
Следобедът на годината е предвидимо зноен, леко муден и приятно неподвластен на очакванията за септември и отвъд. Очаквано, културният календар в София е доволно обран, но не и напълно лишен от интересни събития за всеки, закотвен в столицата и далеч от водни басейни, планински джаз фестове и изложби на нискотарифен полет разстояние.
Когато не блуждаем безцелно като горните работници от изложбата на пропагандното изкуство и неговите трудови хора, обикаляме Борисовата за фестивален джин в парка, завиваме към Колодрума заради дългоочаквания концерт на Editors (една от най-добрите рок групи на живо, залагаме двайсетаче), охлаждаме се с тексаски синтпоп в Сингълс и пътуваме напоително по света с кино за пътешественици.
Пускаме се и на забавления с климатик, а именно блокбъстъри на голям екран (Пришълецът: Ромул), точно половин дузина приятни изложби и други интересни случки в града до края на този месец. Та така, ето какво правим в София през август:
ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ

КАКВО: Кино за пътешественици. Августовските пътешествия по цял свят се случват вечер със седем специални събития с презентации и повече от дузина интересни прожекции в програмата на традиционния филмов фестивал на Позор. Сред оставащите акценти открояваме Насаме с пътя за прекосяването на 500 километра из норвежкия арктически регион, италианския От кота нула до Килиманджаро за изкачването на най-високата планина в Африка, шведския Около света за 1000 дни, юбноафриканския От Кейптаун до Кайро с влак, По пътищата на Куба, швейцарския Далечни острови за най-северната и най-южната точка на Европа, Спомени от Изтока за пътешественик от ледена Финландия, посветил живота си на монголските легенди и японската поезия, Исландия наведнъж, копродукцията Патагония по радиото, белгийския Ята пилигрими и други.
КОГА: До 18 август в G8 (ул. Уилям Гладстон 8) и Eвро Синема (бул. Александър Стамболийски 17) срещу 10/12 лева за билет от касите на кината – пълна програма тук

КАКВО: Night Drive. Харесвате Interpol и Lower Dens? Обърнете внимание и на тексаската синтпоп банда Night Drive, която пристига за първи път в България, за да представи последното си EP Position II. Spin я определя като идеална за моментите, докато летим със 150 км/ч по магистралата в мъртвите часове на нощта, което си е добър атестат за качество. Rodney Connell и Brandon Duhon се срещат за първи път в Мексико Сити на среднощна прожекция на Отвъд черната дъга на Panos Cosmatos. Запленени от визуалните изображения и звука на синтезаторите във филма, двамата решават да преодолеят своите разпаднали се групи в общ проект. Именно тази случайност ражда Night Drive. След експлозивния дебют Position I, към дуото се присъединява и барабанистът Nick Dudek. Следва едноименен албум и въпросното EP Position II, част от поредица късометражки, които би трябвало да кулминират в албум със същото име.
КОГА: 23 август в Singles (бул. България 1, НДК, вход А4) от 21:00 срещу 30 лева за билет от EpayGo и 35 лева в деня на концерта и на входа на клуба

КАКВО: Editors. Вече повече от две десетилетия, бирмингамската група държи фронт и репутация не само на една от най-успешните и интересни британски рок групи, но и на абсолютни зверове на живо – вероятно една от петте най-добри концертни групи за нашите пет стотинки, ако съдим по посетени от нас концерти в Нови Сад и Бургас и безброй часове с лайвове от YouTube. Но вместо да разчитат изцяло на стадионен рок и дълбокия баритон на харизматичния си фронтмен Tom Smith, Editors продължават да експериментират смело с дарк уейв, пост-пънк, абстрактна електроника и индустриални мотиви. Разбира се, силните рифове и фест6ивалните химни на бандата са основна причина за билет, а честите изненади в посоката на всеки следващ албум като EBM (индустриален рок, поп и танцувална електроника) – гаранция за смъртоносно интересен лайв в Борисовата.
КОГА: 29 август на Арена София (Колодрум Сердика в Борисовата градина) срещу 66 лева за билет от Ticketstation
ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН

