Симпатичният младеж на снимката знае тайната не безгрижните забавления по цели дни и нощи: жената, детето, цигарката и касетофон на рамо е изпитана формула, която работи почти безотказно. Уви, битието на горния клетник (трудовак в комунистическите строителни войски) не е никак леко и не може да се сравнява с нашите културно-увеселителни дилеми идните двайсетина дни.
Традиционният за декември въпрос от заглавието на материала обаче намира доволно количество отговори с повече от 42 предложения за електронни партита, интересни изложби, велики стари и нови филми на голям екран, лъстиви поп-ъп базари за подаръци в последния момент и няколко (музикални и театрални) събития в новогодишната нощ.
Пропускаме познатите ледени пързалки и коледни градчета (с изключение на едно специално) и вършеем смело на половин дузина вечеринки с топ техно и хаус диджеи за изтриване на лошите спомени от 2024. Освен това редуваме стари и нови Златни палми, еротика на всеки ъгъл, малко аниме, анимационни филми и фалшив БГ документален сериал.
Споменахме ли дузината изложби за гледане и колекциониране на родно и чуждо съвременно изкуство? Или трите театрални премиери? А дали ще се видим на филмовата вечер с музиката на John Williams или поне на панаира на книгата? А дано, eто какво правим в София през декември:
КОНЦЕРТИ
КАКВО: Wiley. Неслучайно Guardian смята Richard Kylea Cowie Jr. за кръстник на грайма. Артистът, познат като Wiley, е от пионерите, които си пробиват път вече повече от две десетилетия с джънгъл, дръм енд бейс и UK гeридж. С присъединяването към The Hit Squad през 2000 и скоропостижния трансфер в Roll Deep Collective, Wiley започва да търси по-нестандартен звук и се превръща в един от бащиците на грайма на гърба на меланж от бързи рими с динамичен ритъм, денсхол, асид и тежък бас. Продължавайки да балансира внимателно и до днес между ъндърграундa и масовата култура, Wiley не губи своя разпознаваем стил. Музиката му е не само фундаментална основа в грайм движението, но и силна стъпка в мейнстрийма. Богатата и разнообразна дискография на Wiley обхожда много жанрове – сигурна заявка за интересен сет.
КОГА: 6 декември в Купе (ъгъла на ул. 6-ти септември и Славянска 8) от 22:30 срещу 45 лева билет от EpayGo
КАКВО: Maruja. София е все по-благодатна сцена за почитателите на пънк-джаз-експертиментални групи от Острова и Европа. Манчестърската джаз-пънк банда Maruja дебютира у нас с репутацията на бясна четворка, която доказва своя артистизъм със свирепо съчетаване на абразивен рок, груб нойз и трансцендентален космически джаз, превръщайки се в една от най-вълнуващите групи на Великобритания в момента. Неин двигател не е единствено страстта, а обсебващата нужда на Harry Wilkinson (вокали, китара), Joseph Carroll (саксофон), Jacob Hayes (барабани) и Matt Buonaccorsi (бас) да създават и изпълняват с дълбоко интуитивен и едновременно наелектризиращ интензитет (зверове на живо, очевидно – бел.ред.). Неслучайно Maruja разпродава Supersonic в Париж, The Temple в Атина, Underworld в Камдън и цяло турне на Острова. Най-новото EP на групата се казва Connla’s Well, а пилотният сингъл Invisible Man е на постоянна ротация в BBC Radio 6 Music.
КОГА: 15 декември в Паве (пл. Славейков 4, в мазето на Столична библиотека) от 20:00 срещу 45 лева за билет от ЕpayGo
ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА
КАКВО: 25 години Cocoon със Sven VÄTH, Josh Wink, Maurizio Schmitz и диджеите на Мetropolis. Важният за родната клубна култура Sven Väth вършее из световните сцени повече от 40 години. Немският техно пионер продължава да се наслаждава на електронната музика с невероятен ентусиазъм, а малцина могат да му смогнат още от годините на легендарния клуб Omen във Франкфурт. Papa Sven винаги минава гладко през тежко техно, транс, ембиънт, ню бийт, груув и почти всеки друг жанр на електронната музика. В момента ръководи два клуба у дома, както и Cocoon – букинг агенция, лейбъл и парти промоутър. А у нас Sven Väth отбелязва 25 години Cocoon с десетчасов техно маратон в компанията на Josh Wink (друго важно име за ранните години на клубната култура у нас), Maurizio Schmitz, DJ Steven и Jassen Petrov.
КОГА: 7 декември в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) от 22:00 срещу 80/160 лева за билет от EpayGo
КАКВО: Hоt Since 82. Помните ли диджея, който промотира дебютния си албум от балон с горещ въздух? Recovery (2020) запечатва стремежа на Hot Since 82 към емоционално изцеление, озвучен от разнообразни мелодии и гости като Boy George, Jamie Jones, Rudimental и Miss Kittin. Аферата на Daley Padley с хаус музиката започва още на 14 с първите рейвове и продължава с 12-часови сетове в родното Барнзли още на 17. Пробивът на електронната сцена се случва след инцидентно пускане на недовършено парче в домашни условия, което се превръща в ударния хит Let It Ride. Днес британецът има милиони стриймове, десетки успешни колаборациии и натоварен график в ролята на един от най-търсените хедлайнери за големи фестивали. След два паметни гига на бургаския остров Света Анастасия (първият от които съпроводен с дъжд, найлони, подгизнали тенти и бесни танци върху пулта), Pudley идва предколедно в столицата, за да направи показно по качествен хаус и емоционално въздействие с публиката.
