Повече от година след своя Boyscout подкаст, фотографът Златимир Араклиев е много променен. Карането на скейтборд и тренировките за тонус на лостовете в Борисовата градина се случват само, когато може да си вземе почивка от натоварения с работни задачи график. За последните 18 месеца сме го виждали да се забавлява зад плейърите в малката зала на ВъБанкъ и Жул Верн, да нахлуе сериозно в Instagram със симпатични снимки на ежедневния си живот и красивата си приятелка и най-вече да работи върху по-различните сесии на списание Eva с Лиляна Гергишанова, няколко рекламни кампании за волейболните национали и Unicef, обложката на Bóyana и въобще много добре подбрани проекти, без компромис към желанието му да работи предимно с приятели и да експериментира непрекъснато с изкуствената и естествената светлина и деликатното вкарване на подсъзнателни символи и интровертни истории. Поводът да се видим е последният албум на Tricky, злият баща на трип-хопа от белите гета на Бристол, който през последните месеци се завърта неколкократно за по няколко седмици в София и очевидно му харесва. Златимир създава обложката на Adrian Thaws, корицата на първия сингъл Nicotine Love и промо снимките за медиите ей така между другото без много-много да се обажда. Просто още един добър ден в офиса.
Какво се случи с теб след последния път, в който говорихме за музика? Пораснах с една година, открих нови дълбини извън комфортната си зона, продължавам да се забавлявам основно и сега, както тогава. Открихме се взаимно с още повече сродни души. Общо взето се радвам на прекрасните времена, в които живеем.
Очевидно се забавляваш добре, ако съдим по твоя Instagram. Визията за Tricky e втория ти голям музикален проект за повече от две години. Защо снимаш толкова малко и какво те кара да отказваш повечето предложения? Липсата на провокация и вдъхновение от локалните артисти и стремежа към музиканти, с които наистина искам да работя. Съвсем скоро ще имам възможност да реша този проблем.
Видеото на YoungBByoung има над милион гледания. Как ти се струва сега? Бих го направил със същата визия.
Как се запозна с Tricky? Трябва да сме благодарни и да ценим времето, в което живеем. Имаме невероятната възможност да се свържем само с един клик с хората, които ни вдъхновяват, да върнем обратно енергията, която са генерирали у нас и да създадем обща такава. В случая от музика във визия. Свързах се с него и той ми се довери изцяло. Имахме уговорка за промо снимки за медиите, но на втората минута от познанството ни ми каза: Ти ще снимаш обложката на новия ми албум!
Знам, че си му фен. Откога го следиш? Кои са ти любимите негови неща? От съвсем скоро – последните 8 години. Един от най-добрите музиканти и продуценти в историята на музиката според мен. Албумите Juxtapose, Mixed Race и Maxinquaye дадоха друго значение на музиката.
Какъв е като човек? Изключително магнетичен и зареждащ с енергия, ужасно любопитен към живота и хората, силно мотивиращ. Граничните крайности при него са доста типични.
Разочарова ли се от нещо, след като се запознахте? Историите, че е с много сложен характер, не са преувеличени. Изпитах го от първа ръка. Проектите при него започват импулсивно, всичко върви перфектно, завършваме конкретното нещо след месец и накрая настроението му се променя генерално, без особена и точна обосновка, въпреки че през цялото време е наблюдавал работата и е водеща част в нея. Говоря за видеото на Silly Games, което снимахме, но засега няма да излезе официално. Истинско предизвикателство е да продължиш линията от шедьоври на Mike Lipscombe и Stéphane Sednaoui. Мисля, че се получи чудесно. Доволен съм от резултата и искам да благодаря на целия екип за страхотната работа – Shibari gig, Камен, Заека, Тишо, Маргарита, Нева, Робърт, Михаела, Александър, Аля. Имаше силна енергия около проекта и перфектен резултат. Същото беше и с корицата, за чиято реализацията (комуникации и изграждане на сета) ми помогнаха Траяна Колева (ако не беше тя, този проект може би нямаше да съществува) и Тина по време на самите снимките.
Разкажи за концепцията на целия проект. На първата ни среща с Tricky ми разказа много подробно цялата история и основните идеи в новия албум. Целият проект е много личен, като започнеш от заглавието (Adrian Thaws) и стигнеш до последения трак от албума. Целта ми беше да направя портрет за музикална автобиографична книга. Прекарахме много време заедно, говорихме си доста за детството му и сподели ужасно много лични истории и преживявания. Исках да разкажа всичко само с един кадър: вътрешните демони, които го разяждат, огънят от дулата на пистолетите в Лондон, нощите с червени светлини в опушените реге клубове от тинейджърските му години, искрата на майка му Maxine Quaye през 1968, която в последствие подпалва целия свят, такива неща. Огледалата и светлината бяха основното изразно средство в оформянето на този облик и въобще на внушението, което искахме да постигнем. Тези, които отразяват себичността, миналото и бъдещето или с три думи – корпускуларно-вълнов дуализъм. Маска от светлина, разглобена на съставните си част от цветовия спектър, която изгаря кожата до болка от откровеност. Докато не те накара да спреш да мислиш и да започнеш да чувстваш.
Сериозна работа. Някакви лични истории, които ти направиха впечатление и ти дадоха идеи за снимките? Оформи се цяла картина от милион малки детайли. Вербално се наредиха нещата като алгоритъм – когато си достатъчно добре подготвен, съдбата е на твоя страна.
Имахте ли някакви референции, кои артисти обсъждахте и намерихте ли общи интереси? Не може да става въпрос за референции, когато създаваш подобен продукт. За мен това е измамна граница, която те лишава и ограничава да отпуснеш сетивата си и да твориш.
Колко дни снимахте? Един. Всъщност имахме обложката на петата минута от началото на снимките, може би 14-тия кадър. Спряхме, погледнахме кадрите набързо и той ми каза Уау, имаме сериозен проблем! Погледнах го въпросително и много смутен, а той ми отвърна с усмивка Как ще изберем само една обложка, от тези кадри?!?
Напоследък имаш фетиш към червената светлина и я използваш в повечето си проекти. Защо така? Винаги съм го имал. Сега просто ми отива още повече.
Хората, с които искаш да работиш тук и навън? Ще разберете съвсем скоро. Някой ще бъдат изненадани, други – не чак толкова. Предпочитам да показвам готови проекти, а не да разказвам. Когато се материализират следващите неща, ще разберете първи, обещавам.
Златимир Араклиев е тук. Ревю на новия албум на Tricky – тук.