Сещате ли се за красивите и светли къщи с басейн в Палм Спрингс, които присъстват в десетки американски филми и изглеждат като идеалната резиденция за снимки на всеки режисьор от Scorsese до Tarantino и фотографски легенди като Slim Aarons?
Eдно от най-забележителните неща на естетиката от поствоенния период на ХХ век е начинът, по който традиционният неокласицизъм е изритан окончателно от актуалната архитектура, за да отстъпи място на любимия брутализъм и загатнатия още в началото на века гламурен модернизъм – онази група стилове, която набляга на използването на нови строителни технологии и материали като стъкло, стомана и бетон.
Макар по-късно да среща сериозен отпор от постмодернистичната архитектура, въпросният модернизъм от средата на ХХ век си остава водеща тенденция в строителството на обществени и корпоративни сгради и приятен, носталгичен и луксозен стил в естетиката на огромно количество попкултурни артефакти. След успеха на своя атлас по брутализъм, Phaidon скача още веднъж в дълбокото и с Atlas of Mid-Century Modern Houses – дебело монографско изследване, което събира на едно място най-добрите примери за модернизъм в онези великолепни къщи, следващи концепцията за големи отворени пространства, задължителни басейни (ако времето позволява), достатъчно общи площи за разговори и забавления, каменни камини и други характерни елементи от този златен период за архитектурата и дизайна.
Макар и асоциирана най-вече с естетиката на Западния бряг в Америка, добри примери за модернистична архитектура има по цял свят и новата специализирана библия на Phaidon събира близо 400 къщи от 290 архитекта, сред които ще разпознаете знакови примери като Стъклената къща на Philip Johnson в Кънектикът, Farnsworth House на Mies van der Rohe в Илинойс, Kaufmann House на легендата Richard Neutra в Палм Спрингс (къде другаде може да си припомните основите на калифорнийския пустинен модернизъм?), Casa Canoas на Oscar Niemeyer в Рио де Жанейро, и Muuratsalo House на Alvar Aalto до Хелзинки.
Тематично, обектите в атласа на Phaidon са подредени в девет географски района. Въпреки че мнозинството от включените къщи се намират в САЩ, Великобритания, Франция, Австралия, Испания, Италия и Германия, има и не малко примери на изненадващи места като Конго, Кипър, Гана, Шри Ланка, Иран, Танзания и Уругвай. Освен с екстериорни и интериорни кадри от магьосници като Marvin Rand, Ezra Stoller и Julius Schulman, всяка къща е придружена и от кратък текст за нейната история, състояние, архитект и забележителни особености. Казано по друг начин, идеално домашно порно за всеки архитект и незаменим наръчник за обикновени хора, които искат да се сдобият с малко добри идеи за интериора и има шанс да се подмокрят при споменаването на имена като Gio Ponti, Charles Eames и Eero Saarinen.
Atlas of Mid-Century Modern Houses (твърди корици, 500 страници, 250 снимки, Phaidon) на Dominic Bradbury струва 225 лева онлайн тук.