
Лекият дъждовен сезон е идеален за предозиране със седмия наръчник за единаци против самота и скука – бойскаутската библия за актуални филми, сериали, подкасти, книги, албуми с голи момичета и изложби, които не лекуват разбито сърце и проблеми с простатата, но са способни да тушират началните фази на клинична депресия с обичайната свръхдоза смислена попкултура по света и у нас. Имате нужда от стимулиране на мозъка с интелектуален хорър и научна фантастика в едно? Умирате за героите на Bill Hader, интервютата на Letterman и шпионски трилъри? Искате да се подигравате на Trump и да живеете на Gianni Agnelli? Слуша ви се еднакво силно футболен подкаст с Werner Herzog и музикална мега депресия от Канада? Ходи ви се на български изложби, четете класна литература и тръпнете за малко арт еротика? Спускайте се надолу, всичко е вътре.
ФИЛМИТЕ
Изтребление
Историята: Мистериозната и смъртоносна територия Зона Х увеличава своята площ и поглъща всичко около себе си, заплашвайки целия свят. Биологът Lena (Natalie Portman) е част от изцяло женски научен екип, който се отправя на рискована мисия, за да разбере какво се е случило с предните експедиции и нейния съпруг. Извънземното нашествие в Зона Х всъщност води до изненадващо красиви и много опасни мутации на всичко в нейния обсег – борбата за оцеляване и намиране на отговори е очаквано жестока.
Защо да го гледате: Докато Червената лястовица е безскрупулна експлоатация на знойното тяло и сексапил на Jennifer Lawrence, a новият Tomb Raider убива от скука с тъпа origin история и бозава Alicia Vikander, Изтребление вкарва Natalie Portman в дълбините на човешкото унищожение в сложен, интересен и много философски научнофантастичен филм на Alex Garland (Ex Machina: Бог от машината), който няма да стигне до широко разпространение в кината, но ще придобие култов статут сред ценителите на интелигента фантастика заради умния начин, по който поставя въпросите за самоунищожението, смъртта и безсмъртието.
По кината: Най-вероятно никога, засега само в Netflix.
Играч първи, приготви се
Историята: 2045 година – светът е на прага на хаос и тотален разпад. Хората намират спасение във виртуалната реалност на експанзивната вселена Оазис, създадена от брилянтния ексцентрик James Halliday (Mark Rylance). Неговата смърт е повод за състезание кой първи ще открие дигиталното великденско яйце, скрито някъде във виртуалната вселена и даряващо своя откривател със завидно богатство и влияние в целия всят.
Защо да го гледате: Приключенският футуристичен екшън с ужасно българско заглавие е базиран на едноименния бестселър на Ernest Cline, превърнал се в международен феномен. Първият сериозен блокбъстър преди сезона на летните блокбъстъри е режисиран от Steven Spielberg и заснет от редовния му колаборатор Janusz Kaminski.
По кината: 30 март
СЕРИАЛИТЕ
Бари (HBO GO)
Историята: Депресираният и посредствен наемен убиец Barry (Bill Hader) открива неочаквано любовта си към актьорското майсторство и започва да се опитва да балансира между различните светове на криминалното му минало и вдъхновяващо бъдеще.
Защо да го гледате: Американският комик Bill Hader играе и режисира още един силен персонаж извън легендарните роли в Saturday Night Live в осемте серии на оригиналния HBO сериал, в който участват и Stephen Root (Бягай!), Sara Goldberg (сериалът Hindsight), Glenn Fleshler (Истински детектив), Anthony Carrigan (Готъм) и Henry Winkler (Развитие в застой).
Дълбоката държава (FOX)
Историята: Какво се случва, когато бивш шпионин на МИ6 (Mark Strong) се връща в играта, за да отмъсти за смъртта на сина си (тръгнал по неговите стъпки), за да се озове в сърцето на разузнавателна война и конспирация в хаоса на Близкия Изток? Действието на международния шпионски и политически трилър Дълбоката държава се развива във Великобритания, САЩ, Иран, Ливан и Франция и поражда добри въпроси за връзката между представителите на народа и големите индустрии, които печелят от световните конфликти.
Защо да го гледате: Макар на пръв поглед да е история за изключително големи залози, конспирация, престрелки и преследвания, Дълбоката държава е емоционална драма за семейство в екстремна ситуация, която поставя на изпитание неговите силни взаимоотношения. Завладяващ, динамичен и драматичен сериал с отлична кинематография, интересни персонажи и вълнуваща шпионска линия, фокусирана върху тъмните страни на големия бизнес, войната и световната политика – какво повече да искаме?
Президент карикатура (HBO GO)
Историята: В тази паралелна анимационна вселена, главнокомандващият на свободния свят отваря вратите на Белия дом за безпрецедентен поглед върху един типичен ден на президента на Съединените американски щати, Donald Trump. Stephen Colbert не може да смогне с простотиите на настоящия американски президент, затова ангажира Showtime и продуцира пародиен сериал за що-годе истинските приключения на Trump, неговото семейство и веселата дружина от абсолютно заменими съветници.
Защо да го гледате: Политическото окарикатуряване на противоречивия четиридесет и пети президент на САЩ и неговото семейство винаги е интересно и идва точно в подходящия момент, за да ни разсмее.
Какво още? Мизантропската черна комедия The End of the Fucking World (Netlix), минисериалът за руската мафия McMafia (BBC One), вторият сезон на Атланта (FX), последният на Американците (FОX) и приятната научно-фантастичната антология Philip K. Dick’s Electric Dreams (Аmazon).
ДОКУМЕНТАЛНИТE ФИЛМИ
Oтвъд страниците на списание Rolling Stone по HBO GO
Историята: 220 минути за най-значимите събития в американската музика, политика и поп култура от страниците на емблематичното списание на издателя Jann Wenner – първата медия, която осъзнава, че рокендролът е нещо много повече от поредната музикална мода и така успява да се превърне от наблюдател в катализатор на културни и политически процеси (президентските избори от 1972 според Hunter Thompson, отвличането и Стокхолмския синдром на милионерската наследница Patty Hearst и други), променили живота на няколко поколения.
Защо да го гледате: Никой няма по-ясен и изчерпателен поглед върху популярната култура през последните пет десетилетия от легендарното списание Rolling Stone. Освен невероятни фотографии и любопитни истории, филмът включва и концертни изпълнения на Rolling Stones, Tina Turner, Bruce Springsteen, Sex Pistols и Janis Joplin.
Agnelli по HBO GO
Историята: Легендарният индустриалец Gianni Agnelli е вероятно най-голямата и влиятелна италианска културна от втората половина на XX век. Документалният портрет на HBO разкрива интересни подробности за драматичния му живот чрез интервюта с близо 40 членове от неговото семейство, приятели, довереници и конкуренти като Henry Kissinger, Valentino, Jackie Rogers, Sally Bedell Smith, Roger Cohen, Jas Gawronski, Lee Radziwill и неговата племенница Diane von Furstenberg.
Защо да го гледате: Интимният портрет на символа на италианския следвоенен ренесанс включва невиждани досега Super 8 кадри на Benno Graziani и знакови фотографии на Richard Avedon и Ugo Mulas, наред с тонове архивни видео кадри и лични снимки, които разкриват сложния характер на неспокойния джетсетър и харизматичен и могъщ лидер на Fiat.
ТВ ПРЕДАВАНЕТО
My Next Guest Needs No Introduction на David Letterman (Netflix)
Историята: David Letterman излиза от пенсия, за да запише шест 60-минутни интервюта за Netflix със скромни гости като George Clooney, Malala Yousafzai, Jay-Z, Tina Fey, Howard Stern и Barack Obama. Само скромни хора, както подсказва и самото заглавия на новия ток шоу сериал.
Защо да го гледате: Най-малкото защото David Letterman е легендарен интервюиращ, който не може да стои на едно място и има удивително чувство за хумор и предразполагане на когото и да било, дори и да се налага от време на време да тормози гостите си с лек сарказъм.
ПОДКАСТЪТ
Game of Our Lives на David Goldblatt
Защо да го слушате: Не може да проумеете съвременния футбол без да разбирате света около себе си и обратното – няма как да вникнете в същността на обществото без да познавате най-популярния спорт за последните стотина години. Новият подкаст на социолога и автор на не една и две футболни книги David Goldblatt се върти около разговорите за политика, култура, икономика, миграция, религия, кино и най-великите голове през погледа на голямата игра. Най-добрият футболен историк в съвременната журналистика и заклет фен на Tottenham Hotspur и Bristol Rovers е поканил великия филмов режисьор Werner Herzog за първи гост в Game of Our Lives, за да си поговорят за играта на младия Pelé в Мюнхен и други интересни (филмови и спортни) теми – можем да се превъзбудим леко от мисълта кои титани ще участват в следващите епизоди.
МУЗИКАЛНИТЕ АЛБУМИ

