Наръчник за единаци против самота и скука, част 15

Омагьосан ден: Cristin Milioti и Andy Samberg в Палм Спрингс © Hulu

Лятото на нашето недоволство ескалира постоянно с убийствени жеги, гръмотевични бури, справедливи протести, ковид треска (засега само в метафоричен смисъл) и постоянната нужда от питателна попкултура, с която да запълним най-странния август от много години насам.

Последният наръчник за единаци против самота и скука гъмжи от летни комедии, шпионски мега сериали, подкасти за секс, дизайн и мръсни истории, няколко добри изложби в София и Солун, книга за спокойствието, музика за филми и напрегнати душевни състояния и дебели монографии с портрети на фотографии и техните камери.

ФИЛМИТЕ

ПАЛМ СПРИНГС

Историята: Когато безгрижният Nyles (Andy Samberg) и стеснителната шаферка Sarah (Cristin Milioti) се запознават случайно на сватба в Палм Спрингс, нещата бързо ескалират до степен да не могат да избягат нито от самите себе си, нито от мястото, нито един от друг. Безкрайният цикъл на времето ги провокира да се наслаждават по възможно най-изобретателните начини на монотонните повторения и да преобърнат романтичните клишета във време на пандемия – и по точно как да повярват в силата и триумфа на любовта във време на несигурност.
Защо да го гледате: Най-скъпо откупеният филм в историята на фестивала в Сънданс се разминава с големия екран, но печели фенове онлайн заради чаровната химия между главните герои на amberg и Milioti, свежия хумор и оригиналния подход и реверанс към жанра с романтичните комедии ала Омагьосан ден. Толкова приятен, че да го гледате отново… и отново. Да не забравяме и музиката – филм с Patrick Cowley, Khruagbin и Kate Bush в саундтрака не може да бъде лош.
Oнлайн: В Hulu

КОТКА В СТЕНАТА

Историята: Българката Ирина е самотна майка, която се опитва да се препитава като архитект, вместо да разчита на социални помощи като повечето си интернационални съседи в жилищен блок от Югоизточен Лондон. Уви, вместо да си гледа спокойно живота и малкия син и се налага да води войни не само със съседите за съдбата на една бездомна котка, но и с общината и нейните планове за напълно ненужен, но извънредно скъп ремонт на сградата. Уловката е, че за последното трябва да платят само собствениците на апартаменти, но не и обитателите на социални помощи. Нека класовите борби да започнат веднага.
Защо да го гледате: Напук на спорния трейлър и най-вече заради сляпата надежда, че режисьорите на филма Весела Казакова и Мина Милева са се справили прилично с поредната битова драма в новото българско кино. 
Oнлайн: В HBO GО от 7 август

ОЩЕ ФИЛМИ? Само онлайн маратони с любими филми от миналата година (Пълно ускорение в HBO GO), неочаквани хорър изненади (Докато смъртта ни раздели в HBO GO), старателно заснети екшън сцени с Charlize Theron (Старата гвардия в Netflix) и военноморски битки с подводници и неразбираем диалог (Грейхаунд в Apple+).

СЕРИАЛИТЕ

КРЪВ ВЪВ ВИЕНА (BBC)

Историята: Младият англичанин Max Liebermann (Matthew Beard) e брилянтен студент на Freud, който се присъединява към инспектор Oskar Reinhardt (Jürgen Maurer), за да помогне в серия разследвания на необикновени убийства. До болка позната постановка, но и доста по-добър от миналия наскоро подобен Freud на Netflix.
Защо да го гледате: Сценаристът Steve Thompson (Шерлок, Дълбоката държава, Доктор Кой) влиза в един бар и решава да екранизира бестселъра на Frank Tallis в криминален психотрилът за Виена от началото на ХХ век – сцена на бурно развитие на философия, наука и изкуство, където новите култури и идеи се сблъскват в градските кафенета и оперни салони. Как да не го пробваме при липса на читава алтернатива на Берлински Вавилон?

