Какво да правим в София през февруари

Кадър от изложбата Заедно за кратко на Денислав Стойчев в Синтезис © Денислав Стойчев

Сега, първо очевидните неща: пределно наясно сме, че до горната пасторална идилия на Бонсови поляни с хубава храна, студени бири, самодивски танци на фарове, възпитано натискане и касетофон с новия албум на Lescop остават поне два-три месеца.

За момента се виждаме предимно като уморени и отегчени джентълмени ала ей този кадър на Cristina de Middel, готови да споделят мъдрости за изложби, концерти и платена любов по хотелски стаи от висотата на своя измачкан, но изначално добър смокинг. Саундтракът: Drip Dry Eyes на японската легенда Yukihiro Takahashi.

Общото между горните два сюжета е склонността да залитаме към препоръки за качествено запълване на свободното време със свръхдози ниско (изложби) и високобюджетна (блокбъстър кино, концерти и други екстри) култура по диагоналите от жива музика (местни любимци, бъдещи турски легенди и феноменални контратенори), експозиции на съвременно изкуство (Кольо Карамфилов), черни квадрати (Симеон Симеонов) и милениали (Денислав Стойчев).

Пълната програма включва театрална премиера на Диана Добрева, мотивационни срещи, мотоциклети, диско цици и потна електроника за глава и крака. Та така, ето какво правим в София през февруари:

КОНЦЕРТИ

Петимата от запаса: Гена, Имера, Yana, Тахома и Leena 2023. Кучето няма да участва в концерта най-вероятно © Иван Христов

КАКВО: Тaxoма & Dа Hоmies, Yana, Leena, Имера и Гена. Заразно-палавата синергия на този интересен и многолик синдикат от приятели и съмишленици не е тайна за всеки, които следи спорадичните концерти на всички замесени в комбо през последната годината и половина. Но, както самите те казват, няма два еднакви лайва, съответно можем да сме сигурни в познатата динамичност, съблазън и игриви текстове. Нежният меланж от арендби и нео-соул на Yana и Leena непрестанно е подложена на смело и изпипано надграждане, а римите на Имера и Тахома удрят там, където трябва. Гената си го знаем: не се трогва особено от постоянните крясъци дай, Гена, Гена, дай, дай, Гена, дай.
КОГА: 6 Февруари в Строежа (ул. Георги С. Раковски 116) от 21:00 срещу 20 лева за билет от EVENTIM и 25 лева в деня на концерта и на входа на клуба

Jakub Orliński © Honorata Karapuda

КАКВО: Красота и думи: Jakub Orliński. Направете си услуга и се разходете до Instagram-a на този забележителен контратенор и брейк танцьор (със спечелени международни състезания), за да го видите как промотира Маестро-то на Bradley Cooper с изключително забавно видео за етикета на симфонични концерти, оперни представления и други културни събития, на които трябва да сме тихи. Да, голям симпатяга и тотално наш човек, но и абсолютна сензация в света на класическата музика, който идва за пръв път в страната като гост на цикъла Красота и думи по покана на Соня Йончева и нейната продуцентска компания SY11 Events. Още причини да харесваме Jakub Józef Orliński? Освен рядко срещана комбинация от талант, харизма и най-високия мъжки певчески глас, 33-годишният поляк има шест записани албума, две номинации за награда Грами, феноменално легато, превъзходна дикция, специфичен тембър и много точен музикален усет. Orliński гастролира редовно на най-престижните световни сцени като Ковънт гардън, Метрополитън опера и Карнеги Хол. За рецитала си в София полякът е поканил своя сънародник и добър приятел, с когото работи често – пианистът Michał Biel. Двамата ще изпълнят песни на различни съвременни полски композитори и барокови творби на майсторите в жанра – Handel и Purcell.
КОГА: 13 февруари в Зала България (ул. Аксаков 1) от 19:30 срещу билети от 40 лева нагоре в EVENTIM

