
Maкар често да подхождат с хумор, сатира и забава, коравите анонимни дами от горната снимка искат да се действа. Вероятно не е случайно, че тазмесечната културна програма на журнала започва с феминистки изложби и свършва с граждански активизъм. Борбата за равноправие и справедливост минава през леко хулиганство, но междувременно си причиняваме душевен амок със силна Сибирска мъгла.
Горната препратка към Tя е толкова прекрасна на Casavettes e в тон с водещия доминатор на месец март, а именно София Филм Фест. Освен десетките акценти в програмата (повече за които другата седмица), скитаме със самотни мъже в космоса (на IMAX екран), изживяваме поколенчески травми и въртим шпионски романси.
BOYSCOUT-ският интерес към жива музика галопира на къси диагонали между ссцените на Sofia Live Club и Паве заради новосибирски пост-пънк (Ploho), британски авант-поп (BABii) и турски даркуейв (She Past Away). Колебаем се дали да преглътнем леките резерви към Анна Нетребко заради първата оперна гала на световноизвестното руско сопрано у нас.
През останалото време атакуваме мозъка с Berghain-ско техно (в проекта на немския фотограф Sven Marquardt) и любовен хаус (Luke Delite в Ministry of Love), но и подхождаме научно към най-изумителния орган в човешкото тяло с поредна Ratio среща. Имаме и още десетина изложби и три театрални представления, пък за каквото остане време. Та така, ето какво правим в София през март:
ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ

КАКВО: София филм фест. Освен с феноменалната игра на Renate Reinsve в един от най-добрите филми на 2024, 29-тото издание на международния фестивал доминира мартенските вечери с общо 171 пълнометражни игрални, документални и анимационни филма, включително 20 късометражни филма от 58 държави. BOYSCOUT акцентите излизат другата седмица, а дотогава може да потърсите билети за задължителни заглавия като споменатия в началото Арманд на Halfdan Ullmann Tøndel, Безсрамните на Константин Божанов, Всичко, което виждаме в светлина на Payal Kapadia, Диаманти на Ferzan Özpetek, Последната танцьорка на Gia Coppola и Семената на свещената смокиня на Mohammad Rasoulof (един от многотo гости на фестивала). Пълната програмата е тук.
КОГА: 13-31 март в Зала 1 на НДК (пл. България 1), Люмиер (Зала 11 в Малкото НДК на пл. България 1), Дом на киното (ул. Екзарх Йосиф 37), Одеон (бул. Патриарх Евтимий 1), G8 (ул. Уилям Гладстон 8), Влайкова (ул. Цар Иван Асен II) и Евросинема (бул. Александър Стамболийски 17) и други срещу 12/14/16 лева за билет онлайн или на касите на салоните

КАКВО: Интерстелар. Отбелязваме десетата годишнина от премиерата на един от най-знаковите сай-фай филми на Nolan с ексклузивни прожекции на най-големия екран в града. Интерстелар излиза по кината през ноември 2014 и до момента e събрал впечатляващите 759 милиона долара боксофис. Историята продължава да работи успешно и до ден днешен: в близко и далечно бъдеще опустошителна зараза обрича света на глад, а екип космически изследователи е натоварен с тежката и отговорна задача да намери бъдеще за човечеството в пътуване извън познатата галактика. Освен Matthew McConaughey, в шедьовъра на Nolan участват и Anne Hathaway, Jessica Chastain, Timothée Chalamet, Wes Bentley, Casey Affleck, John Lithgow и Michael Caine. Операторското майсторство е на Hoyte van Hoytema, а оригиналната музика – на Hans Zimmer.
КОГА: Вече в IMAX

КАКВО: Истинска болка. Емоционалният филм на Jessie Eisenberg печели дузина престижни награди (включително Оскар за най-добра поддържаща мъжка роля на Kieran Culkin) с камерната си история за поколенческата травма и болката като двигател на съществуването. След смъртта на своята оцеляла в Холокоста баба, родените през няколко седмици, но отчуждили се братовчеди David (Eisenberg) и Benji (Culkin) решават да почетат нейната памет с пътуване до Полша. Това решение ги поставя в ситуации, които изкарват потиснатото напрежение помежду им наяве и ги сблъскват още веднъж със собствените им проблеми. Обстановката се изостря допълнително и от свидетелствата за една безсмъртна историческа трагедия. Истинска болка балнсира умело между хумора и проницателната емоционалност в история за семейството, прошката и човешката издръжливост.
КОГА: Вече в кината

