СЕЛЕКЦИЯ: Най-добрите часовници от Watches & Wonders 2021

Зелена вълна: Patek Philippe Nautilus 5711/1A-014, Cartier Tank Must и Rolex Datejust 36 с палмички

Турбулентната за скъпи ЧАСОВНИЦИ #2020, фаталното нокаутиране на BASELWORLD и успешният дигитален формат идват дюшеш за последното изложение Watches & Wonders, което добавя батковците Rolex, Tudor и Patek Philippe в списъка на 38-те големи марки с премиери през 2021.

Второто онлайн издание на W&W (новото име на SIHH) консолидира дигитални премиери от Женева с физическо издание за преса и важни клиенти в Шанхай, на което няма как да присъстваме по обясними причини. Хитът на сезона е доминацията на зеления цвят върху циферблатите на десетки нови часовници – тенденция, започнала още преди няколко години, дали заради любовта към кашуто и палмите, дали заради пушенето на марихуана, CBD културата и ефекта Greta Thunberg, един бог знае.

И докато най-запалените фенове ровят по форуми и следят Hodinkee за задълбочени анализи, Boyscout събира някои от най-впечатляващите часовници от W&2 2021, които едва ли скоро ще можем да си позволим:

JAEGER-LECOULTRE REVERSO HYBRIS MECHANICA CALIBRE 185

Забравете за момент дългото му име и умопомрачителна цена (близо три милиона лева). Изключителният модел на снимката по-горе е не просто инженерно постижение, а нагледно доказателство защо някои часовници струват цяло състояние и въпреки това си заслужават, ако не и повече. Амбициозният Reverso Hybris Mechanica Calibre 185 или Quadriptyque е първият ръчен часовник в историята с четири различни циферблата. Най-сложната инкарнация на ар деко иконата Reverso e създадена специално за 90-ата годишнина на емблематичния модел с въртящ се циферблат. Единият циферблат на полиптиха отчита времето и вади на показа безупречния пъргав механизъм на минутния репетир. Останалите три съдържат наистина впечатляващ арсенал от общо 11 отделни компликации, сред които летящ турбийон, вечен календар, ден и нощ, три различни лунни фази (за богати астролози, най-вероятно). Jaegre-LeCoultre ще произведе само десет бройки от това чудо.

BREITLING PREMIER HERITAGE B09

Първият зелен фаворит за сезона иска да измъкне петнайсет бона от парите за образование на детето не само на гърба на своя странен винтидж циферблат в цвят шамфъстък, но и с класическите си елементи, повлияни от естетиката на 40-те години. Макар и мек и пастелен, този нюанс на зеленото се набива толкова на очи, че забравяте за компликациите на този хронограф като годишен календар и сплит секунди.

HERMÈS H08

Най-новият мъжки часовник на френската компания за шалове и чанти от крокодилска кожа разчита най-вече на своя особен силует – кръг в квадрат със заоблени ъгли. Усещането за зрителна измама е туширано от привлекателен и доста мъжествен финиш на корпуса от титан или въглеродния композитен материал графен, който не отстъпва по якост на метала. Както си личи от самата снимка, H08 не разчита на каквито и да било компликации и други функции освен основните за час и дата. Въпреки използването на собствен механизъм, франсетата знаят, че няма смисъл да се състезават с големите батковци в категорията и по-добре да се надцакват там, където са се доказали, а именно в добрия дизайн.

VACHERON CONSTANTIN HISTORIQUES AMERICAN 1921

най-старата швейцарска часовникарска марка се връща точно век назад, за да обнови своята вдъхновена от 20-те години класика с коронка в горния десен ъгъл в трио от благородни метали. Бруталните цени и асиметрията в циферблата са си все същите – последната е особено полезна и направо практична за хора, свикнали да карат скъпите си ретро кабриолети с лявата китка върху волана.