КАКВО: Shortparis. Симпатичните младежи на снимката по-горе благословят музикалната сцена с качествен и авангарден арт-пънк с нотки на дарк уейв и електроника вече повече от десетилетие. Освен това, руските пионери Shortparis използват своето изкуство за сублимни политически и социални коментари, превръщайки звука на своята банда в грандиозен спектакъл. Доказателство за смелите им изказвания са не само текстовете, но и силно изразителните видеоклипове на Страшно, Говорит Москва и антивоенният протест в специалното изпълнение на Яблонный Сад с хор от ветерани в борбата против нацизма. След редица провалени концерти в София поради визови и здравословни проблеми, квартетът на Николай Комягин прави нов опит да стигне до столицата в средата на февруари. С репертоар от четири емоционално ангажиращи албума (включително миналогодишния Гроздья гнева) и пресни EP-та и филмови саундтраци, Shortparis обещават да надградят зрелището от Wrong Fest 2021 с шумен, потен и приятно тягостен Свети Валентин/Трифон Зарезан (кой каквото).
КОГА: 14 февруари в Mixtape 5 (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 20:00 срещу 40 лева за билет от EpayGo (притежателите на full pass билети от миналогодишния Wrong Fest влизат безплатно)

КАКВО: Lalalar. На следващия ден след Shortparis се засилваме към една бъдеща турска легенда, която набира скорост и вече се е доказала пред родната публика със смазващ концерт на пловдивския Station Street Festival. Едно от най-интересните имена на модерния турски рок трупа фенове на гърба на своите енергични концерти, ескалиращи до маниакални танци върху психеделични инструментали от 80-арски синтезатори, провлачен бас и остри китари, дълбоки вокали, анадолски фънк и искрена емоция. Истанбулското трио на Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek и Alican İpek представя последния си албум En Kötü Iyi Olur (2023), посветен на важността да намираме добро сред обйръжаващото ни зло и социално-политическите проблеми на нашето време. Разбира се, очакваме да ни ударят през коленете и с популярните си бенгъри Yamyam, İsyanlar и Mecnun’dan Beter Haldeyim от дебюта Bi Cinnete Bakar (2022). Подгряват Tenderbender – Лъчезар Босаков (вокали, китара), Михаил Делирадев (барабани), Иво Чалъков (китара) и Александър Миланов (бас), познати от групи като GravityCo, Van Cock, Cigaretta, Piranha, Тангра и Stop The Shizo.
КОГА: 15 февруари в Mixtape 5 (подлез Галерия на НДК под кръстовището на бул. България и бул. Черни Връх) от 20:00 срещу 40 лева за билет от EpayGo и 50 лева на входа в деня на концерта

ФИЛМОВ ФЕСТИВАЛ

Кадър от филма Вермеер: Най-голямата изложба (2023) на режисьора David Bickerstaff © Master of Art

КАКВО: Master of Art. Вторият филмов фестивал за 2024 традиционно ни докарва Стендалов синдром с най-добрата документалистика за света на изкуството. Master of Art се открива с Да летиш с плавници – картини, пърформанси, експерименти, електронна музика в две старинни къщи в малък италиански град, разгорещени разговори за съвременно изкуство и трогателни срещи с най-близки хора и места в България след 50 години раздяла, за да разберем какво мотивира художника, бунтар и експериментатор като Алцек Мишев да не спира да търси смисъл в изкуството и живота. Какво още? Боромини и Бермини. Предизвикателство за перфектност, посветен на едно от най-прочутите художествени съперничества и архитектурната революция на самотния гений, който променя облика на Рим завинаги напук на конвенциите и предразсъдъците; частен портрет на Jeff Koons и страхотен филм за най-голямата излжоба на Wermeer, но без тълпите.
КОГА: 9-29 февруари в Люмиер (Малкото НДК на пл. България 1) срещу билети от 12 лева за филмите от официалната селекция тук

ФИЛМИ НА ГОЛЯМ ЕКРАН

Nobody puts Baby in a corner: Dua Lipa и Henry Cavill в Аргайл: Супершпионин (2024) на режисьора Matthew Vaughn © Форум Филм България

