Точно преди 60 години, американският президент Dwight D. Eisenhower реагира на Кризата Спутник с договора за създаването на федерална агенция за въздухоплаване и изследване на космическото пространство.
За тези вече повече от шест десетилетия, НАСА е отговорна не само за американската космическа програма и мисиите до Марс, Луната и отвъд нашата галактика, но и за стотици технологични изобретения и попкултурни моменти, които остават в историята на науката и света със своето забележително новаторство и мечти за достигане на следващата граница и разгадането на тайните на Вселената.
60-ата годишнина на агенцията е повод за почит не само към мъжете и жените от челните редици на космическите изследвания и постижения като първия американски сателит Explorer 1, първата жена в космоса, програмата Apollo и кацането на Луната, но и към трагично загиналите пилоти и членове на екипажа на Apollo 1, Challenger и Columbia.
И докато космическите програми вече не са запазени само за НАСА, Европейската космическа агенция и Роскосмос, американската агенция си остава в авангарда на амбициозните мисии за човек на Луната и опознаване на непознати галактики – добър повод да си припомним най-невероятните постижения на НАСА в 40 забележителни снимки от архива на агенцията.
Ученът Ernie Wright от НАСА пък е сглобил красиво видео от фотографии на лунната повърхност, озвучени от прелестното Clair de Lune на Claude Debussy, какво друго?
Пълната програма на тържествата за 60-годишнината на НАСА е тук.