Повечето важни автожурналисти го смятат за човека, отговорен за силуета на повечето модерни спортни суперколи. Независимо за коя епоха от забележителната му кариера говорим, Marcello Gandini си остава един от най-влиятелните автомобилни дизайнери в историята.
Починалият наскоро на 85 италианец е роден в Торино през 1938, а името му продължава да е силно свързано с работата за прословутото студио на Nuccio Bertone. Gandini наследява напусналия Giorgetto Giugiaro през 1965 и бързо успява да се превърне в синоним за вероятно най-бляскавия и важен период в италианското автомобилостроене под емблемата на Stile Bertone.
Повечето фенове го свързват със знаковите модели на Lamborghini и най-вече с иконичния Countach, представен като изключително нисък и футуристичен концептуален прототип под името LP500 на автосалона в Женева през 1971. Три години по-късно първият Countach слиза от поточната линия за серийно производство без да е загубил и милиметър от своя мигновено разпознаваем и стряскащо модерен дизайн с ъгловата геометрия.
Countach обаче съвсем не е първия завой на Gandini в тази посока, напротив – емблематичният модел на Lamborghini е нещо като наследник на безкомпромисно острата Lancia Stratos Zero oт 1970, оказала се прекалено авангардна, за да влезе в серийно производство. Въпреки това Gandini консултира създаването на коренно различната серийна и рали кола Lancia Stratos, произвеждана между 1973 и 1978.
Преди да се захване с Countach, Gandini проектира и още по-легендарната Miura. Eдин от най-красивите автомобили в историята е създаден за рекордно кратко време, за да се класира за автосалона в Женева през 1966 – толкова бързо, че предложеният от инженерите V12 агрегат на Giotto Bizzarrini първоначално не се събира в прототипа.
Освен легендарните Lamborghini-та и Lancia-и, Gandini се разписва и с концептуалното BMW Garmisch от 1970, което повлиява интериорния дизайн и простор на купетата от 70-те, преди да е възстановено достоверно и с изключително внимание към детайлите като изложбен експонат през 2019.
Други популярни серийни автомобили по дизайн на Gandini са Fiat 132, футуристичния Citroën BX, произвеждан между 1982 и 1994, Alfa Romeo Montreal, Renault 5 Turbo, Supercinq и Safrane, Ferrari Dino 308/GT4, Maserati Khamsin, Chubasco, Shamal и Quattroporte II и още половин дузина Lambo-та като Urraco, Jarama, Espada, Diablo и Acosta. Не бива да забравяме и миниатюрната суперкола Fiat X1/9 с изскачащи фарове, създадена за Bertone през 1972, която се произвежда в продължение на 17 години.
Gandini остава в Carrozzeria Bertone до 1980, преди да се отдели самостоятелно и да продължи да работи не само по автомобили, но и по интериори, архитектура и продуктов дизайн. Уви, частният музей на Bertone е разформирован, а прототипите в неговата колекция – разпродадени на търг.