КАКВО: Аргайл: Супершпионин. Майсторът на екшън комедиите Matthew Vaughn (Кингсмен, Шут в гъза!) ангажира Bryce Dallas Howard за ролята на интровертна писателка на шпионски романи, която живее самотно със своята котка, но един ден ненадейно се оказва въвлечена не в нов заплетен сюжет за своя агент Argylle (Henry Cavill), а в съвсем реално преследване на живот и смърт с опасен престъпен синдикат. Следва позната, но пречупена през погледа на режисьора шпионска пародия, пардон, история, в която котаракът има по-важна роля от очакваното, а актьорският състав гъмжи от звезди като Sam Rockwell, Dua Lipa, Bryan Cranston, Samuel L. Jackson и John Cena.
КОГА: Вече в кината

Супергероини от всички страни, съединявайте се: Dakota Johnson, Sydney Sweeney, Isabela Merced и Celeste O’Connor в Мадам Уеб (2024) на режисьорката S. J. Clarkson © Форум Филм България

КАКВО: Мадам Уеб. Sony вселената на Човека паяк продължава стремглавата си експанзия и оплита (да, лесно е, ама карай – бел.ред.) Dakota Johnson, Sydney Sweeney, Celeste O’Connor, Isabela Merced и Emma Roberts в блокбъстър история от вселената на Спинди. Този път обаче Cassandra Webb (Johnson) не е познатата от комиксите сляпа и парализирана старица, а млад парамедик, придобил пророчески способности след претърпян инцидент. Скоро след това ще се наложи да се бори със собственото си минало (и бъдеще), а и да помогне на специалните момичета Julia Carpenter (Sweeney), Mattie Franklin (O’Connor) и Anya Corazon (Isabela Merced) да оцелеят в упоритото преследване на мистериозен герои. Все още не знаем дали ще видим някой познат или нов Спайдън-Мен, но вече е ясно, че емблематичният костюм ще бъде носен от Ezekiel Sims (Tahar Rahim) – лошото момче и главният антагонист в Мадам Уеб. Филмът на S. J. Clarkson (Джесика Джоунс) е силно вдъхновен от комиксите на Marvel, но и попроменен в доста аспекти, така че очакванията са на кантар.
КОГА: 16 Февруари в кината

Ya man: Kingley Ben-Adir в Боб Марли: One Love (2024) на режисьора Reinaldo Marcus Green © Форум Филм България

КАКВО: Боб Марли: One Love. Биографичната история на един от най-разпознаваемите и ярки попкултурни символи на ХХ век е екранизирана по сценарий на Terence Winter, Frank Flowers и Zach Baylin, съсредоточен върху периода от издигането му като олицетворение на идеала за мир и единство до ненавременната му смърт през 1981, Енергията, идеологията и истинската магия на Marley са уловени пълнокръвно от Kingsley Ben-Adir, който се справя чудесно с илюстрирането на рудните избори, опасната и често наказвана смелост и тежкия политически натиск, съпътстващ всеки обичан (и мразен) от обществото символ. Сблъскваме се и с духовните наклонности на артиста, както и с нефилтрираните му изказвания в подкрепа на демократичните реформи, a и s последствията, които предизвикват – като опита за убийство в собствения му дом. Lashana Lynch влиза в образа на обичната му съпруга Rita Marley, а James Norton – в ролята на продуцента и основател на Island Records Chris Blackwell, отговорен за популяризирането на регето по цял свят. За разлика от случая с Присила, на режисьора Reinaldo Marrcus Green му е позволено да използва всички култови парчета като No Woman, No Cry, Redemption Song, Could You Be Loved и Buffalo Soldier.
КОГА: 16 Февруари в кината

ИЗЛОЖБИ

Лице, бродерия върху обект, 2023 © Невелин Иванов

КАКВО: Спалнята на Нево. Втората самостоятелна изложба на Невелин Иванов продължава темата за психическото здраве от първия му самостоятелен проект – Ако имах прасе, щях да го кръстя Нево. След като успява да сподели за проблемите си с булимията, авторът вече е намерил начин да я преодолее. Невелин е приел тялото си и обикнал образа си, но на каква цена? Преодоляването на едно състояние бива заместено с друго – постоянното желание за секс. Спалнята на Нево цели да вкара (образно) публиката в най-интимните кътчета от съзнанието на автора – мястото, където сме наистина себе си или спалнята като поле за анализиране и осмисляне на голото тяло, както и пространство за вглеждане в самите нас. Една пристрастеност е изместена от нова. Нуждата да си харесван, желан и обичан се превръща в зависимост. Защото какъв по-добър начин има да харесаш себе си, ако не през другите? Чрез бродирането и постоянното проникване на иглата в плата, напомнящо акта на пенетрация, авторът изобразява различни части от тялото си върху възглавници и приканва публиката да си легне с него. По-смелите могат да посегнат и към две канави с избродирани голи автопортрети.
КЪДЕ: Little Bird Place (ул. 11-ти Август 7) до 2 февруари с вход свободен