КАКВО: Borderlands: Тайната реликва. Престрелки, здрави тупаници, яростни преследвания, разноцветна кръв и неочаквани обрати? Успехът на една от най-продаваните приключенски екшън игри в историята се дължи не само на завладяващата история и добрия геймплей, но и на пипкавата комбинация от брутален екшън, внимателно създаден фантастичен свят и точната доза пиперлив хумор – формула, която би трябва да изглежда добре и на голям екран. Сюжетът на едноименната филмова адаптация проследява историята на Lilith (Cate Blanchett) – печално известен престъпник с мистериозно минало, който се завръща принудително на родната си планета Пандора, за да открие изчезналата дъщеря на един от най-влиятелните персонажи в галактиката – Atlas (Edgar Ramirez). Помагат отмъстителният елитен наемник Roland (Kevin Hart), Tiny Tina (Ariana Greenblatt) и нейният защитник Krieg (Florian Munteanu), Tannis (Jamie Lee Curtis) и остроумният жълт робот Claptrap (с гласа на Jack Black). За да изпълни своята задача, горната групичка се впуска в зрелищни битки с извънземни създания и добре въоръжени наемници, преживява много експлозии и черпи с прилично количество хумор, допълнено от хаплива добросърдечна динамика.
КОГА: Вече в кината

КАКВО: Пришълецът: Ромул. Седмият епизод от научнофантастичната хорър сага е ситуиран времево между първия (1979) и втория (1986) Пришълец. Cailee Spaeny, David Jonsson, Archie Renaux, Isabela Merced, Spike Fearn и Alieen Wu са млади изследователи на тъмните, притеснително пусти и направо зловещи кътчета на изоставена космическа станция. Крайното напрежение и красиво заснетите сцени сблъскват зрителите с най-ужасяващите същества във вселената и връщат към обраната слашър сага на Ridley Scott. Режисьорът Fede Alvarez (Не дишай) обещава да не пренебрегва нито един аспект от дотук развитите история, герои, технологии и дизайн на бащицата, а само да ги надгради, вдъхновен от неизползвани сцени за Пришълците (1986) на James Cameron.
КОГА: В кината и IMAX от 16 август

КАКВО: Мигни два пъти. Какво става когато красива сервитьорка (Naomi Ackie) се прехласне по също толкова привлекателен технологичен милиардер (Channing Tatum) и склони да гостува на частния му остров? А ако въпросната мадама довлече със себе си и най-добрата си приятелка (Alia Shawkat), а тя вземе, че изчезне безследно само след няколко дни привидно спокойни забавления? Еми, какво да стане? Отприщват се много странни и нелогични случки, които карат главната героиня да се съмнява сериозно в реалността, уви, само да разбере, че съвсем не е попаднала в кошмарен сън. Измъкването от ситуацията е по-сложно, отколкото ѝ се иска – ако желае да си тръгне жива, трябва да разплете низ загадки. Психотрилърът на Zoë Kravitz е движен от умерено прогресиращо остро напрежение, хитри сюжетни обрати и добре забъркани мистерии, озвучени от Chanda Dancy (Lawmen: Bass Reeves, Devotion). Актьорският състав на този странен бял лотос също е повече от обещаващ: Christian Slater, Simon Rex, Haley Joel Osment, Kyle MacLachlan и Geena Davis.
КОГА: В кината от 23 август

КАКВО: Гарванът. James O’Barr пише Гарванът, за да се справи с болката от загубата на своята любима в автомобилен инцидент – истинска емоция, изведена до крайност чрез свръхестественото и хиперболата. Новата филмова адаптация на култовата графична новела поставя Bill Skarsgård и FKA twigs в ролите на съдбовно обвързаните сродни души Eric и Shelly, чиято връзка е разрушена от брутално убийство, предизвикано от тъмното минало на момичето. Момчето обаче получава възможността да пожертва себе си и да се превъплъти в гарван, способен да прескача между света на живитe и този на мъртвите. Възкръснал и общо взето безсмъртен, Eric е решен да отмъсти за причиненото зло – търпеливо, методично и безпощадно. Дали пролятата кръв се дължи на гняв или любов остава за преценката на публиката, но трансформацията на главния герой със сигурност е емоционално и визуално зрелище. Мрачната естетика, тегавата атмосфера и страхотният саундтрак извисяват скръбта и яростта на Eric, но и помагат нежните емоции да травмират още повече всеки зрител.
КОГА: В кината от 23 август

КАКВО: But this is a thin dream. Последната самостоятелна изложба на Dimitra Zervou представя серия от стъклени обекти, изследващи нюансираната граници между памет и време. Замъглявайки разликата между скулптура и инсталация, атинянката кани зрителите да анализират деликатната взаимовръзка между ефимерно и трайно. Дълбоко повлияната от гръцкото наследство и културното богатство на Атина нейна работа разширява границите на стъклото като среда, създавайки интригуващ диалог между материалността и нематериалното качество на спомените. Изложбата е поместена в Untiled – основаната от Kai Müller преди две години галерия, която се мести от Берлин в София и е посветена на промотирането на съвременно изкъство от Източна и Югоизточна Европа.
КЪДЕ: Untiled (ул. Цар Асен 19) до 31 август с вход свободен лсед предварителна уговорка на hello@untiledartgallery.com или +491608049786

