Наръчник за единаци против самота и скука

Нямате пари за море, стабилна връзка и приятели, с които да излизате това лято? Добре дошли в първия (да се надяваме и последен) Boyscout наръчник за леко развлекателни и на моменти поучителни сериали, предавания, аудио подкасти, книги, филми и албуми, способни да тушират скуката и чувството за безполезност и самота на всеки единак. Казано по друг начин – мястото, където Jerry Seinfeld и Bret Easton-Ellis отиват на гости на Steven Soderbergh, преди да се напият безпаметно с Matthew Goode и Matthew Rhys, да се събудят в Антон Терзиев и да отидат на вечеря с Riley Keough.

ФИЛМИТЕ

В голямата игра

Историята: Двама самонадеяни и крайно амбициозни келеши стават търговци на оръжие с 300-милионен договор от Пентагона в джоба и задължението да снабдяват афганистанската армия по време на войната в Ирак.
Защо да го гледате? Идиотският превод на оригиналното заглавие War Dogs не вещае нищо добро, но новата екшън комедия на Todd Phillips (Ергенските запои) събира на екран номинирания за Оскар сладур Jonah Hill (Вълкът от Уолстрийт) с Miles Teller (Камшичен удар). Съдейки по трейлъра, може и да изненада с приличен и забавен диалог, добре дозиран екшън и епизодични появи на обичайните заподозрени (точно така, Bradley Cooper) във важни моменти. А да, музиката е на Cliff Martinez, композиторът на оригиналната музика в Трафик и всички мрачни филми на Nicolas Winding Refn).
По кината: 19 август

Опасни води

Историята: Сърфистката Nancy (Blake Lively) разбира защо не трябва да караш сама на отдалечен плаж – винаги можем да бъдем нападнати от голяма бяла акула и да прекараме следващия час и половина екранно време в планове и битки как да преодолеем стоте метра до брега, не друго.
Защо да го гледате? Едва ли някой очаква шедьовър от рода на Челюсти или напоително красив и драматично екзистенциален епос като Плажът. Така или иначе, по-голямата част от мъжката аудитория ще гледа филма заради дупето на Lively. Моноспектакълът на ослепителната госпожа Reynolds с кръвожадната акула обаче е подходящ момент да разберем е напреднала с актьорската игра в драматични трилъри и най-вече да поздравим съпруга й за добрия избор и стабилното семейство. Браво, Deadpool, така се прави.
По кината: 26 август

СЕРИАЛИТЕ

The Girlfriend Experience

Историята: Второкурсничката в юридическия факултет и стажант в престижна правна кантора Christine Reade (смела роля на безкрайно симпатичната Riley Keough) влиза елегантно и решително в света на скъпоплатения емоционален и сексуален ескорт под влиянието на прилива от адреналин от контрола в професионално споделената интимност.
Защо да го гледате? Първият опит на Starz с едновременно излизане на цял сезон измива срама от едноименната скука на Steven Soderbergh със Sasha Grey отпреди години (самият той е изпълнителен продуцент на сериала), приближава се съвършено добре до ритъма, мрачната атмосфера и брилянтната операторска работа в Mr. Robot и действа като внезапно прекъснат оргазъм със своите половинчасови серии, въпреки мудното действие. Най-силното достойнство на The Girlfriend Experience наред със зрялото демонстриране на еротика и сексове обаче е способността му да бъде четири-пет сериала в едно, които се гонят помежду си непрекъснато и правят гледането на всички серии на веднъж повече от (платонично) удоволствие.
Още (груб) секс? Пробвайте Submission американският еротичен минисериал на Showtime с обидно ниска оценка в IMDB и абсолютно наивен поглед към садо-мазохизма и вечерната еротика ала Дневниците на червените обувки. Макар и далеч от най-добрите примери в жанра, Submission става заради липсата на каквито и да било претенции, леката VHS порно естетика и смелостта, с която изследва висшата степен на 50 нюанса сиво.