© Райчо Станев

КАКВО: Кварто / Преодоляване на графичната концепция. Това, което отличава Райчо Станев и неговия специфичен почерк, е (цитираме) пътуването през различни звукови и визуални многодименсионални пространства в търсене на нови открития и интерпретации на вечни теми. Наслагването на звуци и образи, смесването им в променливи мултимедийни конструкции води до изграждане на нови структури и материя, насочва към многообразието на Вселената. Разпознаваем го прави вечното завръщане към базата, от която е тръгнал, за да поема отново и отново към други измерения и така да използва безбройните възможности за изследване на нови територии. Енергията, която му вливат Родопите, неговият роден дом, той превръща в мимолетни графични знаци, носещи трайни послания. Техниката е опростена, рисунките са с цветен туш върху хартия, което ги прави лесни за възприятие и усещане. Настоящата изложба представя серии, умело сливащи традиционни български мотиви с модерни дизайнерски принципи.
КЪДЕ: Depoo (ул. Врабча 12Б) до 14 февруари с вход свободен

© Биляна Дешева

КАКВО: Кабинет на любопитствата. Вдъхновени от богатия архив на неговите колекции, четирима млади български художници се срещат с научни работници от Природонаучния музей, за да изследват допирните точки на изкуството и науката и да създадат четири различни инсталации –  Artificialia (даваща поглед към структурата на спомените), Scientifica (изправя човека пред безмерността на космоса), Naturalia (преосмисляща природата и нейната материалност) и Exotica (олицетворяваща вечното човешко търсене). Интерактивната потапяща изложба на Биляна Дешева, Величка Джамбазова, Гергана Иванова и Сиана Дамянова разглежда концепцията за кабинетите на любопитствата като куриозни колекции с причудливи природонаучни артефакти, представящи едно далечно измерение между фантазия и реалност. Четирите инсталации са подредени в своеобразен лабиринт, през който посетителят преминава и взаимодейства с различните форми на изкуството.
КЪДЕ: Credo Bonum (ул. Славянска 2, вход откъм ул. Бенковски) до 17 февруари с вход свободен

© Сияна Шишкова

КАКВО: Граната в Ралото, Гарванът е Лето. Сияна Шишкова участва в резиденцията на Slopi Kopi миналия декември, приключила с поп-ъп изложбата The Arching Dream of the Giant Tortoise с материали от процес по създаване на печатни произведения, колажи, фотокнига и книга лепорело. Нейната най-нова експозиция развива споменатите формати в завършени работи, продължавайки визуалното изследване на раната в нейните буквални и незрими проявления. Използвайки колажиране, наслояване, унищожаване и умишлено използване на изображения с груби текстури, Сияна оспорва претенцията на фотографията да изобразява достоверно това, което виждаме. Резултатите са ефирни, смущаващи пейзажи, в които се сливат фигурация и абстракция, предаващи едновременно усещане за сигурност и тревога, за разбиране и объркване.
КЪДЕ: КО-ОП (ул. Триадица 5) до 18 февруари с вход свободен

Кадър от репетициите за пърформанса и изложбата Erupting в галерия One © Владислава Григорова

КАКВО: Erupting. Да отпуснеш хватката на всичко е голямо предизвикателство. Това е борба, която се изостря пред лицето на най-агонизиращите преживявания – тези, чийто произход често остава неуловим. Когато разпознаем корените на нашето страдание, но се окажем неспособни бързо да ги изкореним, ние пропадаме в тъмнина, пропита с ярост. Този гняв е само естествен отговор, който води вътрешното ни Аз през тези изпитателни моменти. Разгръща се като танц със сложна хореография – парадоксално взаимодействие между упоритостта на война, нервната енергия, стремителността и елегантното равновесие. Представлението на артистите от академия Коста Каракашян и куратора Domenico de Chirico за благотворителната фондация Il Bottone се провежда в затвореното пространство на галерия, за да илюстрира нашата емоционална среда.
КЪДЕ: Оne (ул. Дякон Игнатий 1) от 12 до 18 февруари с вход свободен (но с билети от 25 лева за пърформанса на 15 февруари)