КОГА: 13 декември в Ню Бояна (ул. Кумата 84) от 22:30 срещу 66/99/110/120/200 лева за билет от Ticketstation
КАКВО: Terra Ignis с Helena Hauff, Kink, Raredub и други. Предпоследната Terra за 2024 е симпатично клане от (междуна)родни таланти. Helena Hauff идва от Хамбург със своя неподражаем стил от автентични и внимателно изградени сетове, които вият ламбади от асид, електро, диско, EBM, техно, пост-пънк и индъстриъл. Kink и Raredub един до друг пък означава лайв/сет на стероиди. Първият вече е едно от водещите имена в съвременната електроника на гърба на изключителен артистизъм, потентна авторска музика, кинетични лайв сетове и липса на излишен маркетинг. Raredub пък му импонира добре, вдъхновен от своя ментор и рейв културата на 90-те, което помага да се пласира отлично както по света и у нас, така и в сетовете на Paul Woolford, Fjaak, Pеggy Gou и Skin On Skin. В двете зали на тържеството ще чуем и Frykk (резидент на Terra и майстор на минимъл, хаус, електро и брейкбийт звука), Laylla Dane, Garo и Bosha.
КОГА: 14 декември в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 23:00 срещу 60/120 лева за билет от Bilet.bg
КАКВО: Solar Xmas с Richie Hawtin, Hector Oaks и Ki/Ki. Richie Hawtin е eдин от моторите на електронната музика десетилетия наред още от средата на 80-те. Основателят на Plus 8 (с John Acquaviva) и Minus прави революции като Plastikman – еманципация на електронния ъндърграунд авангард с шест дългосвирещи албума и две компилации. Hawtin е визионер, обединяващ изкуство, музика и технология по безподобен начин. Именно като Plastikman пионерът прави едно от най-силните си представяния на албуми (EX) с шоуто Objekt, включващо специален LED обелиск и грандиозен спектакъл, избутал го отвъд шестгодишен творчески блокаж. Последният му проект FOM e насочен към откриване и промотиране на нови талантливи артисти. В София го придружават интересни имена като Héctor Oaks (директeн, бърз и прецизeн кинетик с висок bpm) и KI/KI (транс, асид и индустриална енергия в мик с променливо настроение и резки обрати).
КОГА: 14 декември в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) от 23:00 срещу 70/120 лева за билет от Eventim
КАКВО: 10 години Ехе с I Hate Models, Argy, Nico Moreno, Korolova, Eli Brown, Trym и други. EXE празнува 10 години съществуване с двудневен фестивал и твърдо техно. I Hate Models оглавява първия ден с тотална разруха на стандартни и познати звуци. Французинът залага на силна емоционалност и пъргави подскоци между ослепителната светлина и смертелния мрак в сетове, които гъмжат от носталгия, страст, съкрушителна самота и меланхолия. Повлиян от техно, транс и индъстриъл без ограничeния и верен на артистичния си псевдоним, французинът реформира всеки стил, до който се докопа с неочаквани гръмки перкусии, метъл, синтуейв и ембиънт. В първия ден на тържеството се включва и Nico Moreno – друг френски диджей с важно място в съвременното индустриално техно, както и Trym, Vorick и Teuton. Хедлайнер на втория ден е Argy – добре познат на английската техно и хард денс сцена майстор на прецизно изпипаните технични сетове. Имаме и Korolova – украинка, специализирана в мелодичен хаус, техно и еуфоричен транс. Eli Brown гостува за втори път тази година с експлозивна танцувалност от джънгъл и класически рейв до дръм енд бейс, хаус и транс. Там са и Peppou и Pavel Petrov.
КОГА: 20/21 декември в Арена София (бул. Асен Йорданов 1) след 22:00 срещу 110/200 лева за едно/двудневен билет от Eventim
ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН
КАКВО: Анора. Sean Baker (Мандарина, Проектът Флорида, Червената ракета) печели Златната палма в Кан с визуално поразяваща, изключително забавна и емоционално неподправена история за любовта като занаят. Сюжетът на филма e своеобразна одисея между реалността и абсурдната невъзможност в живота на Anora (Mikey Madison), секс работничка в Бруклин, която говори руски, но предпочита да не го прави – несъвършена, опасно красива, избухлива, очукана от живота и неподозирано страшна, когато се налага. Vanya (Mark Eidelstein) е буен и разточителен син на руски олигарх, който се забавлява като за последно в Малката Одеса под надзора на трима гавази. Срещата между Anora и Vanya е съдбовно разтърсваща – хилядите долари хонорар за ексклузивно гадже прерастват в импулсивно предложение за брак, което не вещае нищо добро. Макар да е описван като модерна интерпретация на Пепеляшка и Хубава жена, Анора е уникална история, която преминава гладко от класическа романтика, през мрачно забавен филм-преследване, до откровен и сърцераздирателен, но въпреки това изпълнен с надежда финал в стила на Sean Baker. Прочетете BOYSCOUT ревюто на Анора тук.