КАКВО: Мики 17. Bong Joon-ho (Паразит, Окджа) адаптира новелата Mickey7 (2022) на Edward Ashton като сай-фай черна комедия със силно доловим коментар върху алчността и класовата борба. Сюжетът на тази дистопично-футуристична метафора за света разказва за двама неудачници (Robert Pattinson и Steven Yeun), които се спасяват от безскрупулна банда лихвари с бягство на борда на междупланетна експедиция, ръководена от популиста Kenneth Marshall (Mark Ruffalo) и съпругата му Ylfa (Toni Collette). Mickey Barnes (Pattison) необмислено приема предложението да се превърне в заменим и да работи до смърт отново и отново. Неизбежната криза в цялата случка настъпва, когато корабът на експедицията достига планета, обитавана от странни същества. След поредното си рециклиране и прераждане със същите спомени, Mickey 17 се сблъсква с пълната си противоположност Mickey 18 и двамата трябва да се справят с доста проблеми за решаване.
КОГА: В кината и IMAX от 7 март

КАКВО: Фаталният 5 септември. Олимпийските игри в Мюнхен от 1972 остават в историята с терористичната атака на бившата палестинска паравоенна организация Черен септември, която отнема живота на единадесет израелски спортисти и един западногермански полицай. Шведският режисьор Tim Fehlbaum разказва историята през погледа на американските спортни журналисти от ABC, които се оказват на правилното място в правилното време и следят развоя на събитията от претъпкано студио в близост до заложниците. Екипът трябва да решава мълниеносно как да предава събитията (на живо) на ръба между възможността за висок рейтинг и професионалната си етика и отговорност. Каква е ролята на медиите? Можем ли да споделяме информация, преди да е потвърдена? Може ли предаване на живо да включва актове на насилие? Как отразяваш ситуация, в която извършителите искат вниманието, което им предоставяш и къде е границата между новини и спектакъл? Лутането на екипа из морални дилеми води до решения с катастрофални последици.
КОГА: В кината oт 7 март

КАКВО: Черната чанта. Steven Soderbergh (Трафик, Ерин Брокович, Заразяване) режисира напрегнат трилър за отдадена на работата си двойка шпиони (Michael Fassbender и Cate Blanchett), която се озовава в опасна игра на лоялност към родината или на любовта един към друг. Как? Kathryn (Blanchett) е заподозряна в кражба на най-голямата тайна на МИ6, a нейният съпруг George (Fassbender) е натоварен с нейното разобличаване като двоен агент. Черната чанта е история за отдаденост, доверие и саможертва в името на идеали, вдъхновена от работата на Howard Hawks (Белязаният, Само ангелите имат крила).
КОГА: В кината от 14 март
КОНЦЕРТИ

КАКВО: Ploho. Новосибирските пост-пънкари привличат с отчетлива меланхолия, носталгични текстове и пипнат меланж от пънк-рок, ню уейв и ло-фай звучене, превърнало се в емблема на новата руска вълна. Студената естетика на Ploho събаря с депресивни вълни, безнадеждност и сковаващ страх от епохата на съветското господство. Днес триото е базирано в Белград, а поредното им гостуване в София се случва покрай излизането на последния им албум Почва – проникновен диск, белязан от дълбоки лични и глобални сътресения, сблъсък между минало и настояще, неизбежна тревожност и меланхолия по разпадащия се свят. За 12-годишното си съществуване, Ploho имат общо 12 албума и много EP-та, така че ще си посвирят доста.
КОГА: 5 март в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 20:00 срещу 45 лева за билет от Bilet.bg

КАКВО: Laibach. Шестият концерт на Laibach у нас е изцяло нов спектакъл, който преразглежда сензационния им първи албум Opus Dei от 1987. Думата revisited в заглавието на турнето подсказва, че музиката от легендарния опус е преработена не само като аранжименти, но и като визия със светлини и специални ефекти. Както винаги, концертът ще бъде дълъг и наситен.
КОГА: 6 март в Пиротска 5 (ул. Пиротска 5) от 19:00 срещу 70/80 лева за билет от ЕpayGo и 90 лева на входа на клуба

КАКВО: Heavenphetamine. Hiroki (вокали/синтезатор) и Sara Oda (барабани) се събират в Токио през 2018, но истинският им творчески разцвет се случва от другата страна на Черно море – в Тбилиси и Украйна, където дуото става част от силната ъндърграунд сцена. Звукът на Heavenphetamine е силно повлиян от 60-тарски и 70-тарски психеделичен рок, 80-тарски пост-пънк, ню уейв, ноиз, eсид хаус, джаз, техно и традиционни японски елементи. Синтезаторните луупове неусетно преливат в отекващи, силно наслоени барабани и мелодични текстове на японски в интригуващи и силно емоционални изповеди. Тематично, дуото засяга както лични моменти на катарзис, така и глобални феномени – ефимерното щастие (Summer Dream, 2019), влиянието на дигиталния свят върху човешката свързаност (Post-Internet, 2019), ковид пандемията и рересиите в Хонконг (Prison Breaker, 2021). Първото гостуване на Heavenphetamine в Паве миналия октомври (заедно с Kosmonauci) още се помни, оттам и високите очаквания за предстоящото.
КОГА: 8 март в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 21:00 срещу 25 лева за билет от EpayGo и 30 лева на входа на клуба