© Симеон Симеонов

КАКВО: Тайната вечеря. Вероятно неволно (или съвсем нарочно), горната творба илюстрира точно какво се случва в съзнанието ни в най-лошите моменти. Иначе формите, с които Симеон Симеонов работи, го интересуват от доста време. Те са геометрични (архитектурни) и биологични. Правите линии и ъглите вървят редом с кривите и уютните извивки на човешкото тяло. Минимализмът на изказа му позволява да се вгледа в ядрото на материята и собствената си чувствителност. Нещо, което трябва да правим често. При Симеонов обаче гледането винаги върви едновременно навътре и навън. Взаимодействието със средата и архитектурата на мястото е от съществено значение за въздействието на творбите. Пространството ангажира и различен тип намеса – тази на геометрията като проекция на разума и рационалното мислене. Симеон работи с латекс, полиуретан, въздух, вода и канава. Готин човек.
КЪДЕ: Харта (ул. Врабча 12) до 1 март с вход свободен

Cristina de Middel, Edward, Лос Анджелис, от серията Джентълменски клуб © Cristina de Middel

КАКВО: По ръба на реалността. Изложбата на световноизвестната испанска фотографка Cristina de Middel представя кадри от пет от най-популярните ѝ фотографски серии. Настоящият президент на колектива Magnum обича да изследва двойнствената връзка на фотографията с истината. Смесвайки документална и концептуална фотография, тя се заиграва с реконструкции и символи, за да размие границата между реалност и фикция, докато коментира наболели въпроси от нашето съвремие. Афронавти реконструира събитията около опита за създаване на африканска космическа програма през 1964. Това направи омразата пък се върти около сюжета на един от романите на популярния нигерийски писател Amos Tutuola, като пренася фентъзи разказа в съвременността на Нигерия. Парти илюстрира съвременен Китай през комбинация от текст и снимки с цензурирани и редактирани откъси от втората най-отпечатвана книга в историята на света – Цитатите на председателя Мао Дзъдун. Серията Джентълменски клуб пък се стреми към по-добър визуален баланс при представянето на проституцията и предлага визуален показалец на потребителите на секс услуги по света. Локациите са Хавана, Мексико Сити, Париж, Банкок, Лос Анджелис, Лагос, Кабул, Амстердам и Мумбай. Cristina de Middel гостува у нас по покана на ФотоФабрика.
КЪДЕ: Двореца (пл. Княз Александър І 1) до 17 март срещу 6 лева (2 лева всеки четвъртък)

© СБХ

КАКВО: Любен Зидаров. 100 години. Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на художника Любен Зидаров (1923-2023). Един от най-разпознаваемите български илюстратори посвещава над седем десетилетия на книгата и е признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ век. Зидаров е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца Славейче (1957). Можете да срещнете неговото име и върху илюстрациите на стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които Андерсенови приказки, Приказки на Шехеразада, Островът на съкровищата, Граф Монте Кристо, Принцът и просякът, Чичо Томовата колиба, Том Сойер, приказките на Oscar Wilde, романи на Пейо Яворов, Николай Райнов, Елин Пелин, Ангел Каралийчев и Асен Разцветников. Признат за най-възрастния действащ илюстратор в света, Зидаров продължава да рисува до смъртта си.
КЪДЕ: Галерията на СБХ (ул. Шипка 6) от 8 февруари до 23 март с вход свободен

Кольо Карамфилов, Изгаряне на пейзажа, 1993, от цикъла Субективни ритуали, частна колекция © Национална галерия