БИОХАКЕРИ (Netflix)

Историята: Добре дошли в света на биохакинга. Макар да изглежда като всеки друг студент по медицина, Mia (Luna Wedler), успява да спечели доверието на брилянтния професор Lorenz (Jessica Schwarz) и да се инфилтрира зад кулисите на огромна конспирация, свързваща семейна трагедия с живота на бележития биолог и съдбата на човечеството.
Защо да го гледате: Само като чуем първата реплика в трейлъра (Да поговорим за бъдещето) и се сещаме моментално за триумфа на немската телевизия през последните години (Dark, Берлински Вавилон, Дойчланд 83/86) – достатъчно добра причина да очакваме с нетърпение новото сай-фай предложение на Netflix. Oт 20 август

СТРАНАТА НА ЛЪВКРАФТ (HBO)

Историята: Младият чернокож ветеран и почитател на научната фантастика Atticus Freeman (Jonathan Majors), приятелката му от детинство Letitia (Jurnee Smollett-Bell) и неговият чичо George (Courtney B. Vance) пътуват из южняшките щати на Jim Crow-ова Америка в търсене на семейния патриарх (Michael Kenneth Williams). Но не, не говорим за обикновено американско семейство, а за герои, които трябва да преодолеят както сегрегацията и расисткия страх на белите американци, така и ужасяващите чудовища ала роман на Lovecraft.
Защо да го гледате: Един от най-очакваните и обещаващи хорър сериали на 2020 е продуциран от Jordan Peele и адаптиран от едноименната книга на Matt Ruff. Както си личи от трейлъра, светът е голям и чудовища дебнат отвсякъде. От 17 август

ОТДЕЛ ФАЛШИВА САМОЛИЧНОСТ (Canal+)

Историята: Агентите на френското външно разузнаване DGSE (аналог на щатското ЦРУ) правят всичко възможност, за да защитават националните интереси на три континента с помощта на мъжете и жените от бюрото за фалшива самоличност (Mathieu Kassovitz, Sara Giraudeau) – идеалният екип за справяне с международни терористи, руски двойни агенти, ирански ядрени програми и други актуални събития от международния политически, социален и икономически ред от последното десетилетие. Захари Бахаров и Александър Сано се мяркат в епизодични роли.
Защо да го гледате: Най-добрият френски сериал за последните пет години си заслужава всяка минута от петте досегашни сезони с по десетина серии заради невидимата актьорска игра, умното решение на създателя Éric Rochant да не разчита предимно на напрегнати преследвания, престрелки и високопарна драматургия, а на офис напрежение с големи залози и привидно муден, но същевременно много напрегнат шантаж на зрителските емоции с непознат реализъм. А и какво да кажем за решението на Rochant да остави последните две серии от своя финален (пети) сезон начело в умелите ръце на бележития режисьор Jacques Audiard, който превръща финалната кода в меланхолична гръцка трагедия? Абсолютна десетка в шпионския трилър жанр, а и не само.

ОЩЕ ЧИТАВИ ТВ СЕРИАЛИ? Наваксвайте с ТВ ГИДА ЗА ЛЯТО 2020 преди да обобщим най-добрите сериали от първата половина на 2020 в някой от следващите дни. Или направо изчакайте всичко накуп и забравете за излизане през следващия месец и половина-два.

ПОДКАСТИТЕ

THE SEX ED

Защо да го слушате: Liz Goldwyn води страшно полезни и забавни разговори за сексуалното и психично здраве със знаменити и интересни гости само и само да образова, информира и вдъхновява слушателите за един нов подход към добрия начин на живот. Секспертите на дигиталната платформа имат дългогодишен опит и познания във всевъзможни свързани сфери като фетиши, секс и изкуствен интелект, медитация и медицина, така че можем да бъдем спокойни – никакъв cringe, само полезно инфо, съвети и други благи неща.

ТHE DETAILS

Защо да го слушате: Както подсказва красноречивото заглавие, вторият сезон на подкаста на Mr Porter е посветен на детайлите под формата на половинчасови разговори с мега професионалисти, които знаят всичко за копчета, яки, етикети, ципове, басти и шевове.

ДИЗАЙНЪТ НА НЕЩАТА

Защо да го слушате: Класираме се едва за епизод 69 на българския подкаст за дизайнери и недизайнери, който се занимава предимно с въпроси от креативната индустрия и всички измерения на дизайна, илюстрацията, бизнеса и предприемачеството, но не само. Така де, опитните професионалисти Сергей Антон говорят за дизайн и нещата от живота.