КАКВО: The World of Ele Zissou. Новооткритата галерия Lobster (част от пространството L44) открива втората си изложба с международен артист за това лято. Стенописите и дигиталните илюстрации на Elena González (Ele Zissou) съчетават симпатични игриви персонажи с дълбоки и важни екологични теми, изобразени с характерна палитра от ярки, чисти цветове. Причудливият свят на Ele Zissou приканва зрителите да се свържат отново с природата и да се замислят за належащите екологични проблеми. Eкспозицията в Lobster включва голям стенопис и произведения, създадени чрез различни видове медии. Elena е първата артистка, която отсяда и работи в резиденцията на L44 за чуждестранни артисти.
КЪДЕ: Lobster (ул. Неофит Рилски 44) до 31 август с вход свободен

КАКВО: Номинираните за наградата База 2024. Основана за пръв път през 1990 в Чехия награда за млад художник БАЗА днес съществува в дванадесет държави от Централна и Източна Европа, обединени в Международна мрежа за награди за млади художници YVAA. Победителят печели двумесечен творчески престой в нюйоркската Residency Unlimited и самостоятелна изложба в галерията на ИСИ-София. Тазгодишните номинирани са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова – последната печели и самата награда.
КЪДЕ: Софийска градска художествена галерия (ул. Ген. Гурко 1, вход откъм ул. Княз Ал. Батенберг) до 6 септември срещу 4 лева за вход (безплатно всеки втори и четвърти четвъртък)

КАКВО: Летни акценти. Деветите летни акценти на галерия Нюанс са фокусирани върху колекция от произведения на признати творци, неразривно свързани с историята на родното изобразително изкуство. Изложбата включва творби, които обхващат разнообразни стилове и течения от ХХ век: морските пейзажи на Александър Мутафов от първата половина на ХХ век, изключителната работа на Борис Стефчев, един от малкото представители на символизма у нас, няколко картини от втория творчески период на Златю Бояджиев след 1951, две творби на Атанас Тасев и произведения от художниците Борис Георгиев, Дечко Узунов, Марио Жеков, Стоян Кирязов, Никола Танев, Цено Тодоров, Стоян Венев, Иван Георгиев-Рембранда, както и на автори от по-близкото минало и настояще като Иван Вукадинов, Емил Стойчев, Слав Бакалов, Дора Бонева и Димитър Буюклийски.
КЪДЕ: Нюанс (ул. Иван Денкоглу 42) до 8 септември с вход свободен

КАКВО: Без кръвни връзки. В последните години практиката на Боряна Петкова е фокусирана върху пърформативната рисунка, представяща енергията на творческия акт като жест на осмисляне на контекста, в който се случва творбата. Движенията на ръката на художничката очертават с молив върху различни повърхности стремежа за достигане и овладяване на физическите територии на субективното лично пространство. Изследването на границите (наложените от самите нас или отвън) като част от артистичната ѝ философия олицетворява естествения човешки порив в търсене на скритата ни същност. Естествено продължение на тази практика са последните пърформанси на Петкова, в които тялото ѝ вече не е само инструмент за изразяване на идеи, но и обект на анализ, а преодоляването на ограниченията се случва чрез потъване в дълбоките пластове на личната история. Двата пърформанса в основата на изложбата за САМСИ чертаят линиите на субективната география, която тръгва от детството и формира настоящето.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни връх 2) до 15 септември срещу 3 лева за вход

КАКВО: Сънувам на български. Синтезис организира първото цялостно представяне на дългосрочен фотографски проект, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна – финалист за наградата Inge Morath на Magnum Foundation през 2023. Младата фотографка Михаела Аройо документира културата и изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. Когато за първи път посетих Бесарабия през 2019 не знаех почти нищо за нашата диаспора там. Всъщност, тъкмо това ме отведе в един горещ юлски ден на събора Есть контакт в село Стояновка в Молдова – ежегодна среща на българските младежи от региона. На влизане в селото спрях колата пред една къща по прашния черен път и на развален руски попитах бабата отпред къде е съборът, а тя изненадващо ми отговори Говори на български, бе!. На път за там бях прекосила две граници, а се чувствах като у дома си, толкова гостоприемно ме приеха. За това допринасяха и разговорите на български, познатите манджи, неизбежната Бяла роза, както и някои позабравени поп-фолк хитове от 90-те. Това пътуване продължи само едно денонощие, но неочаквано се превърна в начало на дългосрочен фотографски проект. В продължение на пет години Аройо посещава над 60 населени места с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората и създава приятелства. Паралелно с това Михаела записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена специално за изложбата от журналиста и музикален селектор Светослав Тодоров. В изложбата е включен и текстът Бесарабският фронт на писателя и журналист Димитър Кенаров.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 24 септември с вход свободен

