Най-красивите коли от автоседмицата в Монтерей

Kalmar 9×9 © Kalmar Automotive

Автоседмицата в Монтерей винаги предлага двете крайности. Макар в центъра на събитията обикновено да е ежегодният Pebble Beach Concours d’Elegance за легендарни машини, производителите на автомобили използват нарастващото медийно внимание, за да представят своите нови луксозни, спортни или концептуални модели – там, където така или иначе се въртят повечето им ценители и, най-важното, потенциални клиенти.

Очаквано, не се оглеждаме в обикновени коли ала предстоящия автосалон в София, а по-скоро в модели, насочени към заможни хора с афинитет към яхти, имения, произведения на изкуството и ленени костюми. Извън конкурса за елегантност, тазгодишният фокус пада върху хиперколи, стари прототипи, модернизирани ретро класики и спортни бегачки в къси серии.

© Luca Trazzi

Luca Trazzi постига мечтата си да притежава уникално Porsche 911 Speedster, създадено от него и специалистите от поръчковата фабрика Sonderwunsch. Освен да попълни значима празнина в личната колекция на италианския архитект и промишлен дизайнер (911 Speedster от генерацията Type 993), a и в архивите на Porsche, съвместният тригодишен проект показва и отдадеността на немската компания да се сработва със страстта на запалени колекционери. Уникатът на Trazzi е базиран на 911 Carrera Cabriolet (Type 993) от 1994, модифициран значително, за да посрещне изискванията на своя собственик. Целият процес започва с потапянето на италианеца в Speedster архивите на Porsche, скициране на идеи и работа с дизайнерския екип на компанията, преди да се пристъпи към конструиране. Trazzi е дълбоко замесен във всички етапи, включително и в боядисването на каросерията в любимото му жълто (Otto Yellow по името на неговото куче) и всички характерни детайли по екстериора и интериора (тапицерия от черна кожа с контрастни жълти шевове). Двигателят е 3,8-литров агрегат от 911 Carrera RS (Type 993).

© Eccentrica

Eccentrica ни връща десетилетия назад със своя V12 хиперавтомобил ала Lamborghini Diablo. Базираният в Сан Марино restomod производител вече е представял подобен 3D-принтиран автомобил от титан, но чисто новото им предложение е готово за движение. 90-арският външен вид на Eccentrica V12 Lamborghini Diablo e допълнен от 5,7-литров V12 агрегат с 550 конски сили, 7-степенна скоростна кутия и композитни материали в шасито, правейки го (малко) по-бързо и по-пъргаво от своя бащица. Кокпитът и интериорът си остават като в оригинала – ретрофутуризъм до дупка, но с най-новите дигитални технологии за управление, забавление и навигация. Всеки един от 19-те налични автомобила може да бъде персонализиран и модифициран от бъдещия собственик, а доставките започват в средата на следващата година.

© Maserati

По същество Maserati GT2 Stradale е значително подобрено Maserati MC20, създадено по повод завръщането на италианската компания в GT шампионата. Stradale е малко по-шумна, бърза, лека и мощна от базовия автомобил, за да рекламира подобаващо услугата за персонализиране Fuoriserie и за серийните пасажерски бегачки, а не само за пистовите. Този лимитиран спортен автомобил разполага с шестцилиндров Nettuno агрегат с 640 конски сили, способен да развие максимална скорост от 324 км/ч и да ускори от 0 до 100 км/ч за скромните 2,8 секунди. Последното се дължи и на значителните подобрения в аеродинамиката и намаляването на общото тегло, което го прави комфортен не само за писта, но и за ежедневно шофиране.

© Kalmar Automotive

Префасонираните Ferrari-та и Porsche-та са често срещани в Монтерей. Един от най-успешните опити в категорията е на датската компания Kalmar Automotive. Kalmar 9х9 е вдъхновен от иконичното 80-тарско Porsche 959 и по-плоския издължен силует на 911. Има задвижване на всички колела и агрегат с 930 конски сили. Последното го изстрелва директно в зоната на хиперавтомобилите. Класическият за времето си интериор е нарочно аналогов, а моделът се предлага в три различни модификации: 9X9, 9X9 Sport и 9X9 Leichtbau. Първият ретро хиперавтомобил в света? Може би.

© Nilu

Sasha и Inna Selipanov създават изключително мощния (1000 конски сили) и приятно провокативен хиперавтомобил с крилати врати Nilu27 с наученото от годините в Lamborghini и Koenigsegg и желанието да съчетаят в едно естетиката на американските мускулести автомобили и силуета на 60-тарските болиди от Формула 1 и Льо Ман. Прес съобщението за модела споменава и други интересни референции: от класическите италиански дизайн студия и Баухаус философията до метъл музиката. И макар монококът от въглеродни сплави и леки алуминиеви рамки да е последен писък на технологиите, усещането е по-скоро за модел, стимулиращ тактилното удоволствие от шофирането с аналогови бутони. Последното ще се случи веднага щом дизайнерите успеят да разработят модификация за улично шофиране, а не само за писта.

© Automobili Pininfarina

Клиентите на Automobili Pininfarina очевидно не се притесняват от подигравки, когато купуват електрическите хиперавтомобили от серията Gotham. Иначе едва ли щяха да преглътнат описанието на B95 Gotham като, цитираме, вдъхновен от луксозния начин на живот на милиардера Bruce Wayne, познат още и като Батман. Както си личи по горната снимка, Warner Bros. също са в играта. B95 е открита Barchetta – сестра на модела Battista и компаньон на другите Batman модели Battista Gotham, B95 Dark Knight и Battista Dark Knight. Нуждаещите се от многомилионни коли милиардери могат да спят спокойно. Чудите се защо тези електрички са хиперавтомбоили? Защото разполагат с четири електромотора, генериращи скромните 1900 конски сили и ускоряващи от 0 до 100 км/ч за по-малко от две секунди (по-бързо от съвременните болиди на Формула 1).

© Hennessey

Hennessey Venom F5 Stealth Series звучи като някакъв много специален коняк, но всъщност е последното предложение на базирания в Тексас производител на хиперавтомобили – от онези, които често се състезават в категорията най-бърза кола на планетата. Невидимата серия струва три милиона долара парчето, за да може да покрие цялата нужна персонализация и модификации, които могат да ви хрумнат. Колкото до двигателя, говорим за V6 agregat с 1817 конски сили.

© Honda/Pininfarina

Последният в селекцията не е никак нов, но кажете как да се сдържим? 40 години след появата си на автосалона в Торино, радикалният прототип Honda HP-X се завръща за пръв път в Северна Америка, за да се включи в конкурса за елегантност – първо участие на японски автомобил в Пебъл Бийч от повече от петдесет години. Първоначално проектираната и създадена от Pininfarina летяща чиния с клиновиден силует и кокпит на изтребител демонстрира амбициoзното впускане на Honda в sweta na суперавтомобилиte със средно разположен двигател. За времето си HP-X е смятана за радикална концепция и технологично чудо покрай своя двулитров шестцилиндров агрегат, базиран на съзтезателния Honda F2, а също и заради своята напредничава аеродинамика и иновативно охлаждане. Конвенционалните врати са заменени от нещо доста по-футуристично, а инженерите използват революционни за времето си материали като въглеродни влакна и кевлар. Именно това е моделът, в който още преди 40 години Honda въведжда повсеместни днес технологии като телеметрия в реално време, GPS и асистенти за шофиране. Макар и прототипът никога да не влиза в серийно производство, влиянието му върху автомобилната индустрия е безспорно.