ГАЛЕРИЯ: 50 години BMW Art Cars и техните създатели

Вече половин век BMW затвърждава връьзката между автомобилния дизайн и съвременното изкуство с три вълшебни думи: BMW Art Cars. Първият автомобил от серията с изрисувани модели се появява през 1975 и е създаден от американския скулптор Alexander Calder. Идеята за цялата случка обаче е на френския аукционер и автмобилен състезател Hervé Poulai, който успява да навие Jochen Neerpasch (основател и шеф на BMW Motorsport по онова време) да остави Calder да се заиграе с ливреята на BMW 3.0 CSL, предвидено за 24-те часа на Льо Ман.

Макар да не успява да финишира, именно идеята на Poulain и добрия отзвук за автмобила утъпква пътеката за следващите колаборация на BMW със знакови съвременни артисти. Схемата е добре отработена в колаборация с влиятелния нюйоркски галерист и търговец на изкуство Leo Castelli, които навива хора като Frank Stella, Roy Lichtenstein и Andy Warhol да участват със свои ливреи за следващите състезания и автмобили на Poulain.

За щастие, в началото на 80-те години BMW решава да прехвърли проекта и към цивилната дивизия със серийни автомобили, преди да се върне обратно към състезателните бегачки в края на 90-те. За да отбележи петдесетата годишнина от старта на проекта, BMW е напълнило архива с жестоки снимки и истории от работата по моделите и планирало сериозна програма от събития и изложби в цял свят.

Andy Warhol изрисува своето BMW с голям замах за 28 минути © Stephan Bauer/BMW

Световното турне на BMW Art Cars (поне засега) подминава България и спира на различни автосалони като този в Шанхай и панаири като Арт Базел в Хонконг и Contemporary в Истанбул. Най-добрият шанс да видите осем от двайсетте автмобила на едно и също място по едно и също време е в музея Лувман в Хага до края на август или в музея на BMW по всяко време (когато не пътуват по света).

ВСИЧКИ BMW АРТ КОЛИ И ТЕХНИТЕ СЪЗДАТЕЛИ:

Calder-овото BMW 3.0 CSL, което дебютира в 24-те часа на Льо Ман през 1975 © Enes Kucevic/BMW

#1 ALEXANDER CALDER / BMW 3.0 CSL / 1975

Кой би предположил, че изрисуваното от американския скулптор Alexander Calder състезателно BMW 3.0 CSL от 1975 е само прелюдията към легендарна серия? Със сигурност не и хората от BMW, които не планират нищо подобно в своята комуникационна стратегия и първоначално остават доста изненадани от предложението на френския аукционер и автомобилен състезател Hervé Poulain да ангажира артист, който да претвори екстериора на автомобила с ярки цветове, симулиращи илюзията за движение. Пилотът всъщност се състезава с номер 93 върху въпросното BMW 3.0 CSL в 24-те часа на Льо Ман, заедно с французина Jean Guichet и американеца Sam Posey. Макар че не успяват да финишират, отзвукът от цветния Calder-омобил е феноменален, а останалото е история. Първият BMW Art Car е и една от последните творби на Calder преди смъртта му през 1976.

Hervé, победи! Но карай внимателно! Alexander Calder и неговата BMW Art Car #1: BMW 3.0 CSL, 1975 © Jean-Marie Bottequin/BMW
Frank Stella създава своето BMW 3.0 CSL Art Car през 1976 © Enes Kucevic/BMW

#2 FRANK STELLA / BMW 3.0 CSL / 1976

Само година по-късно, примерът на Calder е последван от неговия сънародник и запален автоманиак Frank Stella. Той също рисува върху състезателното BMW 3.0 CSL, което участва в състезанието по издръжливост в Льо Ман с номер 21. Дизайнът на пост-абстракциониста Stella е вдъхновен от техническите характеристики на самия автомобил и представлява графична скица в огромен мащаб. Решинието да е изцяло в черно-бяло го отличава от всички останали (и най-вече цветни) автомобили в стартовата решетка на състезанието. Макар да се не класира след първите на Льо Ман през 1976, състезателното купе на Stella е записано за участие и в още едно състезание в Дижон с идеята да бъде пилотирано от известния състезател Ronnie Peterson. Уви, Peterson загива в смъртоносен инцидент по време на Гран при на Монца през 1978, а Stella създава серията картини The Polar Co-ordinates for Ronnie Peterson в памет на своя приятел.

