
Независимо дали говорим за момичета или автомобили, Mirage е синоним на една особено разпознаваема естетика. Създаденото от Frank Rocholl и Purienne списание за хедонизъм, сол по кожата и велик дизайн във всички Му форми обича да се връща назад към носталгичните времена на свобода, която изглежда извън времето.
За разлика от асорти меланжа в предишните издания на едноименното скъпо издание, последната книга на Mirage е посветена на една икона. Under the Sun съчетава представата на Rocholl за калифорнийски хедонизъм със съвършените извивки на стари Porschе-та от серията 911.

Сещате се: лунички, морски коси, тен с разлики, големи сладоледи, синева, слънчев зной по прашните пътища на Източния бряг, The Rolling Stones от тонколоните, докато очертанията и светлините на града се отдалечават в огледалото за задно виждане, прозорците са спуснати, а решителността за изживявание е на макс.
Porsche-маниаците от Южна Калифорния се грижат добре за мита на 911 от десетилетия. Но Under the Sun не е обикновена почит само към един автомобил, а по-скоро смяна на предавките по магистралата на живота. Звучи утопично, но от определен ъгъл си изглежда точно така, а 911-ките са най-красиви, когато са далеч от автомивката и по-близо до Frank Moody.
В книгата на Mirage са включени фотографски истории и кадри от познати хора като Purienne, Vince Perraud, Pierre Toussaint, Kate Bellm, Jason Lee Parry, Cameron Hammond, Susan Buth, Adam Montgomery и Frank Kayser, а ние хващаме Frank Rocholl за блиц по въпросите на Porsche хедонизма, калифорнийската мечта и основополагащите преживявания с 911:

Как се роди идеята за Under The Sun? Преди две години пред едно кафене в лосанджелиския квартал Силвър Лейк. Беше типична гледка – паркиранa червена Targa от 70-те с ръжда по себе си, прокъсани и облепени седалки с тиксо и стикер с хипарския знак на мира върху задния капак. Изведнъж от съседната сграда се появи жена с излъчването на Margot Robbie и огромни слънчеви очила, скочи вътре и отпраши. Беше от онези моменти, в които моментално се питаш коя ли е тази интересна красавица и дали това е нейната кола – перфектно въплъщение на онзи привлекателен дух, който може да бъде описан само като California Dreaming.
Последното е дословен цитат на популярните Rocholl-ски правила за добър живот. О, да! Намери си винтидж автомобил. Намери си муза. Намери си място под слънцето. Не непременно в този ред. Приемам го подъзнателна мантра за Under the Sun. Разбира се, помага и това, че отдавна сме дефинирали своя вкус за фотография на автомобили и жени в предишните издания на Mirage със знакови кадри на икони като Citrooen SM или Lotus Elite. Освен това познавам автоиндустрията отблизо покрай работата като творчески директор за Audi, Mercedes, BMW и Porsche, а също и като артистичен директор на Ramp – списание за автомобилна култура. Подготовката за книгата включваше събиране на около две хиляди кадъра с автомобили и екранни снимки от различни фотографи. Селектирах около 400, които съчетаваха различни аспекти на винтидж Porsche-тата, Mirage и голямата пустош. Редактирането на Kate Bellm-ската книга ми помогна да осъзная, че последователните поредици от различни снимки създават свои собствени истории. Under The Sun мина през четири основни редакции, преди да проработи и да се ъсети хомогенно – като нещо красиво, в което искам да се изгубя.

Защо Porsche? След толкова много години все още ми е оиснало да изследвам силуета на 911, най-вероятно никога няма да се случи. Отделно много фотографи карат винтидж 911-ки, съответно има доста добър материал с подобни автомобили, за разлика от много други марки.
Каква е разликата между Under The Sun и другите фотокниги за 911? Повечето от тях са каталози на идеално излъскани 911-ки в шоуруми с безкрайни текстове за техническите им възможности и интервюта с богати колекционери или бивши състезатели. Правено е хиляди пъти. Напоследък, особено покрай събития като Luftgekuehlt, Petro Surfer и други случки на тунинг сцената се заформя едно алтернативно движение. За мен Porsche 911 винаги е синоним на онова особено калифорнийско чувство на свобода – емоционална история, нищо рационално. Мисля, че подобни наративи все още не са особено популярни, да не кажа, че направо липсват.

Къде го усещате най-силно това конкретно чувство? По филмовите машрути: на правия път в пустинята, в Джошуа Три, по каньоните.
Винаги ли сте се интересувал от автомобили? Определено. Баща ми имаше автосервиз и постоянно се въртеше около своите BMW-та и Alfa-и.

Имате ли лична история с 911? В личната ми представа за постижения911 винаги е било синоним на успял човек в творческата индустрия. Последното ми се е набило в главата още от годините като млад дизайнер в Дюселдорф, когато всичките шефове на рекламни агенции караха такива. Събота сутрин пред кафенето винаги имаше стройна редичка 911-ки. Днес това звучи декадентски, но за времето си беше много яко, особено след като шофьорите на тези автомобили бяха ектремни индивидуалисти със странни костюми и прически. Говорим за началото на 90-те и така наречената ера на рекламата като изкуство ала Michael Schirner. Тези хора живееха в наистина екцентричен свят, какъвто е трудно да си представим днес. Когато аз самия вече можех да си позволя Porsche, златните години на рекламата и дизайна бяха отдавна отминали. Затова ключовете на моето първо Porsche си бяха невероятно важен момент, за които съм се борил и не ми е било лесно. Случи се в средата на 30-те ми години.
Цвят? Черно. Трансформативно преживяване.

Има ли скрито послание в Under The Sun? Това е книга на Mirage, съответно очаквайте mirage-ската интерпретация на Porsche хедонизма. Има нещо специално във винтидж автомобилите, което те възнаграждава на толкова много нива. Ако тази книга вдъхнови хора да пробват – супер. Ако винтидж 911 не ви е по джоба, винаги може да потърсите някоя стара Alfa Spider.
Stars over Sunset e последното изрчение в книгата. Какъв е неговият смисъл? Съпътстващата го снимка е на 911 докато излиза от паркинга на легенрадния хотел Chateau Marmont на Сънсет булевард в Холивуд нощем. Напомни ми за един подобен случай с мен, когато излизах от същото място под звездите. Затова съкратих звездна нощ на Сънсет Булевард до Звезди над Сънсет. Мисля, че описва съвършено онзи дух на Ел Ей, когато чувстваш как всичко е възможно и си на точното място в точното време – Холивуд е много добър в това. Апропо, как въобще ти хрумва да го кръстиш Сънсвет булевард? Винаги ми е харесвало.
























Under The Sun Vol.1 (200 страници, твърди корици, Mirage) струва 157 лева онлайн тук. Потърсете я в предпочитаните интернет книжарници за скъпи издания, за да не платите oще 66 лева отгоре за доставка и ДДС.