КАКВО: Toby Driver/Alora Crucible. Създателят на митичните чудовища Kayo Dot и Мaudlin of the Well, един от най-оригиналните композитори в съвременния американски рок авангард, силен вокалист, текстописец, мултиинструменталист, пристига за пети път у нас. От предишните четири пъти у нас, три са по покана на Аларма Пънк Джаз, а едно е като басист на супергрупата Secret Chiefs 3. Предстоящото гостуване на Toby Driver в България е с два сета – един със самостоятелните му песни и втори с актуалното му трио за трансцендентален авангард Alora Crucible. Подгрява неговият британски брат-близнак (и много добър приятел на Аларма) Nick Hudson, a концерът започва точно в 20:30, защото Driver и компания трябва да отпрашат за Атина още същата вечер.
КОГА: 12 март в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 20:00 срещу 30/35 лева за билет от EpayGo и 40 лева в деня на концерта и на входа на клуба

КАКВО: BABii и VRGF. Миг невнимание и за малко да изпуснем гостуването на BABii – крайно любопитното алтер его на експериментаторката Daisy Warne, която издава сносен авант и хипер поп с нимфски вокали от няколко години. Засилвайки своя концептуален подход към звук и визия с последния си албум Daredevil 2000 (2024), Warne се вглежда по абстрактен начин в идеята за злото и го прожектира в своята собствена представа за ад, задавайки предизвикателни въпроси за личните взаимоотнощения с отхърлените и маргинализирани от обществото. Адът на BABii изследва насилието и неговата връзка със света през сюжети за въображаеми същества. Преди нея ще видим и мултидисциплинарния артист VRGF със своя отличителен меланж от леко дистопичен и много експериментален поп, дръм енд бейс и британски бас. Подгряват/закриват Yoani, Vezhdi и Soundclout.
КОГА: 14 март в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 21:00 срещу 15 лева за билет от ЕpayGo

КАКВО: Frank Turner. Британската татуирана легенда носи уютно носталгичен и силно емоционален заряд. След десет албума зад гърба си, Turner продължава да лавира умело из меандрите на модерния фолк, пънк-рок, кънтри, американа и алтернативен рок. Последният му албум е продукт на неговия нов-стар статут на независим артист, отдръпнал се от покровителството на големите звукозаписни компании. Undefeated е първият албум на Turner, продуциран изцяло от самия него – записан в домашното студио на музиканта и съпругата му Jessica Guise в Есекс с Ben Lloyd (китара), Tarrant Anderson (бас), Callum Green (барабани) и Matt Nasir (пиано). Тематично, Undefeated се върти около младежката увереност и екстровертност на Turner и неизбежното приемане на товарите и отговорностите на средната възраст – борбата между това за кого се мислиш и кой си всъщност, животоспасяващата любов, избледняващите приятелства и поглъщащата носталгия. Акустичният концерт на Turner в София е подгряван от словашкия изпълнител Peter Aristone.
КОГА: 17 март в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 21:00 срещу 40/50 лева за билет онлайн и 55 лева на входа на клуба

КАКВО: Lalah Hathaway. Първородната дъщеря на соул легендата Donny Hathaway се налага като самостоятелен артист още с едноименния си дебют от 1990. Следват още шест албума и редица колаборации, в които Hathaway изгражда стабилна основа от арендби, джаз и поп с примеси на соул, госпъл, суинг и фънк. Последният ѝ албум Vantablack се върти около очевидната амбиция на Hathaway да запише най-черния албум в историята, спускайки се в дълбоко в силните емоции и равносметките за житейските предизвикателства. Първият клубен гиг на Lalah Hathaway в града обещава новите парчета от Vantablack и любими класики от целия репертоар на певицата.
КОГА: 19 март в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 21:00 срещу 75 лева за билет онлайн и 85 лева на входа на клуба

КАКВО: Black Doldrums. Oсновани от Kevin Goddard (вокали/китара) и Sophie Landers (барабани) преди повече от десетилетие, Black Doldrums се стават трио с идването на Daniel Armstrong (бас) преди три години. Още от самото начало британската формация се намества удобно в нишата на мрачното, атмосферично звучене, движено от шугейз и готик рока. Постепенно в репертоара на групата навлизат пост-пънк, психеделични, ембиънт и даркуейв мотиви, но в сърцето на звука им винаги си остават обсебващите мелодии и силно ревербиращи китари. Дебютният албум Dead Awake (2022) залага на груби, поглъщащи инструментали и методични вокали, а последвалият го In Limerence (2024) задълбава в обран пост-пънк и даркуейв с текстове за самотата, разкаянието и нездравословните обсесии. Първият концерт на Black Doldrums у нас е подгряван от Maze Hunters.
КОГА: 20 март в Mixtape 5 (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 20:00 срещу 22 лева за билет от Bilet.bg и 30 лева в деня на събитието и на входа на клуба