DIRTY DIANA

Защо да го слушате: Demi Moore се събира с режисьора Shana Feste за секс-позитивен сериал, който драматизира фиктивни истории за женски зрели сексуални фантазии от женската гледна точка. Dirty Diana звучи като записан на по чашка с приятелки, но всъщност е идеално запълнено време по време на изолация. Казано по друг начин, и ние да научим как всъщност стоят нещата.

ОЩЕ ДОБРИ ПОДКАСТИ? Прегледайте списъка на британското GQ с десетки предложения, които може и да не сте слушали.

МУЗИКАЛНИТЕ АЛБУМИ

ROMARE – Home (Ninja Tune)

Archie Fairhurst лавира царски между тъга и екзалтация в третия си албум като Romare. Четири години след експерименталното лудо диско на предшественика Love Songs: Pt. Two, младежът от Лондон семплира американски госпел, традиционен ирландски фолк, кънтри, класика и епични химни, за да създаде обладаваща електроника за глава и крака – широкоекранна и нерядко амбициозна продукция от дълги тракове, които звучат като кулминация от всичките му търсения от Meditations On Afrocentrism насам. 4/5

Слушай в SPOTIFY / Купи от APPLE MUSIC / Поръчай от Bandcamp

MAX RICHTER – Voices (Decca Records)

Вероятно най-популярното име в пост-класиката на ръба между амбиент и минимализъм продължава да разплаква с Voices – отнелият почти десетилетие могъщ концептуален албум, който пътува в пряк и преносен смисъл през основните идеи от болезнено актуалната и непрекъснато потъпквана всеобща декларация за правата на човека, съчетавайки пасажи от документа на ООН с приковаващи звукови медитации. Деветият албум на Richter е красиво сърцераздирателна симфония за обърнат оркестър (12 контрабаса, 24 виончела, 6 виоли, 8 цигулки, арфа, актрисата KiKi Layne и над 70 гласа от цял свят), която разтреперва все повече с всяка секунда. 5/5

Слушай в SPOTIFY / Купи от APPLE MUSIC

ОЩЕ ДОБРИ АЛБУМИ? Нощният инди арт поп с богати оркестрации на Jonathan Bree в After The Curtains Close (самиздат, Spotify, Apple Music, Bandcamp), тежкарският и много социален хип-хоп на Oddisee в Odd Cure (Outer Note, Spotify, Apple Music, Bandcamp) и РЕВЮ СЕКЦИЯТА на Boyscout, която се обновява с нови силни заглавия поне веднъж седмично.

ИЗЛОЖБИТЕ

© Ивелин Методиев

ВОДОРАВНО

Абстрактните образи в голямофор­матните сребърно-желатинови копия на Ивелин Методиев са придружени от от поетичните текстове на Кристина Крумова, за да ни вкарат зад кулисите на един дългогодишен експеримент с време, пространство, думи и фоточувствителни материали и неговия напълно нов поглед над хоризонта – вероятно най-категоричната граница в естествения свят. Кураторът Надежда Павлова обяснява строгите геометрични конструкции в изображенията от серията като противопоставяне на плавните органични форми на природата, което разчита на графична стилистика и минималисти­чен набор от изразни средства – достатъчно за паралели с неопластицизма и кубизма и място в студения интериор у дома. До 12 септември в софийската галерия Синтезис на бул. Васил Левски 55

Натюрморт с хаванче, 1963 © Raymond Segard

ЦВЕТЯ ЗА МЕДИЦИТЕ

Самотни мъже разглеждат натюрморти с цветя – квинтесенция на наръчника за единаци против самота и скука, но и добра възможност да се разходим сред избрани творби на Захари Зограф, Иван Милев, Сирак Скитник, Дечко Узунов, Никола Танев, Вера Недкова, Порфирий Н. Крилов, Мара Йосифова и Йордан Кацамунски от фондовете на Националната галерия, обединени под кичозното заглавие Цветя за медицитене за друго, а защото въпросните фронтоваци заслужават най-вече уважение и достойно заплащане и могат да се разминат и без цветя). До 13 септември в Двореца на Двореца на пл.Княз Александър I №1

Luchezar Boyadjiev Колко пирона в устата? Автопортрет с два килограма и половина 12,5-сантиметрови пирони в устата, 1992-1995 © Лъчезар Бояджиев

ОЩЕ ИЗКУСТВО? Разходете се до голямата ретроспективната изложба Ремонт в света на образите. 1991-2019 на Лъчезар Бояджиев в Солунския музей за съвременно изкуство MOMus на връщане от морето – така и така сте там. А след това минете и през Horror Vacui на Борис Праматаров и неговата приятелка Sophie Ung в софийската галерия Intro.