New Material на Preoccupations (Jagjaguwar)
Preoccupations може и да ги мързи да мислят имена на своите албуми (и двата предишни са едноименни) и за това си има много логично и тъпо обяснение, но въобще не си поплюват като се наложи да записват шумен рокендрол от дълбините на съзнанието в група, която звучи стряскащо добре и на запис, и на живо, въпреки обвиненията в пост-пънк и шугейз ревивализъм. Но майната им на критиците. Канадската пост-пънк и нойз група от Калгари надгражда неимоверно върху отчаянието, депресията и чувството за изолация от досегашните си два страхотни албума с обогатен и разливащ се звук, който разгръща демоничната им основа до нови върхове подобно на най-добрите албуми на The Horrors, например. Осемте песни в траклиста имат своя собствена идентичност и същевременно звучат като едно цяло, без да отегчават в монотонност, прекалена меланхолия и болезнения навик на Preoccupations да се спускат все по-надълбоко към генезиса на своите демони.
Още от откриващия сингъл Espionage (определен от басиста и вокалист на групата Matt Flegel като ода към депресията, саботирането на самия себе си и вглеждане навътре с изключителна омраза, уф) става ясно, че експлозивните барабани ще водят китарните и синти мелодии към неочаквани обрати сред познатия интензитет на предишните записи. Мизантропските заглавия само подчертават изумителната енергия и умение на пост-пънк квартета да задушават слушателите си от първата до последната секунда по онзи приятен начин на здравословната и възбуждаща автоасфикция. New Material не е шедьовър, а просто един стряскащо добър, радиофоничен и завладяващ албум на група, чиито членове са еволюирали не само като музиканти, но и като човешки същества. 4,5/5
Слушай в Spotify / Купи от iTunes