КАКВО: Clan of Symox и Selofan. Нидерландските готик класици и пионери на даркуейва Clan Of Xymox се завръщат в София за концерт с много специални гости: гръцките дарк/колдуейв минималисти Selofan, които трябваше да отменят предишните си две гостувания у нас заради борбата на едната половинка от дуото с рака на гърдата. Иначе Ronny Moorings, основател и единствен постоянен член на клана, намира начин да е актуален вече четири десетилетия и пристига в София с 18-ия албум на своята група, наречен Exodus.
КОГА: 21 март в Sоfia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 19:30 срещу 50 лева за билет от EpayGo

КАКВО: She Past Away. Имаме страхотни спомени от предишното гостуване на Volkan Caner (вокали/китара) и Doruk Öztürkcan (синтезатор/машини) на същото място, затова се засилваме смело и към поредния челен сблъсък с тяхната стена от поглъщащ 80-тарски даркуейв, лек ню уейв, индъстриъл и готик мотиви. She Past Away използват минималистична турска поезия за текстове, посветени на носталгията, сантименталността, загубата, самотата и нихилизма. Последните албуми на дуото залагат на доминираща електорника, а скорошните им сингли загатват за вероятен нов.
КОГА: 28 март в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 20:00 срещу 40 лева за билет от EpayGo
ОПЕРНА ГАЛА

КАКВО: Анна Нетрeбко и Юсиф Ейвазов. Maкар да не заклеймява престъпленията на московския сатрап, Анна Нетребко продължава да се дистанцира удобно от войната в Украйна и позавръща ангажиментите си на световната сцена след първоначалния бойкот от февруари 2022. The New York Times я смята за сопрано със звездна сила заради харизматичната изразителност, която пронизва всеки елемент от нейното изпълнение. Нетребко започва своята кариера преди три десетилетия и стига до най-престижните оперни сцени като миланската Ла Скала, виенската Щаатсопера, Арена ди Верона, Метрополитън в Ню Йорк, Кралската опера в Лондон, берлинската Щаатсоперa и много други. Отличава я забележителният диапазон и артистичната чувствителност в образите на най-емблематичните героини в оперите на Mozart, Verdi, Bellini, Donizetti, Massenet, Gounod, Puccini, Чайковски и много други. Нетребко и Юсиф Ейвазов дебютират в България за с оперна гала под диригенството на Найден Тодоров със Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор. Освен бивш съпруг на примата, Ейвазов е и драматичен тенор със сериозна международна кариера.
КОГА: 20 март в Арена София (бул. Асен Йорданов 1) от 20:00 срещу 100/150/180/200/250/300 лева за билет от EpayGo
ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА

КАКВО: Disturbing Beauty на Sven Marquardt с Freddy K, Matisa и други. Повечето хора свързват харизматичния господин на снимката със своите най-добри (или най-лоши) клубни преживявания, според това дали ги е пуснал да се забавляват в Berghain или ги е отпратил категорично. Много преди да започне да коли и беси на входа на берлинската клубна институция, Sven Marquardt е практикуващ фотограф, който документира пънк, ню уейв и хардкор сцената в района на Пренцлауер Берг от края на 80-те, преди да зараже фотографията заради динамичния нощен живот на града в първите години след падането на стената. След близо десетгодишна почивка, Marquardt отново започва да снима преди четвърт век. Задълбоченият поглед върху клубните и музикални субкултури дефинират както неговия живот на куратор на безброй нощи, така и артистичната му практика, вдъхновена от постоянната еволюция на немския мулти-култи мегаполис. След изложби в Берлин, Белград, Сидни, Ню Йорк, Истанбул и Монреал и многобройни публикации в i-D, Interview, Numéro Berlin, Sleek, Der Spiegel, Vogue и Zoo, Marquardt гостува в столицата с тематично парти и визуални инсталация, озвучена от сетовете на Berghain-ските резиденти Freddy K и Matisa, както и от Metropolis резидентите DJ Steven и Ziggy.
КОГА: 8 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 23:00 срещу 60/80 лева за билет от Bilet.bg

