Phaidon има слаб ангел не само за велики художници и готвачи, но и за архитектурните легенди на брутализма. Британското издателство не е единственото, което публикува дебели албуми за историята на суровия бетон и мястото му в съвременната естетика, но го прави по-напоително и целеустремено от всяко друго.
След като вече има един доста популярен едноименен атлас на брутализма с най-емблематичните сгради по страни и континенти, Phaidon изскача с ново задълбочено изследване на повече от 250 имена, отговорни за облика на един от най-противоречивите, почитани и попкултурни архитектурни стилове на ХХ век.

Азбучният алманах The Brutalists: Brutalism’s Best Architects включва както известни и влиятелни имена, така и много недооценени и пренебрегвани таланти: от Le Courbusier и Peter Smithson до Mayumi Watanabe de Souza Lima и Игор Василевски. Освен повече от двеста иконични сгради по цял свят, включително в Австралия, Багладеш, Бразилия, Канада, Англия, Франция, Япония, Южна Африка,Турция, Украйна, Съединените щати и други, аехитектурният журналист и куратор Owen Hopkins включва и задълбочени профили на техните създадели.
Бруталистките сгради в новата книга на Phaidon датират от 1936 до днес, а уводното есе на Hopkins изследва двойнствения характер на брутализма като мост между локално и глобално и между историческото минало и футуризма. Авторът дори си позволява да постави легитимността на брутализма в съвременната епоха под въпрос, описвайки го като не особено екологична и предимно мъжка архитектурна практика.

Читателите обаче трябва сами да решат дали брутализмът е реликва, призвана да остане в миналото или бунтарско вдъхновение за едно неясно бъдеще. Подобно на други образователни томчета на Phaidon, The Brutalists съдържа и много интересни факти за личния живот на архитектите, който често се преплита с професионалната им практика.
Именно така разбираме за Charlotte Perriand, която работи с Le Corbusier в продължение на десетилетие и проектира няколко радикални жилищни интериора, заслугата за които обаче е приписвана на швейцарско-френската легенда. Или пък за бунтовника на модернизма Ernő Goldfinger, който заплашва писателя Ian Fleming със съд заради решението на последния да кръсти един от най-прословутите си Bond злодеи на фамилното име на унгарския архитект.
Нямаме нищо против да се запознаем и с иновативните идеи на Peter Ahrends, Richard Burton и Paul Koralek и тяхното разширение на лондонската национална галерия, което продължава да е чудовищен трън в очите на тогава все още само принц, но днес вече крал Charles III.









The Brutalists (твърди корици, 268 страници, 350 снимки, Phaidon) на Owen Hopkins струва 120 лева онлайн от Phaidon и Book Depository.