Frank Stella и неговото BMW Art Car #2: BMW 3.0 CSL, 1976 © Robert Kröschel/BMW
Roy Lichtenstein стои зад дизайна на BMW 320i Тurbo от 1977 © Enes Kucevic/BMW

#3 ROY LICHTENSTEIN / BMW 320i TURBO / 1977

Третото попълнение в колекцията на BMW Art Car завива към поп арт иконографията с помощта на патриарх Roy Lichtenstein, който внедрява своите Benday точки в сякаш аеродинамичните вълни на своето състезателно BMW 320i Turbo. Преди да влезе в музея на BMW, автомобилът първо се доказва в тежките условия на Льо Ман, пилотиран от Hervé Poulain и Marcel Mignot под номер 50, финиширайки на девето място в крайното класиране и на първо в своя клас.

Roy Lichtenstein подписва своята BMW Art Car #3: BMW 320 Group 5, 1977 © BMW
Andy Warhol-овото BMW M1 от 1979 © BMW

#4 ANDY WARHOL / BMW M1 / 1979

Вероятно най-популярният автомобил от проекта до момента е изрисуваното от Andy Warhol BMW M1. Въпросният спортен модел е абсолютна легенда и сам по себе си. Благодарение на намесата на най-известния поп артист на всички времена, състезателното BMW M1 се превръща вероятно и в един от най-ценните автомобили в историята. Подобно на своите предшественици в проекта, Warhol не получава хонорар за своята работа. Но разлика от тях, американецът не се задоволява да изрисува макет на автомобила в малък мащаб и да го остави на бояджиите във фабриката на баварската компания. Вместо това Andy свърша цялата работа сам и със замах за отрицателно време. Опитах се да пресъздам скоростта като визуално изображение. Когато автмобилите се движат бързо, всички линии и цветове изглеждат замазани. На Andy и неговия асистент са им Необходим само шест килограма боя и мижавите 28 минути, за да се справят. Въпросното BMW се справя скоростно и на Льо Ман през 1979, финиширайки на шесто място в крайното класиране и на второ в своя клас, преди да се засили към музея на BMW.

Обичам този автомобил. Получи се по-добре от произведение на изкуството. Andy Warhol боядисва своята BMW Art Car #4: BMW M1 Group 4, 1979 © Jean-Marie Bottequin/BMW
Ernst Fuchs-овото BMW 635 CSi от 1982 © Enes Kucevic/BMW

#5 ERNST FUCHS / BMW 635 CSi / 1982

Автрийският художник и преподавател Ernst Fuchs превръща BMW 635 CSi в огнена лисица на лов за зайци. Това е и първото серийно BMW, което е преобразено като част от проекта. Както се досещате, идеята още от самото начало е да не се чупи по състезания, а директно да влезе в музея, съответно никога не се появява нито на писта, нито на обикновен път. До този момент, Fuchs е познат предимно заради огромните си портрети на светци. Макар неговото BMW да се различава доста от по-ранните му творби, няма да сгрешим, ако го определим като икона само по себе си. Или като ад, предвид яркочервените пламъци на черен фон. Fuchs е и първият европеец в колекцията на BMW Art Car.

Ernst Fuchs работи върху своето BMW Art Car #5: BMW 635 CSi, 1982 © Jean-Marie Bottequin/BMW
Нарисуваното BMW 635 CSi на Robert Rauschenberg от 1986 © Enes Kucevic/BMW

#6 RОBERS rAUSCHENBERG / BMW 635 CSi / 1986

Шестият автомобил в арт серията на BMW е преобразено от друг (американски) пионер на попарта – Robert Rauschenberg. Подобно на своя предшественик, и това BMW 635 CSi никога не се състезава. Но пък е и единствения BMW Art Car до момента, шофиран в трафик не от кой да е, а от самия художник. Rauschenberg създава това автомобилно произведение на изкуството с помощта на творбите на други артисти, които са преобразени през фотографски техники, преди да бъдат нанесени върху купето с фолио. Резултатът е доста любопитни колажи в типичния стил на американеца.