КАКВО: Solar с Wade и Miguel Bastida. Испанската тек-хаус вечер на Solar е в ръцете на две популярни имена от иберийския полуостров. Wade расте със звука на огненото фламенко, емоционалните китари и туптящите барабани, които се отразяват силно и върху неговия собствен стил на продуциране и миксиране. Мустакатият младеж често вкарва и елементи на ритмичен хип-хоп, перкусии и тънки вокали, които му носят и награда за най-добър тек-хаус артист през 2019. Miguel Bastida пък прави първите си музикални стъпки в радио в родния си град Алама де Гранада още на 14. Пробивът в челните редици на съвремената електроника обаче се случва на гърба на силна раздвиженост и отличителна харизма. Вдъхновен от музиката на The Prodigy и The Chemical Brothers, Bastida изследва и сферата на по-тежката електроника с привкус на твърдо техно, брейкбийт и минимъл. Има собствен лейбъл (Be One Records), създаден с приятели от детинство, и редува големите фестивални сцени с по-малки клубове без проблем.
КОГА: 14 март в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) от 23:00 срещу 80/90/120/140/200 лева за билет от от Eventim

КАКВО: 2 години Off Beat. През пролетта на 2023 една малка общност от хора със силен музикален вкус създава онлайн радио в мазе в центъра на града. Макар вече да е вдигнала доста мащаба, независимата душа на Off Beat продължава да нейна същина. Платформата привлича все повече редовни колаборатори и гости, но мисията си остава непроменена – насърчаване на млади и стари артисти, диджеи, музиканти и селекционери от страната и чужбина. Вторият рожден ден на Off Beat се случва на нарочно тържество с музиката на френските нинджи Lumbago, Laylla Dane, Prazlux, Et Cetera (Елица Христова и Виктория Захариева) и диджейското трио Hammer House – създателите на Off Beat.
КОГА: 14 март в Дом (ул. Ангел Кънчев 1) от 23:00 срещу 15 лева за билет от EpayGo

КАКВО: Ministry of Love с Luke Delite и други. Миналогодишното микс парти на Kaloo и Groovemasta беше сериозен сърцеразбивач и показно как можем да се размърдаме с добрия стар (вокален) хаус, поръсен с диско и лишен от каквито и да били предразсъдъци. Ministry of Love е създадено с идеята за регулярна резиденция, която съчетава класическия звук на споменатите жанрове и носталгията по 90-те (златните години на хаус музиката, както ги наричаме по-старите – бел.ред.). Всички (без значение дали са хетеро или хомосексуални) са поканени да се забавляват като за последно с хореография от читави танцьори и сърцераздирателна музика от хора като Luke Delite – ужасно симпатичен, диджей, продуцент и ремиксатор от Париж, който живее за диско, любов и усмивки.
КОГА: 15 март в Дом (ул. Ангел Кънчев 1) след 23:00 срещу 15/20 лева за билет онлайн и 25 лева на входа на клуба

КАКВО: Elrow с Bastian Bux, Chelina Manuhutu, George Privatti, Mau P, Patrick Topping и други . Темата на тазгодишния Elrow е подготвена от американските визуални артисти Alex и Allyson Grey. Техният Hallucinarium е замислен като психеделичен свят за изкривено, космическо пътуване из дълбините на човешкото съзнание (take me to your dealer – бел.ред.) посредством пъстри визуални картини с геометрични форми. За целта са впрегнати тематични декори и таньори, а музиката е поверена на хората от първото изречение и местните резиденти Pavel Petrov и Peppou.
КОГА: 15 март в Арена София (бул. Асен Йорданов 1) от 22:00 срещу 140/200 лева за билет от Eventim

КАКВО: Sonic Voyager с Adriana Lopez, Setaoc Mass и други. Пуснете си произволен сет на Adriana Lopez в YouTube или Soundcloud и още от първите секунди ще усетите нейния талант за бързо, но много ритмично и палаво техно, отстоящо на светлинни години от модерните TikTok блъскания и лепващо на претенциозната душа като като пас на титуляр от съботната клубна вечер в Berghain. Базираната в Барселона колумбийка се е посветила на електронната музика вече повече от 20 години и продължава да трупа точки не само с прецизните си диджей сетове, но и със силна собствена продукция за лейбъли като PoleGroup, Semantica, Stroboscopic Artefacts, Modularz и нейния собствен Grey Report. Другото сериозно име за вечера е експериментаторът Setaoc Mass. Oсвен гостите от чужбина, на партито ще свирят и родните DJ Steven, Miss Lidiya, Shade и Ziggy.
КОГА: 29 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 22:00 срещу 28 лева за билет от EpayGo
ИЗЛОЖБИ

КАКВО: Трансформирани реалности. Първата изложба на иранския фотограф и художник Shahriar Mazandi у нас отвежда към видимото и отвъд него, към това, което се намира отвъд границите на триизмерните възприятия. Фотографската работа на базирания в Лондон артист прилича на соларизация на аналогов филм, загатвайки за четвърто и пето измерение, както и отвъд онова, което може да бъде въобразено, но не и възприето. Конвенционалните и минималистични фотографии на Mazandi пък разчитат най-вече на свеждането до ключови елементи на композицията с (често далечни) обекти, разположени в мащабни пейзажи. Като продукт на англо-иранската мултикултурна среда, стихотворенията, които придружават неговите произведенията, са повлияни от Jalāl al-Dīn Muḥammad Rūmī и A. E. Housman.
КЪДЕ: One (ул. Дякон Игнатий 1А) до 24 март с вход свободен