КАКВО: Бистра Льошевалие. Ретроспектива. Националната галерия продължава да ни запознава с автори от български произход, получили професионално признание извън границите на страната. Експозицията на Бистра Льошевалие представя за първи път у нас изкуството на един от малцината наши съвременни концептуални творци с международно присъствие. Родената в София през 1933 Бистра е приета в НХА в нАчалото на 50-те. По време на следването си обаче е отстранена, но въпреки това е решена да продължи образованието си с надежда изчезналият през 1946 неин баща да се върне и да види скулптурите ѝ. След черния период в живота си до 1962, Бистра се установява в Париж, където започва да излага активно в редица знакови галерии и да работи по свои проекти за публични пространства във Франция. Първите ѝ композиции като Полет на птици (1964), емблематичната серия Прозорци и Болни столове от 70-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Създаденото от Бистра Льошевалие е мощна машина за полет над ограниченията. Творбите на художничката са изградени едновременно от естествени и промишлени материали – гипс, дърво, слама, стъкло, хартия, смола, каучук, чугун, олово, лят алуминий и бронз, полиестер, неопренова гума, огледална повърхност, плат, въжета. Материята е трансформирана с плавни преходи от обем към плоскост и обратно с вродена способност за търсене на нови форми.
КЪДЕ: Квадрат 500 (пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти Февруари 1) до 20 октомври срещу 2/5/10 лева за вход

КАКВО: Трудът. Когато се наливаха основите. Както подсказва заглавието, изложбата е посветена на една от най-важните теми в изкуството на социализма – тази за труда. Сред включените автори на живопис, скулптура, графика и приложни изкуства се открояват имената на Илия Петров, Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Никола Танев, Стоян Венев, Екатерина Савова-Ненова, Александър Поплилов и други. Включени са както класически образци на социалистическия реализъм, така и неизвестни и непоказвани произведения. Освен с високи художествени качества, някои от тях се характеризират като автентични документи за един от най-противоречивите и драматични периоди в политическата история на България. Такава е графичната серия на Никола Танев от строителството на железопътната линия Ловеч-Троян, от мина Куциян и рудник Република в Перник, както и графични творби на Павел Вълков, отразяващи строежа на мавзолея на Георги Димитров в София.
КЪДЕ: Музей на изкуството от периода на социализма (ул. Лъчезар Станчев 7) до 24 ноември срещу 6 лева за вход (2 лева всеки четвъртък)
ЕЛЕКТРОННО ПАРТИ

КАКВО: Armin Van Buuren. Световна EDM звезда и петкратен носител на наградата за най-добър диджей в света не се става просто ей така. Armin Van Buuren идва в София на гърба на своя приповдигащ меланж от прогресивен транс, хаус, електро и денс поп с психеделични мотиви. Гостуването на нидерландския електронен продуцент се случва като част от турнето за деветия му албум, минало през световни фестивални сцени като Tomorrowland, Ultra и Saga. Breathe In е естествено продължение на предходния Feel Again, посветено на медитацията и важното ѝ значение за живота на Buuren последните години. Това обаче далеч не означава, че ще пропусне и най-популярните и енергични тракове досегашната си дискография.
КОГА: 30 август на Арена София (Колодрум Сердика в Борисовата градина) срещу 99/120 лева за билет от Ticketstation
ГРАДСКИ ФЕСТИВАЛ

КАКВО: Реките на София. Като част от по-мащабния проект Реките на града, Реките на София цели заздравяването на връзката между столицата и нейните реки, както и в превръщането на последните в уютни обществени паркове. Инициативата на Колективът и отдадените му съмишленици Subcultura, Botanic Lab, квАРТал и други спомогат фестивалът да се разгърне като мащаб последните четири години и да се превърне в приятна разходка и преживяване за всеки без значение от възрастта. Тазгодишното издание предвижда богата програма от музика, работилници, базари, прожекции и инсталации, подробностите за които предстоят.
КОГА: 30 август-1 септември до Патешкото езеро в Южния парк с вход свободен

КАКВО: Gin in the park. Заглавието казва всичко. Третият джин фестивал на Маймунарника ни кани в прохладната Борисова градина, за да се насладим на качествени джинове и коктейли с уговорката да си запазим поне един или повече дни, за да опитаме изключителното богатство от разнообразни предложения. Предвидили са и музикална програма. Едвам ни навиха.
КОГА: 13-16 август в Маймунарника (алеята над Колодрум Сердика в Борисовата градина) след 18:00 с вход свободен