КОГА: В кината от 6 декември
КАКВО: Париж, щата Тексас. От последната Златна палма към тази за 1984. Прожекциите на кинокласики във Влайкова продължават с една от най-емблематичните драми на Wim Wenders с Harry Dean Stanton и Nastassja Kinski в главните роли. Оригиналната музика е композирана от американския китарист Ry Cooder, а Париж, щата Тексас прави фурор с историята за мъж на средна възраст (Stanton), който изчезва мистериозно за четири години, преди да се появи също така неочаквано в тексаската пустиня и да поеме по трудния път на ресоциализацията само и само да събере сина си с неговата майка (Kinski).
КОГА: 7 декември във Влайкова (ул. Цар Иван Асен II 11) от 17:00 срещу 15 лева за билет онлайн и на касата на киносалона
КАКВО: Слънцето и сянката. За българския поет Валери Петров този филм на Рангел Вълчанов от 1962 по негов сценарий е поема, в която постоянно се редуват мигове на радост и оптимизъм с такива на тъга и на опасение, на слънце и на сянка. Момче (Георги Наумов) и момиче (Anna Prucnal) се срещат на морския бряг. Тя е дошла от Запад и е дъщеря на болен от рак атомен физик. Той е нашенец, син на архитект. Тя живее с мисълта за постоянната заплаха от ядрена война. Той вярва в разума и бъдещето. Нито плажните игри и закачки, нито ведрото настроение не могат да бъдат помрачени от надвисналата опасност от евентуална война. Въпросът е каква е границата между мечтата и разума, между страха и надеждата, между любовта и войната. Картината и звукът на антивоенната притча са реставрирани в дигитализационния център на Югословенската кинотека от 35 мм копия, съхранявани в Българската национална филмотека.
КОГА: 12 декември в Одеон (бул. Патриарх Евтимий 1) от 18:30 с вход свободен
КАКВО: Властелинът на пръстените: Войната на Рохиримите. Японският режисьор Kenji Kamiyama (Дух в броня, Блейд рънър: Черният лотос) се връща 183 години преди събитията в трилогията на Peter Jackson, за да създаде изпипано аниме за историята на Helm Hammerhand (Brian Cox) – прочут с нрава си крал на Роан, който е призован да защити своите народ и семейство от безпощаден Дунлендингски лорд. Двучасовата анимационна епика е жестока битка за самосъхранение в разпознаваемата атмосфера на Средната земя, за което допринася и музиката на композитора Stephen Gallagher (Хобит).
КОГА: В кината от 13 декември
КАКВО: Зеленият лъч. Delphine (Marie Riviere) е в средата на 20-те си години и се чувства самотна независимо от жизнерадостните приятели, които я обичат. Тя е тиха и приятна, но повечето време депресирана. Внезапно се среща с млад мъж (Vincent Gauthier), който предизвиква нещо ново в нея. Заглавието на тази красива класика на Eric Rohmer от 1986 напомня за романа на Jules Verne със същото име, в който става дума за любовна история, напомняща последния лъч на слънцето преди залез.
КОГА: 19 декември във Влайкова (ул. Цар Иван Асен II 11) от 19:30 срещу 15 лева за билет онлайн и на касата на киносалона
КАКВО: От бор. За разлика от много други, клас 2021 на Ивайло Христов в Натфиз wse o]e e задружeн. Последният голям проект с участието на всички членове на сдружение Суматоха обаче е преди цели четири правителства. Като всяка голяма формация, нейните членове имат нужда от време за преследване на личните си амбиции, но се събират отново за фалшив документален сериал, написан от Йоан Попов и Теодор Кисьов (Хюго), режисиран от Елена Телбис, заснет от Анастас Шипков и изгран от самия Ивайло Христов, Васил Дуев – Тайг, Даниел Добрев, Марио Василев, Александър Григоров, Вилиян Гешев, Радослав Радев, Георги Гоцин, Ростислав Дамянов, Ахмет Исмаил, Ясен Атанасов, Иван Шуманов, Полина Грозданова, Елеонора Иванова, Жаклин Даскалова, Татяна Йолин и Никол Оташлийска. Какво се случва, когато най-слабият отбор от последната дивизия на българската футболна лига се срещне с новия си амбициозен собственик? Пилотният епизод на От Бор потапя в света на провинциален футболен клуб, където драмите на терена се преплитат с тези извън него в история за противоположности, приятелство и любов.
КОГА: 19 декември в Дома на киното (ул. Екзарх Йосиф 37) от 19:00 срещу 12 лева за билет онлайн и на касата на салона
КАКВО: Better man: Рoби Уилямс. Вместо да тръгне по добре утъпканата пътека на традиционните биографични фоилми, Michael Gracey (Най-великият шоумен) превръща Robbie WIlliams в шимпанзе. Разказът върви от първо лице и е дело на самия британски поп певец, но ролята му на екран е поета от Jonno Davis. Сюжетът обхваща историята на Willimas – от скромния работнически произход, през феномена Take That, до соловата му кариера. Впечатляващо осъзнат и честен за гръмките си падения и отбъскващите страни на своя характер, Williams е вроден шоумен и британска икона, която не се страхува да разкрие и по-тъмната страна на отношенията със своя баща (Steve Pemberton) и близки. Лош партньор, неблагодарен син, ужасен приятел и непонсим колега? Нищо, обичаме си го и така с всички травми и пороци.
КОГА: В кината от 25 декември
КАКВО: Анимационни филми от Фестивала в Анси. Френският културен институт и Компот Колектив представят селекция от най-добрите анимационни филми от фестивала в Анси. Гледаме както 90-минутни блокове с различни късометражни продукции, така и пълнометражни анимации като Линда иска пиле! (2022) на Chiara Malta и Sébastien Laudenbach и Забранено за кучета и италианци (2021) на Alain Ughetto.
