Макар да не разбираме от съвременно танцово изкуство, ще си позволим да напишем няколко думи за тазгодишното, четвърто по ред издание на Sofia Dance Week. Защото е важно, че то отново се случи, особено на фона на ставащото по улиците на София в същото време. За седем дни изгледахме седем представления и един филм по темата (3Д продукцията Pina на Wim Wenders, почитаща творчеството на покойната германска балерина, хореограф и ръководител на балетна компания Pina Bausch). Вече е по софийските салони и го препоръчваме на почитателите на танците и по-алтернативното кино.
Казват, че модерното изкуство не дава отговори, а поставя въпроси. Не можем да излъжем, че не си зададохме немалко въпроси в течение на седмицата, но вместо това ще споделим какво все пак научихме за съвременния танц. Началото винаги е най-трудно, трябва търпение. Няма да ти се хареса, ако си съвършен циник. Детето ти ще е истински благодарно, ако не го вземеш със себе си – другите хора в залата също. Важно е да имаш представа какво можеш да очакваш. Имаше хора, които излизаха от залите скоро след самото начало на представленията. Може би очакваха Lord Of The Dance. Не сме сигурни. В общи линии, ако можем да цитираме Forrest Gump, съвременните танци са като кутия шоколадови бонбони и т.н. Затова е хубаво да се допиташ до някой разбирач, който да ти препоръча кое е важно да се гледа и кое не чак толкова. Макар далеч от разбирачи, ако можехме да върнем времето назад, щяхме да препорчаме следните три представления.
Безспорно най-силният момент на седмицата и основната причина да ни се иска следващото издание на Sofia Dance Week да е по-скоро. 15 неуморими танцьора от бернския балет направиха хипнотизиращо представление на тема движение – от чисто естетическата му красота, до промяната, която носи в себе си. Успя да си поиграе с главите ни, да ни накара да се усъмним кое е реално и кое не по много приятен начин. Дело на балетната компания на бразилеца Guilherme Botelho, с музикален фон Cosmos на Murcof. Клипчетата в мрежите за видео споделяне за съжаление не успяват да уловят това, което го прави толкова специален.
Може би най-„класическото” от представленията ни спечели с изчистена, но ефеткна концепция, изпълнена красиво и с типичните за испанците темперамент и романтика. Както подсказва заглавието, акцентът беше обръщане посоката на движението в повече от един смисъл. Впечатли ни хореографията, която срещаше и разделяше в синхрона си танцьорите, красивата светлина, както и приятната испанска музика.
Макар да не беше част от Sofia Dance Week (по непотвърдена информация е трябвало да бъде, но реално стана така, че се конкурираше с откриващата вечер на фестивала), успяхме да гледаме и Ще последват хиляда години спокойствие на известния френски хореограф от албански произход Angelin Prejlocaj. Споменаваме го най-вече заради мащабността и грандоманската амбиция на представлението. Макар съдържанието не винаги да ги оправдаваше и често да беше прекалено буквално и наивно, имаше повече от впечатляващи ефекти, а техническото изпълнение беше сериозно предизвикателство, включително за танцьорите, които бяха истински машини.
Sofia Dance Week се проведе от 26 септември до 1 октомври, Suivront mille ans de calme беше на 26 септември, благодарение на Френския културен институт. Пина е в Cineplex.