16 супер заглавия от София Филм Фест 2020 (*Есен)

Бели панталони с разгърдена риза винаги е добра идея за лято в Рио де Жанейро: Pierfrancesco Favino stars като Tommaso Buscetta в мафиотската сага Предателят на Marco Bellocchio

Една скапана година не може да събори международния София Филм Фест, който показва среден пръст на пандемията и продължава 24-тото си издание с есенна програма в десет киносалони, на открито и онлайн. Или, казано, по друг начин, три варианта за жестоки филми на голям екран, за да задоволите вкуса си за музикали документални филми, интелектуално кино, франкофонска панорама, БГ предложения и европейски шедьоври. Затова, без повече мотаене, бърза селекция на 16 заглавия от последната част на пандемичния фестивален триптих, които не бива да изпускате.

Румънският полицай Cristi играе от двете страни на закона и трябва да съдейства за откриването на 42 милиона от парите на особено опасен мексикански гангстер. Основната врътка в действието обаче е красивия канарски остров Гомера, където разговорите между местните жители се водят с таен език чрез подсвиркване и нищо не е такова, каквото изглежда. Съвсем скоро, двамата с красивата Gilda (феноменална актриса и хубавица Catrinel Marlon) попадат в смъртоносен пъзел от предателства, измами и корумпираност. The New Yorker определя европейската копродукция Свирукащите на румънския режисьор и сценарист Corneliu Porumboiu като жестоко изследване на пресечните точки и политическите внушения на лингвистика, памет и шпионаж със сюжетни намигвания към филмови класики. Има ли фатална красавица с цигара, всичко е точно. 

Италианският режисьор Pietro Marcello режисира екранизацията на един от най-известните романи на Jack London, успявайки да я превърне в един от филмите на 2020. Мартин Идън разказва за млад автодидакт от пролетариата (Luca Marinelli с наградата за най-добра мъжка роля от миналогодишния фестивал във Венеция), който се бори да стане писател и да заслужи своето място в литературния елит на фона на любовната му история със заможната и добре образована Elena – рецепта за сблъсък между мечтите за издигане над скромния произход, политическото пробуждане и буржоазните възгледи на семейството на любимата.

Шарл за Азнавур е съвместна продукция на покойния певец и режисьора Marc di Domenico най-малкото, защото много от архивните документални кадри вътре са дело на самата френска легенда. Голяма част от тях са снимани с първата камера, която Edith Piaf му подарява през 1948 без да подозира, че ще се превърне в негово доживотно увлечение. Часовете материал са в основата на филмовия дневник на човек, живял като на кино.

Макар да минава незабелязано на големия екран по обясними причини, фестивалният хит Предателят на Marco Bellocchio е епичен шедьовър, който си заслужава всяка една от шестте награди Давид на Донатело и номинацията за Златна палма с брилянтно разказаната и чудовищно изиграна истинска история на Tommaso Buscetta (Pierfrancesco Favino) – сициалиански бос, нарушил клетвата за вечна вярност към Коза Ностра.

След Ayrton Senna и Amy Winehouse, носителят на Оскар и Бафта режисьор Asif Kapadia се хваща здраво за ръката на бога, за да преразкаже цялата еуфория и трагедия от живота на Диего Марадона – документалният филм, създаден с пълното съдействие на гениалния футболист, който не се притеснява да предостави над 500 часа непоказвани досега кадри от личния си архив и да говори открито за най-ужасните седем години от живота му. Най-известният футболист в света и най-опасният град в Европа са съвършената комбинация.

Искате ново българско кино? Разчитаме на любопитния трейлър, за да дадем шанс на Дани. Легенда. Бог – пълнометражният дебют на независимия продуцент, режисьор и сценарист Явор Петков, който ни запознава с Дани, бизнесмен и общински съветник, съгласил се да участва в английска документална поредица за пране на пари. Още на първия снимачен ден обаче, Дани обявява на екипa, че всъщност ще правят пълнометражен филм, в който той ще бъде главен герой, сценарист, режисьор и продуцент.

Мъртвите не умират, последният филм на Jim Jarmusch, не се радва на добри ревюта, но отчаяните времена изискват отчаяни мерки и зомби комедии с мега талантлив актьорски състав в лицето на Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Steve Buscemi, Caleb Landry Jones, Rosie Perez, Iggy Pop, RZA и Tom Waits.

Фарът на Robert Eggers е един от филмовите шедьоври на 2019, които трябва да бъдат гледани на голям екран не само заради внушителната и на моменти стъписваща кинематография, но и заради майсторския изказ и внушения в сурова и впечатляващо красива сюрреалистична поема, наситена с множество символи, загадки и потиснати желания и пресъздадена съвършено в титаничните изпълнения на Willem Dafoe и Robert Pattinson. Или, както го бяхме определили в края на миналата година, смразяващо пътешествие от здравия разум към лудостта.