КОГА: 6/7/13/14/20 декември във Френски институт (пл. Славейков 3) от 18:30/19:00 срещу 8 лева за билет от касата на киносалона
КАКВО: Luminiferous Aether. Това събитие заслужава нарочна отметка в календара, защото се случва само веднъж в рамките на три часа. Зора Романска представя най-новите си бижута с фотографии и видео инсталация на Златимир Араклиев. Luminiferous Aether въплъщава мистериозния чар на прозрачността, плазмата и атмосферата. Вдъхновена от сложните форми както на човешкото, така и на космическото тяло, тази колекция обединява земното с небесното, прокарвайки граница между това, което възприемаме, и онова, което само усещаме. Изработени предимно от кожа и пластмаса, корсетите, торсовете и малките изящни аксесоари съчетават усещане за здравина и ефирност. Luminiferous Aether е пътуване към място, където кожата среща звездния прах, а човешката форма се слива с дизайна на самата вселена. В проекта участват и Ирина Георгиева (стил), Марина Младенова (грим) и Христиана Величкова и Akiki Dadi (модели).
КОГА: 12 декември в Малката текила (ул. Шести септември 4) между 19:00 и 22:00 с вход свободен
КАКВО: Непознат. Първата самостоятелна изложба на Самуил Велев обединява над 40 портрета, изпълнени върху платно и хартия. Непознат изследва връзката между външния и вътрешния свят на изобразените обекти в серията. Младият художник се стреми да улови и предаде отражението на характера върху външния израз, воден от своята представа за личността на обекта и осъзнаването, че тази представа многократно се пречупва през погледа на публиката. Именно множествеността на интерпретациите стои в сърцевината на цялата серия. Портретите на Велев настояват играта на субективация и обективация и изследват самата среща с другия. До каква степен представата за него е въобразена и привнесена от гледащия и доколко е доминирана от характера на изобразения човек, прозира ли някаква същност? Извън академичното описание, Самуил Велев е автор, който трябва да колекционираме.
КЪДЕ: Бобина (ул. Tриадица 5) до 12 декември с вход свободен
КАКВО: Market of Desire: Women’s Market. Галерия Пунта сменя адреса, иначе всичко си е постарому. Кураторите Бояна Джикова и Aaron Roth събират авторите Стефания Батоева, Цветомира Борисова, Liz Elton, Hoa Dung Clerget, Викенти Комитски, Stéphen Loye, Лазар Лютаков, Иван Мудов, Laurane Fahrni и Amikam Toren в групова експозиция, разглеждаща пазара, магазините и витрините като механизми за създаване на желания и мечти.
КЪДЕ: Пунта (бул. Стефан Стамболов 37) до 15 декември с вход свободен
КАКВО: Limited prints only #4. Ежегодната селекция на лимитирани графични отпечатъци и фотографски или дигитални принтове на автори в орбитата на Depoo е отлична възможност за колекциониране на млади и утвърдени творци като Алина Папазова, Антон Терзиев, Bilos, Венцислав Занков, Виолета Велизарова, Даниел Леков, Десислава Христова, Добромир Иван, J.PANK, Иван Кюранов, Иван Нинов, Ивайло Стоянов, Калина Терзиева, Кристина Маркова, Камен Старчев, Кокимото, Мия Момчилова, Михаела Лакова, Невена Георгиева, Нора Ампова, Нанда Ментешева, Петър Чиновски, Росица Гецова, Радослав Пенчев, Сашо Виолетов, Сашо Стоицов, Соня Ковачева, Сибила Керелезова, Слав Недев, Теди Лихо, Теодор Генов, Филип Попов, Юлияна Хичева, Ясена Попова и много други. Всички творби са подписани, номерира и сертифицирани за автентичност.
КЪДЕ: Depoo (ул. Врабча 12Б) до 23 декември с вход свободен
КАКВО: От трезора. Първата петилетка на Little Bird Place заслужава групова изложба на творби от 50 съвременни български и международни артисти – живопис, графика, рисунка, скулптура, обекти, колажи и видеоарт, събрани в чест на откриването на новия магазин за съвременно изкуство на галерията. От трезора предлага произведения от различни поколения: сред участниците са утвърдени имена и млади творци като Алла Георгиева, Алина Папазова, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Викенти Комитски, Димитър Солаков, Зоран Мише, Иво Бистрички, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Камен Старчев, Калоян Илиев-Кокимото, Любен Домозетски, Михаил Новаков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Росица Гецова, Сашо Стоицов, Сашо Виолетов, Светлана Мирчева, Слав Недев, Теодор Генов, Текла Алексиева, Тихомир Стоянов, Харита Асумани и Ясен Згуровски.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11 август 7) до 31 декември
КАКВО: Global Readiness. Както споменахме по-горе, Пунта се мести на нов адрес, а последната изложба на стария е самостоятелната изява на Виктор Петров. Терминът global readiness изначално означава готовността за военна реакция навсякъде по всяко време. Той се отнася както до военната сила, така и до цивилното население и по този начин описва състоянието, в което се намира цялата нация. С времето понятието се трансформира и, подобно на много феномени от войната, става част от ежедневието и неговия език, появявайки се в области като човешките ресурси и бизнесa. Виктор Петров изследва атрибутите на властта и тяхното проявление в популярната култура. Авторът разглежда трансформацията на конкретни явления и действия (война, полиция, мобилизация) и тяхното адаптиране в ежедневния език (мода, музикална сцена, свободно време). Работата му изследва и начина, по който частната и публичната сфера проникват и повлияват една на друга, питайки дали всичко ли е политически заредено, дори и профанните или пък лични изживявания. Добър върос. Оглеждайте се за невидимите парашутисти и метафорите за свободно падане.