American Utopia на David Byrne (Todo Mundo/Nonesuch)
David Byrne е такъв колос на американската поп-рок музика и (донякъде) визуална култура, че на всяка негова стъпка се приема през нездравословните очаквания за абсолютен шедьовър, каквото и да му струва. Създателят на Talking Heads обаче понякога иска да се позабавлява спокойно и с ирония с настоящата антиутопия в Съединените щати. American Utopia не е логичното продължение на мотивационните лекции Reasons to be Cheerful от началото на годината, в които 65-годишният визионер цитираше позитивния напредък на човечеството. Нещо повече, първият самостоятелен албум на Byrne след 14-годишна пауза действа като абстрактно наблюдение и мелодичен коментар върху настоящата ситуация. Достъпната ексцентричност на музиканта влиза под кожата не само с трудно разгадаемите и алегорични текстове (примерите са прекалено много, за да цитираме само един), но и с много позитивно отношение към експериментите в музиката и зрелите инструментали на човек, който няма какво да доказва. 4/5
Слушай в Spotify / Купи от iTunes
Още музика? Опитайте се да разберете какво иска да каже Jack White със странния си нов албум Boarding House Reach и си причинете малко синтпоп модна носталгия с Destination Amour – новият албум на Vive la Fête.
ИЗЛОЖБИТЕ