КАКВО: Кольо Карамфилов. Отвъд човека. В експозицията са включени непоказвани и малко известни творби на Кольо Карамфилов (1963-2014), селектирани от куратора Надежда Джакова и събрани със съдействието на сина му Росен Карамфилов и галеристката Радост Коцева. Водещата тема в платната е повтарящият се мотив на човека, изваден извън обичайната изобразителност, превърнат в символ, знак на автора и изкуството му. Кольо К. променяше света с всяка една своя изложба, докато беше с нас на земята. Както неведнъж е казвал – за да ни разкаже една история за малко. До следващата история, която пак да ни разкаже за малко. Историите не свършиха с неговото изкачване по стълбата към небето. Напротив. Отговорността да ги разказваме обаче остана у всички нас, които го обичаме с всяка своя клетка, до самия ръб на безкрая. Ние продължаваме да споделяме неговите истории, останали завинаги в картините му, в рисунките, във всеки щрих и всеки милиметър същина.
КЪДЕ: Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. Черни Връх 2) до 24 март срещу 3 лева за вход

© Денислав Стойчев

КАКВО: Заедно за кратко. Милениали в България 2010-2016. В периода между 2010 и 2016, който съвпада с последните му години в гимназията в Ямбол и началото на следването му в София, младият документален фотограф Денислав Стойчев неизменно снима близкото си обкръжение от приятели и техни приятели, създавайки своеобразен портрет на своето поколение Y – милениалите, родени между средата на 80-те и края на 90-те. Не сме преживели комунизма и може би затова не сме такива бунтари като израсналите преди нас. Ние сме по-малко интровертни и обсебени от социалните мрежи от поколението след нас, но все пак отстояваме собствените си зони на комфорт. Това е нашият преход от детството към зрелостта, който съвпадна и с несигурния край на българския преход. Според Йордан Ефтимов, изложбата на Стойчев не е нито етнографски проект за постсоциалистическия млад българин, нито пък антропологическо изследване на ритуалите на прехода от детството към света на възрастните. Това е документална фотография, запечатала състоянията на неосъзната свобода и тревога от участник, потопен изцяло вътре. Нещо като портретите, които затворник прави на другите в килията без да е ясно дали тези образи изобщо ще оцелеят. Светът на милениалите тук е представен като свят не на свръхиронични, а само на свръхчупливи същества.
КЪДЕ: Синтезис (бул. Васил Левски 55) до 2 април с вход свободен

ИНСТАЛАЦИЯ

© Михаил Новаков

КАКВО: Expert Sleepers. Австрийският артист Bernd Oppl открива един изоставен от хората свят, в който екраните са единственото живо присъстсвие. Камерата му тихо преминава през различни интериори, превеждайки ни през тревожността на безкрайно рестартиращия се екран на iPhone, успокояващите океани, прожектирани на телевизионен монитор, поезията на караоке субтитрите или бързо движещите се галактики на скрийнсейвърите. Екраните ни превеждат през пространства и психологически състояния, всъщност сякаш именно те държат пространството и възприятията заедно. Десислава Димова обаче предупреждава, че ако ги изключим, нашият триизмерен свят, както и съзнанието ни, може да се разтворят обратно в космически прах. Където и да се намират липсващите хора от световете на Oppl, екраните и машините все още оформят пространството в мащаба и ергономията на човешките тела, като останки на отдавна напуснали богове.
КЪДЕ: (бул. Дондуков 34) до 3 март с вход свободен по обясними причини

ТЕАТЪР

Кадър от репетициите на Моби Дик (2024) в Народен театър Иван Вазов © Стефан Здравески