КЪДЕ: Пунта (ул. Дунав 13) и витрината на Поста (бул. Дондуков 34) до 4 януари с вход свободен
КАКВО: Зимни акценти … с носталгия към лятото. Зимните акценти на Нюанс са като летните, но зимни. Тазгодишната декемврийска селекция в галерията събира класически живописни платна, пресъздали морските брегове в разнообразна и неочаквана светлина. Включени са и любопитни творби на някои от големите български класици като Никола Танев (пейзажът Карловски двор) и по-малко познати, но изключително стойностни автори от началото и средата на ХХ век като Роза Дайчева (фантастичният портрет Майка и син). Други важни имена в експозицията са Константин Трингов, неговият учител по рисуване Станьо Стаматов, Консулова-Вазова, Боян Райнов, Никола Вълчев, Олга Желязкова, Марио Жеков, Иван Ненов, Атанас Михов, Борис Седефчев с неговите Слънчеви бани (1943) и други.
КЪДЕ: Нюанс (ул. Иван Денкоглу 42) до 5 януари с вход свободен
КАКВО: Колко те харесвам. Надежда Джакова курира поетично-ироничния поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат и в какво време живеят. Чрез автобиографичния похват като средство за изразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за лично и обществено пространство. Изложбата е част от дългогодишния проект Автобиография на Надежда Джакова.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни връх 2) до 5 януари срещу 3 лева за вход
КАКВО: Енциклопедия на необозримото. През последните няколко години интересът към Текла Алексиева и изложбите с нейни произведения е силен по една съвсем основателна причина – подновеният култ към нейните илюстрации, създадени за кориците на Библиотека Галактика. Тази година художничката навършва 80 години. Софийска градска художествена галерия е единствената музейна институция, притежаваща картини на авторката, придобити през 80-те години на ХХ век. Последните два факта са основна причина за последната ретроспектива на Текла Алексиева с над 120 нейни творби от средата на 70-те години до днес. Амбицията на кураторите е да създадат картография на множеството разклонения в творчеството ѝ, обединени от отчетливо разпознаваем почерк и визуален език. Текла Алексиева е сред малкото художници с опит в много голям диапазон визуални изкуства и съответните техники, материали и изразни средства. Нейната творческа биография включва живопис, стенопис, илюстрация и оформление на книги, печатна графика, анимация, стъклопис, гоблен. Може би най-интересният въпрос при изследването на Алексиева е как влиянието и авторитета на нейните образи се отразяват върху чувствителността на различни поколения – предимно сред младите през 80-те години на XX век, но и сред младото поколение днес. Експозицията е съпътствана от каталог, ура!
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 2 февруари срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)
КАКВО: Голото тяло – изследване на формата. Последната изложба на Николай Владов-Шмиргела (1911-1999) проследява пластичните му търсения от края на 60-те и началото на 70-те години. Голите скулптурни тела в различни състояния (Къпещи се, Тоалет, Размисъл, Свян) кореспондират с рисунките на Шмиргела от въпросния период. Интересът на автора е фокусиран върху движението на обемите в пространството и третирането на материала. Както самият художник мотивира своето изкуство в изследване от 1940, голотата никога не е цел, нито пък стремеж за показване на най-хубавото голо тяло, а средство за изразяване на една нравствена, религиозна или естетична художествена идея в рамките на една идеология и нравственост за дадена епоха или среда. В експозицията са включени и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век. В основата на изложбата е дарение от скулптури и рисунки, направено от наследниците и семейството на Николай Владов-Шмиргела. Включени са тридесет и две произведения, двадесет и четири от които дарение от наследниците.
КЪДЕ: Васка Емануилова (бул. Янко Сакъзов 15) до 11 февруари с вход свободен
КАКВО: Строителни войски. Целуваме ръка на куратора Надежда Павлова заради решителността, с която ни убива емоционално с монументални фотографии като горната – дело на живата легенда Гаро Кешишян, което заслужава да бъде опънато в огромен формат на една от стените на Райко Алексиев. Настоящият проект на Синтезис е едно от най-значимите дългосрочни, документални изследвания в българската фотография. Създадената в сътрудничество с автора и специално за пространството на галерията изложба Строителни войски включва 92 фотографии, заснети в периода 1983-1995, и повдига темата за рядко коментирана държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България, осъществявана от военизирана строителна организация, която наследява въведената през 1920 у нас система на задължителен общественополезен труд. С много усилия печелех доверието на момчетата, които снимах. Именно това доверие ми позволи да пресъздам тяхната ежедневна битка да съхранят човешкото в себе си въпреки нечовешките битови и работни условия. В целия цикъл е видна крещящата етническа дискриминация, която е в основата на комунистическите и посткомунистически строителни войски в България. Но най-силната движеща сила, която ме караше да се връщам отново с фотоапарат при тях, беше състраданието ми към тези момчета, чиято единствена вина бе къде и кога са се родили. Рафаело Казаков определя серията като абсолютния магнум опус на Гаро Кешишян, а ние кимаме в съгласие и се оглеждаме за каталог.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 15 февруари с вход свободен
КАКВО: Мария Столарова. Отстоявана естетика. Догодина се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925-2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод филиалът на Софийска градска художествена галерия излага живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Мария Столарова има над 30 самостоятелни изложби и десетки участия навън. Творбите ѝ привличат внимание още при нейната първа самостоятелна изложба от 1962, посветена на индустриалния пейзаж и новите заводски форми. През 70-те години творчеството ѝ достига зрял етап на развитие, очертал трите основни жанра, в които работи: индустриален пейзаж, натюрморт и портрет. В колекцията на СГХГ присъстват редица важни творби на Столарова от 60-те и 70-те години на ХХ век, сред които Индустриален пейзаж, Портрет на Методи Андонов и Мерсия Макдермот, натюрмортът Камбанки и други. С подкрепата на семейството на художничката в настоящата експозиция са представени и по-малко известните нейни ранни произведения, както и творбата Автопортрет, създадена в средата на 50-те години.