© Лубри
Motorbike, Marijuana, Dum Dum на Лубри
Лубри обича да снима, докато пътува – приятен навик, който ни позволява да се впечатляваме кротко от портретите на интересни типажи от Щатите, Израел, Индия и къде ли още не. Последната му неколкочасова изложба е в същата вечер като откриването на Mary Ellen Mark и събира фотография от Виетнам. Както Иванка Курвоазие споделя в анонса на краткото събитие, Лубри снима Виетнам по малко обезпокоителен и грубо физиологичен начин, взирайки се без никакъв свян в лицата на разпадащата се човешката машина, която никога не спира да се храни, да се движи, да копнее, да се блъска, да танцува, да се размножава и да умира. Човешкото съществуване в цялото му безумие провокира една тъжна, смешна и особена поетичност. Чичо е много голям. 27 март от 19:30 до 22:30 в One Night Stand Gallery на ул. Христо Белчев 25

© Мина Атанасова
Urbanites
Второто събитие на хлапетата от Urbanites събира младите софийски артисти Александър Николов, Велико Балабанов, David Lee, Ивана Яновска, Сияна Шишкова, Теодор Генов, Белослава Младенова, Елена Назърова, Мина Атанасова, Петър Недялков и Алина Папазова, заедно с музиката на Low End Теории и Djobry от Sofia Beats, за да докажат още веднъж, че младежката градска култура е жива и раздава шутове, както си му е реда. 31 март от 19:30 до 01:30 в Генератор (бул. Черни Връх 47) срещу 8 лева на входа
КНИГАТА-КОМИКС

Лунни мечтатели на Cédric Villani и Baudoin
Историята: Прочутият математик Cédric Villani и художникът Baudoin разкриват невероятната психология зад умовете на гениалните физици Werner Heisenberg и Leo Szilard, математика и криптоаналитик Alan Turing и офицера Hugh Dowding – важни участници в противоречивата история на Втората световна война.
Защо да я прочетете: Най-вече защото е достатъчно добро четиво за бащи и техните синове, които обичат комикси и наука в еднаква степен.
Къде да я намерите: в по-добрите книжарници и онлайн от Колибри срещу 16 лева ето тук.

Еволюция на всичко на Matt Ridley
Историята: Книгата на английския журналист се опитва да разкрие логиката на еволюцията в човешкия свят в по-общ и доста според контекст и като доказателства, и като фактическа обосновка. Авторът се опитва да обори идеята за намеса отгоре и ясно показва как еволюционната теория е приложима при описването на Вселената, морала, гените, икономиката, културата, технологията, ума, популацията, образованието, историята, управлението, бог, парите и бъдещето. Според Ridley, измененията в човешките институции, предмети и навици са постепенни, неотклоними и неизбежни. По-голямата част от тях са резултат от действията на хората, но не и от планирането им – те се появяват от отношенията между милиони, но не от плановете на единици.
Защо да я прочетете: За да съберете достатъчно материал за оборване на най-критикувания либертарианец от Guardian.
Къде да я намерите: в по-добрите книжарници и онлайн от Сиела срещу 15 лева ето тук.