Режисьорът Diao Yinan (Черен въглен, тънък лед) се завръща с жестокo заснета и болезнено стилизирана китайска нео ноар кримка, която се състезава за голямата награда в Кан с историята на гангстер (Hu Ge) и мистериозна мадама в беда (Gwei Lun Mei), чиито пътища се преплитат докато бягат от собственото си минало в търсене на свобода и изкупление. Езерото на дивите гъски чупи боксофис рекордите в родния Китай и циментира репутацията на Diao като велик майстор на автентичните кримки. Апропо, по-голямата част от действието се развива в актуалната напоследък провинция Ухан.

Големите очаквания на Yoav за живота в Париж не се оправдават напълно. Въпреки първоначалните спънки и откраднати дрехи, младият израелец не губи надежда и е решен незабавно да се отърве от своята националност и да се превърне във французин. Пътят към натурализацията е пълен с препятствия, а младата френска двойка, с която се сприятелява, има странни идеи как да му помогне. Синоними на сценариста и режисьор Nadav Lapid е с награда Златна мечка от Берлинале и похвали за забавния начин, по който изследва предизвикателствата да се установиш на ново място и да избегнеш екзистенциална криза в такъв трагикомичен пъзел.


Реге легендите Ken Boothe, Winston McAnuff, Kiddus I, Cedric Myton and Judy Mowatt се събират да запишат нов албум с музика, която ги връщат към акустичните им корени. Документалният музикален филм Ина Де Ярд на Peter Weber (Момичето с перлената обица) е проникновен портрет на група стари пионери, които искат да предадат социалните ценности на регето и страстта към този феномен на следващото поколение. Сюжетът ала Буена Виста Соушъл Клъб е пълен с интимни акустични версии на класически хитове като Everything I Own на Ken Boothe и жестоки концертни изпълнения от незабравимия концерт на бандата в Париж.

Визуалното 3D откровението на Alla Kovgan проследява артистичната еволюция на хореографа Merce Cuningam между 1944 и 1972 – от ранните му години като беден танцьор в следвоенен Ню Йорк до превръщането му в един от най-големите гении в историята на танца. Кънингам e експлозия от танц, музика и непоказвани досега архивни кадри.

Абонираните за големи награди белгийски братя Dardenne печелят режисьорския приз от Кан със своята провокативна, но нежна и хуманистично разказана история за мюсюлмански тийнейджър, попаднал под радикалното влияние на религиозен екстремист. Младият Ахмед продължава линията на силно социални и въздействащи филми на братята, като този път фокусът е върху фанатизма.

Мариан и Ленард: любовни думи е задълбочено вглеждане в любовната връзка между легендарния канадски музикант Leonard Cohen и норвежката му муза Marianne Ihlen (жената зад So Long Marianne). След като се разделят, двамата продължават да общуват до края на живота си, отивайки си почти едновременно в рамките няколко месеца през 2016. Най-личният и романтичен филм на Nick Broomfield започва на гръцкия остров Хидра през 1960 с беден и непознат писател и самотна майка на млад син, които се превръщат в неизменна част на чуждестранната общност на артисти, писатели и музиканти, белязала 60-тарската бохема.

Милиони хора по света познават логото и популярния му подпис, но малко хора познават човека зад модната империя. Династията Пиер Карден е рядка възможност за поглед към съзнанието на гениален моден дизайнер и хроника на живота и творчеството на човек, създал неща и принципи, за които едва ли подозирате. Всичко това с изключителен достъп до архивите и империя на Cardin в комбинация с безпрецедентни интервюта в залеза на една славна кариера.

Ироничното заглавие на вероятно най-великия филм въобще е подходящ контраст на сюжета за светски журналист Marcelo Rubini (MARCELLO MASTROIANNI) и неговото безуспешно търсене на истории, жени, любов и щастие в нощния живот на величествения Рим – именно упадъкът на обществените нрави в следвоенна Европа, отчаяната декадентност, отчужденост и нахлуването на масовата култура като багер за традиционния дотогава начин на живот. Сладък живот на голям екран е повече от специално преживяване и потентен филмов оргазъм в същинския смисъл на думата. Шедьовърът на маестро FEDERICO FELLINI е невероятно красив филм, който си заслужава киното не само заради необикновената структура, но и заради операторското майсторство на Otello Martelli (споделете някоя по-красива сцена от разходката и прелъстяването във фонтана Ди Треви, спокойно, ще почакаме), деликатния саундтрак на Nino Rota и демонично добрата химия между героите на Mastroianni и Anita Ekberg. Монументална работа. Не просто 100 години Fellini, а Fellini завинаги.

София Филм Фест Есен е от 24 септември до 15 октомври. Пълна програма, билети и информация за всички филми има тук.