От куратор до шеф на лейбъл: Иво Димчев за бъдещето на Stereofox

Иво Димчев, София, 2024 © Иван Христов

Иво Димчев не нарича Stereofox работа, защото все още го възприема като приятно и силно увлекателно занимание. Последното го прави изключително щастлив дори и в неизбежните стресови ситуации. Създателят на музикалната платформа за лисици обаче не си представя живот си по какъвто и да бил друг начин. Корпоративната и контролирана среда го смазва психически, затова и е решен да бута лейбъла до край.

Stereofox е звукозаписната компания, която стои зад албуми като Under My Skin на Yana, Labyrinth Of The Subconscious на Leena, двете паузи на Trombobby и трите части на компилацията Bulgarian Beat Wave. Лейбълът на Димчев издава локални и чужди артисти вече петилетка, но функционира като блог още от 2013, публикувайки стотици интервюта с изгряващи имена и безброй анонси за арендби, соул и лоу фай песни и албуми.

Доскоро Иво често прескача често между Берлин и Пловдив, но в момента е в засилен процес на пълно установяване в България. Хващаме го за следобедно кафе ден преди поредния му полет за музикална конференция в немската столица. От тонколоните на софийска сладкарница в една от по-топлите априлски недели звучат ремикси на стари поп хитове. Освен за предстоящото пътуване, Иво говори и за наскоро приключилото четиримесечно пътешествие в Азия, което го откъсва от ежедневните административни задачи в Stereofox и му дава нужното спокойствие, за да помисли за нещата в по-дългосрочен план.

Има и две други значими промени в досегашния му личен и професионален живот, които накланят везните към завръщането в страната. Освен да се ожени за своята приятелка, Иво решава да напусне и работата си в берлинска IT маркетингова компания. Десетете години там му позволяват да развие много умения, които ползва ежедневно и в Stereofox и до голяма степен са му помогнали в развитието на лейбъла.

Напускането на компанията обаче е и своеобразно затваряне на една глава от живота му и отваряне на нова, в която ще отделя повече време и внимание на Stereofox. Единственото притеснение на Иво е, че доскорошната му работа му го е държала в крак с тенденциите в маркетинга и създаването на съдържание – основният стълб в развитието на лейбъла. След година-две ще трябва да отделям специално време, за да се образовам в този аспект.

Иво Димчев с трите досегашни части на компилацията Bulgarian Beat Wave, издадане на винил от Stereofox © Иван Христов

Иво се озовава от другата страна на музикалния бизнес почти случайно. Пише редовно за музика в личния си блог още преди Stereofox да се появи като идея, а един стаж в холандско радио го доближава до индустрията и му показва колко вълнуваща може да е работата с артисти. Впоследствие Димчев решава да задоволи желанието си да развие собствена плаформа за музика, с която да тества различни теории на рекламата. Така се ражда първоначалната инкарнация на Stereofox, която се различава съществено от настоящия формат на цялото мероприятие.

След като е започнал с къриране на музика и е продължил с развитие на артисти, изниква въпросът къде е съвременният фокус на Димчев и неговия екип. Създателят на Stereofox признава, че са се концентрирали върху развитието на артисти, към които са поели ангажимент. Но курацията е нещо, което сме правили страшно дълго време, за да стигнем до това да имаме дългосрочни ангажименти към артисти. Тя е в основата на това Stereofox да го има, иначе лейбълът нямаше да съществува.

Малка справка в хронологията показва, че не преувеличава. Иво и екипът му се занимават с куриране на музика още преди Spotify да съществува – достатъчно дълго, за да са в положение, в което новата музика стига до тях и без да я търсят. Трупащите се количества водят и до доста по-голямо жанрово разнообразие отпреди няколко години. Днес имаме значително по-голям репертоар от музика с вокали. Работим и с повече български артисти, въпреки че все още фокусът ни е върху изнасянето на музика навън сега и занапред.