CARTIER TANK MUST

Макар всички се възхищават на осъвременената камбана на Cartier (току-що представения Cloche de Cartier) като още един добър пример за гениален и необикновен модел в колекцията Cartier Privé, нормалните хора говорят за новия, далеч по-достъпен, минималистичен и много цветен Tank Must. Представен за пръв път към края на 70-те като отговор на агресивно настъпващите кварцови часовници, моделът добавя три нови версии в монохромни цветове и каишки от алигатор в същия тон.

TAG HEUER AQUARACER PROFESSIONAL 300

Старите поклонници на TAG Heuer се събират в църквата на Aquaracer още от края на 80-те, когато създателя на марката Jack Heuer представя своя първи водолазен часовник. Новият президент Frédéric Arnault знае как да провокира скромните колекционери с нова и изключително атрактивна като цена инкарнация на иконата без радикални реформи, а само с многобройни малки (ергономични) подобрения в изтънения и олекотен корпус. Новият Aquaracer се предлага в седем различни варианта, включително личният фаворит – мат титан със зелен циферблат и безел. 

ROLEX DATEJUST 36

Короната на часовникарските марки задобрява все повече със смелите и ужасно забавни циферблати. Този чисто нов Datejust обаче е съвсем друго ниво, защото съчетава зеления си циферблат с много палав мотиф на палмички, за да си моментално разпознаваем прякор в йерархията на Rolex (jungle, как иначе?) и запазено място в колекцията на всеки екзотичен турист и тропически диктатор ала последната книга на Богдан Русев.

A. LANGE & SÖHNE LANGE 1 PERPETUAL CALENDAR

Първият вечен календар на A. Lange & Söhne изглежда просто великолепно със своя корпус от бяло (лимитиран до 150 бройки) и розово (абсолютно неограничен) злато и циферблат в цвят сьомга… или розово злато? Всичко това обаче избледнява пред шестцифрената цена с единица отпред.

BULGARI OCTO FINISSIMO PERPETUAL CALENDAR

Bulgari продължава да експериментира с това колко тънък може да бъде един часовник. И макар все още да не са счупили рекорда на колегите от Piaget за най-тънук часовник въобще, часовникарите на италианската марка се справят доста добре с най-новото предложение в линията Octo Finissimo по дизайн на Gerald Genta – най-тънкият в света вечен календар с осмоъгълен корпус и интегрирана верижка, който разполага своя сложен механизъм от над 400 части в дебелина от 5,8 милиметра. Откъдето и да го погледнем, вечният календар на Bulgari е невероятно техническо постижение. Има и невероятно красива нова колаборация с Tadao Ando.

RESSENCE TYPE 2N

Ressence е белгийска марка, с която се сблъскахме за първи път в прес зоната на Watches & Wonders тези дни, без въобще да подозираме за иновативната технология е-Crown – хармонична интеграция на механични и електронни елементи, които позволяват сверяване с едно докосване, оттам и липсата на обикновена коронка. Цялата хибридна технология съществува само, за да докаже, че въпросната електроника може да подобри някои апскети на функционалността, но отмерването на времето си остава изцяло механично. Цената няма да я споменаваме, за да не си разваляме излишно настроението.

PATEK PHILIPPE NAUTILUS 5711/1A-014

Доскоро в кралството на Patek Philippe властваше един-единствен модел от неръждаема стомана на име Nautilus, референтен номер 5711/1A-010, да, точно тази легенда по дизайн на Gerald Genta от 1976. Когато на президента Thierry Stern му писва всичко в компанията да се върти около тази легенда и се решава да го спре от производство, портите на ада се отварят, народът почва да вие на умряло за непрежалимата загуба, а въпросният господин е принуден да обещае очетна обиколка, преди да го прати в заслужена почивка в края на 2021. Последният Nautilus с номер 5711/1A-014 е буквално идентичен с оригинала, ако не броим циферблата в много тъмно маслено зелено. Предвид опашките за старата легенда, шансовете да се сдобиете и с нейната лебедова песен клонят към нула.

Всички премиери от Watches & Wonders са онлайн ТУК.