The Night Of

Историята: Мъж се събужда след безпаметна вечер с момиче, което не познава и което по някакво необяснимо стечение на обстоятелствата си лежи заклано до смърт. Няма как да не го обвинят в убийство клетника, но поръчаните само осем епизода гарантират жестока динамика и все някакъв завършек и изяснение на това какво точно се е случило.
Защо да го гледате? HBO продължава да си го мери единствено с Netflix в категорията минисериали трилъри. Базираният върху страхотния английски сериал от 2008 Criminal Justice неочакван хит на HBO е по сценарий на Richard Price (Наркомрежа). Отделно, кой не умира за поредната брилянтна роля на John Turturro в посмъртната лебедова песен на James Gandolfini?
Какво става с Къща от картиНищо, всички за живи и здрави, почват да снимат отново скоро. Дотогава може да изгледате първата френска продукция на Netflix, a именно Марсилия – история за политика, власт, корупция и изкупление в едноименния крайбрежен френски град.

Vice Principals

Историята: Новият комедиен сериал на HBO противопоставя Danny McBride и Walton Coggins в абсурдно смешна история за гимназиални заместник-директори, готови да се избият до смърт в битка за титулярното място.
Защо да го гледате? Най-вече заради ударната доза мрачен хумор, който превъзхожда диалога във Вице и Силициевата долина и прави чакането на нов сезон на Master of None малко по-леко.
Още мелодрама? Baz Luhrmann пропилява 120 от милионите на Netflix за The Get Down визуално бомбастичната сага за възхода на хип-хопа и последните дни на диското в Ню Йорк от края на 70-те, разказана през очите, живота, музиката, изкуството и танците на хлапетата от Южен Бронкс.

ПРЕДАВАНИЯТА

The Wine Show

Историята: Британските актьори и адаши Matthew Goode и Matthew Rhys обичат вино, но не разбират много-много от него. Какво по-добро извинение двамата да запълнят седмиците между две продукции със забавно пътешествие в света на енологията? Последното, както се подразбира, върви с обиколка на изключително живописни региони и професионалната помощ на експертите Joe Fattorini и Amelia Singer, заедно с готвача Gizzi Erskine и една дузина от най-добрите му колеги в цял свят.  
Защо да го гледате? Защото става въпрос за тринадесет часа олдскул телевизия за пътешественици и програма, която е едновременно информативно, забавно и по английски хитро. The Wine Show е не просто предаване за вино, а готин сериал с хубави истории, красиви места и специални хора. Минете и през официалния сайт за по-подробна информация за всеки епизод, селекция от вина и още екстри.

Ride with Norman Reedus

Историята: Daryl от Живите мъртви опознава байкърската култура и история в знакови американски градове с най-големите колекционери, механици и обикновени фенове. Всеки епизод представя нов мотоциклет, нов град и нов специален гост.
Защо да го гледате? Най-вече заради списъка с интересни гости като Balthazar Getty и Peter Fonda и приятния ескапизъм, който такива предавания неимоверно носят.

Comedians in Cars Getting Coffee

Историята: Комикът Jerry Seinfeld кара най-красивите, легендарни, иконични и странни коли в историята, докато прави смразяващо забавни и интересни интервюта с колеги като John Oliver, Judd Apatow, Will Ferrell, Garry Shandling и Steve Martin. И така вече осми сезон. Всички епизоди на Comedians in Cars Getting Coffee могат да бъдат гледани свободно в сайта на предаването.
Защо да го гледате? В сравнение с него, Carpool Karaoke-то на James Corden си е чиста проба BabyTV.

Any Given Wednesday

Историята: Спортните фенове почитат Bill Simmons заради силните му години в американския спортен мастодонт ESPN и вече несъществуващия уебсайт Grantland. Двете страни се разделиха кърваво преди време, но Simmons въобще не си губи времето. Вместо да изпада в принудителна отпуска, прави подкасти и движи информационно-коментарния сайт The Ringer. HBO също не се ослушва излишно и го ангажира като водещ на седмичното токшоу Any Given Wednesday.
Защо да го гледате? За да си починете малко от Fallon, Kimmel, O’Brien, Colbert и Myers и да разберете защо критиката е повече от резервирана към бъдещето на  Simmons като тв водещ.

