на John Banville (Лист, с превод от Иглика Василева и корица на София Попйорданова)

Историята: Дъблин през 50-те години на XX век: 27-годишната еврейка Роза Джейкъбс е намерена задушена в колата си в нает гараж. На пръв поглед изглежда като самоубийство, но патологът Куърк не мисли така. В хода на разследването инспектор Страфорд посещава заможни германци –  баща и син, които са напуснали Германия след Hitler, за да се заселят в ирландското графство Уиклоу. Много скоро след това приятелка на задушената жена – журналистка в Израел, е блъсната на улицата от кола и умира на място.
Защо да я прочетете: Както във всеки роман на John Banville историята е много по-сложна и дълбока, отколкото изглежда на пръв поглед. Следите тръгват от края на Втората световна война и стигат до съмнителни оръжейни сделки, от които се интересува и Църквата.
Колко струва: 23 лева ОНЛАЙН от Лист и по-добрите книжарници.

АДВЕНТ на Gunnar Gunnarsson (ICU, с превод от Светла Стоянова и корица на Таня Минчева за Kontur Creative и илюстрации на Gunnar Gunnarsson-младши)

Историята: Сюжетът на тази повест за добрия пастир е семпъл: Бенедикт, съпроводен от кучето Лъв и овена Ейтитъл тръгва да търси овце някъде из исландските планини. През декември, преди Коледа. Застига го лошо време, което го изправя пред трудности и перипетии. Освен вечната битка на Човека с природната стихия, тази книга ни потапя в свят на символи и философски разсъждения, едновременно общочовешки, но и толкова характерно исландски и северни.
Защо да я прочетете: Заради препоръката на Капка Касабова, която я определя като книга обобщение (с планината, с животните, с вечността и със себе си) и книга съкровище (за най-съкровеното на тази планета – нашата близост с органичния свят). Gunnar Gunnarsson е един от класическите исландски писатели на ХХ век, а неговият Адвент – Повест за добрия пастир е поетичен и грабващ разказ, отличаващ се с внушителни природни картини и човешки проникновения. Тази голяма малка книжка е преведена на повече от двайсет езика и вдъхновява Hemingway да напише Старецът и морето.
Колко струва: 17 лева ОНЛАЙН от ICU и по-добрите книжарници.

МРАК ПО ПЛАДНЕ на Arthur Koestler (Нике, с превод от Алфред Криспин и корица на Дора Иванова)

Историята: Рубашов е революционер,който е хвърлен в затвора и психически измъчван от партията, на която е посветил живота си. Докато натискът да признае абсурдни престъпления нараства, той преживява отново кариера, която олицетворява ужасите  и човешки предателства на един тоталитарен режим, маскиран като движение за свобода.
Защо да я прочетете: Едно от основните вдъхновения на George Orwell за неговите шедьоври, романът на Koestler преобръща представите на Западна Европа за лявата идея и отваря очите на интелектуалците за зверствата на сталинизма. Книгата бързо се превръща в една от най-важните творби на 20 век. Арестуван от франкистите в Малага през февруари 1937 година, роденият в Австро-Унгария Arthur Koestler е изтезаван, съден и осъден на смърт. Екзекуцията му се отлага от месец на месец и най-сетне е отменена лично от Franco само поради енергичната намеса на британското правителство. След освобождаването си авторът научава за проведените от Сталин чистки в Русия, чрез които авторитарния лидер консолидира властта в партията. Следващите години между 1938 и 1940, следен, осъждан, затварян отново, Koestler пише и успява да опази ръкописа на Мрак по пладне, която ще му донесе международна слава.
Колко струва: 21 лева ОНЛАЙН от Нике и по-добрите книжарници.

ИЗХОДЕН КОД. МОЕТО НАЧАЛО на Bill Gates (Сиела, с превод от Деян Кючуков и с адаптирана корица на Дамян Дамянов)

Историята: Мултимилиардерът, филантроп и добър приятел на покойния трафикант на малолетни Jeffrey Epstein разказва за своето детство и създаването на Microsoftв първата си официална автобиография. Отвъд скандала с Epstein, постиженията на Bill Gates са безспорни и нямат нужда от обобщение – едва ли има човек, който някога да не е използвал операционната система Windows. Но най-вероятно мнозина не са запознати с това как един двайсетгодишен младеж решава да напусне Harvard, за да преследва мечтите си и да създаде софтуер, който напълно ще промени света. Простирайки се в периода на ранното детство в Сиатъл до първите години от създаването на прословутата си компания, Gates описва себе си като дете с огромно любопитство, което често не признава правилата, но разбира, че колкото и сложен да изглежда светът, той може да бъде разбран. Разхождайки се из своите спомени, авторът отдава благодарност на хората, които са го формирали като личност, и не спестява трудните моменти – като депресията, в която изпада, когато най-добрият му приятел умира при трагичен инцидент едва на 17 години. Включен е и разказ от първо лице за онази паметна вечер през 1974, когато двамата с Paul Allen разгръщат списанието Popular Electronics и осъзнават, че си струва да захвърлят всичко, за да развиват своя софтуер. Спомената е и срещата на Gates с мъж с дълга черна коса, късо подстригана брада и костюм с жилетка, който се оказва Steve Jobs. 
Защо да я прочетете: Тази година Bill Gates ще навърши 70 години, а Изходен код. Моето начало е първата книга от поредица мемоари, с които се вглежда назад към миналото и разкрива откровения и личен разказ за пътя и хората, които го отвеждат до върха.
Колко струва: 35 лева ОНЛАЙН от Сиела и по-добрите книжарници.

БЛАГОРАЗУМНАТА ВЪЗРАСТ/ МОНОЛОГ/ СЛОМЕНАТА ЖЕНА на Simone de Beauvoir (Колибри, с превод от Румяна Мл. Станчева и корица на Иво Рафаилов)

Историята: Бисерната поредица на Колибри включва сборник с три от най-силните новели на Simone de Beauvoir (1908-1986), излизали заедно в оригинал с логото на издателство Galimard. Идейният заряд на Благоразумната възраст е в синхрон с философията на екзистенциализма – тезата за иманентната на човешката същност свобода, чиято предпоставка е ликвидирането на страданието. Смъртта има водеща роля в кратката новела Монолог, най-френетичната и неудържима творба в сборника, чийто финал остава непрозрачен до последната страница. Тук интроспекцията е постигната чрез литературния похват поток на съзнанието, не липсват и цинични ноти. Целият живот на главната героиня остава прикован към един юнски вторник, когато намира 17-годишната си дъщеря мъртва след умишлена злоупотреба със сънотворни. Искряща илюстрация на екзистенциалистката теза за жената, изпаднала в криза, Сломената жена (1968) и днес се нарежда сред най-четените произведения на знаменитата френска писателка, защото в изповеден тон осветява интимните кътчета на женската душевност.
Защо да я прочетете: Заради тънкия психологизъм, с който френската писателка разказва за начина, по който възприемаме времето, за диспропорциите в любовта и капаните на навика, за пукнатините в общуването и производните рани.
Колко струва: 22 лева ОНЛАЙН от Колибри и по-добрите книжарници.

Още добри книги? В предишните издания на Boyscout Book Club eто ТУК.