Малък наръчник по люка на Meik Wiking
Историята: Забравете хюга-та. Новата модерна дума в датската теория за щастието е люка. Авторът на световния бестселър Малък наръчник по хюга вярва, че можем да научим много не само от датчаните, но и от много други места по света. Новият наръчник събира любопитни идеи и практики за намиране на повече хармония и смисъл в ежедневието от всички краища на планетата – от Япония и Австралия до Холандия и Великобритания. Как да се сближим със съседите и да взимаме дейно участие в местната общност? Как да се забавляваме напълно безплатно? Как да бъдем по-щастливи и да помагаме на другите да се чувстват така?
Защо да я прочетете: Пловдивското издателство Хермес прави най-добрите типографски книги и наръчници в момента, това е. Подобни книжки винаги са идеален подарък в последния момент.
Къде да я намерите: в по-добрите книжарници и онлайн от Хермес срещу 18 лева ето тук.
Още хубава литература? Автобиографията на Bruce Dickinson от Iron Maiden (25 лева) и новите издания на Пиеси от Георги Марков (16 лева) и Две седмици в руг град на Irwin Shaw (18 лева).
SPOTIFY ПЛЕЙЛИСТИТЕ
Soft Serve на Live FAST Radio и Rae Witte
Защо да го слушате: Месечният едночасов плейлист на симпатичното онлайн издание Live FAST се сглобява от Rae Witte – хиперактивна и млада журналистка на свободна практика, която пише за повечето интересни нюйоркски медии. Soft Serve е саундтрак, който трябва да подобри живота ни или курираната плейлиста, която звучи като разхвърлено легло, разбито сърце и ягодов млечен шейк в едно, само и само да почувстваме нещо. Получава му се на момичето, няма спор.
Top 50 Film Soundtrack Moments на Edgar Wright
Защо да го слушате: Режисьорът на прекрасния Зад волана има отличен музикален вкус, публикува годишни плейлисти в Spotify и се съгласява неохотно да събере любимите си саундтрак моменти от филмите, които винаги са го вдъхновявали през годините. Списъкът включва както музикални филми (Purple Rain на Prince, Magical Mystery Tour на The Beatles и Блус Брадърс), така и артисти като Beach Boys, Talking Heads, David Bowie и Commodores. Плейлистът служи и като подготовка за предстоящия Baby Driver Volume 2: The Score For A Score – още един саундтрак на Зад волана с още песни от филма, ексклузивни парчета, ремикси и откъси от диалога, както и неиздавана оригинална музика от композитора Steven Price.
ФОТОГРАФСКИЯТ АЛБУМ

Dark City. The Real Los Angeles Noir на Jim Heimann (Taschen)
Историята: Лос Анджелис след Първата световна война открива своята тъмна страна, докато се трансформира от второстепенно място в бляскав метрополис и град на бъдещето. Бляскавата фасада се пропуква от зловеща платина, която обгръща мечтите и желанията на хилядите новодошли с тънки схеми, фалшиви религии, организирана престъпност и повсеместна корупция. Визуалната история на този период в монографията Dark City е събрана от много музеи, вестникарски фото морги, частни колекции и други безценни архиви, за да разкрие неподправения ужас от улиците на мегаполиса от 20-те до 50-те години на XX век. Задни улички, скрити барове, студия за татуиране, нелегални казина, нощни клубове и местопрестъпления – поверително от Ел Ей.


Защо да си го поръчате: Мрачната същност на Града на ангелите винаги е била по-любопитна от сърфисткия дух на Калифорния не само заради знакови престъпления като Черната далия, корумпираните кметове и ченгета и всички истории, послужили за вдъхновения на удивително количество ноар филми и Холивудски истории.

Къде да я намерите: от по-добрите книжарници и онлайн от Taschen срещу 150 лева ето тук.
ЕРОТИЧНИЯТ АЛБУМ СЪС СТРАХОТНИ МОМИЧЕТА

Charlene мисли за James, Брутализъм © Yoram Roth
Nudes in Steel на Yoram Roth (teNeues)
Историята: Монографията на берлинския фотограф събира последните му четири серии, вдъхновени от Ренесанса и бароково изобразително изкуство и посветени на изследването на човешкото тяло и усъвършенстването на техниката на рамките, превърнала се в запазена марка на Roth.

Lilly лежи с изпъната ръка, Лично разкриване © Yoram Roth
Защо да си го поръчате: Ежедневието ни смазва със стотици визуални стимули, но работата на Yoram Roth е приятен контрапункт на всичко останало със своя особен и много конкретен фокус върху определена част на голото женско тяло – идеален повод за прочистване на мислопроводите и съсредоточаване върху шедьоврите от Nudes in Steel в книжна форма.

Корицата на Nudes in Steel на Yoram Roth © teNeues
Къде да го намерите: в онлайн книжарницата на teNeues срещу стотина лева ето тук. Изложбата Spatial Concepts се открива на 27 април в берлинската галерия CWC и може да бъде разгледана до 9 юни.
Евала, че стигнахте докрай. Още самотни забавления? Припомнете си предишните пет части на наръчника ето тук.