КАКВО: Моби Дик. Първото премиерно представление в Народния театър за 2024 е последният мащабен проект на режисьора Диана Добрева (Медея, Бащата, Синът, Калигула, Макбет) по едноименния роман на Herman Melville. Моби Дик разказва историята на капитан Ахав, преследващ величествен бял кит по цялото земно кълбо. В библейското пътуване той е съпроводен от екипаж, готов да стигне до самия край. Далеч от моряците остават жените им, чиито сънища определят посоката на кораба. Спектакълът на Добрева изследва дълбините на съществуването, сред които плува вечно бялата сянка на онова, от което човек бяга и което човек преследва. В епичния свят на режисьорката легендарният кит е необяснимото, с което живеем: страхът от времето, копнежът по вечното, търсенето на абсолютното. Ансамбълът от артисти включва Христо Петков, Владимир Пенев, Снежина Петрова, Жорета Николова, Ненчо Костов, Александра Василева, Пламен Димов, Параскева Джукелова, Стелиан Радев, Биляна Петринска, Димитър Николов, Ева Тепавичарова, Явор Вълканов, Албена Ставрева, Асен Данков, Вяра Табакова, Кире Гьоревски, Елена Иванова, Павлин Петрунов, Мартина Пенева, Калоян Трифонов, Жаклин Даскалова и Боян Челебиев, а театралният текст (подобно на другите пловдивски постановки на Добрева) е на Александър Секулов.
КОГА: 11/12/14/20/29 февруари в Народен театър Иван Вазов (ул. Дякон Игнатий 5) срещу билети от ?? лева нагоре ОНЛАЙН и на касите на театъра

ЕЛЕКТРОННИ ПАРТИТА

Freudenthal © Kristina Kast

КАКВО: Freudenthal, Technobeton и Sayulke. Историята на този забележителен Петльовден накратко: Fondazione Тechnobeton (нещо като Fondazione Prada, но за перверзно техно и мръснишко диско) обединява (между)народни артисти в единен парти формат: двойна комбина между съседите Tell Me и Brut. Формулата е проста: диско в Tell Me, тупалки в Brut. Тупалките под червените прожектори на последния са поверени на Freudenthal (човекът зад проекта Pardon Moi и платформата Feinstoff), който обикновено пали дансинга в Lunacy Berlin; Technobeton (Ясен Марков) и Sаyulke (този така симпатичен Самуил, който ни прави подсечки с хитачки в София и Пловдив от край време).
КОГА: 2 февруари в Brut. (ул. Иван Вазов 12) след 23:00 срещу 10 лева/15 лева за Brut. и Tell Me

Discotitties © Михаил Новаков

КАКВО: Enzio Etchaberri, Discotitties и Theodora. Берлинската линия на тазгодишния Петльовден продължава и при съседите от Tell Me с Enzio Etchaberri – познато лице от немските клубове Sisyphos и Renate. Роденият в Нидерландия и базиран в Берлин диджей и продуцент обича бутането на стени с високоенергични космически звуци. Преди него обаче ще уважим диджей дебютите на Theodora (дяволски добрата класическа пианистка Теодора Цветкова) и Discotitties – шармантните мацки Миа (чернокосата девойка със странична гърда и 70-ска къдрава коса) и Дария (червенокосата амазонка с бяла кожа), описвани от организаторите като артистично разтягащи се отвъд музикалната селекция дами с ураганна сила и хипнотизиращи аеробни движения. Би трябвало да свирят секси диско, пък да видим.
КОГА: 2 февруари в Tell Me (ул. Иван Вазов 12) след 23:00 срещу 10 лева/15 лева за Tell Me и Brut.

Ben Klock © Joachim Gern

КАКВО: Photon с Ben Klock, Fadi Mohem, Stef Mendesidis и The Lady Machine. Метрополис представят новата инкарнация на концепцията Photon за пръв път в Европа след нейния успешен старт в Ню Йорк. Участниците ги познавате добре, няма как иначе.
КОГА: 10 февруари в Интер Експо Център (бул. Цариградско шосе 147) след 22:00 срещу 60/120 лева за билет от EpayGo

Drumcell

КАКВО: Hivemind с Drumcell, Arthur Robert, Ruben Ganev, Martin Deno и Iliyan Tomov. Hivemind започва като музикален подкаст и прераства в лейбъл, стабилен организатор на партита и пласьор на техно музика из Европа. Предстоящият шоукейс следва познатата от предишни събития формула, включваща поне двама чуждестранни артисти, които гостуват за пръв път в България – Drumcell, Arthur Robert и българския продуцент Ruben Ganev, заедно с двама от основателите на лейбъла Martin Deno и Iliyan Tomov.
КОГА: 23 Февруари в Tоплоцентрала (ул. Емил Берсински 5) от 22:00 срещу 25 лeвa за билет от Resident Advisor