КЪДЕ: Дечко Узунов (бул. Драган Цанков 24) до 16 февруари с вход свободен
КАКВО: Изток / Запад. Андрей Молодкин / Santiago Sierra. Обединени от активната си политическа позиция, Андрей Молодкин и DSantiago Serra задават остри въпроси на днешната демокрация. И двамата художници са известни с провокации срещу общественото и политическо статукво днес, които нерядко носят рискове и за самите тях. Андрей Молодкин представя поредици от скици с химикалка върху хартия, посветени на едни от най-известните политически затворници на нашето време – Julian Assange и Алексей Навални, починал през февруари 2024 в затвор в Русия. Създадени през последните две години, работите директно и безкомпромисно визират съдбата на героите си. Портретите на Assange са от времето, когато се намира в затвор в Лондон. Кулминацията на серията настъпва в Дата на освобождаване (май 2024) – в голямоформатния портрет мястото на датата е оставено празно с надеждата, че самият Асанж ще завърши работата, когато бъде освободен. Така и става – Assange лично вписва датата 24 юни 2024. Политически затворници в съвременна Испания (2018) на Santiago Setta пък е серия черно-бели снимки с текстовете на обвинения срещу политици, активисти, художници и журналисти, илюстрираща отношението на автора към състоянието на гражданските свободи. Още в годината на създаването си работата е цензурирана и свалена от изложба в Мадрид. Сред другите творби на автора в съвместната експозиция са Ветерани и видеото Водовъртежът (2023).
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 16 февруари срещу 2/5/10 лева за вход
КАКВО: Raw Perspectives. Последната изложба на Тодор Рабаджийски е монументално красива. Суровите перспективи на българския художник навлизат в един свят на противоречия: красота и разпад, свято и профанно, лично и колективно, приканвайки зрителите да се изправят срещу фрагментираната реалност на съвременното съществуване, където изкуството, технологиите и човешкият опит се сблъскват по неочаквани начини. Произведенията в изложбата отразяват пейзаж, оформен от изрязани с плазма метали, приглушени стонове и сплескани отпадъци – метафоричен Вавилон, в който смисълът едновременно се търси и отхвърля. Скулптурите, инсталациите и мултимедийните произведения на Рабаджийски изследват човешкото състояние като непрекъснато изкачване и падение, като борба за съчетаване на мимолетната красота с екзистенциалния абсурд. Raw Perspectives поставя въпроса за същността на изкуството в епоха, в която границата между творчество и консумация е размита. Изложбата се движи между хумор и отчаяние, представяйки обекти, които са едновременно индустриални и интимни, хаотични и прецизни. Авторът припомня и фундаменталния човешки стремеж да създаваме, разрушаваме и възстановяваме смисъл в един безкраен цикъл.
КЪДЕ: Галерия +359 (Водната кула в Лозенец, ул. Галичица 13А) до 28 февруари с вход свободен
ТЕАТЪР
КАКВО: Слънчева линия. Поставяна за пръв път на българска сцена, пиесата на Иван Вирипаев разглежда типичния за автора усмихнат оптимизъм в лицето на тоталния разпад на отношения, смисли, духовни и социални конструкции, в който живеем. Ситуацията, в която намираме героите, е до болка позната и присъща на всеки нормален човек – двама съпрузи (Яна Маринова и Петър Петров-Перо), чийто брак е попаднал в задънена улица след седем години, преминават през безкраен конфликт, който е на път да сложи край на техните взаимоотношения в пет сутринта. Въпреки логиката, отровните думи и действията, които си причиняват, въпреки всички уважителни и неуважителни причини, тези хора не само остават заедно, но и преоткриват поезията на любовта си. Слънчева линия е режисирана от Мартин Киселов.
