Моят Somersby пикник: Андон Георгиев

© Георги Андинов

Зад хладнокръвната усмивка на Андон Георгиев прозира спокойната ерудиция и търпелив характер на човек, който знае какво прави с ръцете си. 34-годишният суши майстор споделя любовта към храната с близките си приятели (аз съм човекът в компанията, който готви, но не ми е досадно – харесва ми да знам, че се кефят) и с всеки, който минава през суши баровете на Happy (където работи от осем години, три от които като регионален суши майстор за ресторантите в София).

Историята му с храната започва още от детските години, когато се насочва към сливенския Техникум по обществено хранене (понастоящем Професионална гимназия по хотелиерство и туризъм), за да разбере дали интересът му е сериозен или мимолетна фаза. Другата мотивация е баща му, бивш военен, който го мотивира перфектно с убедителното Сине, там има много момичета, отивай!

16 години по-късно, Георгиев е минал през почти всички стъпала в бранша (бил съм и сервитьор, и зад бара, и в кухнята, и управител), за да стигне и до другата си голяма страст – БГ марката за престилки, раници и деним аксесоари Mental Syndicate, стартирала съвсем случайно преди пет години, когато партньорът му в начинанието, баристата Велимир Бъчев, си търси безуспешно престилка за участие в състезание. Един ден просто ме попита дали не искам да пробваме да правим престилки. Така започнахме. От нула.

И понеже имаме нужда от одеало и добра храна за Somersby пикник, минаваме през просторното ателие на Mental Syndicate, за да го помолим да разкаже още малко за историята на марката и да ни направи една бърза рецепта за похапване по поляните в града.  

Как се научихте да правите престилки от нулата? С постоянство и усилена работа. Не е лесно, но не е и много трудно. Пробваш, грешиш, четеш, става или не става, надграждаш, доизпипваш и нещата се получават. Първата престилка отне три месеца и бе тотален провал. Началото бе мудно и трудно, не знаехме откъде да си набавим материали и нямахме всички необходими машини. Инвестирахме много време в обиколки, търсене и интересуване. Така и двамата с Вели се научихме да правим всичко – дизайн, кройки, материали, изработка.

Стартирате с престилки, но очевидно разширявате асортимента. Така е. Решихме да пробваме с чанти, раници, несесери от деним, каишки за фотоапарати и други аксесоари. Одеалото за пикник е направено като пачуърк от около 150 остатъчни парчета от кроенето на други артикули, които са зашити симетрично.

Екстра, взимаме го. Какво правим с храната? Предлагам ви рулца с дип от сьомга и ядки. Приготвят се много бързо и лесно за 30-40 минути, вкусни са, засищат добре (заради рибата и ядките) и са свежи (заради лайма и киселината на доматите) и подходящи за лятото, въпреки сьомгата, която принципно си е тежка риба.

Комбинират ли се добре със Somersby Диня? Много ясно, това е идеята – рулца с леко солен вкус, който се неутрализира от сладостта на Somersby.

Какво ще правим: Рулца с дип от сьомга и ядки

© Георги Андинов

Необходими продукти:

Сьомга филе – 600 г/ Питки за тортила – 4 бр./ Сирене Philadelphia – 150 г/ Дижонска горчица – 120 г/ Соев сос Light – 60 мл./ Зелена салата – 8-10 големи листа/ Домати (средно големи) – 5-6 бр./ Червен лук на кубчета – 30 г/ Белено конопено семе – 30 г/ Печен обелен лешник без сол – 100 г/ Слънчогледово олио – 10 мл./ Пресен копър на вкус/ Свежа мащерка/ Кора от 1 лайм/ Сок от ½ лайм

Продуктите са за четири питки, нарязани на 32 рулца – достатъчно, за да почерпите голяма компания в Докторската градина или Южен парк 2, поне.

© Георги Андинов

Начин на приготвяне:

Загрявате олиото в тиган с незалепващо покритие на средно силен котлон, преди да добавите предварително нарязаната на кубчета 3 х 3 см сьомга и соевия сос. Готвите я докато соевият сос се редуцира и придобие бледо кафеникав цвят. Преди да я свалите от котлона, добавяте ситно нарязаният копър и разбърквате добре.

© Георги Андинов

Слагате сготвената и вече изстинала сьомга в дълбока купа, за да я намачкате добре с вилица, като прибавите горчицата, конопеното семе (супер полезна храна с много приятен вкус), настърганата на ситно кора и сок от лайм, лука на кубчета и сиренето Philadelphia. Разбърквате добре, за да се получи хомогенна смес.

След това поставяте питка за тортила върху бамбукова рогозка и размазвате вече приготвения дип от сьомга равномерно в горната й половина, като прибавяте и предварително натрошените на едро лешници (които придават леко хрупкав вкус на иначе кремообразна текстура). В долната половина на питката се разпределя накъсаната на едри парчета зелена салата, след което завивате питката на руло с рогозката.

© Георги Андинов

Готовата ролка се нарязва с остър нож на осем равни рулца. Доматите се разрязват на четири, след което отстранявате сока и семките с лъжица, а месестата част нарязвате на малки кубчета (Конкасе). Гарнирате всяко рулце с доматите конкасе и слагате стръкче мащерка за финал отгоре.

Няма никакъв проблем да приготвите рулцата още предната вечер и да ги оставите в хладилника, преди да ги нарежете на самия пикник, градинско парти или където там сте решили. Трябва само да си носите отделно и доматите конкасе. Всичко се гарнира на място за ефект сред присъстващите и по-голямо удобство на самите вас.

© Георги Андинов

Андон Георгиев е в Mental Syndicate на ул. Три уши 1. Публикацията излиза със съдействието на Somersby Диня.