Александра Спасова танцува като обладана от Мaze Hunters

Дяволи я карат да го прави. Или поне така би звучало първосигналното обяснение за Александра Спасова, която танцува като обладана и обезумяла в последното видео на Maze Hunters. В режисирания от Тихомир Рачев и стилизиран от Николай Пачев клип към Devil, бългaрската балерина и хореограф излиза извън себе си, за да танцува като абсолютна богиня и да ходи по вода в запуснато огромно и студено хале в началото на октомври.

След като се справя сама с клиповете на предишните си сингли No Tommorow и Dust, групата решава да се довери на познатия като талантлив фотограф и меломан Рачев да режисира, снима и монтира най-добрия дестилат на своята пост-пънк посока. Последният се съгласява, защото смята Maze Hunters за една от малкото вдъхновяващи рок банди наоколо.

Стопкадър към видеото на Devil © Тихомир Рачев

Екипът си идва на мястото още след първата среща. Дългогодишната ни съвместна работа с Ники Пачев по различни визуални проекти, а и неговото отношение към музикатао, е причина да се сетя първо за него. С Александра съм работил само веднъж, но моментално разбрах,че няма да е за последно.

Първоначалната идея е да снимат на видеокасета, но не могат да намерят работещи батерии за камерата, които да издържат няколко часа на открито без презареждане. Въпреки че Рачев успява да намери нужната техника, в крайна сметка решава да снима едновременно и с дигитална, и с видеокамера в нещо като хибрид между двете.

© Ива Димчева

Devil е част от Parts, новия миниалбум на Maze Hunters, който излиза в края на октомври и е първият проект на барабанистката Нина Меродийска с основателите Александър Иванов и Дмитрий Военнов, създали бандата през 2018 малко след преместването си в София от Украйна и Молдова.

Бнадата се познава с Рачев от няколко години, след като двамата с Дмитрий работят по няколко късометражни филма. Започна да ни помага с фотосесии, снимки от концерти и други видеоматериали, които ще видят бял свят някога. Много често идваше на записи и буквално виждаше как се раждат някои песни. Затова и беше изключително лесно да намерим общ език и да въплътим идеята за клипа в реалност. А реалността е пропита от чувство на тревога и безпомощност, въплътен от танца на Александра:

EP-то Parts (самиздат) е в Spotify и Bandcamp. Мaze Hunters са онлайн тук.