ПОДКАСТИТЕ

Revisionist History

Историята: Десетте епизода в новият подкаст на Malcolm Gladwell интерпретират събития, идеи и хора от миналото, които често остават пренебрегнати. Очаквано, писателят се справя брилянтно с изследването на това как напредването на годините променя разбирането ни за света около нас. Всеки епизод си има собствена библиография и се върти около всевъзможни интересни теми: защо умните хора правят тъпи неща и постигат успех много по-трудно, колко добре Америка използва човешкия потенциал в своята образователна система, как храната в училищните столова може да подобри или влоши системата, колко е важно да спонсорираме бедни учебни заведения и още подобни локални теми с глобално значение.
Защо да го слушате? Защото авторът на бестселърите Повратната точка, Давид и Голиат и Какво видя кучето е удивителен умник и страхотен мислител, който пише и говори еднакво добре и увлекателно за разпространението на идеите, взимането на решения, корените на успеха и предимствата на недостатъците.
Още нещо? Спорадичният подкаст на противоречивия писател и сценарист Bret Easton Ellis, в който се разговаря открито и непредубедено с интересни писатели, режисьори, актьори и музиканти, за да разкрият какво ги мотивира да работят в тези шибани времена.

АЛБУМЪТ

Boy King на Wild Beasts (Domino Records)

Историята: Английската авант-поп група сменя нежното и театрално инди за по-праволинеен синтпоп в концептуален албум за саморазрушителното влияние на съвременната мъжественост и разбитото сърце на своя вокалист.
Защо да го слушате? Pitchfork го мрази заради подмяната на досегашните перкусии и калейдоскопични китари с машинен фънк и писъци, резултат от стремежа към брак между Justin Timberlake-овия груув и Nine Inch Nails-овата агресия. Boy King обаче въобще не е лош албум – просто групата не се страхува да пренебрегне собствените си ограничения и да пробва нещо различно.

Купи от iТunes / Слушай в Spotify

КНИГАТА

Живот на половини на Антон Терзиев

Историята: Петата книга на писателя и художник Антон Терзиев съдържа разкази, в които човек може да се припознае и да реши, че са писани само за него. Както споделя самия автор: Една приятна отсрочка за зареждане с гориво за  неговите собствени истории.
Защо да я прочетете? Защото Алек Попов я определя като в сбор от банални наглед случки, които се превръщат в поводи за неочаквани откровения. А също и странни приключения на духа, които подканят и читателя да види света по различен начин. Кои сме ние да му противоречим?
Къде да я намерите? Онлайн или в най-близката книжарница.

АЛБУМЪТ СЪС СУПЕРМОДЕЛИ

© Peter Lindbergh/ Taschen

© Peter Lindbergh/ Taschen

A Different Vision on Fashion Photography на Peter Lindbergh

Историята: Когато немският фотограф Peter Lindbergh отива да снима пет млади момичета в Ню Йорк през 1989, едва ли подозира, че ще запечата не само иконичната корица на английския Vogue от януари 1990, но и ще се подпише под акта за раждане на 90-тарските супермодели. Знаменитият кадър на Lindebergh не просто събира най-известните момичета по онова време на едно място, а отбелязва началото на една нова ера в модната индустрия.
Защо да си я купите? Дебелата монография на Taschen събира над 400 снимки от архива на фотографа, които размиват границите между модата и историята във всеки кадър и вкарват неповторимо разбиране за романтичен наратив. Независимо дали говорим за единични портрети или сложни кинематографски композиции от провокативни архетипи, Lindbergh е цар на суровите и много чувствени кадри с акцент върху духа и личността на своите субекти.

© Peter Lindbergh/ Taschen

© Peter Lindbergh/ Taschen

Къде да си я намерите? В онлайн магазина на Taschen.

Евала, че стигнахте до края. Дано да си е заслужавало.