КАКВО: Между карикатурите на Милко Диков (1930-2023). Разглеждаме изложбата на на покойния карикатурист през призмата на собствените му думи отпреди четвърт век: Рисувах по рецептите на баща ми, лекар по професия, по белите полета на готварските тетрадки на майка ми. Рисувах ужасни физиономии, танкове и самолети, батални сцени. Редактирах вестници, но никога не стигах до втори брой, защото първият не ме задоволяваше и започвах отначало… Бях разсеян в училище и още по-разсеян в живота… Бях студент в Художествената академия в София, където отпечатах първите си карикатури… Вече много години рисувам! Получих признания и награди. Направих изложби в познати и непознати градове и държави. Известността ме радваше и изостряше мнителността ми. Станах скептик. Но все още имах скорост. Експериментирах различни техники. Исках да получа крайния резултат чрез прецизна техника. Това засушаваше нещата ми. Изпълвах белия лист от край до край. Много често го затормозвах. А заедно с него и себе си. Станах перфекционист, педант. Имах много почитатели и още повече врагове… Сега ме учудват чистите линии на някогашните ми работи. Плътността и стилистика на графичните ми творби. Търпението и предаността, с които съм ги износил върху белия лист. Все още харесвам някои от тях. Но ги гледам като чужди. Вече съм друг, не мога да прокарам една сигурна линия. Стана мека и непослушна. Но продължавам да рисувам с нея. С целият си абсурд и илюзорност карикатурата е универсално средство за общуване между хората.
КЪДЕ: Галерията на СБХ (ул. Шипка 6) до 26 март с вход свободен

КАКВО: Голямото сбогуване Голямото посрещане. Какво се крие зад етикета жена след 40? Клише или присъда е популярната категория, която се стреми да наложи норми и очаквания към женската същност? Освен да търси отговори на тези щекотливи въпроси, фотографската изложба на Веселина Николаева улавя интимното пространство между езика, социалния пейзаж и женското тяло. Събирайки общо 26 кадъра и 76 текста, Голямото сбогуване Голямото посрещане е портрет в думи на един колективен глас, който говори за вътрешния компас на женската емоционална лоялност. Срещах, слушах и снимах жени след 40, които всеки ден се плезят на това извънредно положение на мизерия, на екзистенциална криза, на идеята за остаряващата жена. Жените не остаряват, а намират как да боравят с идеята за остаряващата жена. Търсех да уловя този момент, в който жената пропуква нормата, очакването, наложения идеал и избира свободата да обича живота и себе си: смирено, вулканично, с тялото си, с ръцете си, с думите си, с изкуството си.
КЪДЕ: Топлоцентрала – Куб (ул. Емил Берсински 5) до 31 март с вход свободен

КАКВО: ХIII Международен фотофестивал – биенале Фoдар. Тринадесетото издание на престижния международен форум на съвременната фотография отбелязва 25 години от дебюта си през 1999. С всяко поредно издание Фодар продължава да утвърждава своето значение като платформа за обмен на идеи и творчески диалог между фотографи, куратори и изследователи. Родното биенале привлича все по-голям интерес, като тази година кандидатите са 801 от 81 страни. За представяне в изложбата международното жури селектира колекциите на 37 автори от 17 страни.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 6 април срещу 8 лева (3 лева всеки четвъртък)

КАКВО: Влошаване на времето. Последната изложба на Камен Старчев включва най-новите му творби в характерния негов маниер от последните години: голямоформатни композиции от графични геометрични елементи, които изграждат моментни състояния на време и място. Авторът е лаконичен в своя коментар за настоящето време на политически катаклизми – военни конфликти, надвиснали диктатури и идеен сблъсък на фона на глобалните екологични проблеми с помитащи урагани, пожари и земетресения. Влошаване на времето обаче не е чертеж на апокалиптичното съществуване на човечеството днес. Старчев нито прогнозира, нито заклеймява нещо подобно, а по-скоро изгражда почти невидими състояния на тук и сега – съставени от лишени от конкретност, функционалност или тежка символика детайли, допълнително изчистени откъм форма и цвят и лишени от всякаква възможност за сюжет и поучителен наратив.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни връх 2) до 13 април срещу 5 лева за вход (2 лева всеки четвъртък)