КОГА: 5/6 декември в Червената къща (ул. Любен Каравелов 15) от 19:30 срещу 30 лева за билет от Eventim или на касата на залата
КАКВО: Празен град. Пиесата на македонския драматург Деян Дуковски от 2007 дебютира на родна сцена. Татяна Йолинска (Burnout) превежда текста още докато следва, с времето назрява и моментът за неговото поставянето пред публика. Със задачата се заема режисьорът Ахмет Исмаил (Burnout) – неговият прочит показва последните няколко часа от живота на двама братя, които се оказват на срещуположни фронтове по време на югославските войни. Заминал за Америка преди войната, единият решава да се върне в най-неподходящия момент, губи паспорта си и е мобилизиран от грешната армия на границата. Другият пък е останал в родината и принуден да се бие за нея. Двамата се срещат в евакуиран град и преминават през противоречиви емоции – омраза, гняв, радост от повторната среща, разкаяние за минали постъпки, съмнения в минало и бъдеще и вцепеняващ страх от предстоящото. Пиесата тазглежда темите за войната, егото, смъртта, живота, мечтите, любовта, страха и братската любов. Актьорите използват пространството на Yalta Art Room, за да въвлекат публиката в своеобразно потапящо представление. Не липсват и комични моменти с типичен балкански хумор и съвсем разбираем абсурдизъм. Главните роли са изиграни от дебютанта Виктор Младенов и Георги Караиванов, сценографията е на Доменика Тодорова, а авторската музика и звукова среда – на Преслава Божидарова.
КОГА: 18 декември в Yalta Art Room (бул. Цар освободител 20) от 19:30 срещу 20 лева за билет от EpayGo
КАКВО: Оръжията и човекът. Както се оказва покрай събитията около премиерата, подкрепата за тази постановка е здрава, но възпитана заявка срещу псевдопатриотите и наивните политически марионетки. Пиесата в три действия на George Bernard Shaw e поставена за първи път през 1894 в Лондон и се превръща в първи комерсиален успех за ирландски драматург и двигател на неговата популярност. Комедията осмива обществените провоенните настроения, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация. Първоначално героите и средата в пиесата са условни, но стремежът към реалистично звучене и приятелските съвети убеждават Shaw да постави описаните взаимоотношения и събития в контекста на наскоро приключилата Сръбско-българска война. Така в място на действието се превръща домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман след края на битката при Сливница през 1885. Това, което занимава John Malkovich, е както критика на романтичната идея за войната, така и сблъсъкът между любовта като романтичен идеал и реалността. Американският режисьор създава романтична антивоенна комедия, в която съвременността се оглежда и като през увеличително стъкло проблемите ѝ рефлектират обратно към нас още по-осезаеми. Участват Ненчо Костов, Пламен Димов, Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов и Константин Еленков.
КОГА: 31 декември в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) от 19:00 срещу 25, 30, 40, 50 60, 100 лева за билет от EpayGo
ФИЛМОВА МУЗИКА НА ЖИВО
КАКВО: Освен класически, камерни, джаз, фолклорни и хорови концерти, балет и оперета, 38-то издание на традиционния новогодишен музикален фестивал в НДК включва и вечер с филмовата музика на John Williams, изпълнена от националните хор и филхармония под диригентството на Максим Ешкенази. Програмата включва музикални теми от Междузвездни войни, Индиана Джоунс, Хари Потър, Джурасик парк, Сам вкъщи, Супермен, Списъкът на Шиндлер и Извънземното.
КОГА: 29 декември в Зала 1 на НДК (пл. България 1) от 19:00 срещу 70/80/100 лева за билет от Eventim (пълна програма на фестивала има тук)
ЛИТЕРАТУРА
КАКВО: Международен панаир на книгата. 51-то издание на панаира събира над 160 издателства и техните (десетки) хиляди книги на крайно атрактивни цени с големи намаления. Освен добрите сделки за попълване на BOYSCOUT BOOK CLUB-а, събитието е притегателно място и за срещи между читатели, издатели, писатели, илюстратори и преводачи в компанията на интересни гости като Георги Господинов, Текла Алексиева, Петя Кокудева, Carmen Mishu, Богдан Русев и много други.
КОГА: 10-15 декември в НДК (пл. България 1) между 10:00 и 20:00 с вход свободен
КАКВО: Временен магазин на Moré Noir. Сандра и Карла Клинчеви се срещат наживо и отблизо с познати, непознати и обикновени почитатели на Moré Noir (като нас) на два от етажите на хотел Junó, за да ни стимулират с характерните за бранда тактилни и прозиращи материи, лъстиви силуети и емблематични бански. Освен да изложат най-новата си колекция (Есен/Зима 2024 и Пре-пролет 2025), сестрите Клинчеви са подготвили и сезонна разпродажба (Пре-пролет 2024, Пролет/Лято 2024, Пре-есен 2024), модели от по-дълбокия архив и семпли (единични бройки, мостри и непроизведени модели) с отстъпка до до 80%.
КОГА: 6/7 декември в хотел Junó (ул. Иван Денкоглу 40) между 11:00 и 19:00 с вход свободен
КАКВО: Moon market. Kрайно симпатичните Камелия и Анжелика Давидкови (Abstrasction) канят всички на еднодневно събитие с много камък, кратко сюрреалистично видео и препълнена маса със скулптурни обеци. Освен горните бижута и останалите хитови модели, които сме засичали по базари последните месеци, двете дами обещават и нова колекция с геометрични форми в драматично червено.
КОГА: 14 декември в работилницата на Abstraction (бул. Евлоги и Христо Георгиеви 29) между 12:00 и 20:00
КАКВО: Not Another Christmas Bazaar. Платформата за младежка култура, млади български артисти и дизайнери организира предколедно събиране за пета поредна година. Подробности за участниците в тазгодишния базар все още няма, но Urbanites обикновено не разочароват, така че може да се засилите спокойно за порадъци в последния момент – разнообразни занаятчийски предмети, книги, плочи, принтове, дрехи и бижута.
