Макар да звучи като крещяща липса на достатъчно количество оригинални идеи, игра на сигурно или ентусиазъм за нещо наистина различно, невиждано и много смело, най-добрите нови сериали на 2024 всъщност са отлични литературни адаптации, римейкове на популярни поредици (или филми) и спин-оф заглавия.
И да, за щастие последното не ги прави по-малко добри или увлекателни. Най-вълнуващата телевизия от последните дванайсет месеца взима преобладаващо стари идеи и ги превръща или надгражда в нещо свежо по интригуващ начин. Независимо дали говорим за още един хит в категорията на успешни адаптации по постапокалиптични видеоигри (отличен Fallout), посягаме към емблематични самурайски епоси на нов глас (Шогун) или се възхищаваме на неузнаваем Colin Farrell в сериал за Батман без Батман (Пингвинът), най-добрите сериали на годината винаги предлагат нещо различно от останалите в редичката за стрийминг.
Та да, вместо да ви оставят да се лутате из десетките предложения в сезонните ТВ гидове, BOYCOUT редакторите представят своята изключително субективна и подчинена единствено на десетките отделени часове за гледане селекция на престижни драми, свежи комедии и истински подценени скрити бисери, които си заслужават.
ОЩЕ ОТ НАЙ-ДОБРОТО ЗА ГОДИНАТА: Албумите, песните, книгите, филмите и видеоклиповете на 2024 са тук.
HBO потрива притеснено длани в ъгъла, защото конкуренцията е напипала нещо добро в търсенето на следващата Игра на тронове. Макар да споделя само косвени белези с прочутия фентъзи блокбъстър, историческата сага Шогун се откроява феноменално сред претендентите на гърба на своята бавно разгръщаща се история за феодална Япония от ХVII век, която се надгражда внимателно и напоително с всеки следващ едночасов епизод, завива там, където най-малко очаквате, подминава всички жанрови тропи и доминира над останалите драми в епоха със своя автентичен и епичен портрет на една ера. 25-те номинации за Emmy (и 18-те награди – рекорд за един сезон) подсигуряват бъдещето на сериала, отличаващ се и със силни роли на титулярите Аnna Sawai, Hiroyuki Sanada и Kashigi Yabushige, а и със смелото решение американска продукция да е почти изцяло с диалози на японски – гаранция за пълно потапяне в атмосферата без телефон в ръката и не едно и две сваляния на Duolingo. Половин век след излизането на романa на James Clavell и близо 45 години след премиерата на едноименния NBC сериал, Шогун е в добри ръце.
Разочарованите от Солтбърн на Emerald Fennell се утешават с един наистина талантлив и харизматичен схемаджия като талантливия господин Ripley. Прословутият литературен мoшеник на Patricia Highsmith от 1955 не страда от липса на екранизации (включително невероятно красивия Под яркото слънце с починалия миналата година Alain Delon). Петгодишното чакане и трансфер от Showtime в Netflix си струва всяка секунда, защото историята на енигматичния хамелеон Tom Ripley се завръща като изумително стилен и красиво заснет артхаус сериал с участието на ирландския актьор Andrew Scott (Всички сме непознати, Флийбег). Позабравили сте сюжета на фантастичния филм на Anthony Minghella от 1999 с Matt Damon, Jude Law и Gwyneth Palthrow в главните роли? Изпеченият измамник Tom Ripley (Scott) приема да издири блудния син на нюйоркски богаташ и да го убеди да прекрати продължителната си ваканция в Италия. За да успее, Ripley трябва да оплете Dickie Greenleaf (Johnny Flynn) и Marge Sherwood (Dakota Fanning) в изкусна мрежа от лъжи, измами и едно убийство. Майната им на скептиците, новата инкарнация на Moriarty е страхотна. Шапки долу за Scott, операторското майсторство на Robert Elswit и всички, отговорни за върховната сценография. Както го определя The New York Times, сериалът на американския сценарист и режисьор Steven Zaillian (Списъкът на Шиндлер, Злокобна нощ, Американски гангстер, Ирландецът) изглежда сякаш Michelangelo Antonioni или Alain Resnais режисират Белият лотос.