КАКВО: Въображението е моята кръвна система. Емил Стойчев е една от най-значимите фигури в българското изобразително изкуство от втората половина на ХХ век. Неговото първо явяване пред публика се случва в сегашната сграда на СГХГ през 1961 с емблематичната Първа младежка обща художествена изложба – вероятно първото по-значимо размразяване в изкуството след смъртта на Сталин и Априлския пленум на БКП от 1956. В следващите години това така наречено априлско поколение художници ще създаде новия облик на родното изобразително изкуство. Стойчев е разпознат като явление още с първата си самостоятелна изложба (1965) от такива критици като Кирил Кръстев, Владимир Свинтила, Димитър Аврамов. Макар да започва като пейзажист, този типичен градски човек се обръща все повече към фигуралните персонажи към средата на 70-те. Последните повече от три десетилетия Емил Стойчев дели времето си между Париж и София и продължава да твори. Настоящата ретроспектива се организира по повод 90-годишнината на автора и включва творби от фондовете на СГХГ, Националната галерия, Музея на хумора и сатирата в Габрово, художествените галерии в Казанлък, Пловдив, Ямбол, Търговище, Смолян, Плевен, Габрово и Добрич, както и от ателието на автора.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) от 11 февруари до 6 май срещу 8 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

КАКВО: Анжела Терзиева. Програмата В дома на Вера Недкова представя съвременни български художнички в апартамента, изпълнен с много спомени и свидетелства за духа на времето, в което е живяла и творила Вера Недкова. Заедно с нейните картините са подредени и пет платна на Анжела Терзиева. Макар на пръв поглед да изглеждат несъвместими, те имат диалогична връзка, насочена към женската фигурата и нейната сетивност. Творбите на Анжела Терзиева представят тялото като самостоен обект, в който авторката търси синтез между движение и покой. Тя се стреми да изгради нова живописна реалност и се изразява съвсем свободно, фокусирайки се върху собственото си тяло, като преосмисля идеята за неговата перфектност в съвременния консуматорски свят.
КЪДЕ: Къща музей Вера Недкова (ул. 11-ти август 2, втори етаж) до 23 май срещу 3 лева за билет

КАКВО: Guerilla Girls: Изкуството да си непослушна. По-добре късно, отколкото никога, а в нашия случай: съвсем навреме. Първата изложба на Guerrilla Girls у нас представя изкуството на анонимния феминистки колектив и техните емблематични плакати, видеоклипове и инсталации от постоянните колекции на най-значимите музеи в света като MoMa, Tate Modern и Centre Pompidou. Включен е и легендарният плакат Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитън?, провокирал публиката през 1989 с пояснението, че по-малко от 5% от художниците в модерното изкуство са жени, но 85% от голите тела са именно женски. Изкуството да си непослушна проследява 40-годишната история на колектива – от създаването му през 80-те години в Ню Йорк до днешните интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото с новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика. На 7 март две от основателките на групата – известни с псевдонимите си Frida Kahlo и Käthe Kollwitz – ще изнесат публична перформативна лекция на живо в Квадрат 500. Входът е свободен след задължителна регистрация тук.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 8 юни срещу 3/7/15 лева за вход
ПОПУЛЯРНА НАУКА

КАКВО: The Mighty Brain. Как се изгражда и променя човешкият мозък от първите мигове в утробата и раждането до напреднала възраст? Как еволюират мисленето, паметта и възприятието ни с времето? Какво се случва, когато мозъкът започне да губи част от функциите си? Най-изумителният орган в човешкото тяло е отговорен за нашите мисли, емоции и движения. Като истински диригент на нашата реалност, той съчетава милиарди невронни връзки, за да ни даде усещане за идентичност, съзнание и възможността да мечтаем, творим и вземаме решения. Мозъкът е човешкият орган, който е в състояние да се развива и усъвършенства през целия ни живот. Поредното месечно събитие на Ratio ангажира точните специалисти, които да отговорят на всички наши въпроси за могъщия мозък. Неврологът Свилен Георгиев ще се фокусира върху изследванията на паметта и тяхното значение за ранната диагностика на Паркинсон, както и върху механизмите, свързани със загубата на спомени. Той ще ни въведе в света на извънклетъчната матрица в мозъка и ще ни запознае с експанзивната микроскопия, както и с начините, по които тя може да бъде приложена в диагностиката на невродегенеративните заболявания. Кристина Колева-Венкова ще ни върне в самото начало към развитието на мозъка преди и след раждането. Невропсихологът Иво Попиванов пък ще разгледа деменцията – какво представлява, как засяга хората и техните близки и какви предизвикателства поставя пред медицината.
КОГА: 11 март в Сity Stage (пл. България 1, подлеза под НДК) от 19:30 срещу 25/30 лева за билет онлайн (или 5 лева за онлайн запис на събитието, който ще получите седмица по-късно)
ТЕАТЪР