КНИГИТЕ

ИЗКУСТВОТО ДА БЪДЕШ СПОКОЕН на Ryan Holiday (Сиела)

Историята: Световноизвестният маркетингов спец и автор на Твоето его е врагът повежда поход срещу пагубния стрес и напрежението, за да ни помогне с още идеи за повече спокойствие и добра продуктивност. Далеч от информационния шум, от преувеличените до колосални размери от медиите и социалните мрежи световни кризи. Личната му философия за самопомощ когато не позволяваш на празния шум да те смущава, тогава владееш живота си напълно и нищо не може да го извади от релси. А дано!
Защо да я прочетете: Заради препоръката на Mark Manson и нуждата от още уроци как по дяволите да запазим вътрешен покой във всяка ситуация, преди да сме се побъркали окончателно.
Колко струва: 13,50 лева в книжарниците и онлайн ТУК.

#NYC на Jeff Mermelstein (Mack)

Историята: Тригодишният Instagram проект на фотографа Jeff Mermelstein прераства в книга, за да разкрие многообразния, замислящ, комичен и сърцераздирателен живот на нюйоркчани чрез техните текстови съобщения. Набитото воайорско око на Jeff хваща новия дигитален език върху телефонния екран на анонимни хора, които изливат своите сърца, желания, страст, яд, злоба и омраза по неповторим начин.
Защо да я прочетете: Заради чудесната и непринудена амалгама на модерните човешки взаимоотношения, която провокира въображението да допише всяка една история от страниците на тази книга.
Колко струва: 43 лева онлайн ТУК.

ОЩЕ УВЛЕКАТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА? Следете редовните сбирки на Boyscout Book Club с най-добрите книги от изминалия месец.

ФОТОГРАФСКИЯТ АЛБУМ (НА ФОТОГРАФИ С ФОТОАПАРАТИ)

Mick Jagger и Annie Liebowitz пред Ниагарския водопад по време на американското турне на The Rolling Stones през 1975 © Christopher Simon Sykes/Hulton Archive/Getty Images

PHOTOGRAPHERS на Michael Pritchard и Tony Nourmand (Reel Art Press)

Историята: Краткото заглавие не издава същината на този страхотен албум, а именно, че си имаме работа със страхотна монография с екшън портрети на най-знаковите (и добре облечени) фотографи на ХХ век – от Henri Cartier-Bresson, Cecil Beaton и Weegee през David Bailey и Richard Avedon, та чак до специална секция за военните кореспонденти като Robert Capa, които остават в историята. Имаме и снимки на фотографи с техните знаменити субекти, доста от които обичат и да снимат сами. Има и достатъчно порнография за хора, които се възбуждат от думи като Leica, Nikon, Pentax и Rolleiflex. Жестока работа, няма спор.

Henri Cartier-Bresson с шапка и фотоапарат Leica M3 © Dmitri Kessel//Time Life Pictures/Getty Images
Английският актьор David Hemmings като фотограф във филма Фотоувеличение, вдъхновен от David Bailey, 1966 © Archive Photos/Getty Images
Robert Frank със своята Leica, 1954 © Fred Stein Archive/Archive Photos/Getty Images

Защо да го поръчате: Един от най-интересните фотографски албуми, които сме разглеждали напоследък, е придружен от въведение от водещия специалист Michael Pritchard относно фотографите и техните камери в зората на популярната масова култура и нейните знаменитости, пълен с обяснителни бележки за всеки свои субект и направо претъпкан с жестоки кадри от архива на Getty Images.

Къде да го намерите: ОНЛАЙН за 65 лева от Reel Art Press

Още самотни забавления в предишните части на наръчника ето ТУК.

Музикалните албуми в този материал е независим избор на нашите редактори. Ако поръчате през линка към Apple Music обаче, Boyscout получава малка партньорска комисионна.