ПОП-ЪП БАЗАР

Лампата Minka на Studio Rrrb © Studio Rrrb

КАКВО: Lovesick. Подaръци в последния момент? Няма грижи, ще пускаме и наш наръчник ден преди събитието, но често закъсняваме, затова се подсигурете с фиксирано събитие за уикенда. Второто издание на Lovesick почита любовта в нейните всички форми, независимо дали сте двойка, ерген или мома, щастливо сам, приятел с екстри, най-добър приятел, добър приятел, стар приятел, човек в ситуационна връзка или такива с разбити сърца. Любовта е тегава работа, затова минете през Спутник за курабийка, коктейл и сутиен от Kuma Lisa, камили от Nelepa 2000, свещи от Glim Glam Candles, сапуни и аромати от My Lavanda, канелени рулца от YDough, козметика от Glowy Secrets, любовни книги от готината книжарница Махала, велики настолни лампи като Minka от Studio Rrrb и други.
КОГА: 10-11 февруари в Спутник (бул. Янко Сакъзов 17) между 12:00 и 19:00

ДЕГУСТАЦИЯ НА ВИНА

© Maksym Kaharlytskyi за Unsplash

КАКВО: DiVino Top 50. Вече тринайсет години екипът на DiVino определя петдесетте най-добри българските вина на база редовни дегустации през годината, за да отразяват актуалната пазарна реалност във винения бранш у нас и да акцентират върху все по-добрата работа на родните винопроизводители. Ние чакаме наготово да си свършат работата и да ни поканят на награждаването на фаворитите, за да дегустираме (трудна работа) всички бутилки от TOP 50 за 2023 или да се съсредоточим върху десятката на лимитирани серии и някои други наградени вина.
КОГА: 24 февруари в Топлоцентрала (ул. Емил Берсински 5) между 14:00 и 20:00 срещу 60 лева за билет от Eventim

МОТИВАЦИОННА СРЕЩА

Gijs van Wulfen, един от лекторите на TedxVitosha

КАКВО: TEDXVITOSHA: БЕЗГРАНИЧНО. Първият TedxVitosha за 2024 търси отговор на въпроса какво е нужно, за да прескочим своите граници. Освен обмен на идеи по време на панелите с гост-лектори, целодневното събитие включва многобройни дискусии, работилници, демонстрации и време за нетуъркинг с близо четиристотин посетители и гости. Защо? За да надскочим границите си и силно да се усъмним в самото им съществуване, да предизвикаме познатата си гледната точка, а след това да се раздадем и на афтърпартито както си трябва. Сред дузината лектори отбелязваме имената на технологичния инфлуенсър Gijs van Wulfen, писателката Виктория Бешлийска, художественият директор Антони Христов, медикът Sho Okiyama и много други.
КОГА: 24 Февруари в Интер Експо Център (бул. Цариградско Шосе 147) от 09:00 до 21:00 срещу билети от 139 лева нагоре от TedxVitosha

МОТОЦИКЛЕТИ

Миналогодишният кръг на супер ендуро шампионата в Клуж, Румъния © SuperEnduro World Championship

КАКВО: Световен шампионат по Супер Ендуро. Най-добрите състезатели в света се събират на закрито в Арена София за шестия кръг на надпреварата със световните звезди на Супер Ендуро и българските шампиони Любомир Иванов и Станислав Кирилов. Нямате идея за какво говорим? Окей, ендуро на закрито (SuperEnduro, известно още и като Endurocross, Enduro-X или EX) е мотоциклетно състезание, комбинация от Суперкрос и ендуро, провеждано на закрито на трасе с изкуствени препятствия. Основната разлика със Суперкроса е, че има скални участъци, препятствия от дървени трупи, като трасетата включват още различни елементи на офроуд каране като преминаване през пясък, кал, дупки с вода и гигантски гуми. SuperEnduro дебютира през 2000, а двайсет години по-късно Теодор Кабакчиев спечели световната титла в клас Junior. Историческото за България състезание е част от честванията за 100-годишнината на Българската федерация по мотоциклетизъм.
КОГА: 24 Февруари в Арена София (бул. Асен Йорданов 1) от 12:00 (тренировка) и 18:00 (официално събитие) срещу билети от 40 лева нагоре онлайн тук