КАКВО: Billy’s Violence & Billy’s Joy. Изключителното визуално и емоционално преживяване на световноизвестните Needcompany изследва динамиката между радостта, въображението и личната идентичност. Двете представления събират в себе си трагедиите и комедиите на великия William Shakespeare и ги преориентират в нов контекст, поставайки под въпрос моралните компаси, които използваме и до днес. Billy’s Violence е провокативен театрален пърформанс, в който режисьорът Victor Afung Lauwers преразглежда десет от най-известните трагедии на бритнаския драматург и ги трансформира в интимни диалози, фокусирани върху женските персонажи, премахвайки историческите контексти и акцентирайки върху съвременните проявления на насилието. След интензивността на първото представление, публиката се потапя в Billy’s Joy – интерпретация, вдъхновена от комедиите на Shakespeare. Lauwers извежда Ромео от трагичната му съдба и го поставя в приказен свят, разкъсван от конфликти. В търсене на своята Жулиета, той се сблъсква с политически разделения, климатични промени и други съвременни предизвикателства, като същевременно се опитва да изпълни своята наративна съдба. И двете представления са със субтитри на български език и имат обща продължителност от 3 часа и 45 минути (с 30-минутен антракт).
КОГА: 7 март в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 19:00 срещу 80 лева за билет онлайн

КАКВО: Нечовек. Постановката на режисьора Любомир Колаксъзов и драматурга Стефан Иванов е поглед навътре към самите нас, който с грижа и тревога се опитва да разбере как стигнахме дотук и най-вече как можем да продължим напред заедно, водени от най-хуманните си мечти, а не от най-бесните си нагони. Преплитайки фрагменти от българската история, цитати от известни личности и поезия, спектакълът деликатно очертава хаоса от неща, които ни делят исторически и културно и които с лекота отново и отново се превръщат в основа за прокарване на разделителни линии помежду ни. Но също така намира и нишките на онова, което трайно и здраво ни свързва в общност и общество. Участват Славена Керезова, Елена Иванова, Мартин Димитров, Елена Дечева, Ангела Канева и Илиян Нонов.
КОГА: 8/23 март (а също и и на 11/15 април) в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:30 срещу 25 лева за билет онлайн и на касите на театъра

КАКВО: Йерма. Дипломният спектакъл на Патрисия Господинова е съвременна интерпретация на класическия текст на Federico García Lorca, която изследва оптималните граници на душевната болка. Как се живее с онази болка, която надминава всяка болка на плътта, когато чувството за вина дълбае в изгниващата гръд и пречи на раните да зараснат, а непримиримият вик, изпълващ целия свят, остава нечут дори от Бога? В опит да запълни липсата от безвъзвратната загуба, Йерма (Боряна Маноилова) поема по своеобразния път на осъзнаване и приемане на травмата, допускайки зрителите зад стените на личния си Ад. Участват още и Ахмет Исмаил в ролята на Хуан и Калоян Желев като Виктор.
КОГА: 19 март в Yalta Art Room (бул. Цар освободител 20) от 19:30 срещу 20 лева за билет от Bilet.bg
МАГИЧЕН СПЕКТАКЪЛ

КАКВО: Имагинариум: асовете на магията. Eдни от най-добрите илюзионисти от България и света се събират в спектакъл по идея на Дани Белев и Венсан Петров, които заедно с Евгени Точев стоят зад най-големия фестивал за илюзия в Източна Европа – Златна Котка в Габрово. Тримата обещават завладяващи илюзии, невероятни фокуси и изключителна комедия, събрани в магично шоу за цялото семейство, поверено в ръцете на таланти, които дефинират бъдещето на илюзионното изкуство. Специални гости на шоуто са един от най-великите магьосници с вета David Williamson, легендарният клоун Avner Eisenberg, португалският магьосник David Sousа, eвропейските шампиони на магията Gonçalo Gil и Joshua Kenneth, a също и родните Дани Белев, Венсан Петров, Старбой Айвън, Еми Велкова и други.
КОГА: 19/20 март в Зала 1 на НДК (пл. България 1) от 20:00 срещу 50/60/65/70/80/90/150 лева за билет от Eventim
ГРАЖДАНСКИ АКТИВИЗЪМ

КАКВО: Шествие за правата на жените. 8 март е ден, който вече над сто години обединява феминистки движения от цял свят в интернационална солидарност, настоявайки за достоен живот, достойни условия на труд и право на избор за всяка жена по света. В традиция с честването, докато подаряваме цветя и празнуваме деня на жената и майката-грижовница, Феминистки мобилизации настояват за политически действия и борба за равнопоставеност на половете в България. За девета поредна година движението насочва енергията и вниманието към женските борби, а тазгодишното шествие има нужда от нашето присъствие. Жените не мълчат. Жените излизат на улицата и се изправят заедно срещу патриархалното насилие, икономическата експлоатация, войната и репресията.
КОГА: 8 март от 16:00 пред софийската Съдебна палата (бул. Витоша 2)