Мисля, че мобилните музеи са добра идея. Този автомобил сбъдва една моя мечта. Искам да направя още десет. Robert Rauschenberg аботи върху своето BMW Art Car #6, 1986 © BMW
BMW M3 на Michael Jahamara Nelson oт 1989 © Eenes Kucevic/BMW

#7 MICHAEL NAGAMARA NELSON / BMW M3 GROUP A / 1989

Австралийският художник Michael Jagamara Nelson преобразяа състезателната версия на едно черно BMW M3 в творба, вдъхновено от природата, културата и древните мотиви, форми и символи на аборигенската общност, познати още от пещерното изкуство. Неслучайното горният автомобил прилича на огромен цветен пъзел. Шедьовър на Папуня, няма спор. Сред другите забележителни твор би на Nelson са голяма мозайка в сградата на австралийския парламент в Канбера и също толкова забележителен стенопис в северното фоайе на операта в Сидни.

Michael Jagamara Nelson работи върху своето BMW Art Car #7: BMW M3 Group A, 1989 Michel © Zumbrunn/BMW
Яркото BMW M3 на Ken Done от 1989 © BMW

#8 KEN DONE / BMW M3 GROUP A / 1989

Вторият австралиец в рамките на една и съща година е Ken Done, който префасонира същото BMW M3 в символ на съвременната си родина и нейната щастлива страна – оттам и ярките цветове и абстрактни десени. Природа, слънце и плажове – имаме ги, заедно с рибки и папагали. Позитивното настроение е налице. Подобно на автмобоила на Jagamara Nelson, M3-ката на Done се пробва на едно състезание в родната Австралия, преди да се превърне в изцяло декоративно произведение на изкуството.

Ken Done довършва своето BMW Art Car #8: BMW M3 Group A, 1989 © Michel Zumbrunn/BMW
BMW 535i на Matazo Kayama от 1990 © BMW

#9 MATAZO KAYAMA / BMW 535i / 1990

Серийното BMW 535i е първият автомобил в проекта, преобразен от азиатски артист. Matazo Kayama опакова красивата петичка с аерограф, използвайки специална техника за рязана на метал (киригане) и принтиране на фолио (араре). Стилизираният пейзаж на японеца представлява река, погледната през призмата на снежни кристали. Резултатът е релефен и някакси тактилен.

Matazo Kayama пориза пред своето BMW Art Car #9: BMW 535i, 1990 © Werner Deisenroth/BMW
BMW 730i на César Manrique oт 1990 © BMW

#10 CÉSAR MANRIQUE / BMW 730i / 1990

Испанският абстрактен авангардист César Manrique взима една BMW 7-ца и го обрисува с типичните природни мотиви в ярки цветове и абстрактивни форми на субтропичния остров Ланзароте. Черните форми в дизайна са символ за вулканичните скали на Канарските острови, зеленото е връзка с рпиродата, а черното е символ на живота. Освен архитект, графичен дизайнер, скулптор, художник и ландшафтен дизайнер, Manrique е и запален природозащитник, който въплъщава своя BMW Art Car с идеята за хармонична комбинация между технологиите и природата.

César Manrique подписва своето BMW Art Car #10: BMW 730i, 1990 © BMW
BMW Z1 на A.R. Penck от 1991 © BMW

#11 A.R. PENCK / BMW Z1 / 1991

На родения в Дрезден A. R. Penck (артистичният псевдоним на Ralf Winkler) е поверено радикалното за своето време BMW Z1 – модел, който остава в историята на баварския производител с нов дизайн език и вертикални врати и по-малко от осем хиляди бройки в движение. Четири години след неговата премиера, Penck го преобразява с абстрактни символи и фигури, вдъхновени от шещерните рисунки. Питате се какво ли означават? Авторът съветве всеки да си ги дешифрира сам.