Съществуват два варианта: или вече сте гледали Baby Reindeer, изчели сте всичко за истинската история на Richard Gadd и неговата преследвачка, хвърлили сте едно око на интервюто на въпросната дама при Piers Morgan, повръщали сте на епизод четири (или поне сте си затваряли очите) и като цяло сте били абсолютно хипнотизирани от най-коментирания Netflix сериал за 2024. Или пък все още не сте? Добре дошли в клетия живот на млад комик, който припечелва неохотно зад бара на английски пъб и проявява доброта към уж чувствителна и мила жена, без да подозира, че въпросната е осъден и психически неуравновесен (направо луд) сталкер, способен да разруши живота и на двамата. Първоначално историята зад Baby Reindeer оживява като моноспектакъл в Единбург, преди да се прехвърли в лондонския Уест Енд и да спечели награда Оливие. Брилянтността на тази Netflix екранизация със стрнно име се крие в отказа на Gadd да оневини своята фиктивна версия Donny и да прехвърли вината изцяло към обсебената си обожателка Martha (феноменална Jessica Gunning). Започвайки като комедийна гротеска ала Краят на ш*бания свят (чийто продуценти стоят и зад Baby Reindeer), седемте предимно половинчасови серии се вият като предизвикателна и богата на нюанси драма за маниакална обсесия, преследване, травми и сексуална експлоатация – сърцераздирателно откровена, стряскящо забавна, брилянтно изиграна и великолепно написана.
Супергероите не са на мода, а HBO печели доволно добре със залога да експлоатира антигерои и откровени злодеи по откровено добър начин. Истинското откритие на Matt Reeves-овия Батман се сдобива със собствен сериал, който не просто следва рамката на режисьора, а успява да се открои със своя собствена ниша в прословутата вселена. Oswald Cobblepot (Colin Farrell) към пълен контрол над Готъм Сити. Докато градът е в опасност след срутването на стената, Oz се опитва да завземе властта след смъртта на Carmine Falcone и най-накрая да даде на майка си Francis (Deirdre O’Connell) живота, който винаги ѝ е обещавал. Първо обаче трябва да се изправи срещу нови и стари врагове, сред които децата на Carmine, а също и семейството на опандизения патриарх Salvatore Maroni (Clancy Brown). Комиксовите адаптации напоследък хич не са гарантиран успех, но Пингвинът замита всички предварителни съмнения с тежък мрак, фин хумор и морална амбивалентност. И докато всички идват за изключителното превъплъщение на Farrell, зашеметяващата Cristin Milioti успява да му дръпне килимчето изпод деформираните крака неведнъж със своята забележителна Sofia Falcone. Страхотна криминална драма за Батман без Батман, но с много убедителни и многопластови персонажи, на които да симпатизиращ? Мисията е възможна.
The Last of Us: Последните оцелели, Вещерът и Хало доказа потенциала популярни видеоигри да се превръщат в наистина добри сериали, но Fallout е нещо повече. Вместо да адаптират някоя от отделните части на геймърската институция, съпрузите Lisa Joy и Jonathan Nolan (Западен свят) измислят изцяло ново приключение в постапокалиптичния (и ретрофутуристичен) свят на играта. Двета години след опостушителна ядрена война, префинените жители на луксозен бункер се завръщат в пустошта, за да възкресят Земята. Първоначалният им шок обаче се дължи на факта, че се озовават в сложен, странен и изпълнен с насилие свят, които ги посреща с отворени обятия и няма търпение да им открадне органите. В центъра на историята е Lucy (Ella Purnell, Yellowjackets), която излиза на повърхността за пръв път и трябва да се оправи някакси в руините на някогашен Лос Анджелис, сблъсквайки своя оптимизъм със суровата реалност на Ghoul (Walton Goggins) и останалите непривилигировани. Fallout работи добре като забавна сатира на Америка от 50-те ала Уандавижън, която се подиграва с апокалипсиса по неподражаем начин.
