Индустрията почва да се ориентира добре в пандемични условия и не губи излишно време, за да вкара мъжките модни седмици в обичайните дати и необичайни, предимни дигитални формати.
Без Лондон, който изпитваше проблеми със своя все по-къс мъжки календар още преди пандемията и все още не може да се съвземе от Брекзит – британският моден съвет решава да сгъне имената от януарския календар в този на дамския след двайсетина дни през февруари за първата безполова (genderless) модна седмица.
Pitti Uomo се разгръща до събития и презентации в цели три месеца до началото на април. а Милано и Париж продължават с прилични календари и все повече видео, фиджитъл и диджитъл ( на живо, дигитално и на живо или само дигитално). И макар социално дистанцираните дигитални формати и писането на ревюта по дигитални презентации да са ужасно досадно занимание, изводите за мъжките модни къщи отвъд самите дрехи са повече от очевидни: дигиталната комуникация и все по-налагащият се така наречен direct-to-consumer бизнес модел (не само за малки, но и за големи модни къщи) показва, че понякога дрехите са без значение, стига да генерираш достатъчно атрактивно съдържание и да го набиваш директно в главите и портфейлите на своите последователи.
Дoбрата новина: модните дизайнери и големите марки отдавна не са се чувствали толкова освободени и склонни да експериментират с цветове, свободни силуети и тенденциозно по-лежерен дрескод за идната зима, а и по принцип – безтегловността и неясното бъдеще явно провокират най-доброто гмуркане в личните търсения и живота у дома – шик, комфортно, разнообразно и с приятно усещане за (сарториален) уют.
Милано, 15 януари, ERMENEGILDO ZEGNA: Alessandro Sartori потвърждава репутацията си на един от най-бързо адаптиращите се и разнообразни дизайнери заради тази домашна колекция от свободно падащи кройки в костюми от кашмир, палта-халати и пуловери с шал яка – мега лукс.
Милано, 16 януари, FENDI: Silvia Venturini Fendi обяснява новата нормалност не само с дрехи, но и като глас върху техно саундтрака на колекция, представена в прозрачните стъклени тунели на Bureau Betak и съдържаща интерпретации на домашни халати във връхно облекло, спортни шорти и костюми с детайли и силуети, назаем от добрата стара пижама.
Милано, 17 януари, ETRO: Особено внимание към богатите десени, къде другаде?
Милано, 17 януари, MSGM: Massimo Giorgetti се вдъхновява от 90-тарското спортно облекло за ски и трекове, заедно с 30-тарските пощенски картички от Шамони и Сен Мориц.
Милано, 17 януари, PRADA: Макар тактилната сценография на AMO да краде вниманието от цялата колекция, дрехите на Miuccia Prada и Raf Simons (очаквано) също не са за пренебрегване – вдъхновени от домашния гардероб комбинации от прилепнали плетени наполеонки под карирани костюми, ризи, пуловери с поло яки и големи палта (включително и любимите големи MA-1 бомбъри на Simons). Или както го определя новата партия на Miuccia в интервюто след ревюто, съпоставяне на цветове, мекота и твърдост.
Милано, 18 януари, A-COLD-WALL*: Задълбаване в софистицираната тек визия на Samuel Ross и колаборации с Retrosuperfuture, Mackintosh и Dr. Martnes.
Париж, 21 януари, RICK OWENS: Хвърлете един поглед върху текста под видеото в YouTube на тази колекция, за да се стреснете мигновено от основната референция зад сценографията на Rick Owens – дрехи, които не спират да заимстват библейски и езически идеи и да ги претворяват в апокалиптично облекло.
Париж, 21 януари, LOUIS VUITTON: Virgil Abloh продължава да налага своите идеи за демократичност и разнообразие под формата на изследване върху архетипни характери като скитника и архитекта и начина, по който техният дрескод оформя околното мнение. Уви, цялото световно пътешествие може да остане в сянката на якетата с конструкция като архитектурен модел на Ню Йорк и Париж.
Париж, 21 януари, YOHJI YAMAMOTO: Хипнотизирате се още с първото неопреново палто в горната презентация и вече знаете, че нататък всичко е просто съвършено. Ако можеха всички пролетариарски гардероби да изглеждат така.
Париж, 21 януари, DRIES VAN NOTEN: Белгийският дизайнер интерпретира базовата мъжка мода така, както никой друг не може.
Париж, 22 януари, DIOR MEN’S: След Kaws, Raymond Pettibon, Hajime Sorayama, Daniel Arsham и Amoako Boafo, Kim Jones се колаборира с шотландския художник Peter Doig за още едно упражнение върху идеята за интелигентен уличен гардероб, разработен с техники от висшата мода.
Париж, 22 януари, PAUL SMITH: Английският дизайнер вършее за елементи от добре познатите му субкултури (мод, скинхед, пънк, американа, английският север), за да ги рафинира в свободно падащи силуети.
Париж, 23 януари, LOEWE: Оставете Jonathan Anderson да ви обясни подробно какво е искал да каже с последната си колекция за Loewe.
Париж, 23 януари, HERMÈS: Véronique Nichanian е уверена в създаването на луксозен и отпуснат гардероб в богата пастелна палитра (горчица, тъмносиньо, лайм и други) – изключително красиви и със сигурност прецизно изработени от възможно най-скъпите и качествени платове и материи за заможни клиенти и момчета, които току-що са спечелили доста пари от GameStop.
Париж, 24 януари, LEMAIRE: Луксозната ежедневна мода на парижката марка не мърда много далеч от идеята за задължителни модели в пастелни тонове и свръхголям 80-тарски силует – идеална основа за наслагване с ултимативно палто като ключов елемент за утилитарения гардероб.
Всички колекции от Милано за есен/зима 2021 са онлайн тук. Тези от Париж – тук. Предишните видео обзори са тук.