Видео колекции – Пролет/Лято 2017

Givenchy

Givenchy

Предупредихме още в началото на годината – промяната на бизнес модела в много марки не вещае нищо добро за едва проходилите мъжки модни седмици в Лондон и Ню Йорк. Предстои да видим какво ще се случи с устойчивите засега събития в Милано и Париж и непоклатимото изложение Pitti Uomo, дотогава пореден видео обзор с колекциите за пролетта и лятото на 2017. Още един поглед в бъдещето от Boyscout и удобен наръчник за всеки, които обича да си пропилява живота с гледане на ревюта. Накратко: 4 града, 104 колекции и дълги часове видео и музика от ревюта, както обикновено.

Лондон / 10-13 юни:  19 колекции. Традиционалистите от Barbour гледат уверено към крайбрежието на Североизточна Англия, Oliver Spencer посяга към 50-тарското средиземноморско влияние и архитектура на остров Капри, Richard James пътува назад във времето към хедонистичните години на Хавана, John Smedley интерпретира текстурата на плетивата, Аlexander McQueen продължава експериментите с орнаментацията.

Милано / 17-21 юни: 32 колекции. Dean и Dan Caten почитат Bowie и английските субкултури с DSquared2, Versace сблъсква функционалността с желанието за индивидуалност, Moncler Gamme Bleu съчетава експертизата в производството на спортно и връхно облекло със стила на Thom Browne и вдъхновението от щатските бойскаути и къмпингуването, Emporio Armani шие за индивидите в пулсиращия метрополис, които комбинират разпознаваеми форми, дигитални принтове, жакардови материи и бродерии по свой собствен начин, Alessandro Michele представя богато текстурирани сака, покрити с бродерии и брокат за Gucci, а Silvia Venturini Fendi ни транспортира до средиземноморска вила, където слънцето огрява синия басейн по определен начин и я вдъхновява за пътнически чанти, квадратни раници и много райе.

Париж / 22-26 юни: 45 колекции. Demna Gvasalia преоткрива Balenciaga с преувеличени пропорции при връхното облекло и костюмите, Valentino експлоатира идеята за незавършеност в платове и детайли, Carol Lim и Humberto Leon почитат нощния живот на Ню Йорк с Kenzo, Balmain вкарва ярки цветове и атлетичен, мъжествен и самоуверен стил, разчитащ на по-свободна кройка и издължен силует, Lanvin се вдъхновява от майсторската ръчна изработка и градския гардероб от свободно падащи джинси, цветни връзки и сатенени къси панталони, Paul Smith прокарва идеята си за мир и разбирателство с оптимистична употреба на цветове и принтове.

Ню Йорк / 11-14 юли: 9 колекции. Joseph Abboud се вдъхновява от щатските пътешественици и Ernest Hemingway, Michael Kors импровизира с хибридното облекло (анорак-палто, ветроустойчиви якета, деним панталон и всякакви други неочаквани комбинации), John Elliott развива спортната си концепция с повече материи и силуети, Todd Snyder преоткрива колежанския стил и типичната спортна американа, Robert Geller изкарва колекцията на сезона, а John Varvatos представя идеята си за градския романтик чрез свежа цветова гама и контраст между меки и твърди текстури.

Саундтрак: Почти никакъв хип-хоп, ако не броим саундтрака на популярния артист Philipp Plein и присъствието на олдскуул титаните Beastie Boys в музиката на Coach. Най-добрите попадения за сезона: неиздаваните парчета на Prince в ревюто на Versace, сравнително непознатите Prinzhorn Dance School, които имат доста приличен албум за DFA, последният игрив сингъл на Paul Simon и задължителното припомняне на Ramonеs и Neil Young. Ако все още не познавате гения на редовния колаборатор на Arcade Fire и Bon Iver и джаз авангардист Colin Stetson, сега е моментът да поправите своята грешка.

Предишните видео-аудио обзори на мъжките колекции са тук.