AR Penck довършва своето BMW Art Car #11: BMW Z1, 1991 © BMW
BMW 525i на Esther Mahlangu oт 1991 © BMW

#12 ESTHER MAHLANGU / BMW 525i / 1991

Първата жена в артистичната колекция на BMW рисува своята петичка през 1991. Esther Mahlangu почита южноафриканската култура и начина, по който нейното племе декорира своите домове (с десен на име ndebele). Става дума за традиция, която се предава от поколение на поколение само сред жени. Макар да е създаден изцяло с идеята за музеен експонат далече от състезателните писти и обикновените пътища, автомобилът успява да представи племенното изкуство на Mahlangu пред широка аудитория.

Esther Mahlangu подписва своето BMW Art Car #12: BMW 525i, 1991 © BMW
BMW M3 GTR на Sandro Chia от 1992 © BMW

#13 SАNDRO CHIA / BMW M3 GTR / 1992

След като първоначално и проактивно се свързва с BMW с молба да се включи в артистичната серия, Sandro Chia развихря своето въображение върху състезателния прототип BMW M3 GTR. Резултатът е повече от впечатляващ: чувстваме все едно ни наблюдават от всички страни. Идеята на италианския художник е проста: погледът фиксира автомобила, а той го отразява. Творбата на Chia e и намигане към неговото детство, когато често рисува графити върху автмобили, но по-късно очевидно се е поправил. И за добро.

Sandro Chia работи върху своето BMW Art Car #13, BMW M3 GTR, 1992 © Werner Deisenroth/BMW
BMW 850 CSi на David Hockney от 1995 © BMW

#14 DAVID HOCKNEY / BMW 850 CSi / 1995

От Италия се местим във Великобритания заради местната суперзвезда David Hockney, който се включва с BMW 850 CSi след дълъг процес на творческо обмисляне под строгия надзор на неговите дакели. Вместо просто да я боядиса, Hockney си представя как всъщност я разглобява на нейните основни части. BMW ми даде имален модел на автомобила и не спирах да го гледам седмици наред. Признавам си, хвърлих едно око и на останалите арт автмобили преди мен. Накрая реших, че вероятно ще е добре да покажа колата така, сякаш я гледате отвътре. Следвах контурите на този великолепен автомобил, за да разруша нейния екстериор, един вид. Самият Hockney е запален шофьор, който обича да обикаля хълмистите райони и витиевати магистрали на Калифорния – неговият дом през последните десетилетия.

Дакелите на David Hockney го надзирават как работи върху своето BMW Art Car #14, BMW 850 CSi, 1995 © BMW
BMW V12 LMR на Jenny Holzer от 1999 © BMW

#15 JENNY HOLZER / BMW V12 LMR / 1999

Взимате едно състезателно BMW V12 LMR от 24-те часа на Льо Ман, добавяте критичните думи и лозунги на Jenny Holzer и получавате творба, създадена да стимулира поляризиращи дискусии и противоположни мнения. Без да се бави много-много, американката добавя няколко изречения върху бялата боя на състезателния болид посредством светлоотразяващи хромирани букви и флуоресцентно фолио. Лозунгите: You are so complex you don’t respond to danger, Protect me from what I want, Тhe unattainable is invariably attractive, Lack of charisma can be fatal, Monomania is a prerequisite of success и What urge will save us now that sex won’t? – все послания, които отразяват доста добре подхода на Holzer и неговата експресивна абстрактност и ироничен минимализъм.

Мислех колко хубаво ще е жените да участват с нещо повече от мотаене наоколо по бански. Jenny Holzer подписва своето BMW Art Car #15: BMW V12 LMR, 1999 © BMW
Ледената скултура на Olafur Elíasson от 2007 © BMW

#16 OLAFUR ELIASSON / BMW H2R / 2007

Предложението на Ólafur Elíasson е радикално различно от всички предходни участници в серията. Исландско-датският еко художник ни кара да се чудим дали въобще има някакъв автомобил под неговия гигантски обект под формата на пашкул. Всъщност, за да задълбае още веднъж в своите природни търсения и изследвания на физичните иследвания, Elíasson маха вуншната коруба на на водородния състезателен прототип BMW H2R и го вкарва в каквида от малки метални листчета, напръскани със вода в огромна студена стая. Така артистът създава ледена броня, от която няма мърдане – мобилният предмет се превръща в недвижимо имущество. По-ясен намек за връзката между автомобилната индустрия и глобалното затопляне? Едва ли.