Филмовата екранизацията на едноименния литературен бестселър от 2011 с Anne Hathaway и Jim Sturgess в главните роли не успя да предизвика много шум. Още с първия си трейлър обаче, Netflix сериалът по същата книга на David Nicholls от 2009 даде доста сериозна заявка за хит, преди да разбие всички очаквания със сърцераздирателна история с 80-тарски и 90-тарски хитове, страхотна химия между титулярите в главните роли, убийствен саундтрак и милион сълзи. Ambika Mod (Ще боли) и Leo Woodall (Белият лотос) са просто незабравими като Emma Morley и Dexter Mayhew – сродни души, които се забиват на завършването в Единбург през 1988 и поемат по свой собствен път на другата сутрин, а ние следим любовната им история в продължение на две десетилетия, всяка година в един и същи ден. Британските романтични комедии винаги са за предпочитане от американските си братовчеди, а Винаги в същия ден е едновременно забавен и сломяващ емоциите асансьор, с който не можеш да се разделиш току-така. Макар да не достига културната хегемония на Нормални хора, този малък стегнат бисер остава в сърцето.
По една или друга причина най-неочакваните ТВ хитове на есен 2024 се въртят около Великобритания от 80-те години на ХХ век. Екранизацията по едноименната хитова новела на Jilly Cooper разказва за независимата ТВ индустрия през прижде споменатата декада. David Tennant и Aidan Turner са люти съперници (да не кажем врагове) в сюжет, изследващ епоха от британската история, когато класата, расата, пола, богатството и сексуалната освободеност позволяват на привилигированите да постигнат всичките си мечти. Амбициите са високи, а тупираните коси – още повече. Сделките се сключват в заседателни зали и спални, а никой не може да бъде сигурен кой ще излезе на върха. Всичко това се развива насред постоянна върволица от див секс, нескрито желание, шампанско и подли номера. Но дори когато илюстрира най-големите недъзи на ерата Thatcher, Съперници успява да се носи леко по течението с възклицателни знаци и отличен баланс между емоционалната интелигентност, класови борби, неприкрит гняв, пороци и критика на тогавашните социални нрави.
2024 е богата на прилични (Черните гълъби) и скучновати (Агенцията) шпионски трилъри, но последната скъпа трактовка по едноименната новела на Drederick Forsyth от 1971 е класа над останалите и то не само своеобразен кастинг на Ediie Redmayne за ролята на James Bond. Вдъхновявайки се от оригиналната книга, а вероятно и от едноименните филмови керанизации от 1973 и 1997, Денят на чакала превръща Redmayne в неуловим и потайнствен наемен убиец, а Lashana Lynch – в амбициозен агент на английското външно разузнаване МИ6, който е решен на всичко, за да го открие и елиминира (Чакала, не разузнаването). В напрегнатата игра на котка и мишка из Европа и света, нито един от двамата не е сигурен кой е ловец и кой – жертва. Успявайки да е едновременно ужасно стилен, напрегнат, смразяващ в точните моменти и една идея наивен, сериалът по Forsyth е вълнуващо екшън преследване из съвременната международна политика, шпионаж и организирана престъпност.
Фабриката за сериали на Taylor Sheridan работи без почивен ден. След огромния успех на Йелоустоун и разклоненията 1883 и 1923, а също и на Кралят на Тълса и Кметът на Кингстаун, американският сценарист, режисьор и продуцент сервира сериал за тексаската петролна индустрия, базиран на популярния подкаст Boomtown. Съвременната история за златотърсачи в света на нефтените сонди ала Далас и Ще се лее кръв събира жесток актьорски състав (фантастичен Billy Bob Thornton, Jon Hamm, Demi Moore, Andy Garcia и Michael Peña) и се разгръща като опасна притча за възхода и падението на местни жители и хищни милиардери в основата на бум, променил климата, икономиката и геополитиката.
Добре дошли в сенчеста Флорида с Vince Vaughn и неговия списък с необичайни заподозрени. В неочаквано хитовата, приятно лека и много смешна екранизация на сатиричния Carl Hiaasen-ов бестселър от 2013, американският актьор се превъплъщава в детектива от Маями Andrew Yancy, понижен в ресторантски инспектор за особено добра служба. Ненадейната поява на отразяна ръка обаче моментално го изправя на пътя на много по-сериозни злодеи от остроумните готвачи и му открива (поне в неговите очи) възможност да се върне на старата си работа. Както стана ясно в първото изречение, за да разреши предполагаемото убийство, Yancy (Vaughn) тряба да се справи с шайка странни, но крайно забавни непознати и една лоша маймунка.
