GIRLSCOUT: Особености на мъжкия стил или как малкото е повече

© Dito

Приемам, че наближавате или сте прехвърлили 30-те и вече сте загърбили стиловите експерименти с кожени панталони, неонови цветове, анимационни картинки, парашути на японски дизайнери и прочие забавления. Не ме разбирайте погрешно, харесвам всяко едно от изброените, но успешното им съчетаване често изисква младост или талант, най-добре и двете. За добро или зло, идеята за външния вид като първосигнална визитка на мъжа придобива нов смисъл и тежест при търсенето на работа и любов, особено напоследък. Така че ако все още се чудите как да подредите приоритетите в гардероба, по-добре заложете на сигурно. Спокойно, здравият разум не означава непременно да сте скучни (тук съветите са излишни), а просто да бъдете добре облечени.  Независимо дали сте фенове на висок клас марки с дълготрайна стойност, бутикови лейбъли или познатите достъпни магазини за бързооборотна мода, имайте едно наум за онези десет опорни точки в мъжкия гардероб, способни без усилие да оставят добро впечатление при всяко момиче:

Костюмът

Костюмът

В тъмносиньо. Защото изглежда абсолютно на място винаги и навсякъде, точно както добрите обноски. Не страда от ултраформалния момент на черното и запазва онази сексапилна самоувереност на безукорно облечените господа от изложението Pitti Uomo и филмовите герои като James Bond. Беспорно ушиването по-поръчка е най-добрият избор (200-годишната шивашка традиция на Savile Row е достатъчно доказателство), но има и достъпни възможности – с уловието, че инвестицията в качество не търпи компромиси. Костюмите в сиво, черно и тънко райе също са добър избор. Може да инвестирате и само в тъмносиньо сако или блейзър – комбинират се перфектно както с риза и вратовръзка, така и с пуловер с поло яка, жилетка, най-обикновен тишърт, изтъркан деним, идеално излъскани обувки или разпадащ се Chuck Taylor. Истината е, че колкото по-хубаво (да се чете качествено) е едно сако, толкова по-небрежно може да се носи. Дяволът се крие в детайлите, така че внимавайте за материята, кройката (вталена при сако с едно или две копчета, от които само горното се закопчава), широчината на ревера, джобовете и хастара.

Ризата

Ризата
Класическият модел в бяло или синьо е подходящ за всяка формална и неформална ситуация. Фокусирайте се върху качеството и кройката. Изборът на риза с покрити копчета е хитър оптичен трик за издължаване на силуета. Навивайте ръкавите вечер или в най-големите жеги, но никога не разкопчавайте повече от две копчета, ок?

Пуловерът

Пуловерът

Тънките кашмирени (добре де, може и вълнени) пуловери с V-образна яка печелят бонус точки за допълнителна функционалност и се комбинират с всичко, стига да са в лесно адаптивен цвят. Доминацията на спортния стил във всекидневието извоюва място в базовия списък и за обикновения сив суетшърт. Няма лошо.

Денимът

Денимът

Изтърканите безформени джинси може би ви карат да се чувствате като лошо момче, но всъщност тези, които ви трябват, приличат на добре ушит панталон – от тънък памучен индиго деним с перфектна кройка и точна дължина (леко набираща се над обувките, така че да не се налага да навивате крачолите).

Панталонът

Панталонът

Памучните каки панталони са чудесна алтернатива на денима, особено през пролетта и лятото (леката вълна е изборът през зимата). Една дума по въпроса с бастите – две. Избягвайте прекалено тесните модели на всяка цена.

Тишърт

Тишъртът

Култът към белия тишърт не е случаен. Жените харесват непринудеността на мъжете с хубави бели тишърти и деним (сърдете се на Marlon Brando, измислил  го е още през 50-те на ХХ век). Малката подробност е, че въпросната ултимативна комбинация изисква поддържано тяло и париране на всякакви опити на корема да превземе талията – ако последното се случи, дано самоиронията и чувството ви за хумор да са добре тренирани (и двете са супер секси, също).

Връхното облекло

Връхното облекло

Първо място за тъмносиньото палто с двуредно закопчаване и дължина, едва покриваща сакото. Второ за бежовото кашмирено палто, което винаги изглежда безупречно. И двете ще ви служат вярно с години. Тренчкотът е само за напреднали, същото важи и за бомбърите. Парките и хъски якетата са ок за уикенда. Внимавайте кожените якета да не ви стоят като на закачалка, а да прилепват плътно по тялото. Широките рокерии си поживяваха добре през 80-те, нека си останат там. Мерси за което.

Цветовете

Цветовете

Има точно три цвята, с които трудно ще сбъркате: сиво, мастиленосиньо и черно. Надграждайте с натурални тонове като каки, бежово, шоколадовокафяво, бордо и камуфлажно зелено. Всичко в ярката гама си е на ваша отговорност.

Обувките

Обувките

Мъжете са особено чувствителни при избора на обувки, затова накратко: класически бели кецове (или трейнъри, ако предпочитате), семпъл оксфорд модел в тъмнокафяво (за синия костюм по-горе), войнишки боти и мокасини за онези, които знаят защо.

 Аксесоарите

Аксесоарите

Кодовата дума тук е ненатрапчивост. Вратовръзката отдавна не е задължителна вещ, но не е лошо да ви се намират една-две (вълна или коприна, по-тъмни от ризите и по-тесни от онези в гардероба на баща ви). Не си харчете парите за евтини часовници, а по-добре заложете на класически модели, лишаващи жеста с поглеждането от притеснение – има достатъчно достъпни модели, все пак. Раницата е чудесна опция, когато ви се налага да излезете с нещо повече от телефон, ключове и портфейл – базовият модел от черна кожа е всичко, което ви трябва. И никога, ама никога не премятайте през рамо нещо по-малко от сак – говоря за онзи диагонал през гърдите, който обезсмисля всичко казано дотук.

Кристина Симидчийска е моден редактор, добре облечена и дискретно дипломатична млада жена. Илюстрациите са на Dito. Този материал излиза в партньорство с Heineken и новата кампания на марката  Moderate drinkers wanted.