Наблюденията му върху развитието на българската музикална сцена открояват появата и стремежа към все повече нови и различни неща във всички стилове – можеш да ги намериш, стига да потърсиш. Тази тенденция се материализира и в известен износ – ТДК свирят в Берлин още през 2018, Expectation ще са на Exit след няколко месеца, а Hayes & Y ще пътуват на север за Electric Castle. Същевременно Иво не отрича силната нужда от изграждане и поддържане на по-стегнато музикално общество на артисти, които обменят идеи и опит.

Разбира се, такова общество съществува, но все още е прекалено фрагментирано, за да се нарече устойчиво. Дългосрочната идея на Stereofox е да създаде добре свързана мрежа и да подпомага откриването и взаимодействието между артисти, бутайки ги да правят неща, които никога не биха предприели сами. Последното вече се случва успешно: през последната година почти всички от родните артисти на Stereofox имат песни с чуждестранни имена: Trombobby с Brianna Castro (Softly Love) и Frank Nitt (Like Me) от Pause Vol. 2, Peyotoff с emawk (Jaybird), а Yana и Leena – със Snowk.

Втора лейбъл вечер на Stereofox в КУПЕ пък има за цел да събере своето мини общество от БГ артисти в каталога на едно място. Организирането на събития обаче не е нито изключение, нито целенасочена посока на развитие. По-скоро ще останем фокусирани върху издаването и растежа на артистите.

Иво Димчев на едно от предишните събития на Stereofox © Иван Христов

Кое е най-важното нещо за успешни отношения между артист и неговия лейбъл? Правилните очаквания. Не може лейбълът да очаква нова музика от артистите без да се грижи за тях и да им помага да растат. Но и не може артистът да праща нова музика на лейбъла и с това ролята му да приключва. Stereofox превръща работата с изпълнители в повече от партньорство – по-скоро naprawo приятелство, което е в основата на един взаимнополезен и работещ процес. С артистите, работещи върху втори или трето EP, вече мислим за дългосрочна стратегия и какво ще се случва идните четири-пет години.

Излизането на третия Bulgarian Beat Wave е предхождано от сингъл (One Shot). Пускат го, защото имат много неизползвани визуални материали, които харесват. Иво вижда добавената стойност в създаването на очакване и припомнянето за това, че идва нещо по-голямо. Освен това я има и нуждата да се случва заради намаляващото вниамние и ангажираност публиката и огромното количество съдържание, с което всеки артист трябва да се бори.

Какво е необходимо, за да превърнем изхранването от музика в нещо нормално и постижимо? Не мисля, че има едно нещо, което мога да локализирам и да кажа, че ако се промени, всеки музикант ще може по-лесно да се изхранва с изкуството си. Аз лично се надявам директната подкрепа към артистите с покупка на мърч и присъствие по събития и концерти да продължи да нараства и да се превърне в норма. Това със сигурност би помогнало.

Любими места за откриване на нова музика? Откривам много нови неща покрай курацията за Stereofox. Все още следя музикални списания и блогове, пускам си сетове на диджеи, които харесвам. Най-странното място, на което срещам нова музика, е TikTok, ползвам го отскоро заради работата по Stereofox.

Кои артисти ти направиха най-силно впечатление напоследък? В началото на годината Iman Europe издаде сингъл с любим мой продуцент (Kaelin Ellis), миналата седмица пуснаха и цяло EP със седем песни (Moneymorphosis), което страшно много ми допада. Много въртя е последното парче на Kamasi Washington с André 3000 (Dream State). Препоръчвам да чуете и последния албум на Bobo & The Gang (Промисъл) – струва си.

© Иван Христов

Bulgarian Beat Wave vol. 3 (Stereofox) е в Spotify, Apple Music и Bandcamp. Stereofox Label Night е в петък. 26 април, след 21:00 в KУПЕ (ул. Славянска 8) срещу 25 лева за билет от EpayGo и 30 лева на входа на клуба. Повече информация за събитието има тук.