Подобно на едноименния филмов предшественик от 2005, предизвикал скандал и събрал Brangelina, този ТВ сериал с участието на Donald Glover не минава без предварителен шум. След като се разделя с първоначалната си пaртньорка в проекта Phoebe Waller-Bridge (неназовани творчески различия), Glover фокусира историята върху проблемите в съвременните бракове с въпроса дали все още си струват. Мистър и мисис Смит разказва за двама самотни непознати, които си намират работа в мистериозна шпионска агенция, изкушени от предложението за бляскав живот на шпионаж, околосветски пътувания и идилична къща в Манхатън. Разбира се, във всяко привлекателно предложение винаги има някаква уловка. Двамата трябва да оперират под нова самоличност във фиктивен брак. John (Glover) и Jane (Maya Erskine) са принудени да навигират между опасните мисии и още по-опасните препъни камуни на всяка връзка. Както се досещате, ситуацията се усложнява допълнително и от зародилите се истински чувства. Кое е по-рисковано – бракът или шпионажът? Освен с двамата титуляри, сериалът на Glover впечатлява и с жестоки актьори като Alexander Skarsgård, Eiza González, Sarah Paulson, Ron Perlman, Paul Dano, Michaela Coel, John Turturro, Parker Posey и Wagner Moura.
Освен Cristóbal Balenciaga и Christian Dior, годината на пищните биографични сериали за легендарни модни дизайнери включва и историята на Karl Lagerfeld. Сюжетът ни пренася в 1972, когато Karl (отличен Daniel Brühl) е само на 38, непознат за широката публика и все още без емблематичната си конска опашка. След като прави революция с прет-а-порте колекциите на Chloé, бъдещият кайзер поема закъсала модна къща Chanel, основава едноименната си марка и поема Fendi, намира време да се влюби в красивото, но много амбициозно и проблемно конте Jacques de Bascher (изключителен Théodore Pellerin) и влиза в открито съревнование със своя приятел (и съперник) Yves Saint Laurent (Arnaud Valois). Оцветен в същата атмосфера като Netflix-овия Халстън, минисериалът по биографичната книга на Raphaëlle Bacqué от 2020 препуска из сърцето на 70-те и неговите постоянни драми, конфликтни характери, грандиозни партита и разрушителни страсти, редувайки Париж, Монако и Рим, за да проследи изграждането на Karl преди Lagerfeld – една от най-сложните и важни личности в историята на парижката мода.
Предвид сравнително скорошния общ пандемичен опит, бубонната чума не е изначално смешна работа, но Netflix-овата екранизация на Декамерон превръща Черната смърт в отлична черна комедия. Базиран върху едноименния ренесансов сборник с новели на италианския писател Giovanni Boccaccio, сериалът започва като напоена с вино оргия и се превръща по принуда в история на оцеляването. Флоренция, 1348: хедонистични флорентински аристократи и техните слуги се изолират в провинциална вила, изчаквайки чумата да отмине. Но какво се случва, когато зад стените на уединеното им убежище започват да се пропукват установените норми и класови различия? Ще разпознаете талантливите лица на Saoirse-Monica Jackson (Derry Girls), Tanya Reynolds (Секс образование), Tony Hale (Развитие в застой), Amar Chadha-Patel (Уилоу) и други.
Jeff Goldblum като Зевс с велурен анцуг? Billie Piper като Касандра с размазана очна линия? David Thewlis като Hades? Debi Mazar като Медуза? Нито дума повече, играем! Новата мрачна комедия на Charlie Covell (Краят на ш***ния свят) се върти около обсесивната параноя на древногръцкия бог за края на неговото… хм, царуване на върха на дисфункционална митологична йерархия, без да подозира как Прометей му подлива вода, а трима обикновени смъртни могат да обърнат цялата игра с края на света. Повтаряме: Jeff Goldblum като Зевс с велурен анцуг. Предвид бързата Netflix брадва за тази остроумна интерпретация на гръцката и римската митология, Хаос ще е последната възможност да го видите такъв в близко бъдеще.