Olafur Eliasson работи върху своята ледена скулптура за BMW Art Car #16: BMW H₂R, 2007 © Studio Olafur Eliasson/BMW
BMW M3 GT2 на Jeff Koons от 2010 © Enes Kucevic/BMW

#17 Jeff Koons / BMW M3 GT2 / 2010

Попартът в музея на BMW се завръща с Jeff Koons и неговото BMW M3 GT2, изрисувано да изразява само едно: бързина. Врките ивици сякаш прелитат покрай колата дори докато е в покой. Този автмобил е представен в парижкия Centre Pompidou през юни и застава на стартовата решетка в Льо Ман през 2010 под нбомер 79 (като почит за M1-цата на Andy Warhol от 1979), за да се превърне във фаворит на публиката. Любопитното е, че докато работи по дизайна на автомобила, Koons се включва с тестовете на американския BMW отбор за Льо Ман на пистата Себринг във Флорида, за да я изпита с пълна газ и да се вдъхнови още повече.

Тези състезатлени автомобили са като живота: горящи от мощ и огромна енергия. Моите идее са създадени да се сливат с тази мощ – напълно. Jeff Koons подписва своето BMW Art Car #17: BMW M3 GT2, 2010 © BMW
BMW M6 GT3 на Cao Fei от 2017 © Fei Studio/BMW

#18 CAO FEI / BMW M6 GT3 / 2017

Мултимедийната артистка Cao Fei създава добавена и виртуална реалност около артистичен автомобил номер 18, която може да се види и изпита изцяло само през нарочно приложение. Черната бегачка се превръща в окото на буря от цветове, която се вихри над самото возило, създавайки хармонично сливане на истинския с дигиталния свят. Cao Fei е първият китайски и същевременно най-младият артист в дългогдишната серия на BMW.By employing augmented and virtual reality, the internationally acclaimed Chinese multimedia artist addresses the future of mobility such as autonomous driving, airborne cars and digitalization.

Автомобилът трябва да се състезава не само на пистата, но и в сърцето. Cao Fei говори пред своето BMW Art Car #18: BMW M6 GT3, 2016 © BMW
BMW M6 GTLM на John Baldessari от 2016 © BMW

#19 JOHN BALDESSARI / BMW M6 GTLM / 2016

Феновете на серията трябва да чакат шест години, преди да се запознаят с John Baldessari и неговото BMW M6 GTLM през 2016. Калифорнийският артист използва характерния си стил (червено, жълто, синьо и зелено) и минимизиран маниер (монохромни точки), но този път в доста по-голям мащаб. Думата FAST на вратата откъм шофьора подсказва всичко, което трябва да знаете за неговото вдъхновение – скростта и възможността да създаде най-бързото произведение на изкуството в своята кариера. Автомобилът е представен за пръв път на Арт Базел в Маями през 2016.

Може да се каже, че това BMW Art Car е типичен Baldessari и най-бързото произведение на изкуството, което съм създавал! John Baldessari рисува върху своето BMW Art Car #19: BMW M6 GTLM, 2016 © BMW
BMW M Hybrid V8 на Julie Mehretu от 2024 © BMW

#20 JULIE MEHRETU / BMW M HYBRID V8 / 2024

Близо половин век след първото артистично BMW на Alexander Calder in 1975, Julie Mehretu е готова за Льо Ман с тематичния номер 20. Дизайнът на американската художничка е вдъхновен от мисълта какво би се получило, ако автомобилът мине директно през творбата. Цялостната концепция е базирана върху цветовете и формите от картината на художничката Everywhen: алиенирани фотографии, пунктирани решетки, спрей боя в неонов цвят и емблематичните за Mehretu жестови маркировки.

Julie Mehretu позира пред своето BMW Art Car #20: BMW M Hybrid V8, 2024 © Tereza Mundilová/BMW

Повече информация за BMW Art Cars има тук и тук. Повече за музея на BMW в Мюнхен има тук. Всички досегашни челни срещи на BOYSCOUT с баварската легенда са тук. BMW България е тук.