КОГА: 21/22 декември в Café No.8 (ул. 6 септември 8) между 13:00 и 20:00 с вход свободен
ПОП-ЪП БАЗАРИ АСОРТИ: Зимният базар на Handmade Design Market (14/15 декември във Vivacom Art Hall на ул. Оборище 5) заради Allure Concrete, Garage Sale Sofia Christmas Fest (15 декември в Dom на ул. Ангел Кънчев 1) заради греяното вино, интересната храна и богатия избор на над 2000 артикула от два лева нагоре и работилницата за коледни венци на Моника Лалева (11/12 декември в L44 на L44, ул. Неофит Рилски44).
ХРАНА И НАПИТКИ
КАКВО: Люта Коледа във фермата. По-добре люта Коледа, отколкото люта зима. За първото се доверяваме на Chilli Hills, които още ги държи от лютия фест наскоро, та затова организират уикенд събития за възрастни и деца за втора поредна година. Коледното селце в Лозен е много приятно: парниците на фермата се трансформират в ресторанти, изложбени зали и място за най-добрите родни занаятчийски марки. Сандо и компания подготвят много работилници, детски зони и сцена за музиканти и артисти, а ние се включваме в конкурсите за най-добри домашни вино, ракия и лют сос, а също и в традиционното надяждане Кралят на Лютото.
КОГА: 7/8/14/15 декември в село Лозен (ул. Маркова ливада, следвайте табелите) между 11:00 и 19:00 с вход свободен
КАКВО: Супа БангБанг Поп-ъп. След супер бенгинг събитието преди година, този декември Банг Банг Кимчи отново си партнира със Супа Стар и правят за един по-специален уикенд с храна, напитки и още нещо. Очакваме любими рецепти и много, ама много кимчи. Както си личи и по жестокия плакат по-горе, събитието е посветено на азиатската улична храна и предлага по нещо за всички – от любителите на подобна кухня до онези, които се възстановяват от безмилостните коледни партита. Ще има и веган/вегетариански опции за онези, които са решили да се пречистят предколедно или целогодишно. Освен нещо вкусно на място, на събието ще се предлата и кимчи за дома – идеално за храносмилателна система и перфектен подарък в последния момент.
КОГА: 20/21/22 декември в Супа Стар (ул. Цар Шишман 8) 16:00 и 22:00 (петък) и 12:00 и 22:00 (събота и неделя) с вход свободен
КАКВО: One Night Only. Кадифената завеса не е случайна. Новогодишната нощ в Junó обещава провокативни, пищни, стилни и филмови изкушения след залез слънце. Влади Герасимов я описва като съвременна бурлеска/кабаре с кадифе, пера, високи токове, жени в корсети и танци на пилон, върху маси, в гаражи, клетки и други места на преобразените с декори три нива в столичния хотел. Музиката е от диджеите Doncho, 5prite и Cool Blue. Ще пътуваме с асансьора между етажите и ще се пренасяме в годините назад, когато животът е бил фриволен, а хората – освободени. Ами добре, миналата година беше симпатично, да видим тази.
КОГА: 31 декември в хотел Junó (ул. Иван Денкоглу 40) след 20:00 срещу 440 лева (ресторант и парти зона от 20:00 до 04:00) и 270 лева (парти зона от 22:00 до 04:00)
КАКВО: Новогодишен рейв с Blvkcat, Terra и Duna. Колективите на Blvkcat, Terra и Duna обединяват сили за нощ с три сцени, двадесет артисти и четиринадесет часа музика. Основната сцена (The Warehouse) е за Enzo Siffredi с богата си дискография от над 200 трака и влияние от хаус, транс и афробийт жанровете, Metodi Hristov с тъмната страна на хауса и органичните, сурови тек бийтове, както и добре познатите местни играчи Peppou, Martin Dimov, Alex Sawyer и Matizze. Втората сцена (Film Studio) е поле за изява на Terra с Frykk, Shosho, Dylahn, Nicooly, Philip Chernikov, The Foreigners и IlyoBoy, а от третата (The Old House) звучи музиката на Conceptual с енергичен меланж от техно и експлозивен транс, Modern с футуристичен разнороден звук, вдъхновен от експерименталната електроника и техното, D-Leria, Mohamad Kafarasoussa, Rada и още специални гости. Има и двор с храна в случай, че огладнеете и искате да се подкрепите с нещо в някакъв момент.
КОГА: 31 декември в Zoki’s Warehouse (ул. Индустриална 1) от 20:00 срещу 70/120/200 лева за билет от Bilet.bg
КАКВО: Hayes & Y’s New Year Celebration. Българската банда Hayes & Y курира новогодишното парти в Sofia Live Club с два свои концертни сета, гостуващи диджеи, специални гости и томбола с награди. Първият диджей сет е диско, инди и ню уейв от N:Mode (Николай Събев), който стартира точно в 22:00.
КОГА: 31 декември в Sofia Live Club (пл. България 1, подлеза под НДК) от 22:00 срещу 50 лева за билет от Eventim
КАКВО: Temperamento. Новогодишното парти в Dom приема клубната концепция на Diass и неговите ортаци Santo Domingo и Nena в основната зала на клуба (титулярите в останалите зали все още не са обявени). Ако не познавате партитата на Temperamento, може да добиете представа за техните цветове и звуците с ето това видео от тематичния театър на мечтите, случил се на същото място в края на март.
КОГА: 31 декември в Dom (на ул. Ангел Кънчев 1) от 22:00 срещу билет от 60 лева онлайн тук